امروزه با توجه به پیشرفت چشمگیر صنعت حمل و نقل، گردشگری و سفر به یکی از تفریحات عموم مردم جهان تبدیل شده است. همه ی ما به خوبی به این موضوع اشراف داریم که مردم در سراسر این کره ی خاکی گویش های متفاوتی دارند. البته که فرهنگ، پوست، نژاد و … این افراد نیز با هم متفاوت است اما، داشتن گویشی ناهمسان برقراری ارتباط را سخت یا در مواردی غیر ممکن می کند. یقینا یادگیری زبان کشور های مختلف کاری غیر قابل انجام است. ولی شما می توانید با یادگیری یک زبان با اکثر مردم جهان ارتباط برقرار کنید و نیاز های اولیه خود را در سفرتان رفع کنید. همان طور که خودتان هم می دانید زبان انگلیسی، می تواند بهترین انتخاب برای رفع این دسته از مشکلات باشد.

IELTS7 Banner 01 8

 یادگیری زبان انگلیسی امروزه در کشورهایی که انگلیسی زبان نیستند، به یک امر مهم و حیاتی تبدیل شده است. اگر شما هم علاقه مند به سفر به کشور های مختلف هستید، پیشنهاد می کنم قبل از سفر حتما برای یادگیری زبان انگلیسی اقدام کنید. حتی اگر جز آن دسته از افراد هستید که توان مالی برای اقدام به چنین تفریحاتی را ندارید، باید بگویم که یادگیری مهارت اسپیکینگ انگلیسی برای شما نیز می تواند مفید واقع شود.
اجازه دهید که برای شما یک خاطره شخصی تعریف کنم و به اثبات این موضوع بپردازم. من هرروز از یک رستوران واقع در خیابان توحید اصفهان ناهار تهیه می کردم. دلیل خرید من هم این بود که هم غذاهای با کیفیتی داشت هم این که به محل کارم نزدیک بود. یک روز که برای خرید اقدام کردم خانمی را دیدم که سعی داشت به مسئول ثبت سفارش رستوران بفهماند که چه غذایی می خواهد و آن شخص هم به دلیل این که به انگلیسی مسلط نبود متوجه نمی شد. که در همین لحظه من به کمک آن شخص رفتم و به او کمک کردم تا غذای خودش را سفارش دهد. حتی الآن هم یادآوری این خاطره مرا به خنده می اندازد. چون زمانی که رسیدم دقیقا خانمی را دیدم که می گفت chicken و در حال اجرای پانتومیم مرغ بود و گارسون هم با چشمانی باز در حال نگاه کردن او بود و فکر می کرد منظور آن خانم جوجه کباب است. خلاصه اگر از خنده های من بگذریم، به نظرم این موضوع خودش اهمیت تسلط به زبان انگلیسی را می رساند. مهم نیست که شما در کدام شهر یا حتی روستا زندگی می کنید. تسلط به این گویش بین المللی برای شما یک ضرورت است.
ممکن است در نگاه اول شاید شما یک راننده تاکسی، فروشنده و مسئول رستوران باشید اما ممکن یک توریست برای رفع نیازش به شما مراجعه کند. پس برای جلوگیری از مشکلات از این قبیل و برقراری ارتباط بهتر با توریستان بهتر است که زبان خودمان را تقویت کنیم تا در شرایط خاص به پانتومیم دامان نزنیم.
در این میان افرادی هم هستند که به این امر تفاوت زبانی به چشم یک business نگاه می کنند.  و نه تنها زبان انگیسی، بلکه زبان های مختلف دیگر را نیز فرا می گیرند و خودشان را چند زبانه می کنند. البته کسانی که می خواهند توی حرفه ی گردشگری یا tourism فعالیت کنند باید اطلاعات عمومی خودشان را نیز تقویت کنند.

 

و اما موضوعاتی که علاوه بر دانش زبان انگلیسی به شما کمک می کنند با توریست ها ارتباط بهتری برقرار کنید:


تاریخ

تاریخ جز جدا نشدنی فرهنگ هر کشور، شهر، یا منطقه است. چیزی که توریست ها به دنبال تعبیر و انطباق آن با شنیده هایشان هستند. از این رو به کشور هایی با تاریخ غنی از جمله کشور خودمان ایران سفر می کنند و از راهنمای سفر خود انتظار دارند اطلاعات قابل توجهی در مورد تاریخ کشور در اختیارشان قرار بدهد.

 

معماری
بناهای معماری از رکن های اصلی جاذبه های توریستی در کنار جاذبه های طبیعی هستند. لازم است برای معرفی یک بنای معماری به توریست در رابطه با نوع سازه، قدمت آن، نوع تزیینات سازه، مصالح به کار رفته در آن حتی گاهی در مورد اسکلت و شیوه منحصر به فرد ساخت آن که باعث پایداری بنا به مدت صدها سال شده است را مورد بررسی قرار داد و همچنین اطلاعاتی در باره تاریخچه آن از جمله سازنده یا طراح و کاربری آن در دوران گذشته در اختیار او گذاشت.

 

هنر
شاید این جزء هم ارتباط نزدیکی با اطلاعات معماری داشته باشد، معماری جزئی از هنر است اما هنر تنها به هنر معماری محدود نمی شود. گاهی ممکن است هنر در یک منطقه توریستی حتی در لباس های محلی ساکنان آن منطقه متجلی شود و آن منطقه را به شهرت برساند تا جذب توریست کند. مثل منطقه جلفای نو در اصفهان.
هنر در معماری کشور ما مثل در و تخته با هم عجین شده اند، در تمام تاریخ حتی در دوره غارنشینی در شهرهایی مثل دزفول و لرستان تا تقریبا دوره معاصر که به شاهکار های معماری مثلا کاخ سعد آباد تهران منتهی می شود هرگز دوران زوالی در هنر و معماری در هم آمیخته و شکوهمند بناهای معماری نمی بینیم، پس لازم است تمام این اطلاعات را به خوبی بدانیم تا برای شرح آن برای یک توریست مشکلی نداشته باشیم.

 

طبیعت
این عنوان حاوی مطالب گوناگونیست که شرح هرکدام می تواند ساعت ها طول بکشد. اما با مثال هایی شما را به درک قسمت هایی از آن می رسانیم. تصور کنید شما می خواهید در مورد یک جاذبه طبیعی مثلا یک کوه یا قله معروف برای یک توریست توضیح دهید. در اینجا لازم است توانایی بدنی رفتن به آن مکان را داشته باشید یا مثلا در مورد حیواناتی که در آنجا زندگی می کنند مطالبی حتی جزئی را بدانید یا در مورد نوع سنگ ها و خاک آن کوه اطلاعاتی داشته باشید.

 

اصول حرفه ای برقراری ارتباط
زمانی که به عنوان یک متخصص زبان انگلیسی توریستی پا به عرصه صنعت گردشگری می گذارید و می خواهید در قسمتی از آن فعالیت کنید، لازم است از آنچه یک توریست از شما انتظار دارد آگاهی داشته باشید.
ممکن است راهنمای یک شخصیت مهم سیاسی شوید که ساعاتی را برای بازدید از جاذبه های توریستی در کنار شما می گذراند.
ممکن است راهنمای یک تور گردشگری باشید که قصد دارند چند روز در مکان های مختلف به گردش بپردازند.
حتی امکان دارد راهنمای یک تیم تخصصی باشید که در مورد مثلا تاریخ یا معماری یک مکان مهم مثل شهر سوخته یا نقش جهان تحقیقات تخصصی داشته باشند.
در هر صورت شما به عنوان یک متخصص می توانید نیازهای همه این گروه هارا برطرف کنید اما لازم است بدانید این گروه ها هم نیازهای مشترک و هم نیازهای متفاوتی دارند.

 

نیاز مشترک همه توریست ها
 بتوانید با آنها ارتباط برقرار کنید
• به سوالاتشان پاسخ دهید
 آن ها را راهنمایی کنید
• 
و …
نیازهای تخصصی هر کدام از گروه های معرفی شده مطبی تخصصی است مثل نحوه رائه مطالب یا نوع اطلاعاتی که لازم دارند که این بحث در این مقال نمی گنجد.
پس اگر عاشق زندگی شاد و پر از هیجان هستید، دوره آموزشی تخصصی زبان انگلیسی گردشگری را از دست ندهید.موسسات آموزش زبان انگلیسی و… برای برگزاری کلاس هادر دوره های فشرده و راکت که به صورت حضوری یا آنلاین برگزار می شود تلاش می کنند اساتیدی مجرب و باتجربه را برای این زمینه انتخاب کنندتاکیفیت آموزش به حداکثر ممکن برسد.