خلاقیت در آموزش زبان آلمانی مهم ترین بخش در تدریس زبان آلمانی است. اساتیدی که کلاسی خلاق و خلاق پرور دارند، زبان آموزانی به مراتب قدرتمند تر، با اعتمادبنفس تر و خودباور تر از سایر اساتید دیگر دارند. خلاقیت همیشه مکمل آموزش بوده است و امروزه بسیاری از اساتید توانمند چه در زمینه زبان آلمانی و چه در زمینه های آموزشی دیگر بیش از پیش به این مهم دست یافته اند که خالاقیت بخشی از آموزش است.
زبان آموزانی که بتوانند آزادانه کنکاش کرده، کشف کرده و کشف شوند افرادی موفق و دارای آینده ای روشن تر خواهند بود. اگر شما به دنبال روش های خلاقانه در آموزش زبان هستید در ادامه این مقاله با ما همراه باشید…

 

۷ روش خلاقانه در آموزش زبان آلمانی

۱- برای زبان آموزان خود فعالیت های جذاب و خارج از کلاس تهیه ببینید
زبان آموزان بیش تر ساعات خود را خارج از کلاس آلمانی و آموزشگاه های زبان آلمانی می گذرانند. اساتید می توانند از این زمان استفاده بهینه برده و برای زبان آموزان خود فعالیت های خلاقانه در نظر بگیرند. به طور مثال شما می توانید با معرفی یک فیلم هیجان انگیز آلمانی از زبان آموزان خود دعوت به تماشای این فیلم کرده و سپس بخواهید در جلسات آتی درباره آن به مکالمه آلمانی پرداخته یا یک متن نوشته به زبان آلمانی تحویل دهند. یا به طور مثال می توانید یک موضوع ساده یا یک بخش از یک کتاب آلمانی را مشخص کرده و از آنها بخواهید درباره آن مطالعه کرده، لغت های آلمانی و فونتیک های آن را بیابند و در جلسات آتی درباره آن صحبت کنید.
اگر زمان کلاس اندک است و تعداد زبان آموزان زیاد می توانید از شبکه های اینترنتی و ایجاد گروه کمک بگیرید. این روزها اینترنت و نرم افزارها بخش مهمی در آموزش پیدا کرده اند. 
۲- به زبان آموزان تلاشگر فرصتی برای بروز خود بدهید

این فرصت می تواند مانند مصاحبه با زبان آموز موفق یا انتشار یک مقاله هر چند خلاصه و کوتاه زبان آموز به زبان آلمانی باشد. از سیستم های تصویری مانند تلویزیون و تماشاگران آموزشگاه زبان آلمانی استفاده کنید و تصویری از او و مصاحبه با او بگذارید. یا از شبکه های اینترنتی استفاده کرده و پیشرفت یکایک آنها را به نمایش بگذارید. این کار دو مزیت دارد: تشویق زبان آموزان موفق و ترغیب زبان آموزان بی انگیزه.
۳- قوانین کلاس و معیارهای کلاس شفاف بیان شود

شروع آموزش همیشه با معرفی زبان آموزان صورت می گیرد اما کمتر اساتیدی هستند که به خوبی خود را برای زبان آموزان معرفی کرده و از استراتژی های آموزشی و قوانین کلاس سخن بگویند. هر زبان آموز نیاز دارد که در ابتدا با قوانین و لوازم مورد نیاز و برنامه آموزشی استاد خود آشنا شود. شفاف عمل کنید.
۴- محیط آموزشی خلاقانه و ایده پرور را ارائه دهید

شما نمی توانید از زبان آموزان خود انتظار داشته باشید که در محیطی رسمی و با یک روند آموزشی ای که دچار تکرار و روزمرگی شده است خلاقیت خود را بروز دهد و با انگیزه عمل کند. قطعا این محیط ها تنها زبان آموز را مجبور به تحمل یک تا دو ساعت آموزش شما می کند. تنها داشتن کتاب آموزش آلمانی یا یک فایل صوتی آلمانی برای یک کلاس درس زبان آلمانی کافی نیست. خلاق باشید.
۵- گرامر را در صورت امکان به صورت ناخودآگاه به زبان آموز خود آموزش دهید

یادگیری به صورت ناخودآگاه چیزی است که بسیاری از ما تجربه کرده ایم و کمتر کسی است که به این موضوع اعتقادی نداشته باشد. به طور مثال سخن گفتن یک کودک با تکرار شنیده ها و دیده ها صورت می پذیر با آزمون و خطا، اما بلاخره فرا می گیرد. اگر زمان کلاس اجازه می دهد آموزش گرامر آلمانی را به وسیله قصه های آلمانی، فیلم های آلمانی و … انجام دهید.
۶- فونتیک درمانی کنید

فونتیک و تلفظ لغات آلمانی همیشه بخش سرگرم کننده کلاس آلمانی بوده است. یافتن، کشف کردن و زودتر از همکلاسی های خود به جواب رسیدن همیشه یک سرگرمی و یک بازی دوستانه بوده است. این کار را به یک مسابقه تبدیل کنید و برای هر یافته ای امتیازی در نظر بگیرید.
۷- نشریه آلمانی 

شما می توانید برای فعالیت های خارج از کلاس های آلمانی خود از زبان آموزان بخواهید دلنوشته یا قصه های کوتاه یا مطالب علمی، ورزشی، هنری و … را به زبان آلمانی تهیه دیده و ماهانه از آن یک نشریه یا یک روزنامه دیواری آلمانی بسازید.
این مطالب لزومی ندارد حتما نوشته خود زبان آموزان باشد؛ می توانند با مطالعه و تحقیق درباره موضوعات مختلف این مطالب را گردآوری کرده و با موضوع خاصی در مسیر حرکت نمایند.

 

روش های خلاقانه در آموزش زبان آلمانی کم نیستند و چه بسا اساتیدی که با روش های تدریس خود بسیاری از ما را شگفت زده کرده اند. گاهی زبان آموزان و حتی خوده اساتید نیاز دارند تا از یکنواختی فرار کرده و راهی برای یافتن انگیزه خود بیابند. چرا به برگزاری کلاس های خود در فضای آزاد فکر نمی کنید؟ شما می توانید با انواع ایده ها به خود و زبان آموزان خود انگیزه و انرژی بدهید. کافی است کمی تمرکز کنید و مسیر خود را بیابید. به رویای تدریس خود فکر کنید. روزی که برای اولین بار به عنوان یک استاد بر سرکلاس حضور یافتید و سرشار از انرژی و ایده های مثبت و جدید بودید. انرژی خود را باز یابید و به دنبال این باشید که همیشه هم قدم با متدهای روز آموزش زبان آلمانی باشید.
گاهی اوقات بهتر است از نگاه یک زبان آموز به کلاس درس، روش تدریس و نحوه طرح درس نگاه کنیم. از این نگاه نگریستن یک هنر است و اساتید موفق همیشه این نگاه را کشف کرده و باز یافته اند. به این سوالات فکر کنید: « یک زبان آموز از استاد خود چه می خواهد؟»، « یک استاد موفق چه ویژگی هایی دارد؟»