برای یادگیری بهتر زبان انگلیسی باید توجه زیادی به آواشناسی کلمات داشته باشیم. زمانی که به کلمات، آواها و املاهای آن ها دقت کنیم متوجه می شویم که ممکن است املای یک کلمه با تلفظش یکسان نباشد. یکی از نکات مهم در آموزش زبان انگلیسی، شناخت حروف صدادار می باشد. حروف صدادار در انگلیسی، 5 حرف هستند که شناخت هر یک از آنها در آموزش گرامر انگلیسی و اصول مکالمه زبان انگلیسی از اهمیت برخوردار است. مبحث حروف صدادار در زبان انگلیسی از مباحث ساده و کاربردی در زبان محسوب می شود. همانطور که می دانید زبان انگلیسی از 26 حرف تشکیل شده است که از این 26 حرف، 5 حرف آن صدا دار 22 حرف آن بی صدا و دو حرف آن نیمه صدادار است. زبان انگلیسی سرشار از قوانین مختلف و متفاوتی است.
تمییز دادن حروف صدادار در زبان انگلیسی از حروف بی صدا نباید سخت باشد و تنها چیزی که شاید به کمی تامل نیاز داشته باشد کاربرد این حروف و استفاده صحیح از آنهاست.

حروف صدادار در انگلیسی:

حروف صدادار در زبان انگلیسی از گلو ادا می شوند و به تنهایی آوا دارند یعنی برای تلفظ شان هیچ کدام از اندام های گفتار مانع ایجاد نمی کند این حروف در مرکز هجا قرار می گیرند و به ما اجازه ی ادا شدن کلمات را می دهند.

معرفی حروف صدادار/Vowel sounds در زبان انگلیسی:

 a : apple , age

 e : elephant , ear

  i : insect , item

o : ostrich , only

 u : umbrella , but

حروف نیمه صدادار در زبان انگلیسی:

حروف نیمه صدادار حروفی هستند که گاهی به صورت صدا دار و گاهی به صورت بی صدا تلفظ می شوند. به دو دلیل به این حروف نیمه صدا دار در زبان انگلیسی می گویند :

  1. اول اینکه در ادای آنها جلو صوت، توسط زبان و لبهای شما گرفته می شود.
  2. در هجا(بخش یا سیلاب) بعضی اوقات به حیث حروف با صدا و بعضی اوقات به حیث حروف بی صدا عمل می کنند.

حرف Y و W گاهی اوقات صدادار و گاهی بی صدا در نظر گرفته می شود به عبارتی مانند حروف صدادار عمل میکنند اما خودشان حروف صدادار نیستند. مثال :

نیمه صدادار         : When

نیمه صدادار           : Yard

حروف بی صدا در زبان انگلیسی:

حروف بی صدا حروفی هستند که در تلفظ آن ها جریان هوا با لب، دندان و یا زبان کنترل می شود. تعداد حروف بی صدا در زبان انگلیسی با دخالت Y و w شامل 21 حرف می باشد. که شامل :

b, c, d, f, g, h, j, k, l, m, n, p, q, r, s, t, v, w, x, y, z

نکته مهمی که در یادگیری حروف صدادار و بی صدای انگلیسی وجود دارد این است که صداها بیش از حروف برای یادگیری مهم هستند و باید در نظر داشته باشید که اگر یکی از حروف صدادار در ابتدای کلمه انگلیسی قرار بگیرند از an پیش از آنها استفاده می کنیم.

نکاتی راجب حروف صدادار انگلیسی:

  •  وقتی که یک اسم قابل شمارش مفرد با یکی از حروف پنج گانه صدادار شروع می شود از an برای نشان دادن آن استفاده می کنیم.

.I have an apple

در مثال بالا ما اشاره به یک سیب داریم و درباره جمعی از سیب ها صحبت نمی کنیم.

.She is an actor

خب برای آشنایی شما با این کلمات می توانیم مشاغل انگلیسی را که با حروف صدادار شروع می شوند را نام ببریم: 

بازیگر                             an actor

یک معمار                    an architect

یک ورزشکار                   an athlete

یک هنرمند                        an artist

یک مهندس                 an engineer

یک الکتریکی              an electrician

یک حسابدار             an accountant

این کلمات همگی با حروف صدادار شروع می شوند و به همین دلیل پیش از این کلمات از an برای نشان دادن فردیت آنها استفاده می کنیم.

  •  نکته مهمی که قبلا هم تا حدودی به آن اشاره کردیم این است که گاهی استثنائاتی در این زمینه وجود دارد و ما بیش از اینکه به این حروف توجه کنیم به صداها توجه می کنیم.
    به این کلمات دقت کنید:

a suv

Mp3 player

این دو لغت انگلیسی در شروع صدای اِ می دهند به همین منظور بجای نگاه کردن به حروف اولیه به صدایی که در شروع می دهند توجه کرده و برای نشان دادن فردیت آنها از an استفاده می کنید.

an suv

an Mp3 player

  •  اسامی که با حروف صدادار شروع می شوند ولی قواعد حروف صدادار روی آنها اعمال نمی شود. با وجود اینکه کلمه university با حروف u شروع می شود ولی به دلیل اینکه صدای y می دهد از a به جای an استفاده می کنیم به مثال زیر دقت کنید:

           .There is a university near here
یک دانشگاه نزدیک اینجاست.

                          .A one-track mind‌
یک ذهن تک بعدی.

  • حروف صدادار در زبان انگلیسی بیشترین بخش را به خود اختصاص می دهند. وقتی که یک اسم قابل شمارش مفرد با یکی از ۲۱ حرف بی صدا شروع شود در انگلیسی از a برای آن استفاده می شود.

                       .Tina needs a red tie
تینا به یک کراوات قرمز نیاز دارد.

                  .Reza wants a jacket
رضا یک ژاکت/سویی شرت می خواهد.

  • از an برای خیلی از اسم هایی که با حرف بی صدای h شروع می شوند استفاده می شود، زیرا حرف h در این اسامی تلفظ نمی شود. رایج ترین این اسامی عبارتند از hour, honor, honest و heir. چون همانطور که گفتیم صداها بیش از حروف در این بخش مهم هستند و این کلمات انگلیسی در واقع به صورت صدادار تلفظ می شوند.

 

همانطور که دیدید شناخت حروف صدادار و بی صدا در انگلیسی موضوع سختی نیست و اگرچه استثنائاتی در این موضوع وجود دارد اما باز هم با یادگیری درست تلفظ لغات انگلیسی و کمی تمرین می توانید به راحتی به این بخش مسلط شوید.
در این مقاله تلاش بر این بود که شما با بخش کوچکی از گرامر زبان انگلیسی آشنا شوید. اگر علاقه مند به یادگیری گرامر هستید می توانید با ورود به بخش گرامر انگلیسی در سایت احمدرضا ابراهیمی به مطالعه و یادگیری بیشتر بپردازید. یکی از مهم ترین دوره های در حال تدریس، دوره ی راکت می باشد این دوره ها به صورت فشرده و فوق فشرده تدریس می شوند. برای اطلاعات بیشتر در این مسیر همکاران و مشاوران ما پشتیبان شما هستند. برای راهنمایی می توانید با پر کردن فرم مشاوره و ثبت نام در انتهای این صفحه که به صورت رایگان در خدمت شما عزیزان قرار گرفته است با مشاوران ما در ارتباط باشید.