اعداد چینی، از مباحث اولیه در دوره های مقدماتی یادگیری زبان چینی است. این موضوع از موضوعات کاربردی و مهم در یادگیری زبان چینی است و از دوره های مقدماتی تا پیشرفته آموزش زبان چینی، این موضوع، همچنان در موضوعات مختلف گنجانده می شود.
خبر خوب این است که سیستم عددی در زبان چینی، بسیار ساده است و اعداد، که یکی از مباحث مفید در یادگیری زبان چینی هستند را، به راحتی می توانید فرا گرفته و در بخش های مختلف، بکار ببرید.
زبان چینی امروزی، در واقع بخشی استاندارد شده از زبان چینی سنتی و تشکیل شده از یک خانوده بزرگ در زبان چینی است. در چین، بیش از ۲۰۰ گویش وجود دارد که هر کدام از این گویش ها به بخشی جدا، از چین بزرگ تعلق دارد. اما امروزه زبان چینی، برای آموزش به زبان لاتین، تغییر جهتی آسان تر داده و بسیاری که علاقه مند به این زبان و فرهنگ کشور چین هستند، می توانند به راحتی به این زبان زنده دنیا صحبت کنند.
بسیاری از مردم فکر می کنند که زبان چینی سخت ترین زبان جهان است. اما مطمئنا سختی یا آسانی زبان های مختلف به فاکتورهای بسیاری ربط دارد و بیش از هر چیزی این علاقه و جدیت زبان آموزان است که می تواند زبان های مختلف را راحت یا سخت جلوه دهد.

 

به طور مثال، یادگیری زبان فرانسه برای کسانی که زبان مادریشان اسپانیایی یا ایتالیایی است، نسبت به کسانی که زبان مادریشان آلمانی است، بسیار آسان تر است یا یادگیری زبان عربی برای ما فارسی زبانان بسیار راحت تر از سایر کشورهای دیگر است؛ چرا که بسیاری از لغات عربی در زبان فارسی ما عجین شده است و حتی اغلب اوقات تشخیص زبان عربی از زبان فارسی برای ما بسیار سخت می باشد.
زبان چینی بسیار جذاب و شگفت انگیز است و برخلاف اکثر زبان ها، هر فرم نوشتاری آن دارای چندین فرم گفتاری است. اصلی ترین فرم گفتاری که در چین بطور رسمی استفاده می شود، چینی ماندارین (Mandarin) نام دارد و شما با دانستن زبان چینی ماندارین می توانید با هر فردی در کشور چین و تایوان ارتباط راحتی برقرار کنید.
چینی ماندارین در واقع همان شکل استاندار شده زبان چینی سنتی است که با حدود ۸۰۰۰ کاراکتر، این روزها به جالب ترین زبان تبدیل شده است. زبان چینی الفبا ندارد و کاراکترها نشان دهنده مفاهیم و اصل جمله هستند. زبان چینی به هنر نقاشی بسیار نزدیک است و شما در عین حال که به زبان چینی مسلط می شوید، می توانید با نقوش پرمعنایی نیز آشنا شوید. یادگیری تنها بخش کوچکی از این کاراکترها، می تواند شما را به سطح دکتری در زبان چینی برساند.

 

اعداد چینی از صفر تا صد:

خوشبختانه یادگیری اعداد چینی از ۱ تا ۱۰ بسیار ساده هستند. البته این ساده بودن تنها به اعداد دهگان مربوط نمی شود و این روند ساده سازی تا اعداد ۹۹ نیز ادامه خواهد داشت. در واقع اعداد چینی نیز از یک سری از کاراکترهای عجیب تشکیل شده اند که بسیاری اعتقاد دارند این عجیب بودن، به زیبایی این زبان می افزاید.

سرکش افقی 一 (yī) به معنی ۱
دو سرکش افقی ، 二 (èr) به معنی عدد ۲
سه سرکش افقی ، 三 (sān) همانطور که به راحتی می توانید تصور کنید ، آنها به معنی عدد ۳ هستند!
عدد ۴ (四 sì) عدد ۵ (五 wǔ) عدد ۶ (六 liù) عدد ۷ (七 qī) عدد ۸ ( 八 bā)
عدد ۹ (九 jiǔ) عدد ۱۰ (十 shí) عدد ۹۹ (九十九 jiǔshíjiǔ)

 

اعداد دو رقمی مثل ۹۹ همان طور که می بینید به این صورت نوشته میشود : ۹ ۱۰ ۹九十九 همانطور که می بینید یادگیری اعداد چینی بسیار راحت تر از آنچه هست که فکر می کنید. در بخش زیر اعداد چینی از صفر تا صد را به همراه تلفظ و شکل نوشتاری برای شما آماده کرده ایم:

 

۰ 零 Líng
۱ 一 Yī
۲ 二 Èr
۳ 三 Sān
۴ 四 Sì
۵ 五 Wǔ
۶ 六 Liù
۷ 七 Qī
۸ 八 Bā
۹ 九 Jiǔ
۱۰ 十 Shí
۱۱ 十一Shí yī
۱۲ 十二 Shí èr
۱۳ 十三 Shí sān
۱۴ 十四 Shí sì
۱۵ 十五 Shí wǔ
۱۶ 十六 Shí liù
۱۷ 十七 Shí qī
۱۸ 十八 Shí bā
۱۹ 十九 Shí jiǔ
۲۰ 二十 Èr shí
۲۱ 二十一 Èr shí yī
۲۲ 二十二 Èr shí èr
۲۳ 二十三 Èr shí sān
۲۴ 二十四 Èr shí sì
۲۵ 二十五 Èr shí wǔ
۲۶ 二十六 Èr shí liù
۲۷ 二十七 Èr shí qī
۲۸ 二十八 Èr shí bā
۲۹ 二十九 Èr shí jiǔ
۳۰ 三十 Sān shí
۳۱ 三十一 Sān shí yī
۳۲ 三十二 Sān shí èr
۳۳ 三十三 Sān shí sān

۳۴  三十四 Sān shí sì
۳۵  三十五 Sān shí wǔ
۳۶  三十六 Sān shí liù
۳۷  三十七 Sān shí qī
۳۸  三十八 Sān shí bā
۳۹  三十九 Sān shí jiǔ
۴۰  四十 Sì shí
۴۱  四十一 Sì shí yī
۴۲  四十二 Sì shí èr
۴۳  四十三 Sì shí sān
۴۴  四十四 Sì shí sì
۴۵  四十五 Sì shí wǔ
۴۶  四十六 Sì shí liù
۴۷  四十七 Sì shí qī
۴۸  四十八 Sì shí bā
۴۹  四十九 Sì shí jiǔ
۵۰  五十 Wǔ shí
۵۱  五十一 Wǔ shí yī
۵۲  五十二 Wǔ shí èr
۵۳  五十三 Wǔ shí sān
۵۴  五十四 Wǔ shí sì
۵۵  五十五 Wǔ shí wǔ
۵۶  五十六 Wǔ shí liù
۵۷  五十七 Wǔ shí qī
۵۸  五十八 Wǔ shí bā
۵۹  五十九 Wǔ shí jiǔ
۶۰  六十 Liù shí
۶۱  六十一 Liù shí yī
۶۲  六十二 Liù shí èr
۶۳  六十三 Liù shí sān
۶۴  六十四 Liù shí sì
۶۵  六十五 Liù shí wǔ
۶۶  六十六 Liù shí liù
۶۷  六十七 Liù shí qī

۶۸ 六十八 Liù shí bā
۶۹ 六十九 Liù shí jiǔ
۷۰ 七十 Qī shí
۷۱ 七十一 Qī shí yī
۷۲ 七十二 Qī shí èr
۷۳ 七十三 Qī shí sān
۷۴ 七十四 Qī shí sì
۷۵ 七十五 Qī shí wǔ
۷۶ 七十六 Qī shí liù
۷۷ 七十七 Qī shí qī
۷۸ 七十八 Qī shí bā
۷۹ 七十九 Qī shí jiǔ
۸۰ 八十 Bā shí
۸۱ 八十一 Bā shí yī
۸۲ 八十二 Bā shí èr
۸۳ 八十三 Bā shí sān
۸۴ 八十四 Bā shí sì
۸۵ 八十五 Bā shí wǔ
۸۶ 八十六 Bā shí liù
۸۷ 八十七 Bā shí qī
۸۸ 八十八 Bā shí bā
۸۹ 八十九 Bā shí jiǔ
۹۰ 九十 Jiǔ shí
۹۱ 九十一 Jiǔ shí yī
۹۲ 九十二 Jiǔ shí èr
۹۳ 九十三 Jiǔ shí sān
۹۴ 九十四 Jiǔ shí sì
۹۵ 九十五 Jiǔ shí wǔ
۹۶ 九十六 Jiǔ shí liù
۹۷ 九十七 Jiǔ shí qī
۹۸ 九十八 Jiǔ shí bā
۹۹ 九十九 Jiǔ shí jiǔ
۱۰۰ 一百 Yì bǎi

 

 

زبان چینی به ندرت در آموزشگاه های زبان های خارجه آموزش داده می شود و کمتر آموزشگاهی به صورت تخصصی به آموزش این زبان می پردازد. دلیل این امر هر چه که هست، امروزه قابل توجیه نمی باشد چرا که یادگیری زبان چینی به دلایل زیادی، از اهمیت بسیاری برخوردار است.
کشور چین
 بالای یک میلیون و هفتصد نفر، جمعیت دارد و از پرگویش ترین زبان های زنده جهان محسوب می شود. چین در واقع یکی از کشورهای پیشرفته در جهان اقتصاد و تجارت محسوب می شود و در بسیاری از موارد حتی از کشورهای اروپایی، پیشی گرفته است.
آکادمی زبان بهین دانش، این روزها به صورت اختصاصی به آموزش آنلاین زبان چینی پرداخته و دوره های بسیاری را بنا به نیاز زبان آموزان، طراحی دیده است. این دوره ها شامل آموزش مکالمه زبان چینی به صورت تخصصی و عمومی، آموزش زبان چینی ویژه مشاغل مختلف، آموزش زبان چینی در ۵۰ روز و موارد دیگر می باشد.
دوره مکالمه زبان چینی
 شامل موضوعاتی از جمله، مکالمه چینی در فرودگاه، مکالمه چینی در رستوران، مکالمه چینی در هتل، مکالمه چینی در بیمارستان و در کل، آموزش مکالمه روزانه زبان چینی می باشد. اما دوره های ویژه مشاغل، برای شاغلینی تهیه دیده شده است که در واقع زمان کافی و مناسب برای یادگیری زبان چینی ندارند. ساعت و روز کلاس ها با زبان آموزان است و در عین حال در روزهای تعطیل از جمله پنج شنبه و جمعه ها نیز، این کلاس ها دایر می باشد.

 

اما دوره راکت زبان چینی، یکی از دوره های فوق فشرده زبان چینی و ویژه آکادمی زبان بهین دانش است و این روزها نظر افراد بسیاری را به خود جلب کرده است. این دوره تنها در ۲ ماه به جای ۲ سال، زبان چینی را برای علاقه مندان آموزش می دهد و در عین حال این دوره دارای پشتیبانی آنلاین است و علاوه بر ۳۰ جلسه عمومی ۲ ساعته، دارای ۶۰ جلسه خصوصی دو ساعته نیز هست. در واقع ساعت و روز این کلاس ها نیز، با خود زبان آموزان است و همین امر باعث شده است که زبان آموزان بتوانند با آسودگی کامل و احساس بهتر، به فراگیری زبان چینی بپردازند.
شما عزیزان می توانید برای اطلاعات بیشتر از نحوه برگزاری دوره های آموزش زبان و همینطور دوره راکت زبان چینی، با ثبت مشخصات خود در بخش زیر، منتظر تماس کارشناسان ما بوده و همچنین از مشاوره رایگان مشاوران ما بهره ببرید. کارشناسان ما همه روزه بجزء روزهای تعطیل، از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب، آماده پاسخگویی به شما عزیزان هستند.