1 کلیک روی عکس پایین دنیای یادگیریت را متحول میکنه!

IELTS7 Banner 01 8 اهمیت زبان عربی در ایران,اهمیت یادگیری زبان عربی

اهمیت زبان عربی در ایران، به امروزه بر نمی‌گردد. این زبان به دلیل ریشه‌ای که در مذهب و دین ما دارد، از مهم‌ترین زبان‌های خارجه در ایران محسوب می‌شود. در واقع زبان عربی، پیشینه‌ای کهن در ادبیات فارسی و دستور زبان فارسی دارد. اهمیت زبان عربی به جایی رسیده است که در بخشی از قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، تدریس زبان عربی در مدارس از دوره ابتدایی به بعد به یکی از باید ها تبدیل شده است.
زبان عربی دارای ۳۰ گویش مختلف است و این ۳۰ گویش عربی، امروزه به عربی مدرن یا استاندارد شده تبدیل شده است که امروزه به عنوان زبان رسمی شناخته شده است و همه کشورهای عربی، شکل استاندارد شده زبان عربی را به صورت رسمی قبول دارند.
در این مقاله تلاش داریم تا از اهمیت یادگیری زبان عربی بیشتر صحبت کرده و شما را بیشتر با این زبان شیرین آشنا کنیم. در ابتدا بهتر است به این بخش اشاره داشته باشیم که در سده‌‌های میانه، زبان عربی به عنوان زبان اول در جهان شناخته می‌شد و مهم‌تر از همه این بود که زبان عربی به عنوان زبان مشترک و پلی میان مسلمانان محسوب می‌شد.

اهمیت زبان عربی در ایران

موارد بسیاری هستند که اهمیت این زبان را برای ما ایرانیان بیان می‌کنند اما چیزی که در این میان مهم تر است، ایجاد علاقه و انگیزه در یادگیری زبان عربی است. این مهم می‌تواند با آگاهی سازی و سرگرم کردن روند یادگیری اتفاق بیافتد تا شاهد پررنگ‌تر شدن این زبان در میان زبان‌های خارجه دیگر باشیم.
زبان عربی به عنوان زبان کتاب مقدس اسلام و میراث پر بهای پیامبران از حدیث و تاریخ و تفسیر، وجه مشترک میان مسلمانان جهان است. همچنین جمعیت انبوهی در خاورمیانه تا شمال آفریقا و مرزهای جنوب شرق آسیا با این زبان به گفتگو می‌پردازند. این ضرورت برای ایرانیان که از طرفی تشنه یادگیری معارف اسلامی و از طرف دیگر نیازمند استفاده از منابع اصیل آن هستند و همچنین زبان آنان با زبان اعراب آمیختگی بسیار دارد، از درجه بالاتری بر خوردار است. ارتباط و پیوند همه جانبه با محیط‌های عربی به ویژه کشورهای همسایه، موجب می‌شود که زمینه فراگیری و آموزش زبان عربی بیش از پیش در ایران رونق بگیرد و افراد بسیاری به یادگیری این زبان مبادرت بورزند. زبان عربی برای همه ما جزئی از زندگی روزمره‌مان شده است و اغلب تفکیک این زبان از زبان مادریمان برای همه به شدت سخت شده است.
در بسیاری از مواقع با سوالاتی از جانب نوجوانان و جوانانمان روبرو می‌شویم که چرا باید ما فارسی زبانان، زبان عربی را فرا بگیریم؟ یادگیری زبان عربی چه مزایایی در زندگی ما دارد؟ چرا در زبان ما وارد شده است و دلیل این همه توجه به زبان عربی چیست؟ قبل از هر چیزی باید بیان داشت که، یادگیری زبان به خودی خود یک مهارت و توانایی محسوب می‌شود و چه بسا کشورهای مدرنی که امروزه مردم کشورشان نه تنها به زبان دوم، بلکه به زبان‌های سوم و چهارم نیز، مسلط هستند. یادگیری زبان دوم، نشانه‌ای از مدرن بودن و یکی از راه‌های پیوستن به کشورهای مدرن است. در ضمن یادگیری زبان ما را در یافتن شغل، به مراتب بیشتر یاری خواهد کرد. شرکت‌های بین المللی و موسسات دولتی، یکی از شرایط استخدامی‌شان، تسلط داشتن به زبان دوم است و شما می‌توانید با فراگیری زبان عربی در واقع به این مهم نیز دست یابید و آینده‌ای بهتر برای خود و خانواده تان را رقم بزنید. همچنین از دیگر مزایای یادگیری زبان عربی، تحصیل در دانشگاه‌های برون مرزی و همچنین تحصیل در دانشگاه های جهان اسلام در سراسر ایران است. شما می‌توانید با یادگیری زبان عربی، امکانات اولیه جهت تحصیل در این دانشگاه ها را بدست بیاورید و در کشورهای عربی با راحتی بیشتری به تحصیل بپردازید. از دیگر مزایای یادگیری، ارتباط بیشتر و موثرتر با افرادی خارج از ایران است و شما می‌توانید دایره روابط خود را به طرز باور نکردنی‌ای افزایش بدهید. زبان عربی در واقع می‌تواند در کشورهای عربی ایجاد ارتباط کرده و دایره ارتباطات شما را بیشتر و بیشتر نماید. بسیاری از شاعران ایرانی، بخشی از هنر خود را به زبان عربی ارائه داده‌اند. از جمله این شاعران می‌توان به مولوی، حافظ و سعدی اشاره داشت. کتاب‌های این بزرگان به ترتیب کتاب مثنوی، دیوان حافظ و گلستان و بوستان است. در کشورهای زیارتی فراگیری این زبان می‌تواند کمک بزرگی برای شما عزیزان محسوب شود. همچنین این زبان می‌تواند زمینه‌های تجاری بسیاری را برای ما فراهم آورد. در واقع بهتر است این موضوع را با بخش کوتاهی از قران به اتمام برسانیم: انا انزلناه قراناً عربیاً… اگر شما عزیزان تمایل به شرکت در دوره‌های فشرده زبان عربی دارید، می‌توانید با ثبت نام در دوره راکت زبان عربی به این مهم دست یابید.

چرا زبان عربی را باید آموخت؟

  • پنجمین زبان زنده در جهان

این زبان، زبان رسمی بیش از ۲۰ کشور است. در واقع زبان عربی، زبان رسمی سازمان ملل متحد، اتحادیه عرب، سازمان کنفرانس اسلامی و اتحادیه آفریقا است. بیش از ۳۷۰ میلیون نفر در سراسر جهان به این زبان صحبت می‌کنند و بسیاری از مسلمانان این زبان را به عنوان زبان دوم خود برگزیده‌اند.

  •  اقتصاد رو به رشد کشورهای عربی

کشورهای عربی، امروزه به عنوان کشورهای پیشرو در زمینه‌های اقتصادی، تجاری و … هستند. سرعت رشد اقتصادی در این کشورها به شدت بسیار است و بسیاری برای ارتباط بهتر با دنیای عرب و آشنایی با فرهنگ این کشور، به یادگیری زبان عربی، مبادرت می‌ورزند. شما با یادگیری زبان عرب، می‌توانید به راحتی به کسب و کار در کشورهای عربی مبادرت بورزید و خود را برای یک آینده خوب آماده سازید.

  • زبان عربی زبان اسلام است

همانطور که قبلا هم بیان کردیم، زبان عربی برای ما مسلمانان بیش از هر موضوعی دارای اهمیت است. اهمیت یادگیری زبان عربی در اسلام را می‌شود از سخن ابومنصور نیشابوری برداشت کرد. ایشان در کتاب دیباچهٔ فقه اللغه و سر العربیه بیان می‌کنند: هر کس خدای تعالیٰ را دوست بدارد، پیامبرش را دوست می‌دارد. هر کس پیامبرِ عرب‌ زبان را دوست بدارد، مردمِ عرب را دوست می‌دارد. هر کس مردمِ عرب را دوست بدارد، زبانِ عربی را دوست می‌دارد…

از دلایل دیگری که درجه اهمیت این زبان را مشخص می‌کند، می.توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • آشنایی بیشتر و عمیق تر با فرهنگ غنی اسلامی
  •  امکان بهره گیری بیشتر و بهتر از متون علمی و ادبی فارسی مربوط به دوره اسلامی
  •  امکان استفاده از شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی، مجلات، روزنامه‌ها و سایت‌های اینترنتی عربی
  •  امکان بهره گیری بیشتر و بهتر از متون علمی و ادبی فارسی مربوط به دوره اسلامی

 دوره‌های آموزش زبان عربی، شامل دوره کوتاه مدت و بلند مدت می‌باشد که دوره‌های بلند مدت آموزش زبان عربی نیاز به صرف یک بازه زمانی ۱ سال الی ۲ ساله دارد. این زمان برای همه افراد نیاز است و اگر شما جزء افراد سخت کوش و جدی در یادگیری زبان عربی هستید، چه بسا که بتوانید این دوره را در کمتر از ۲ ماه نیز، طی نمایید.
از دوره‌های ویژه آموزش زبان عربی، همچین می‌توان به دوره‌های مکالمه زبان عربی اشاره داشت. در این دوره تمرکز اصلی بر روی مهارت مکالمه زبان عربی است و زبان آموزان می‌توانند به شکل خصوصی به یادگیری مکالمه عربی بپردازند.
مکالمات عربی بسته به نیاز و علایق زبان آموزان برنامه ریزی می‌شود که با ممارست و تلاش خود می‌توانید در بازه زمانی‌ای کوتاه به تسلط کافی در مکالمه زبان عربی برسید.
در مکالمه مواردی از جمله، زبان بدن، لهجه نیتیو عربی و شکل صحیح ادای عبارات و اصطلاحات عربی نیز مهم می‌باشند. البته که این دوره‌ها تحت عنوان دوره راکت برگذار می‌شود و علاقه‌مندان می‌توانند در دوره آنلاین آموزش عربی، با کیفیت آموزش راکت عربی نیز مواجه شده و در نهایت در کمترین زمان علاوه بر تسلط به زبان مورد علاقه خود، به خودباوری و جدیت در راه رسیدن به اهدافشان نیز، دست یابند.
دوره‌های راکت یکی از روش های یادگیری زبان عربی است که به دو صورت فشرده (Tailored Rocket) و فوق فشرده (VIP Rocket) برگزار می‌شوند این دوره‌ها با تمرکز بر مکالمه به آموزش چهار مهارت دیگر زبان به صورت ناخودآگاه می‌پردازند و شما را همچون یک نیتیو عرب زبان آموزش خواهند داد.
اساتید راکت با درک دغدغه شما زبان آموزان و با ایجاد فضایی شاد و سرگرم کننده به آموزش شما می‌پردازند و لحظات متفاوت و بی نظیری را برای شما رقم خواهند زد.
در صورتی که علاقه‌مند به شرکت در دوره‌های راکت و یا دیگر دوره‌ها را دارید می‌توانید به تکمیل فرم مشاوره و ثبت نام بپردازید و از مشاوره رایگان ما برخوردار شوید.