اهمیت زبان عربی در ایران، به امروزه بر نمی گردد. این زبان به دلیل ریشه ای که در مذهب و دین ما دارد، از مهمترین زبان های خارجه در ایران محسوب می شود. در واقع زبان عربی، پیشینه‌ای کهن در ادبیات فارسی و دستور زبان فارسی دارد. اهمیت زبان عربی به جایی رسیده است که در بخشی از قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، تدریس زبان عربی در مدارس از دوره ابتدایی به بعد به یکی از باید ها تبدیل شده است.
زبان عربی دارای ۳۰ گویش مختلف است و این ۳۰ گویش عربی، امروزه به عربی مدرن یا استاندارد شده تبدیل شده است که امروزه به عنوان زبان رسمی شناخته شده است و همه کشورهای عربی، شکل استاندارد شده زبان عربی را به صورت رسمی قبول دارند.
در این مقاله تلاش داریم تا از اهمیت یادگیری زبان عربی بیشتر صحبت کرده و شما را بیشتر با این زبان شیرین آشنا کنیم. در ابتدا بهتر است به این بخش اشاره داشته باشیم که در سده های میانه، زبان عربی به عنوان زبان اول در جهان شناخته می شد و مهم تر از همه این بود که زبان عربی به عنوان زبان مشترک و پلی میان مسلمانان محسوب می شد.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

 

مزایای یادگیری زبان عربی

– پنجمین زبان زنده در جهان
این زبان، زبان رسمی بیش از ۲۰ کشور است. در واقع زبان عربی، زبان رسمی سازمان ملل متحد، اتحادیه عرب، سازمان کنفرانس اسلامی و اتحادیه آفریقا است. بیش از ۳۷۰ میلیون نفر در سراسر جهان به این زبان صحبت می کنند و بسیاری از مسلمانان این زبان را به عنوان زبان دوم خود برگزیده اند.

– اقتصاد رو به رشد کشورهای عربی
کشورهای عربی، امروزه به عنوان کشورهای پیشرو در زمینه های اقتصادی، تجاری و … هستند. سرعت رشد اقتصادی در این کشورها به شدت بسیار است و بسیاری برای ارتباط بهتر با دنیای عرب و آشنایی با فرهنگ این کشور، به یادگیری زبان عربی، مبادرت می ورزند. شما با یادگیری زبان عرب، می توانید به راحتی به کسب و کار در کشورهای عربی مبادرت بورزید و خود را برای یک آینده خوب آماده سازید.

– زبان عربی زبان اسلام است
همانطور که قبلا هم بیان کردیم، زبان عربی برای ما مسلمانان بیش از هر موضوعی دارای اهمیت است. اهمیت یادگیری زبان عربی در اسلام را می شود از سخن ابومنصور نیشابوری برداشت کرد. ایشان در کتاب دیباچهٔ فقه اللغه و سر العربیه بیان می کنند: هر کس خدای تعالیٰ را دوست بدارد، پیامبرش را دوست می‌دارد. هر کس پیامبرِ عرب‌زبان را دوست بدارد، مردمِ عرب را دوست می‌دارد. هر کس مردمِ عرب را دوست بدارد، زبانِ عربی را دوست می‌دارد…

موارد بسیاری هستند که اهمیت این زبان را برای ما ایرانیان بیان می کنند اما چیزی که در این میان مهم تر است، ایجاد علاقه و انگیزه در یادگیری زبان عربی است. این مهم می تواند با آگاهی سازی و سرگرم کننده کردن روند یادگیری اتفاق بیافتد تا شاهد پررنگ تر شدن این زبان در میان زبان های خارجه دیگر باشیم.

 

توضیحات برای عکس ثبت نشده

از دلایل دیگری که درجه اهمیت این زبان را مشخص می کند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:
– آشنایی بیشتر و عمیق تر با فرهنگ غنی اسلامی
– امکان بهره گیری بیشتر و بهتر از متون علمی و ادبی فارسی مربوط به دوره اسلامی
– امکان استفاده از شبکه های تلویزیونی و رادیویی، مجلات، روزنامه ها و سایت های اینترنتی عربی
– امکان بهره گیری بیشتر و بهتر از متون علمی و ادبی فارسی مربوط به دوره اسلامی

زبان عربی به عنوان زبان کتاب مقدس اسلام و میراث پربهای پیامبران از حدیث و تاریخ و تفسیر، وجه مشترک میان مسلمانان جهان است. همچنین جمعیت انبوهی در خاورمیانه تا شمال افریقا و مرزهای جنوب شرق آسیا با این زبان به گفتگو می پردازند. این ضرورت برای ایرانیان که از طرفی تشنه یادگیری معارف اسلامی و از طرف دیگر نیازمند استفاده از منابع اصیل آن هستند و همچنین زبان آنان با زبان اعراب آمیختگی بسیار دارد، از درجه بالاتری بر خوردار است. ارتباط و پیوند همه جانبه با محیط های عربی به ویژه کشورهای همسایه، موجب می شود که زمینه فراگیری و آموزش زبان عربی بیش از پیش در ایران رونق بگیرد و افراد بسیاری به یادگیری این زبان مبادرت بورزند. زبان عربی برای همه ما جزئی از زندگی روزمره مان شده است و اغلب تفکیک این زبان از زبان مادریمان برای همه به شدت سخت و کاری نشد است.

 

در بسیاری از مواقع با سوالاتی از جانب نوجوانان و جوانانمان روبرو می شویم که چرا باید ما فارسی زبانان، زبان عربی را فرا بگیریم؟ یادگیری زبان عربی چه مزایایی در زندگی ما دارد؟ چرا در زبان ما وارد شده است و دلیل این همه توجه به زبان عربی چیست؟ قبل از هر چیزی باید بیان داشت که، یادگیری زبان به خودی خود یک مهارت و توانایی محسوب می شود و چه بسا کشورهای مدرنی که امروزه مردم کشورشان نه تنها به زبان دوم، بلکه به زبان های سوم و چهارم نیز، مسلط هستند. یادگیری زبان دوم، نشانه ای از مدرن بودن و یکی از راه های پیوستن به کشورهای مدرن است. در ضمن یادگیری زبان ما را در یافتن شغل، به مراتب بیشتر یاری خواهد کرد. شرکت های بین المللی و موسسات دولتی، یکی از شرایط استخدامی شان، تسلط داشتن به زبان دوم است و شما می توانید با فراگیری زبان عربی در واقع به این مهم نیز دست یابید و آینده ای بهتر برای خود و خانواده تان را رقم بزنید. همچنین از دیگر مزایای یادگیری زبان عربی، تحصیل در دانشگاه های برون مرزی و همچنین تحصیل در دانشگاه های جهان اسلام در سراسر ایران است. شما می توانید با یادگیری زبان عربی، امکانات اولیه جهت تحصیل در این دانشگاه ها را بدست بیاورید و در کشورهای عربی با راحتی بیشتری به تحصیل بپردازید. از دیگر مزایای یادگیری، ارتباط بیشتر و موثرتر با افرادی خارج از ایران است و شما می توانید دایره روابط خود را به طرز باور نکردنی ای افزایش بدهید. زبان عربی در واقع می تواند در کشورهای عربی ایجاد ارتباط کرده و دایره ارتباطات شما را بیشتر و بیشتر نماید. در واقع درک شیرین زبان و ادبیات فارسی، بدون دانستن زبان عربی میسر نیست. بسیاری از شاعران ایرانی، بخشی از هنر خود را به زبان عربی ارائه داده اند. از جمله این شاعران می توان به مولوی، حافظ و سعدی اشاره داشت. کتاب های این بزرگان به ترتیب کتاب مثنوی، دیوان حافظ و گلستان و بوستان است. در کشورهای زیارتی فراگیری این زبان می تواند کمک بزرگی برای شما عزیزان محسوب شود. همچنین این زبان می تواند زمینه های تجاری بسیاری را برای ما فراهم آورد. در واقع بهتر است این موضوع را با بخش کوتاهی از قران به اتمام برسانیم: انا انزلناه قراناً عربیاً… اگر شما عزیزان تمایل به شرکت در دوره های فشرده زبان عربی دارید، می توانید با ثبت نام در دوره راکت زبان عربی به این مهم دست یابید.
از ویژگی مهم راکت عربی می توان به موارد زیر اشاره داشت:
– یادگیری زبان در ۲ ماه به جای ۲ سال
– پشتیبانی آنلاین
– ۶۰ جلسه خصوصی ۲ ساعته
– ۳۰ جلسه عمومی ۲ ساعته
– انتخاب ساعت و روز کلاس ها با زبان آموز

 

 دوره های آموزش زبان عربی، شامل دوره کوتاه مدت و بلند مدت می باشد که دوره های بلند مدت آموزش زبان عربی نیاز به صرف یک بازه زمانی ۱ ساله الی ۲ ساله دارد. این زمان برای همه افراد نیاز است و اگر شما جزء افراد سخت کوش و جدی در یادگیری زبان عربی هستید، چه بسا که بتوانید این دوره را در کمتر از ۲ ماه نیز، طی نمایید.
از دوره های ویژه آموزش زبان عربی، همچین می توان به دوره های مکالمه زبان عربی اشاره داشت. در این دوره تمرکز اصلی بر روی مهارت مکالمه زبان عربی است و زبان آموزان می توانند به شکل خصوصی به یادگیری مکالمه عربی بپردازند.
مکالمات عربی بسته به نیاز و علایق زبان آموزان برنامه ریزی می شود که با ممارست و تلاش خود می توانید در بازه زمانی ای کوتاه به تسلط کافی در مکالمه زبان عربی را کسب نمایید.
در مکالمه مواردی از جمله، زبان بدن، لهجه نیتیو عربی و شکل صحیح ادای عبارات و اصطلاحات عربی نیز مهم می باشند. البته که این دوره ها تحت عنوان دوره همیاد برگذار می شود و علاقه مندان می توانند در دوره آنلاین آموزش عربی، با کیفیت آموزش راکت عربی نیز مواجه شده و در نهایت در کمترین زمان علاوه بر تسلط به زبان مورد علاقه خود، به خودباوری و جدیت در راه رسیدن به اهدافشان نیز، دست یابند.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

 

چرا زبان عربی را باید آموخت؟

اگر شما علاقه مند به یادگیری زبان عربی هستید، می توانید با ثبت مشخصات خود، منتظر تماس کارشناسان ما بوده و در تمامی زمینه ها، از جمله انتخاب زبان، انتخاب دوره و نحوه برگزاری دوره ها و موارد دیگر از مشاوره رایگان کارشناسان مشاور ما، بهره مند شوید. مشاوران ما همه روزه بجزء روزهای تعطیل، از ساعت ۸ صبح الی ۸ شب، آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان خواهند بود. همچنین می توانید برای شرکت در آزمون تعیین سطح در زبان عربی، با تعیین وقت قبلی از مصاحبه مستقیم و مشاوره با احمدرضا ابراهیمی نیز، بهره مند شوید.