آموزش الفبای زبان ترکی، بدون شک از اولین بخش‌هایی است که در دوره‌های آموزش زبان ترکی به آن پرداخته می‌شود. این موضوع می‌تواند در یادگیری بهتر زبان چه بسا در سطوح بالاتر مثمر ثمر بوده و در واقع برای زبان آموزان زبان ترکی به عنوان یک سکوی پرتاب محسوب شود. چرا که اگر الفبا را فرا نگیریم در واقع نتوانسته‌ایم تعریف دقیقی از فونتیک‌ها و همچنین تلفظ صحیح لغات داشته باشیم. از مزایای یادگیری الفبای زبان ترکی می‌توان به شناخت حروف و صداهای کلمات در زبان ترکی اشاره داشت. حروف الفبای ترکی دارای ۲۹ حرف است که از میان آن ها ۸ حرف مصوت (صدادار) و بقیه حروف صامت (بی صدا) هستند. اگر به حروف الفبای ترکی توجه کرده باشید، به شباهت این حروف با حروف الفبای لاتین در زبان انگلیسی پی خواهید برد. اما در عین حال که حروف ترکی با انگلیسی شباهت‌های قابل ذکری دارند، تفاوت‌هایی نیز با این زبان داشته که به آن‌ها نیز خواهیم پرداخت. بهتر است قبل از آن که به سراغ معرفی حروف الفبای زبان ترکی استانبولی برویم، به شما پیشنهاد می‌کنیم که از تلفظ و حفظ جداگانه آن‌ها بپرهیزید و سعی کنید یادگیری آن‌ها را با لغاتی شروع کنید که شامل این حروف می‌باشند.

چرا زبان ترکی؟

بدون شک اگر تصمیم خود را مبنی بر یادگیری زبان ترکی به اطرافیان بگویید، با جواب‌هایی از این قبیل برخورد خواهید کرد که، تا زبان انگلیسی هست چرا می‌خواهی زبان ترکی استانبولی یاد بگیری یا زبان ترکی به چه دردی می‌خورد یا مگر تو می‌خواهی به ترکیه سفر کنی؟
اما باید بگوییم، تنها کسانی می‌دانند که زبان ترکی چقدر شیرین است و به لذت فراگیری زبان ترکی آگاه هستند، که آن را در قالب شعر یا آهنگ شنیده باشند و در واقع کسی که با این زبان هیچ آشنایی ندارد، نمی‌تواند علاقه شما به یادگیری این زبان را درک کند. اگر علاقه‌مند به یادگیری زبان ترکی استانبولی هستید و تصمیم خود را گرفته‌اید، لحظه‌ای شک به خود راه ندهید و سعی کنید به حرف دیگران، مبنی بر نتوانستن شما در یادگیری زبان ترکی توجه نکنید.

نکات مهم در آموزش الفبای زبان ترکی

یادگیری حروف الفبا در زبان های خارجه یک ضرورت است و نیاز به صرف وقت برای یادگیری آن‌ها یک باید محسوب می‌شود. می‌توان گفت که الفبا پایه و اساس یادگیری زبان است و شما هر چه بیشتر پیش می‌روید به نیاز یادگیری درست و کامل آن‌ها پی میبرید.
در الفبای ترکی نکاتی وجود دارد که یادگیری آن‌ها در طول این مسیر، می‌تواند برای شما مفید واقع شود.

به نکات زیر توجه کنید:

  •  حروف Q, W, X در زبان ترکی وجود ندارد؛ چرا که معادل آوایی برای این حروف در الفبای این زبان نیست.
  •  اکثر کلماتی که در زبان فارسی دارای حرف “خ” می‌باشند در زبان ترکی، “ح” تلفظ می‌شوند. همین تبدیل، در ساختار حروفی مانند “ق” به “گ” و “ک” وجود دارد.
  •  اگر در کلماتی علامت ^ را به روی حروف صدادار دیدید به این معنی است که باید، آن حرف را به صورت کشیده‌تر تلفظ کنید و توجه داشته باشید که این نکته حتما باید رعایت شود. عدم رعایت در برخی کلمات، منجر به تمایز معنایی در زبان ترکی می‌شود.

یادگیری نکاتی که در هر زبان وجود دارد می‌تواند به شما کمک کند تا در هنگام مکالمه تلفظ صحیحی از کلمات زبان ترکی داشته باشید و در نتیجه لهجه‌ی درستی خواهید داشت. شما می‌توانید با تمرین مکالمه ترکی در آینه و خواندن چند باره‌ی متن و ضبط صدای خود و مقایسه اولین و آخرین صدای ضبط شده، پیشرفت خود را به خوبی حس کنید و از حس شیرین یادگیری و پیشرفت، لذت ببرید. هر یک از این کارها به خودی خود، باعث تقویت مهارت‌های اصلی در زبان ترکی خواهد شد و علاوه بر ایجاد اعتماد به نفس، خودباوری را در شما پررنگ‌تر و محسوس‌تر خواهد کرد.

آموزش الفبا زبان ترکی

معنی مثال          مثال              تلفظ             حرف ترکی
ماشین               araba                آ                        A a
بهار                    bahar               ب                      B b
شیشه                cam                  ج                       C c
گل                    Çiçek                چ                       Ç ç
دفتر                  defter                دِ                       D d
داروخانه            eczane              اِ                       E e
فاکتور               fatura               فِ                       F f
گاراژ                 garaj                 گِ                       G g
معلم                Öğretmen         گ نرم                  Ğ ğ
نقشه               harita                  هِ                       H h

معنی مثال          مثال             تلفظ          حرف ترکی
رودخانه             ırmak              ای                  I ı
دارو                   ilaç                ایی                 İ i
ژله                    jöle                   ژِ                  J j
مداد                 kalem               کِ                K k
بندر                  liman                لِ                 L l
نامه                  mektup            مِ                M m
انار                   nar                    نِ                N n
دَه                    on                      اُ                O o
جلو                  ön                     اُو               Ö ö
پارک                park                  پِ                P p

معنی مثال          مثال                 تلفظ          حرف ترکی
راحت                  rahat                  رِ                  R r
سالن                  salon                 سِ                S s
آبشار                 şelale                  شِ                Ş ş
شانه                  tarak                   تِ                T t
آرد                        un                    او                U u
شهرت                  ün                    اوو               Ü ü
گلدان                 vazo                   وٍ                V v
تابستان               yaz                    یِ                Y y
زنگ                     zil                      زِ                Z z

در پایان باید خاطر نشان کرد که اگر شما علاقه‌مند به یادگیری زبان ترکی هستید، باید توجه داشته باشید که در گام اول باید برای خود یک هدف مهم در یادگیری زبان ترکی استانبولی، مشخص کرده و در گام بعدی با برنامه ریزی روزانه و تمرین مستمر به هدف خود در کسب مهارت زبان ترکی، برسید.
در برنامه ریزی روزانه تمرین و تکرار را فراموش نکنید. و همیشه به خاطر داشته باشید که زبان فرار است و تنها با تمرین و تکرار روزانه می‌توانید از این فراموشی ناخودآگاه دوری کنید. پس برای شروع از همین لحظه یک گام هرچند کوچک، برای یادگیری زبان ترکی بردارید و به یادگیری اقدام کنید.
موسسه زبان احمدرضا ابراهیمی با ابداع دوره های راکت و با آموزش زبان با سریال توانسته است جایگاه بالا و ممتازی را در میان زبان آموزان کسب کند. دوره‌های راکت با در نظر گرفتن دغدغه زبان آموزان و با صلاح دید احمدرضا ابراهیمی به دو صورت فشرده (آموزش زبان ترکی در 50 جلسه) و فوق فشرده (آموزش زبان ترکی در 50 روز) برگزار می‌شوند. دوره‌های راکت یا آموزش زبان در 50 روز با ایجاد عادات و مهارت‌های صحیح زبانی توانسته است که زبان آموزان بسیاری را در مدت زمان کوتاهی به یک نیتیو زبان تبدیل کند. اساتید راکت با در نظر گرفتن نیازهای زبانی زبان آموزان به آموزش می‌پردازند. از آغاز تا پایان دوره شما از پشتیبانی 24 ساعته اساتید برخوردار هستید و می‌توانید با خیالی آسوده دوره خود را به اتمام برسانید. بسیاری از افراد نیتیو لایک شدن برایشان به یک آرزو تبدیل شده است اما با وجود دوره‌های موجود در سایت احمدرضا ابراهیمی این آرزو برای شما به یک حقیقت تبدیل شده است.
برای آشنایی با  دوره‌های زبان ترکی و انتخاب دوره متناسب با شرایط مختص به خود، شما عزیزان می‌توانید با ثبت مشخصات خود در بخش زیر و همچنین ثبت شماره تماس خود، منتظر تماس کارشناسان و مشاوران ما باشید.
همکاران ما به سوالات شما در زمینه انتخاب زبان، انتخاب دوره و … پاسخ خواهند داد و از لحظه ثبت نام تا گذراندن پایان دوره، در کنار شما عزیزان خواهند بود. کارشناسان موسسه ما همه روزه به جز ایام تعطیل، از ساعت ۸ صبح الی ۸ شب، آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان خواهند بود. همچنین در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر، می‌توانید از لینک آموزش آنلاین زبان ترکی استانبولی نیز بهره ببرید.