آموزش الفبای ترکی، بدون شک از اولین بخش هایی است که در دوره های آموزش زبان ترکی به آن پرداخته می شود. این موضوع می تواند در یادگیری بهتر زبان چه بسا در سطوح بالاتر مثمر ثمر بوده و در واقع برای زبان آموزان زبان ترکی به عنوان یک سکوی پرتاب محسوب شود. چرا که اگر الفبا را فرا نگیریم در واقع نتوانسته ایم تعریف دقیقی از فونتیک ها و همچنین تلفظ صحیح لغات داشته باشیم.از مزایای یادگیری الفبای زبان ترکی می توان به شناخت حروف و صداهای کلمات در زبان ترکی اشاره داشت. حروف الفبای زبان ترکی دارای ۲۹ حرف است که از میان آن ها ۸ حرف مصوت (صدادار) و بقیه حروف صامت (بی صدا) هستند. اگر به حروف الفبای ترکی توجه کرده باشید، به شباهت این حروف با حروف الفبای لاتین در زبان انگلیسی پی خواهید برد. اما در عین حال که حروف ترکی با انگلیسی شباهت های قابل ذکری دارند، تفاوت هایی نیز با این زبان داشته که به آنها نیز خواهیم پرداخت. بهتر است قبل از آن که به سراغ معرفی حروف الفبای زبان ترکی استانبولی برویم، به شما پیشنهاد می کنیم که از تلفظ و حفظ جداگانه آن ها بپرهیزید و سعی کنید یادگیری آن ها را با لغاتی شروع کنید که شامل این حروف می باشند.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

 

چرا باید زبان ترکی را یاد بگیریم؟

بدون شک اگر تصمیم خود را مبنی بر یادگیری زبان ترکی به اطرافیان بگویید، با جواب هایی از این قبیل برخورد خواهید کرد که، تا زبان انگلیسی هست چرا می خواهی زبان ترکی استانبولی یاد بگیری یا زبان ترکی به چه دردی می خورد یا مگر تو می خواهی به ترکیه سفر کنی؟
اما باید بگوییم، تنها کسانی می دانند که زبان ترکی چقدر شیرین است و به لذت فراگیری زبان ترکی آگاه هستند، که آن را در قالب شعر یا آهنگ شنیده باشند و در واقع کسی که با این زبان هیچ آشنایی ندارد، نمیتواند علاقه شما به یادگیری این زبان را درک کند. اگر علاقه مند به یادگیری زبان ترکی استانبولی هستید و تصمیم خود را گرفته اید، لحظه ای شک به خود راه ندهید و سعی کنید به حرف دیگران، مبنی بر نتوانستن شما در یادگیری زبان ترکی توجه نکنید.

 

نکات مهم در آموزش الفبای زبان ترکی

یادگیری حروف الفبا در زبان های خارجه یک ضرورت است و نیاز به صرف وقت برای یادگیری آنها یک باید محسوب می شود. می توان گفت که الفبا پایه و اساس یادگیری زبان است و شما هر چه بیشتر پیش می روید به نیاز یادگیری درست و کامل آن ها پی میبرید.
درالفبای ترکی نکاتی وجود دارد که یادگیری آنها در طول این مسیر، می تواند برای شما مفید واقع شود.

به نکات زیر توجه کنید.
– حروف Q, W, X در زبان ترکی وجود ندارد؛ چرا که معادل آوایی برای این حروف در الفبای این زبان نیست.
– اکثر کلماتی که در زبان فارسی دارای حرف “خ” می باشند در زبان ترکی، “ح” تلفظ می شوند. همین تبدیل، در ساختار حروفی مانند “ق” به “گ” و “ک” وجود دارد.
– اگر در کلماتی علامت ^ را به روی حروف صدادار دیدید به این معنی است که باید، آن حرف را به صورت کشیده تر تلفظ کنید و توجه داشته باشید که این نکته حتما باید رعایت شود. عدم رعایت در برخی کلمات، منجر به تمایز معنایی در زبان ترکی میشود.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

 

یادگیری نکاتی که در هر زبان وجود دارد می تواند به شما کمک کند تا در هنگام مکالمه تلفظ صحیحی از کلمات داشته باشید و در نتیجه لهجه ی درستی خواهید داشت. شما می توانید با تمرین مکالمه ترکی در آینه و خواندن چند باره ی متن و ضبط صدای خود و مقایسه اولین و آخرین صدای ضبط شده، پیشرفت خود را به خوبی حس کنید و از حس شیرین یادگیری و پیشرفت، لذت ببرید. هر یک از این کارها به خودی خود، باعث تقویت مهارت های اصلی در زبان ترکی خواهد شد و علاوه بر ایجاد اعتمادبنفس، خودباوری را در شما پررنگ تر و محسوس تر خواهد کرد.

 

معنی مثال          مثال              تلفظ          حرف ترکی
ماشین               araba           آ                A a
بهار                    bahar          ب              B b
شیشه                cam             ج              C c
گل                    Çiçek            چ               Ç ç
دفتر                  defter           دِ               D d
داروخانه            eczane          اِ               E e
فاکتور               fatura           فِ              F f
گاراژ                 garaj             گِ              G g
معلم                Öğretmen     گ نرم         Ğ ğ
نقشه               harita            هِ                H h

معنی مثال          مثال              تلفظ          حرف ترکی
رودخانه             ırmak            ای             I ı
دارو                   ilaç               ایی            İ i
ژله                    jöle               ژِ                J j
مداد                 kalem           کِ              K k
بندر                  liman            لِ               L l
نامه                  mektup        مِ               M m
انار                   nar                نِ               N n
دَه                    on                 اُ                O o
جلو                  ön                  اُو              Ö ö
پارک                park              پِ              P p

معنی مثال          مثال              تلفظ          حرف ترکی
راحت                rahat            رِ                R r
سالن                 salon           سِ             S s
آبشار                 şelale           شِ             Ş ş
شانه                  tarak            تِ              T t
آرد                    un                 او              U u
شهرت               ün                 اوو             Ü ü
گلدان                vazo             وٍ               V v
تابستان             yaz               یِ              Y y
زنگ                  zil                 زِ                Z z

 

در پایان باید خاطر نشان کرد که اگر شما علاقه مند به یادگیری زبان ترکی هستید، باید توجه داشته باشید که در گام اول باید برای خود یک هدف مهم در یادگیری زبان ترکی استانبولی، مشخص کرده و در گام بعدی با برنامه ریزی روزانه و تمرین مستمر به هدف خود در کسب مهارت زبان ترکی، برسید.
در برنامه ریزی روزانه تمرین و تکرار را فراموش نکنید. و همیشه به خاطر داشته باشید که زبان فرار است و تنها با تمرین و تکرار روزانه میتوانید از این فراموشی ناخودآگاه دوری کنید. پس برای شروع از همین لحظه یک گام هرچند کوچک، برای یادگیری زبان ترکی بردارید و به یادگیری اقدام کنید.
برای آشنایی با  دوره های زبان ترکی و انتخاب دوره متناسب با شرایط مختص به خود، شما عزیزان می توانید با ثبت مشخصات خود در بخش زیر و همچنین ثبت شماره تماس خود، منتظر تماس کارشناسان مشاور ما باشید.
همکاران ما به سوالات شما در زمینه انتخاب زبان، انتخاب دوره و … پاسخ خواهند داد و از لحظه ثبت نام تا گذراندن پایان دوره، در کنار شما عزیزان خواهند بود. کارشناسان آکادمی زبان بهین دانش همه روزه بجز در ایام تعطیل، از ساعت ۸ صبح الی ۸ شب، آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان خواهند بود. همچنین در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر، می توانید از لینک های آموزش آنلاین زبان ترکی استانبولی و آموزش زبان ترکی در ۵۰ روز نیز بهره ببرید.