آموزش ماه ها و روزهای هفته به ترکی، از موضوعات مهم در زمینه فراگیری زبان ترکی استانبولی محسوب می شود. چنین موضوعاتی می توانند در دایره موضوعات کاربردی در یادگیری زبان ترکی قرار بگیرند و در واقع در هر مقطعی اهمیت و کاربرد خود را حفظ نماید.
حدود ۷۵ میلیون نفر در سراسر دنیا، به زبان ترکی استانبولی صحبت می کنند. زبان ترکی استانبولی جز ۱۵ زبان برتر در سراسر جهان محسوب می شود که در میان زبان های رایج بین الملل نیز قرار می گیرد.
زبان ترکی چند سالی است که به دلیل نزدیکی با مرز ایران مورد استقبال بسیاری از ایرانیان قرار گرفته است. به دلیل همین ارتباطات، که طی یک دهه‌ی اخیر نیز شدت گرفته است، بسیاری از مراکز و موسسات آموزش زبان های خارجه، شروع به برگزاری دوره‌های آموزش زبان ترکی استانبولی کرده‌اند.
‌ در دنیای امروزی و رو به پیشرفت ما، یادگیری زبان دوم، از نیازهای اساسی جامعه محسوب می شود و فراگیری هر زبانی بجز زبان مادری، برای هر کدام از ما، یک مهارت و توانایی بسزا به حساب می آید.
کشور ترکیه
 سال هاست که یکی از محبوب ترین و پرطرفدارترین مقاصد گردشگری برای ایرانیان بوده است. به همین دلیل یادگیری زبان ترکی استانبولی یکی از زبان های دیگر است که ما به شما پیشنهاد می کنیم اگر علاقه مند به کشور ترکیه هستید، یادگیری آنرا جدی بگیرید و برای کسب این مهارت تلاش کنید. چرا که این کشور بیش از سالهای اخیر در تجارت و گردشگری موفق عمل کرده است و شما با یادگیری آن می توانید با دایره ای گسترده از شغل های متنوع، روبرو شوید.
قطعاً هر کشوری مشخصات و ویژگیهای زبانی خاص به خود را دارد و دانستن نام های هفته به زبان ترکی و یا اسامی فصل ها در زبان ترکی و یا حتی آشنایی با ماه ها در زبان ترکی، کمک شایانی به شما در یادگیری گام به گام زبان ترکی خواهد کرد.
۸۸ میلیون نفر در سراسر جهان زبان ترکی را  به عنوان زبان نخست یا زبان دوم خود بگزیده اند. از جمله کشورهایی که به زبان ترکی به عنوان زبان دوم علاقه نشان داده اند، کشور آلمان است. اغلب افراد این کشور، به زبان ترکی مسلط هستند و به خوبی می توانند به زبان ترکی به گفتگو بپردازند.
زبان ترکی استانبولی همانند زبان های فنلاندی و مجارستانی مربوط به شاخه زبان های آلتایی از خانواده زبان های اورال- آلتایی است. به زبان های ترکی و مشابه آن زبان های آغوز نیز گفته می شود.

 

قطعاً هر کشوری مشخصات و ویژگیهای خود را دارد و دانستن نام های هفته و یا اسامی فصل ها و ماهها کمک شایانی به آشنایی با فرهنگ و زبان آن کشور می کند.۸۸٬۰۰۰٬۰۰۰ نفر در سراسر جهان به عنوان زبان نخست یا دوم به زبان ترکی استانبولی سخن می‌گویند. زبان ترکی استانبولی همانند زبان های فنلاندی و مجارستانی مربوط به شاخه زبان های آلتایی از خانواده زبان های اورال- آلتایی است. به زبان های ترکی و مشابه آن زبان های آغوز نیز گفته می شود.
در زبان ترکیه گویش و تلفظ آن بسیار راحت و آسان است و برخی از کلمات آن در زبان فارسی نیز موجود است. حروف الفبای زبان ترکی اصلا سخت نیست بسیار شبیه زبان انگلیسی است منتها با تغییرات کوچک و تغییر برخی اصوات و شکل نوشتاری کلمات، ام در کل زبان بسیار راحت و جالبی است. زبان ترکی از ۲۹ حرف لاتین تشکیل شده است که با تغییرات کوچکی به زبان ترکی در آمده است، زبان ترکی دستور زبان های بسیار ساده ای دارد و یادگیری این زبان بسیار شیرین و دوست داشتنی می باشد.

 

در ابتدا شما را با حروف الفبای ترکی استانبولی آشنا میکنیم.
A a, B b, C c, Ç ç, D d, E e, F f, G g, Ğ ğ, H h, I ı, İ i, J j, K k, L l, M m, N n, O o, Ö ö, P p, R r, S s, Ş ş, T t, U u, Ü ü, V v, Y y, Z z

 

ماه ها به زبان ترکی

بسیاری از نام ماه های ترکیه از زبان سریانی گرفته شده است، زبان سریانی در قرن ۴ تا ۸ میلادی جزو زبان های تأثیرگذار در منطقه خاور میانه و بین النهرین بوده است. لازم به توضیح است اعیاد قربان و فطر از مهم ترین اعیاد کشور ترکیه می باشد که با توجه به تاریخ قمری متغیر است. ماه های ترکی همانند ماه های انگلیسی، ۱۲ ماه می باشد با این تفاوت که تلفظ و نوشتار آنها کاملا با زبان انگلیسی فرق دارد.

 

January (ژانویه) = Ocak اوجاک
February فوریه) = ) Şubat شوبات
March (مارچ) = Mart مارت
April(آپریل) = Nisan نیسان

May (می) = Mayıs ماییس
June (ژوئن) = Haziran هزیران
July (ژوئیه) =Temmuz تموز
August (آگوست) = Ağustos آئوستوس

September (سپتامبر) = Eylül ایلول
October (اکتبر) = Ekim اِکیم
November (نوامبر) = Kasım کاسیم
December (دسامبر) = Aralık آرالیک

 

روز های هفته به ترکی

نکات مهمی که در روزهای هفته به زبان ترکی باید در نظر بگیرید این است که، در ترکیه همانند بیشتر کشور ها روزهای هفته از دوشنبه آغاز می گردد و به ترتیب بقیه روز های هفته در پی آن خواهد بود. اسامی روزهای هفته در زبان ترکی استانبولی با زبان های فارسی و انگلیسی و عربی تفاوت دارد اما در برخی از روزها دارای ریشه مشترک هستند. در کشور ترکیه روز یکشنبه تعطیل رسمی است و بسیاری از اداره جات و بانکها نیز در روز شنبه تعطیل هستند.

Pazartesi دوشنبه
Salı سه‌شنبه
Çarşamba چهارشنبه
Perşembe پنج‌شنبه
Cuma جمعه
Cumartesi شنبه
Pazar یکشنبه

 

اگر زبان ترکی استانبولی را یاد بگیرید می توانید زبان هایی دیگر از قبیل زبان های قزاقی، تاتار، ازبکی، قرقیزستانی را هم می توانید یاد بگیرید. بسیاری از این زبان ها در مناطق مهمی همچون ناحیه ی قفقاز، بالکان، چین و روسیه به کار برده می شوند. تسلط بر دستور زبان ترکی استانبولی باعث می شود تا زبان های ترکی دیگر را به صورت آسان تر یاد بگیرید.
همچنین جالب توجه است که زبان ترکی استانبولی فقط در ترکیه صحبت نمی کند. مردم کشور ترکیه به سراسر جهان مهاجرت کرده اند و در برخی از کشورهای بزرگ جهان، افرادی هستند که ترکی استانبولی صحبت می کنند. برای مثال، در آلمان بیش از ۲،۷ میلیون ، حدود نیم میلیون در فرانسه، حدود ۴۰۰۰۰۰ نفر در هلند، بیش از ۲۵۰۰۰۰ در ایالات متحده و بیش از ۱۰۰۰۰۰ در عربستان سعودی ترک زبان هستند و این شگفتی بسیاری با خود به همراه دارد و همچنین به اهمیت یادگیری زبان ترکی می افزاید.

در آموزشگاه زبان بهین دانش تمامی همکاران ما تلاش میکنند تا به صورت ترمیک و فشرده به شما خدمت رسانی کنند و کمک کنند تا شما از یادگیری خود، نهایت لذت را ببرید. دوره های آنلاین زبان ترکی، از ویژه ترین دوره های آکادمی زبان بهین دانش است که با توجه به روند یادگیری ای که برای زبان آموزان در نظر گرفته است، این روزها نتایج مثبت بالایی را ازآن خود کرده است. دوره آموزش زبان ترکی در ۵۰ روز نیز، از دوره های فوق فشرده زبان ترکی استانبولی است. این دوره با داشتن کلاس های  حضوری ترکی و همچنین کلاس های غیرحضوری ترکی، ویژگی مثبت همه دوره ها را در خود جمع کرده است و به عنوان دوره راکت زبان ترکی و با روش سیستم آموزشی رامیت، با قدرت در حال برگزاری است.
تمامی مهارت های مهم در یادگیری زبان ترکی، به صورت کامل و پله پله به شما آموزش داده می شود و تمامی این دوره ها، دارای پشتیبانی آنلاین هستند. اساتید هر دوره به صورت تخصصی در دوره های تربیت مدرس ترکی، شرکت کرده اند و تدریس زبان ترکی به صورت آنلاین و حضوری از تخصص های ویژه آنهاست.
اگر شما عزیزان علاقه مند به یادگیری زبان ترکی هستید، می توانید با ثبت مشخصات خود در بخش زیر، منتظر تماس کارشناسان مشاور ما بوده و از مشاوره رایگان مشاوران ما در زمینه انتخاب زبان یا دوره متناسب با خود بهره ببرید. در حال حاضر سیستم تعیین سطح آنلاین با اپلیکیشن بهین دانش و زبانگرد برای تمامی علاقه مندان به یادگیری ترکی، مقدور است و در واقع ما با سیستم آنلاین خود، گامی مثبت در آموزش زبان ترکی، فارغ از جغرافیا و مرزها نهاده ایم.