آموزش اعداد ترکی، از دروس اولیه در یادگیری زبان ترکی هستند. اعداد ترکی را در دوره های مقدماتی آموزش زبان ترکی استانبولی، آموزش خواهید دید و اگر کم و بیش با الفبای ترکی و اعداد ترکی آشنا باشید، به سرعت می توانید به این موضوع مسلط شوید. نکته مهمی که بسیاری از زبان آموزان نادیده می گیرند این است که، اغلب برای یادگیری چنین موضوعاتی زمان کافی در نظر گرفته نمی شود و سرسری از روی این موضوعات می گذرند. اما الفبا و اعداد از موضوعات ریشه ای در آموزش زبان های خارجه است.
اعداد ترکی استانبولی به دو دسته تقسیم می شوند و ما در این مقاله قصد داریم با شرح این موضوع و پرداختن به آن، یک آموزش آنلاین ترکی را برای شما در کمترین دقایق رقم بزنیم. اعداد در زبان ترکی استانبولی به دو دسته اعداد اصلی در زبان ترکی و اعداد ترتیبی در زبان ترکی،تقسیم می شوند.
اگر قصد مهاجرت به کشور ترکیه دارید اعداد یکی از پایه های مهم در استفاده شما در مهاجرت و مسافرت به کشور ترکیه است. پرسیدن آدرس، پیدا کردن اتاقتان در  هتل، پرداختن به کارهای بانکی و همه و همه، از مواردی هستند که نیاز شما به یادگیری اعداد ترکی را شفاف تر می کند.
همه اعداد در زبان ترکی
 از یک قاعده خاص پیروی می کنند که اگر این قاعده را یاد بگیرید به راحتی می توانید ارقام بالاتر فرا بگیرید. شکل نوشتاری اعداد در زبان ترکی، به زبان انگلیسی بسیار نزدیک است و شما می توانید تنها با حفظ کردن همین بخش کوچک که در بخش پایین برای شما تهیه دیده ایم، تمامی ارقام ترکی را نیز براحتی فرا بگیرید.

 

۰   sıfır
۱   bir
۲   iki
۳   üç
۴   dört
۵   beş
۶   altı

۷   yedi
۸   sekiz
۹   dokuz
۱۰  on
۲۰  yirmi
۳۰  otuz
۴۰  kırk

۵۰   elli
۶۰   altmış
۷۰   yetmiş
۸۰   seksen
۹۰   doksan
۱۰۰ yüz
۱۰۰ yüz

 

برای مثال اگر می خواهید عدد ۱۱به زبان ترکی را تکرار کنید، تنها کافی است عدد ۱۰ ترکی و ۱ در ترکی را، در کنار یکدیگر قرار داده تا به عدد یازده ترکی برسید.
on bir

برای عدد ۲۵ در زبان ترکی نیز، باید عدد ۲۰ و ۵ را کنار یکدیگر قرار دهید.
Yimir bes

برای یادگیری عدد ۴۹ در زبان ترکی نیز، باید عدد ۴۰ و ۹ را کنار یکدیگر قرار دهیم.
Kirik dokuz

 

تا اینحا با اعداد اصلی در زبان ترکی استانبولی، آشنا شده اید و می توانید به راحتی از آن ها استفاده کنید. حال نوبت یادگیری اعداد ترتیبی در زبان ترکی استانبولی و چگونگی استفاده از آنها است. اعداد ترتیبی در ترکی با ترتیب اشیا یا هر چیزی با نظمی مشخص سر و کار دارد. اعداد ترتیبی در زبان انگلیسی “first, second, third, fourth,…” و در زبان فارسی «اول، دوم، سوم، چهارم،…» هستند؛ در زبان ترکی استانبولی هم دقیقا به همین شکل است. همانطور که می دانید، در زبان فارسی بعد از اولین کلمه، به انتهای اعداد یک «م» اضافه می‌شود.

 

برای به دست آوردن اعداد ترتیبی در زبان ترکی استانبولی، اعداد اصلی نوشته می‌شوند و به انتهای آن‌ها، پسوند “-IncI” اضافه می‌شود. که ممکن است برای رعایت قانون، املای اعداد ترکی کمی تغییر کند. در نوشتن کلمه «اول» یا “first”، بی‌نظمی دیده می‌شود. در ادامه، اعداد ترتیبی از «اول» تا «دهم» نوشته شده‌اند:

First = birinci or ilk
Second = ikinci
Third = üçüncü
Fourth = dördüncü
Fifth = beşinci

Sixth = altıncı
Seventh = yedinci
Eighth = sekizinci
Ninth = dokuzuncu
Tenth = onuncu

 

برای بیان کردن اعداد کسری در زبان ترکی استانبولی در زبان ترکی استامبولی نیز، مانند زبان فارسی از عبارت « تقسیم بر » استفاده می شود. حالا که شما با انواع اعداد در زبان ترکی آشنا شده اید، یادگیری اعداد کسری در زبان ترکی برای شما بسیار راحت تر خواهد شد.  عبارت تقسیم بر در زبان ترکی با کلمه bölü مورد استفاده قرار می گیرد.

۲/۷ = iki bölü yedi
۱۳/۹۷ = on üç bölü doksan yedi
۴/۵ = four divided by five = dört bölü beş

 

 همانطور که می دانید، لازمه ارتباط برقرار کردن با مردم خارج از جغرافیای خود، دانستن زیر و بم آن زبان، مانند زبان ترکی، انگلیسی، اسپانیایی و…. هستند. اعداد و ارقام یکی از مهم ترین بخش های هر زبان هستند. اگر برای خرید بیرون بروید، نیاز اصلی شما دانستن اعداد و ارقام است و اگر این اعداد و ارقام را یاد نگرفته باشید، نمی توانید ارتباط راحتی برقرار کنید. در استانبول یکی از سرگرمی هایی که بسیار لذت بخش است، خرید کردن است و بسیاری از هموطنان ما کشور ترکیه را برای خرید و بازارگردی در مراکز خرید ترکیه، دوست دارند؛ پس برای یک خرید آسان و بی دغدغه، علاوه بر یادگیری مکالمه ترکی باید اعداد و ارقام ترکی را به راحتی بلد باشید تا بتوانید از خریدتان لذت ببرید.

آکادمی زبان بهین دانش در زمینه ی ارتقاء هر چه بیشتر استاندراد های آموزش زبان های خارجه، اقدام به برگزاری آموزش آنلاین زبان ترکی استانبولی، نموده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید در زمینه ی آموزش زبان ترکی استانبولی و آموزش زبان ترکی در ۵۰ روز، از لینک ها استفاده کرده و مطالعه ی بیشتر و مؤثرتری داشته باشید.