آموزش دستور زبان ترکی استانبولی یا گرامر زبان ترکی چالشی مهیج و جالب برای فراگیران این زبان است. چراکه با وجود پیچیدگی های متعدد، لذت بخش بوده و همچنین به کار گیری آن باعث می شود در ذهن فراگیران زبان ترکی به طور همیشگی جای بگیرد.
بیش از ۸۰ ملیون نفر در سطح جهان از زبان ترکی به عنوان زبان اول و یا در برخی مناطق به عنوان زبان دوم استفاده میکنند . مبدا زبان ترکی ، ترکستان واقع در آسیای مرکزی است . در سال ۱۹۲۸ آتاتورک رییس جمهور ترکیه الفبای زبان ترکی را از عربی به لاتین تغییر داد و زبان ترکی استانبولی را به عنوان زبان رسمی کشور ترکیه اعلام کرد .
سالها است ارتقاء روابط تجاری و فرهگی ایران و ترکیه باعث افزایش محبوبیت زبان ترکی استانبولی شده است و آموزش زبان ترکی در بسیاری از موسسات آموزش زبان رواج یافته است.
دستور زبان ترکی استانبولی
 با دیگر زبان های رایج مانند زبان عربی ، زبان آلمانی و زبان فرانسوی یک تفاوت کلی دارد. در زبان ترکی اسامی ، افعال و یا صفت ها با جنسیت تفکیک نشده اند . از این جهت میتوان زبان ترکی را شبیه به زبان فارسی دانست. در ترکی برای تمییز دادن مخاطب یا شخص غایب از کلمه bāy (آقا) یا bāyan (خانم) استفاده می شود . این ویژگی و دیگر خصوصیات در دستور زبان ترکی این موضوع را به چالشی مهیج برای هواداران و زبان آموزان زبان ترکی بدل کرده است.
در ادامه نکات کلیدی دستور زبان ترکی را به اختصار با هم مرور میکنیم…

توضیحات برای عکس ثبت نشده

 

حروف صدا دار در زبان ترکی
مانند سایر زبان هایی که از حروف لاتین استفاده میکنند در زبان ترکی نیز a , e , I , o, u در زمره حروف صدا دار قرار دارد . اما زمانی که به شکل ساده تلفظ شوند به آنها حروف صدا سخت و زمانی که به شکل e , I , ö , ü ، ā تلفظ شوند به آنها حروف صدا نرم میگوییم.

اسامی و واژه ها در زبان ترکی
همانطور که گفتیم در زبان ترکی اسامی دارای جنسیت نیستند . برای درک بهتر اسامی در زبان ترکی از حرف تعریف استفاده می شود . این حرف تعریف میتواند واژهای چون خانم و آقا یا نوعی پسوند یا پیشوند باشد . مثلا کلمه Öğrenci belgeleriیک کلمه غیر مجهول است که با استفاده از حرف تعریف معنی یافته است ولی به جنسیت محدود نمی شود.

 

به طور کلی اسامی در زبان ترکی دارای یکی از سه حالات مشتق مانند şarkıcı (خواننده) ، مرکب مانند kaplumbağa (لاک پشت) یا ساده مانند yağmur (باران) هستند.

 

جمع و مفرد در زبان ترکی
مانند هر زبان دیگری در زبان ترکی شکل ساده آن بر حالت مفرد دلالت دارد اما زمانی که میخواهیم واژه ای را جمع ببندیم با اضافه کردن پسوند ler یا lar به انتهای اسامی، می‌توان آنها را جمع بست. اگر حرف آخر واژه حروف صدادار سخت باشند، پسوند lar و اگر حروف صدادار نرم باشند پسوند ler- اضافه می‌شود.

 

ضمایر فاعلی در زبان ترکی استانبولی
ضمیر فاعلی عبارت است از کلمه ای که در جمله به جای فاعل قرار میگیرید مانند…

ضمیر مفرد ترکی          ضمیر مفرد فارسی
ben                          من
sen                          تو
o                              او

ضمیر جمع ترکی          ضمیر جمع فارسی
biz                           ما
siz                           شما
onlar                       آنها

 

ضمایر ملکی در زبان ترکی استانبولی
ضمایر ملکی در جایی کاربرد دارد که بخواهیم از تعلق چیزی به شخصی صحبت کنیم. در زبان انگلیسی این ضمایر به صورت my , their و … میشناسیم. روش تعلق بخشیدن در زبان ترکی اضافه کردن پسوند ملکی به شی است، اما بر خلاف زبان انگلیسی که ‘s برای همه ضمایر استفاده میشود. در زبان ترکی هر ضمیر، ضمیر ملکی مختص به خود را دارد.

مثال فارسی
کیفِ من
کیف ِتو
کیفِ او
خانهِ ما
خانهِ آنها
خانهِ شان

پسوند ملکی
-im
-in
-i
-imiz
-iniz
-leri

ضمیر ملکی
benim
senin
onun
bizim
Sizin
onlarin

 

از قید های پرکاربرد در زبان ترکی میتوان به قید تکرار ، حالت ، زمان اشاره داشت که هر کدام دارای خصوصیات ، کاربرد ها و استثنا های منحصر به فرد خود هستند. در ادامه با هم مروری بر این قسمت از گرامر زبان ترکی استانبولی خواهیم داشت.

 

قید تکراردر زبان ترکی
زمانی که میخواهیم از شدت انجام کار یا میزان تکرار آن صحبت کنیم از قید تکرار استفاده میکنیم مثلا شما هر روز ورزش می کنید، روز های زوج پیاده روی میکنید و چهارشنبه ها برای شام به رستوران میروید . برای توضیح هر کدام نیاز به یکی از قید های تکرار در زبان ترکی استانبولی دارید.

فارسی
همیشه
بعضی اوقات
به ندرت
اصلا

ترکی
her zaman
bazen
nadiren
asla

 

قید های زمان در زبان ترکی
وقتی از یک قید زمان در جمله استفاده میکنید حالت های فعل و دیگر اجزا دگرگونی می یابد. به نوعی قید زمان مشخص میکند جمله شما نیازمند چه اجزائی است.

فارسی
دیشب
امشب
امروز
فردا
حالا

ترکی
dün gece
bu gece
Bugün
Yarın
Şimdi

 

منفی کردن در دستور زبان ترکی استانبولی
برای نفی جمله ای در زبان ترکی استانبولی پسوند değil هم به انتهای واژه ها اضافه میشود و هم در آخر جمله تکرار می شود.
Değil
 برای هر ضمیر شکل مختص به خود را دارد که برای منفی کردن یک جمله بعد از ضمیر به انتهای کلمات (اسم ، فعل یا صفت) در حالت ویژه کلمه اضافه میشود.

سوالی کردن در دستور زبان ترکی استانبولی
برای سوالی کردن یک جمله در زبان ترکی استانبولی به دو حالت مثبت و منفی انجام میشود. مثلا در فارسی به شکل مثبت سوال میکنیم : این منظره زیباست؟
ولی زمانی که بخواهیم همین سوال را به شکل منفی مطرح کنیم میپرسیم : این منظره زیبا نیست؟
برای طرح سوال به شکل مثبت در زبان ترکی استانبولی پیشوند mü را منتاسب با ضمیر به فعل اضافه میکنیم.
برای سوالی کردن منفی جملات، قبل از پیشوند، واژه değil را به کار میبریم.

پیچیدگی های متعدد زبان ترکی در هنگام یادگیری زبان ترکی و همزمان مکالمه زبان ترکی برای فراگیران بسیار سهل و آسان است. شما میتوانید با شرکت در دوره آموزش زبان ترکی استانبولی در ۵۰ روز تمامی این قوانین را در کوتاه ترین مدت بیاموزید.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

 

آکادمی زبان بهین دانش باتوجه به نیاز شما عزیزان به یادگیری زبان ترکی، دوره های مختلفی برای آموزش زبان ترکی استانبولی برگزار کرده است. آکادمی زبان بهین دانش علاوه بر دوره های ترمیک زبان ترکی، دوره آموزش زبان ترکی در۵۰ روز را طراحی کرده است و در این زمینه بسیار موفق عمل کرده و نتایج قابل توجهی به دست آورده است. این دوره در آکادمی زبان بهین دانش، تحت عنوان راکت زبان استانبولی، به زبان آموزان آموزش داده می شود و شما می توانید با کمتر از ۲ ماه، زبان ترکی استانبولی را به خوبی فرا بگیرید. دوره های راکت زبان ترکی شامل ۳۰ جلسه عمومی و ۶۰ جلسه خصوصی میباشد و انتخاب ساعت کلاس های دوره راکت به اختیار خود زبان اموزان است.
برای کسب اطلاعات بیشتر از دوره های ROCKET و همچنین برای انتخاب زبان دوم و دوره مناسب با شرایط خود، با ثبت مشخصات خود در بخش زیر، منتظر تماس کارشناسان ما بوده و از مشاوره رایگان مشاوران آکادمی زبان بهین دانش بهره مند شوید. کارشناسان ما همه روزه، بجزء روزهای تعطیل، از ساعت ۸ صبح الی ۸ شب، آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان خواهند بود. همچنین با اولین ثبت نام و تا انتهای این مسیر، شما می توانید از پشتیبانی و حمایت کارشناسان ما بهره برده و همگام با هر مسیر خود، آنها را در کنار خود داشته باشید. همچنین لاز به ذکر است، آکادی زبان بهین دانش، برای صرفه جویی در زمان و هزینه ی شما، اقدام به آموزش آنلاین زبان ترکی استانبولی، نموده است.