یادگیری زبان روسی در منزل، یکی از دغدغه هایی است که امروزه در بین بسیاری از مردم دیده می شود. زبان روسی علاقمندان بسیاری دارد و از جایگاه ویژه ای در دنیای امروز بین مردم برخوردار است. یادگیری زبان روسی برخلاف اینکه بسیاری می گویند سخت است، از آنچه که فکر میکنید ساده تر است. درست است که الفبای روسی متفاوت تر نسبت به انگلیسی ست، اما اصلا سخت نیست . اتفاقا تعدادی از حروف روسی مانند انگلیسی نوشته شده و تقریبا به همان صورت تلفظ می شود. ممکن است تنها قسمت سخت زبان روسی گرامر آن باشد چرا که در روسی از پسوندها و پیشوندها برای صرف فعل ها، اسم ها و صفات استفاده زیادی می شود. از آنجا که در این مقاله در مورد یادگیری زبان روسی در منزل باهم صحبت می کنیم، راه های مختلف یادگیری را بررسی خواهیم کرد.

 

ابتدا مشخص کنید که آیا واقعا هدف یادگیری زبان روسی دارید یا نه؟
برای اینکه زبان روسی را به خوبی یاد بگیرید ابتدا باید واقعا بخواهید و هدف یادگیری داشته باشید. اگر دلایل شما برای یادگیری زبان روسی، به اندازه کافی محکم نباشد شما در مسیر یادگیری با مشکل مواجه خواهید شد.
الفبای زبان روسی را یاد بگیرید
الفبای زبان روسی شاید یکی از قسمت های سخت یادگیری این زبان باشد شاید هم بتوان آن را به همه زبان ها تعمیم داد. سعی کنید الفبای زبان روسی را با تلفظ صحیح یاد بگیرد. گاهی حتی حروف را با هم ترکیب کنید و صداها و آواهای بی معنی بسازید تا لب ها، دهان و زبان شما به این صداها عادت کرده و بتوانید کلمات و عبارات پیچیده تر را راحت تلفظ کنید.
گوش و چشم خود را عادت به گوش دادن و خواندن روسی بدهید
سعی کنید وقت خود را به جای آن که صرف یادگیری گرامر و حفظ لغات کنید، بیشتر روی گوش دادن و خواندن متمرکز کنید.
تمرین روزانه را فراموش نکنید
اگر می خواهید زبان روسی را به خوبی و در مدت زمان کم فرا بگیرید، باید روزانه ساعاتی در حال تکرار و تمرین باشید. زمانی که هر فرد در روز به یادگیری زبان اختصاص می دهد در افراد مختلف، متفاوت است. ممکن است بعضی از افراد روزانه ۲ ساعت تمرین و تکرار کنند، در عین حال امکان اینکه فردی در روز باید ۴ تا ۵ ساعت زمان بگذارد نیز وجود دارد.

 

آهنگ های روسی گوش بدهید
همانطور که قبلا هم گفته شد، گوش شما باید به زبان روسی عادت کند و عبارات و لغات برای گوش شما آشنا باشد. یکی از راه های تقویت مهارت شنیداری، گوش دادن به آهنگ های روسی در روز می باشد.
فیلم های روسی ببینید

دیدن فیلم‌های زبان اصلی، به زبان روسی می تواند کمک بسیار زیادی در جهت یادگیری شما بکند. سعی کنید در هفته دو الی سه مرتبه فیلم‌ به زبان روسی ببینید.
هر آنچه را که متوجه می شوید باز نویسی کنید

شاید بعضی ها فکر کنند این کار سخت و وقت گیر است اما واقعیت این است که این راه یکی از راه هایی ست که یادگیری و سرعت یادگیری را افزایش می دهد. برای این کار بهتر است هر متنی که میخوانید، هر فیلمی که میبینید، هر آهنگی که گوش می دهید،‌ هر آنچه که متوجه شدید را نوشته و آن را کاربردی کنید. به طور مثال اگر من یک کلیپ در مورد سلام و احوال پرسی به زبان روسی دیدم، سعی می کنم هر آنچه که از آن کلیپ متوجه شدم را بنویسم.

 

درست مطالعه کنید
مهم ترین اصل در یادگیری یک زبان مطالعه درست است. ممکن است فردی روزانه زمان زیادی را برای مطالعه قرار دهد اما مفید و کارآمد نباشد. نکته دیگری که در مطالعه باید مد نظر قرار گرفته شود آن است که، ممکن است در ابتدای یادگیری یک زبان جدید در روزهای اول مدت زمان بیشتری برای یادگیری اختصاص دهیم اما هر چه که جلوتر میرویم مدت زمانی که برای یادگیری آن زبان قرار می دهیم به نسبت کم تر و کم تر می شود. به طور مثال اگر فردی در روزهای ابتدایی یادگیری ۷۰ تا ۸۰ درصد تایم خود را برای یادگیری زبان جدید اختصاص می دهد، در روزها و هفته های بعدی این زمان کاهش می یابد.
سراغ
 عبارات پر کاربرد بروید
هر زبان عبارات پر کاربرد زیادی دارد.سعی کنید عبارات پر کاربرد زبان روسی را یاد بگیرید. به طور مثال عباراتی مانند سلام، خداحافظ، مچکرم و…عبارات پرکاربردی است که باید در زبان روسی فرا بگیرید.
تلفظ زبان روسی
زبان روسی برخلاف زبان های دیگر تلفظ ثابتی دارد. در واقع این به این معناست که همه ی حروف زبان روسی همانطوری که دیده و نوشته می شوند، تلفظ نیز می شوند. یکی از مزیت های زبان روسی همین تلفظ است که بدون نیاز به صرف وقت تلفظ روسی به راحتی امکان پذیر است.

 

یادگیری زبان روسی در منزل اگر چه به صورت خودآموز انجام می گیرد اما در مسیر یادگیری همه ما نیاز به مشاوره و راهنمایی در رسیدن به هدف که همان یادگیری زبان روسی است، داریم. به همین منظور شما می توانید برای دریافت مشاوره و راهنمایی، از مشاوره رایگان کارشناسان مشاور ما در موسسه زبان بهین دانش بهره ببرید،مادر این موسسه،آموزش زبان روسی و دیگر زبان هارا در دوره های فشرده و فوق فشرده وبه صورت آنلاین در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم.