یادگیری زبان روسی نیز همانند زبان های دیگر زبانی مناسب برای یادگیری به عنوان زبان دوم میباشد وطرفداران خود را دارد. زبان روسی یکی از ۱۰ زبان شناخته شده جهان است، زبان روسی زبان بسیار راحت ولی در عین حال نیاز به توجه بالایی دارد یعنی تا چیزی را تمرین نکنید هرگز آنرا نخواهید آموخت و به خصوص اینکه یادگیری زبان های مختلف نیاز به تمرین بسیار دارد.

 

زبان روسی از الفبای سیریلیک (Cyrillic) استفاده می کند. الفبای زبان روسی شامل ۳۳ حرف است. بعضی از حروف همانند الفبای انگلیسی هستند، اما بعضی دیگر کمی متفاوت هستند. برای مثال حرف R به صورت я نوشته می شود و [ja] تلفظ می شود. زبان روسی با الفبای سیریلیک و قواعد دستوری بسیار که دارد ارتباط بسیار کمی با زبان انگلیسی دارند. یادگیری زبان روسی می توان یک تجربه چالش برانگیز باشد.
در ابتدا بیایید تا با حروف الفبا و دیگر موارد آشنا شویم: الفبای سیریلیک ۳۳ حرف دارد. ۱۱ حرف صدا دار و ۲۰ حرف بی صدا. حروف الفبای روسی به ترتیب الفبا در زیر آورده شده اند:
А, Б, В, Г, Д, Е, Ё, Ж, З, И, Й, К, Л, М, Н, О, П, Р, С, Т, У, Ф, Х, Ц, Ч, Ш, Щ, Ъ, Ы, Ь, Э, Ю, Я
دو نکته می تواند الفبای روسی را گیج کننده نشان دهد:

اول: بعضی حروف شکل هایی مشابه انگلیسی دارند اما صدایی متفاوت
دوم: بعضی حروف شکل هایی کاملا متفاوت و ناآشنا دارند.
یادگیری الفبای روسی به ویژه برای فارسی زبان ها زیاد سخت نیست چون تقریبا تمام حروف روسی در فارسی معادل تقریبی دارند. برای شروع باید بدانید که به الفبای روسی الفبای سیریلیک (Cyrillic) هم می گویند، این الفبا تنها مختص به زبان روسی نیست، از طریق یادگیری این الفبا خواهید توانست متون زبان تاجیکی را هم (که بسیار به فارسی نزدیک است) بخوانید. الفبای سیریلیک همچنین برای زبان تقریبا تمام کشورهای بلوک شرق مورد استفاده قرار میگیرد.

 

حروفی که شکل مشابه انگلیسی دارند اما صدای آنها متفاوت است.
در زمان یادگیری به تلفظ و صدای این حروف دقت کنید. این حروف شکلی مشابه الفبای انگلیسی دارند اما صدای آنها متفاوت است.

 

В в – این حرف شبیه حرف “بی” انگلیسی است اما در روسی صدای “واو” می دهد.
Е е
 – این حرف شبیه حرف “ای” انگلیسی است اما در روسی صدای “یِ” می دهد.
Н н – این حرف شبیه حرف “اچ” انگلیسی است اما در روسی صدای “نون” می دهد.
Р р
 – این حرف شبیه حرف “پی” انگلیسی است اما در روسی صدای “ر” می دهد.
С с
 – این حرف شبیه حرف “سی” در انگلیسی است. در زبان انگلیسی حرف سی معمولا صدای “کاف” دارد اما در روسی این حرف صدای “سین” میدهد. در واقع الفبای روسی “S” ندارد و این حرف معادل اس در روسی است.
У у
 – این حرف شبیه حرف “وای” در انگلیسی است اما در روسی صدای “او” می دهد. در واقع الفبای روسی “U” ندارد و این حرف معادل یو در روسی است.
Х х – این حرف مشابه “ایکس” در انگلیسی است اما در روسی صدای “خ” می دهد.

 

رای یادگیری زبان روسی راه و روش های بسیاری وجود دارد که البته هر فرد با توجه به نیازش روش مناسب را بر می گزیند و در آن قدم برمیدارد . اما در هر یک از آموزش های نامبرده شده تمام توجه و اهمیت روی یک نفر است و آن خود شما هستید شما می توانید با کمک به خودتان روند آموزشی تان را بهتر و آسان تر کنید.

 

کار هایی که شما میتوانید انجام دهید عبارت است از:
 استفاده از فضای آن کشور : یعنی تا جایی که میتوانید در محیطی شبیه به آن کشور زندگی کنید؛ این باعث می شود تا ذوق و شوق شما به یادگیری آن زبان دو چندان شود و میل شما برای یادگیری افزایش یابد.
– خواندن کتاب : از خواندن کتاب های آن کشور غافل نشوید شاید، از خواندن و نگاه کردن چیزی نفهمید ولی این باعث میشود تا چشم شما با کلمات آشنا شود.
– گوش دادن به اخبار و موسیقی: معمولا در اخبار و موسیقی هر کشوری شما با گویش های مختلف آن آشنا می شوید و درک و برداشت کلمات برای شما آسان میگردد.
 صحبت کنید: سعی کنید با استفاده از حداقل کلماتی که میدانید به طور دائم برای خودتان و اطرافیانتان صحبت کنید؛ این امر موجب آسانی شما در تلفظ کلمات میشود.
– دانش لغوی خود را بالا ببرید : سعی کنید از یادگیری کلمات جدید تر غال نشوید در روز با ۱۰ تا۱۵ کلمه جدید آشنا شوید و از آنها در صحبت کردن استفاده کنید.
– به خودتان امید بدهید: دائم به خود امید بدهید و در خودتان انگیزش ایجاد کنید و ترس هایتان را دور بریزید، از استعداد های خود غافل نشوید و از آنها برای پیشرفتتان استفاده کنید.

 

زبان روسی در تلفظ بسیار زبان راحتی است و با یادگیری چند قانون میتوانید تقریبا تمام لقاط را بخوانید. امروزه روش های گوناگونی از جمله خود آموزی زبان روسی ، آموزش آنلاین زبان روسی، آموزش دوره های راکت (۵۰ روزه)، دوره های ترمیک می باشد.
خود آموزی : روش خوبی برای افرادی می باشد که بیشتر وقتشان را در محیط خانه سپری میکنند.
آموزش آنلاین : در این آموزش شما با استفاده از روش های مختلف مثلا دانلود فیلم یا معلم خصوصی روند یادگیری را طی می کنید.
دوره های راکت : در دوره های فشرده راکت فرد به طور فشرده ولی کامل آموزش می بیند این دوره مناسب افرادی میباشد که وقت کمی دارند و یا میخواهند به سفر کاری بروند . در این دوره ها فرد به طور همزمان در چهار مهارت اصلی زبان به طور همزمان پیشرفت میکند و نکته مثبت اینجاست که شما از پشتیبان ۲۴ ساعته برخوردارید و ذایم میتوانید سوالات و اشکالاتتان را با آنها مطرح کنید و آنها را برطرف کنید.
جلسات ترمیک : در این دوره اموزشی فرد به صورت مجزا وگسترده آموزش میبیند و روند یادگیری خود را پیش میبرد. در آموزشگاه زبان بهین دانش با ستفاده از اساتید مجرب و با استفاده از بهترین سیستم آموزشی و ضمانت شما زبان را با خیال راحت می آموزید. در آموزشگاه زبان بهین این اختیار به شما داده شده تا با استفاده از جلسه مشاوره راهنمایی های پی در پی مسیر اصلی خود را انتخاب کنید و با افتخار زبان بیاموزید. جهت استفاده از خدمات ما لطف کنید و فرم زیر را تکمیل نمایید ما در اسرع وقت با شما در تماس خواهیم بود تا نیاز شما به صورت کامل ودقیق برطرف شود.