IELTS7 Banner 01 8

برای تقویت اسپیکنیک چه کنیم؟ روش های تقویت این مهارت چیست و چطور میتوانیم در مدت زمان کوتاهی به این مهم دست یابیم؟ اگر بخواهیم به فراگیری زبان بپردازیم بهتر است که قبل از شروع، اطلاعاتی در مورد مهارت های اصلی و مهم در یادگیری زبان کسب نموده و در عین حال تلاش کنیم که با شناخت بهتر این مهارت ها و روش های تقویت آنها، سرعت یادگیری زبان دوم را افزایش دهیم. آگاهی همیشه برای ما انسان ها مفید بوده و هست؛ به همین سبب بسیاری از ما قبل از شروع به کاری سعی می کنیم به پیچ و خم های موجود در مسیر پیش رو فکر کرده و خود را مجهز برای رسیدن به مقصد مورد نظرمان کنیم. یادگیری زبان علاوه بر اینکه برای تمامی ما یک چالش مهم در زندگی محسوب می شود اما پس از فراگیری آن و تبدیل ما به فرد دو یا چند زبانه، خواهید دید که تغییرات مثبتی در زندگی شغلی و کسب و کارتان خواهید کرد.
برای آشنایی بهتر با این موضوع و روش های یادگیری آن تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا از صفر تا صد تقویت اسپیکنیگ را برای شما عزیزان بیان نماییم…

 

اسپیکینک از مهارت های مهم در زبان دوم محسوب می شود و بسیاری از ما به دلیل علاقه به مکالمه برقرار کردن و صحبت کردن با افراد خارجی زبان و یا کسانی که به چند زبان زنده مسلط هستند، به یادگیری زبان روی می آوریم. هر انسانی به تعامل بیشتر با افراد مختلف نیاز دارد و این روحیه اجتماعی انسان ها را از بدو خلقتشان بیشتر به نمایش می گذارد.
برای تقویت این مهارت، بسیاری از آموزشگاه های زبان به دور های آموزش مکالمه انگلیسی و یا سایر زبان ها به صورت جداگانه می پردازند و البته که این دوره ها برای افرادی که قصد مهارجرت و یا سفرهای تفریحی را به خارج از کشور و کشور هدف خود دارند، مناسب خواهد بود. اما بالطبع یادگیری مکالمه در کنار سایر مهارت ها می تواند از شما فرد حرفه ای تری بسازد و به طور مثال اگر شما قدرت لیسنینگ خود را تقویت نکرده باشید قطعا نمی توانید متوجه موضوع مکالمه شده و از این مهارت در جایگاه درست بهره ببرید. برای تقویت مهارت مکالمه زبان، بهتر است که از چند روش مختلف بهره ببرید؛ چرا که استفاده از روش های مختلف می تواند برای شما سرگرم کننده تر بوده و در نهایت ترکیبب بهتری را رقم بزند.

 

روش های ایده آل در تقویت مهارت مکالمه

 

تقویت مکالمه به روش گفتگو

این روش یک روش تعاملی است که شما را با واقعیات زبان بیشتر آشنا می کند و در نتیجه شما با روبرو شدن در یک موقعیت کاملا واقعی می توانید از مهارت خود بهتر استفاده نموده و همچنین در همان ابتدا با چالشی ترین بخش یادگیری روبرو شوید. این روش به عنوان بهترین روش یادگیری مکالمه زبان شناخته می شود و برای همین منظور اساتید اصولا به تشکیل کلوپ ها و یا اردوهای آموزشی برای این مهم می پردازند. شرکت در این کلوپ ها و یا اردوها مستلزم شرکت در بحث و تبادل نظر به زبان انگلیسی و یا سایر زبان های مدنظر شماست و از جذابیت این کلوپ ها می توان به این مورد اشاره نمود که بحث و موضوع اصلی از میان همین گفتگوی زبان آموزان بوجود می آید.

 

استفاده از تلفن های همراه

این مورد می تواند برای ضبط صدای شما مفید واقع شود. گاهی ما فکر می کنیم که داریم به صورت کاملا حرفه ای صحبت می کنیم و در ادای عبارات و اصطلاحات به خوبی عمل می کنیم، اما کافی است صدای خودتان را ضبط کرده و در نهایت به صدای خود گوش دهید. قطعا می توانید با این روش به اشتباهات خود واقف شده و در جهت رفع آن ها برآیید.

 

از دیکشنری های زبان هدف استفاده ببرید

این دیکشنری ها در دو شکل کاغذی و آنلاین وجود دارند که شما می توانید از هر دوی آنها نیز بهره ببرید. دیکشنری های آنلاین در سفر و یا زمانی که خارج از منزل هستید و دسترسی ای به کتاب ندارید، کاربردی خواهد بود. در واقع شما می توانید روزانه به یادگیری ده کلمه اقدام نموده و سعی کنید بر اساس دیکشنری ها، آنها را در جملات ساده ای که برای همین منظور تهیه شده اند تمرین نمایید. یادگیری لغات در بخشی از کتاب یا مجلات، می تواند در حافظه طولانی مدت شما ذخیره شده و اگر سعی در تمرین روزانه آنها کنید، به مرور مانند زبان مادریتان در ذهنتان ثبت خواهد شد.

 

با صدای رسا بخوانید و بگویید

برای این کار می توانید یک بخش از دیالوگ های مورد علاقه و یا کتاب مورد علاقه تان را انتخاب نموده و در نهایت با صدای بلند و با اعتمادبنفس لازم آنها را ادا کنید. در واقع بلند خوانی شکلی از به ذهن سپاری لغات و یا جملات است و به مرور و به شیوه کاملا ناخودآگاه با گرامر و دستور زبان، زبان هدف خود آشنا خواهید شد.

 

پارتنر بیابید

برای این منظور بهتر است از افرادی که علاقه مندیشان مانند خود شماست استفاده نمایید. امروزه یافتن پارتنر اصلا سخت نیست و به دلیل همگانی شدن اینترنت و ارتباط با سایر کشورها می توانید علاوه بر حسابی که روی دوستانتان باز کرده اید به این موضوع نیز فکر کنید. روزانه با پارتنر خود به مکالمه و گفتگو پرداخته و سعی کنید در این راستا از موضوعات کاملا واقعی در زندگیتان صحبت نمایید. شما می توانید علاوه بر صحبت کردن در مورد مسائل و رویدادهایی که در طول روز برای شما اتفاق می افتد، در نهایت درباره یک کتاب یا یک بخش از مجله اینترنتی نیز به گفتگو بپردازید و در واقع به مرور دایره لغات خود را افزایش دهید.

 

خوب گوش دادن را بیاموزید

در هر حرفه و مهارتی، اگر بتوانیم با تجربه های دیگران تا قسمتی همسو شویم و در نهایت بهترین راه را انتخاب نماییم، بهترین روش ممکن است. خوب گوش دادن نیز یکی از مواردی است که می تواند شما را در تقلید صحیح از شکل ادای عبارات و همچنین زبان بدنشان، یاری رساند. در نهایت شما می توانید به گوش دادن به اخبار و یا شبکه های رادیویی به شکل ناخودآگاه نیز به مکالمات روزانه مسلط شده و مانند یک فرد بومی رفتار نمایید. منابعی که برای این کار می توانید بدست بیاورید بسیار هستند و تعدادی از آنها عبارتند از:
* شنیدن آهنگ های کشور هدف
* دیدن فیلم و سریال های کشور هدف
* گوش دادن به پادکست های زبان اصلی و همچنین اخبار و شبکه های رادیویی
در نهایت در هنگام گوش دادن سعی کنید به تکرار و تمرین پرداخته و استرس یا تاکیدهایی که در زبان های مختلف وجود دارد را یافته و بخوبی در مکالمات خود بکار ببرید.

 

یادگیری زبان را با علایقتان همسو کنید

امکان دارد شما به یک ورزش خاص و یا یک هنر علاقه مند باشید، همین را به یک موضوع گفتگوی عالی تبدیل نموده و سعی کنید به مرور عبارات تخصصی زبان هدفتان را در زمینه مورد علاقه تان پیدا کرده و از آنها در گفتگوهای خود بهره ببرید. برای این منظور قدم به قدم شروع کنید و نگران این موضوع نباشید که نمی توانید این لغات را در جملات درست بکار ببرید. به هر شکلی که می توانید به این تمرین بپردازید و در نهایت به دنبال رفع ایرادات خود برآیید.

 

بکار بردن هر یک از این روشها به خود شما و البته سبک یادگیریتان بستگی دارد. شما می توانید با هر یک از این روش ها که ایجاد سرگرمی بیشتری برایتان می کند به در آموزش زبان استفاده کنید و همچنین می توانید در کنار آن به روش های دیگری نیز مبادرت بورزید.
در نهایت بهترین دوره برای تقویت مهارت مکالمه یا اسپیکینگ زبان، شرکت در دوره های آموزش آنلاین زبان است. می پرسید چرا؟ ما به شما دلیل این موضوع را خواهیم گفت.
آموزش آنلاین علاوه بر اینکه دایره وسیعی زبان آموز را در خود جای می دهد و محدودیت های زمانی و مکانی را بر می دارد، در نهایت به دلیل غیرحضوری بودن شما می توانید به صورت تمام وقت و روزانه با دوستان و اساتید خود به مکالمه و یا ارسال پیامک به زبان هدف بپردازید و در پایان به شکل واقعی با شکل گیری سوالات مختلف به تمرین مکالمه بپردازید.
حضور در این دوره شما را به صحبت کردن به زبان مورد علاقه تان عادت داده و در نهایت شما را در مدت زمان کوتاهی به زبان دوم انتخابی تان مسلط خواهد نمود.
در این زمینه شما می توانید که از مشاوره و راهنمایی های کارشناسان این حوزه بهره برده و در نهایت در انتخاب دوره و یا روش های فراگیری زبان، از کمک آنها بهره ببرید. برای این منظور تنها کافی است که مشخصات خود را در بخش زیر ثبت نمود و در نهایت منتظر ارتباط گرفتن همکاران ما با شما باشید.