IELTS7 Banner 01 8

آهنگ انگلیسی تولدت مبارک یا Happy Birthday ، شاید اولین موردی باشد که با شنیدن کلمه ی “تولد” به ذهن اکثریت ما، خطور می کند. آهنگی بسیار قدیمی و نوستالژیک، بسیاری از ما، حداقل یکبار در طول زندگی خود، آن را شنیده ایم.

اما چرا برای تبریک تولد به یک شخص، از عبارت “تولدت مبارک” استفاده می کنیم؟
همه ی ما، زمانی که می خواهیم تولد فردی را تبریک بگوییم، رسیدن به خوبی ها، خوشی ها و آرزوهایش را، برای وی، برشمرده و ازخداوند بزرگ، آرزو می کنیم. “تولدت مبارک” به معنای این است که “زاد روزت خجسته باد” و در واقع، وقتی این عبارت را به کسی در روز تولدش می گوییم، برای آن شخص در آن روز، اوقات فرخنده و خوشی را از دنیا و روزگار طلب می کنیم. روز تولد هر فرد، روز به دنیا آمدن و یا به نوعی چشم گشودن بر این جهان هستیست… روز آغاز زندگی در این کره ی خاکی.

 

آهنگ و موسیقی یکی از تأثیرگذار ترین هنرهاست. چرا که شالوده و شاکله ی این هنر، بیان احساسات و عواطف با چینش دلنشین نت در کنار یکدیگر است و به همین طریق، میان انسان ها پیوند ایجاد کرده تا فارغ از زبان و فرهنگ و نژاد، همدیگر را در یک نقطه، ملاقات و درک کنند، بدون به زبان آوردن حتی کلمه ای.

پیشینه ی تاریخی آهنگ تولدت مبارک
مطمئناً در هر زبانی، آهنگ ها و اشعاری در زمینه ی تبریک تولد و یا متناسب با آن، خلق شده و استفاده می گردد. ولی یکی از قدیمی ترین و نوستالژی ترین آن ها، آهنگ انگلیسی تولدت مبارک است. به همین دلیل، خالی از لطف نیست که اطلاعاتی در مورد سابقه ی این آهنگ نوستالژیک، بدست آوریم.
در مورد پیشینه و سابقه ی آهنگ انگلیسی تولدت مبارک می توان گفت، که اسناد تاریخی خاصی از نام آهنگساز آن در دسترس نیست اما نکته ای که در این بین در بررسی سوابق تاریخی می توان دریافت، این است که، ملودی آن، از آهنگ ” صبح بخیر به همه” نشأت گرفته است. آهنگی که دو خواهر آمریکایی با نام های “پتی هیل” و “میلدرد جی هیل” که یکی از آن ها مدیر مهدکودک و دیگری نوازنده ی پیانو و آهنگساز بود، با همکاری یکدیگر، برای بچه های مهدکودک، خلق کردند که بعدها در سال ۱۹۱۲ از تلفیق این ملودی با شعر Happy Birthday ، آهنگ تولدت مبارک، متولد شد. این آهنگ از کنار هم قرار گرفتن نت هایی ساده ولی شیرین و دلچسب، پدید آمده است. اکنون متن و ترجمه ی آن را با هم مرور می کنیم.

 

Happy birthday to you
تولدت مبارک
Happy birthday to you
تولدت مبارک
Happy birthday dear
تولدت مبارک عزیزم
Happy birthday to you
تولدت مبارک
Happy birthday to you
تولدت مبارک
From good friends and true
از طرف دوستان خوب و واقعی
From old friends and new
از طرف دوستان قدیمی و جدید
May good luck go with you
کاش خوشبختی به سمت تو بیاد
And happiness too
و همچنین شادی

 

در گذشته برگزاری جشن تولد، مانند بسیاری از اتفاقات دیگر، با دنیای امروز، متفاوت بود. برای تولد یکی از اعضای خانواده، سایرین گرد هم آمده و با یک کیک تزیین شده ی خانگی به برگزاری جشن تولد وی، می پرداختند. هدیه ها کوچک یا بزرگ فرقی نداشت، مهم در کنار هم بودن خانواده به بهانه ی زاد روز یکی از اعضای آن و صمیمی تر شدن آن ها با یکدیگر، بود. ولی امروزه، به دلیل افزایش مشغلیات زندگی و سرعت بی حد و حصر آن، بسیاری از افراد، تولد اطرافیانشان را با یک پیامک تبریک گفته و به نوعی رفع تکلیف می کنند. البته شاید اگر، نگاه مثبت تری به این قضیه داشته باشیم، نکته را اینگونه دریابیم که حتی با دادن یک پیام کوچک به عزیزانمان نیز می توانیم، محبت و توجه خود را نثار آنان کنیم. از طرفی دور بودن از عزیزان و فاصله ی مکانی نیز می تواند دلیل انتخاب این شیوه برای تبریک تولد، به عزیزانمان باشد.

 

حال فکرش را بکنید، اگر بخواهیم تولد دوستی یا عزیزی را تبریک بگوییم که زبان مادری ما را بلد نیست و یا ما هیچ سررشته ای از زبان مادری وی، نداریم، همچنین هر دو هیچ زبان مشترک دیگری برای برقراری ارتباط با یکدیگر نداریم…چگونه می توانیم محبت خود را با تبریک گفتن تولدش که اتفاقی مهم برای ماست، به او ابراز کنیم؟ شاید خواندن آهنگ انگلیسی تولدت مبارک، راه حلی برای رهایی از این مشکل باشد. اما آیا به نظر شما بهتر نیست زبان مادری وی را فراگرفته و به زبان خودش به وی تبریک گوییم؟
اگر واقعا خواستار خوشحال کردن عزیزی هستید که شاید هیچ زبان مشترکی برای برقراری ارتباط با وی ندارید، می توانید با ما تماس گرفته و یا مشخصات و شماره تماس خود را در کادر زیر وارد کرده تا همکاران ما با شما تماس بگیرند و با مشاوره ای رایگان، در کنار و همراه همدیگر،راه حل این مشکل را بیابیم. به دلیل اینکه، آکادمی زبان بهین دانش، به آموزش آنلاین زبان انگلیسی، همت گمارده است تا مشتاقان یادگیری زبان انگلیسی در هر کجای این کره ی خاکی که هستند، بتوانند در دوره های ترمیک، فشرده و آموزس زبان انگلیسی در ۵۰ روز شرکت کنند.