IELTS7 Banner 01 8

غذاهای معروف ترکیه، نیز یکی دیگر از جذابیت های ترکیه است که بدون شک گردشگران، تمایل دارند در سفر به این کشور، امتحان کنند. حتی شهرت بعضی از این غذاها به گونه ایست که برخی از افراد مشغول در حرفه ی آشپزی  و علاقه مند به انواع غذاهای ترکیه ای، برای یادگیری، به این کشور سفر کرده و مطمئناً، دست پر به کشور خود باز می گردند.
به دلیل شهرت غذاهای ترکیه ای، امروزه در بسیاری از کشورها، رستوران های ترکیه ای دایر شده تا پاسخگوی علاقه مندان به این نوع غذاها بوده و از طرفی، به غنی تر کردن فرهنگشان نیز کمک کنند چرا که با این اتفاق، علاوه بر معرفی فرهنگ های مختلف به یکدیگر، آن ها را به هم پیوند زده و آشنا می کنند. همین امر، سبب شناخت بهتر ملت ها از یکدیگر و چه بسا تأثیرگذاری بیشتری بر ایجاد صلح جهانی، می شود. اکنون، در ادامه، اندکی با فرهنگ غذایی این کشور، آشنا شده و به معرفی چند غذای معروف و پر طرفدار ترکیه، می پردازیم.

 

آشنایی با فرهنگ و عادات غذایی مردم ترکیه

 

 آشپزی ترکیه ای، یکی از متنوع ترین و اشتها آورترین، غذاها را ارائه کرده و همچنین، مردم این کشور به داشتن یکی از سالم ترین برنامه ها و رژیم هایی غذایی، در کل دنیا، شهره اند. این شهرت و فرهنگ غنی غذایی به دلایل مختلفی پدید آمده است که در اینجا به این موارد اشاره می کنیم؛ دوره‌ها کشاورزی متنوعی که به دلیل ویژگی های جغرافیایی آن، در این کشور تولید می شود، فرهنگ ها و حکومت های مختلفی که در تاریخ این کشور آمده و رفته اند، آشپزهایی که در آشپزخانه های دربار سلجوقیان و عثمانیان آمد و شد داشتند و …همه و همه از دلایل شهره شدن غذاهای ترکیه در بین جهانیان است. حال، به معرفی چند غذای خوشمزه و معروف ترکیه ای، می پردازیم.

 

مانتی (Manti)

این غذای خوشمزه که جزء خوراکی های لقمه ای محسوب می شود، از لایه ای خمیر که با موادی مانند گوشت و پیاز و جعفری خرد و مخلوط شده، پر شده و لبه های خمیر را به هم متصل می کنند، تهیه می شود. هر چقدر این لقمه ها کوچکتر و با سلیقه تر درست شده باشند نشان دهنده ی احترام میزبان به میهمان است. مانتی با سه نوع سس گوجه ای، کره ای و یا ماست و سیر، سرو می شود.

 

اسکندر کباب (Skender Kebab)

در ترکیه، غذاهای کبابی خوشمزه ای تهیه و سرو می شود که طرفداران زیادی نیز دارد. یکی از انواع آن ها، اسکندر کباب می باشد. تهیه ی این نوع غذا بدین صورت است که، فیله ی نازک گوشت بره یا گاو را از قبل توسط آب پیاز، فلفل، مرزنگوش، نمک و روغن زیتون، مزه دار می کنند. سپس گوشت های مزه دار شده را داخل یک ماهیتابه سرخ کرده و بعد روی تکه های کوچک و مربعی نان، که از قبل برشته شده اند، قرار داده و با سس گوجه ی فراوان، سرو می کنند. همینطور که در طرز تهیه ی این کباب مشاهده کردید، برای سرخ کردن نیز از روغن زیتون، که یکی از سالم ترین روغن هاست، استفاده شد که این نشان از سلامت رژیم غذایی ترکیه ای دارد.

 

کوفته ی دال عدس (Mercimek kofte)

همانطور که از نام این غذا برداشت می شود، یکی از مواد اصلی آن، عدس است. عدس پخته شده را چرخ یا آسیاب کرده، با مقداری پیاز و رب گوجه ی تفت داده شده، سرخ می کنند و سپس، ماده ی حاصل را به صورت دلخواه، شکل داده و در داخل ظرف برای سرو می چینند. لازم به ذکر است که این غذا به صورت سرد، سرو می شود. همانطور که می دانیم، عدس یک ماده ی غذایی سرشار از پروتئین گیاهی، ویتامین ها و مواد معدنی نظیر فولیک اسید که برای بهبود بیماری هایی مانند فشار خون و دیابت بسیار مفید است.

 

پیده (Pide)

یک نوع پیتزای ترکیه ایست که در دو مرحله تهیه می شود، تهیه ی خمیر و دیگری، مواد داخل آن. مواد داخل این پیتزا را مانند بسیاری از غذاهای ترکیه، گوشت و پیاز خرد شده و همچنین فلفل دلمه ای و نمک و فلفل، تشکیل می دهند. پس از سرخ کردن این مواد، با روغن زیتون، آن ها را داخل خمیر گذاشته و به شکل قایق درست کرده، سپس، داخل فر می گذارند.

 

با ارائه ی مطالب فوق، ممکن است این فکر به ذهن ما خطور کند که، اگر به ترکیه سفر کنم، مطمئناً در آنجا به یکی از رستوران های مشهور رفته و از غذاهای لذیذشان، خواهم چشید، اما آیا می توانم بدون کمک دیگری، منو را مطالعه کرده و سپس غذای دلخواهم را سفارش دهم؟… جواب این سؤال، “بله” است اگر، ما زبان ترکی را فرا گرفته و یا حداقل آشنایی کمی با آن داشته باشیم، در غیر این صورت، ناگزیر به جواب “خیر” می رسیم.
اگر جواب سؤال مطرح شده، در مورد شما نیز “خیر” است، می توانید همین امروز، اطلاعاتی در مورد آموزش آنلاین زبان ترکی استانبولی، آموزش زبان ترکی استانبولی، آموزش زبان ترکی در ۵۰ روز، یادگیری زبان ترکی استانبولی، توسط آکادمی بهین دانش، کسب کنید. همکاران ما از طریق مشخصات و شماره تماس وارد شده در کادر زیر توسط شما، ضمن ارائه ی مشاوره ی رایگان، پاسخگوی سؤالاتتان در زمینه ی فراگیری زبان، می باشند.