1 کلیک روی عکس پایین دنیای یادگیریت را متحول میکنه!

IELTS7 Banner 01 8

یادگیری ضرب المثل های عربی برای افرادی که علاقه مند به این زبان هستند می توانند یک سرگرمی جالب در استفاده آنها در مکالمات عربی باشد. ضرب المثل ها حاوی نکات آموزنده و عبرت آموزی هستند که اصولا در مفهوم در سایر زبان ها مشترک هستند.
این جملات کوتاه و خلاصه در واقع برگرفته از تجربه های بزرگان هستند و یادگیری آنها می تواند گفتگویی زیبا را شکل دهد که حاوی یک پیام مثبت و یا یک نصیحت آموزنده باشد. عربی زبان شعر است و بسیاری بر این عقیده اند که اعراب از دیرباز تا کنون با سخنوری های خود توانسته اند بخش های زیبایی را در جهان گفتگو رقم بزنند.
ما نیز به دلیل زبان مشترکی که در ادیانمان شکل گرفته است با یادگیری زبان عربی و یادگیری جملات آموزنده و ضرب المثل های عربی، می توانیم با نگاهی بهتر و عمیق تر با این زبان ارتباط برقرار نموده و به مانند یک فرد بومی عربی با فرهنگ، ادبیات و آداب و رسوم عرب زبان ها آشنا شویم.
ما در این مقاله شما را با ضرب المثل های عربی در زمینه های مختلف آشنا می کنیم و تلاش داریم بخش شیرین و جذاب در آموزش زبان عربی را به شما عزیزان نشان بدهیم. پس با ما همراه شوید…

 

۱- الغِیْبَه جُهْدُ العاجِزِ
بدگویی تلاش آدم ناتوان است.

این حقیقت همیشه گویا است و در دین ما نیز به این موضوع بسیار پرداخته شده است. غیبت در واقع عکس العملی اشتباه است که همه ما گاهی بنا به عادات نادرست به آن مرتکب می شویم و هیچ وقت هم از استفاده از این وسیله دفاعی نمی توانیم نتیجه مثبتی بگیریم که در جای خود قابل تامل است.

۲- کُلُّ مَبْذُولٍ مَملُولٌ
هر چیز زیادی بی ارزش خواهد شد.

هر چیزی وقتی در دسترس باشد و یا همیشگی باشد ارزش واقعی خود را از دست می دهد و همیشه ما انسان ها چیزهایی را با ارزش می دانیم که کم هستند و شاید بتوانیم این حکایت زیبای عربی را به به اندازه بودن ارتباطات خود نیز ربط بدهیم.

۳- لِکُلِّ مَقامٍ مَقالٌ
هر مکان جای سخنی خاص است.

این عبارت به ضرب المثل «هر سخن جایی و هر  نکته مکانی دارد» بر می گردد و این ضرب المثل یک ضرب المثل اخلاقی در زبان عربی است که گویای سخن های بی جا و بی موقع است که در شرایطی باعث رنجش دیگران خواهد شد.

 

۴- مِنَ القَلبِ إلَی القَلْبِ
دل به دل راه دارد!

این ضرب المثل یک ضرب المثل درباره دوستی در زبان عربی است و شاید شما هم داستان اویس قرنی و پیامبر را که به این حکایت نیز مرتبط است شنیده باشید. در واقع اویس هیچوقت نتوانست پیامبر را زیارت کند اما از راه دور محب پیامبر بود و پیامبر نیز این را خوب می دانست. به همین علت پیامبر وصیت کردند که پس از مرگشان یکی از پیراهن های او را به اویس بدهند و این در حالی صورت گرفت که یاران پیامبر مسیر مدینه تا یمن را برای عمل کردن به این وصیت طی نمودند و وقتی به اویس رسیدند دیدند که او بسیار گریه می کند. چرایی گریه اش را از او پرسیدند و او در جواب آنها چنین گفت: درست است که از او دورم اما دلم از این اتفاق خبر داشت و درست است که در یمن زندگی می کنم اما دل من همیشه در کنار پیامبر بود.

 

۵- کلّ شاه تناط برجلیها
هر کس را در گور خود می خوابانند.
این ضرب المثل در زبان فارسی نیز به کرات گفته می شود و شاید برای توضیح آن بتوانیم به سوره النجم و آیه ۳۸ آن اشاره کنیم که می فرماید: أَلاَّ تَزِرُ وازِرَةٌ وِزْرَ أُخْرى‌: هیچ بردارنده‌ایى، بار گناه دیگرى را بر نمى‌دارد.

۶- مَن جَدَّ وَجَد
کسی که تلاش کند به مقصودش می رسد.

برای توضیح این ضرب المثل عربی می توان به بیتی از شعر مولانا اشاره نمود که می فرماید: چون زچاهی می کنی هر روز خاک عاقبت اندر رسی در آب پاک. در واقع این ضرب المثل در فرهنگ ما نیز مورد استفاده قرار می گیرد و معادل «جوینده یابنده است» خواهد بود.

 

۷- اِسْمَعْ و لا تُصَدِّقْ
بشنو و باور نکن این ضرب المثل در مواقعی بکار برده می شود که فردی برای اینکه شما را از سر وا کند، وعده سر خرمن به شما بدهد و در واقع سخنان بیهوده بر زبان بیاورد که تنها برای خود سودمند است و نه شما!

۸- کلم اللسان أنکی من کلم السنان.

زخمی که از سخن فردی بر دل شما می نشیند از زخم شمشیر نیز برنده تر است. ضرب المثل عربی درباره زخم زبان نیز از مجموعه حکایت های کوتاهی است که بسیار در فرهنگ ها و زبان های مختلف از آنها استفاده شده است و اگر چه زبان متفاوتی در سایر زبان ها دارد اما مفهوم یکسانی را در میان انسان ها خواهد داشت.

۹- اَوَّلُ الغَیثِ قَطْرٌ
باران با قطره شروع می شود. این ضرب المثل یک ضرب المثل انگیزشی عربی است که می توان به معادل فارسی آن نیز اشاره کرد که « قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود.» از این ضرب المثل می توانید در یادگیری زبان عربی بهر برده و بخاطر بسپارید که برای رسیدن به هدفتان گام ابتدایی شروع کننده مسیر شما است و اگر این قدم را محکم تر بردارید در واقع مسیری مطمئن تر را خواهید پیمود. هر گامی در این مسیر مثبت است و همین قطره ها و حرکت های کوچک هستند که نتیجه های مثبت را برای شما به ارمغان خواهند آورد.

۱۰- کالمستجیر من الرّمضاء بالنّار
از چاله به چاه افتادن این ضرب المثل به واقع به معنی این است که از یک دردسر رها شده و در دردسر بزرگتری افتادن است.

 

یادگیری ضرب المثل ها و آشنایی با آنها در واقع می تواند از مکالمات شما مکالمه قوی تری را بسازد و شما را به فردی مسلط در گفتگوها نشان می دهد. آموزش زبان عربی همراه با یادگیری لغات جدید، اصطلاحات عربی و ضرب المثل ها می تواند به یک سرگرمی تبدیل شده و در نهایت به شما نکات آموزنده و مهمی را نیز یاد دهد. اساتید ما در کلاس های خود از این موارد به خوبی استفاده کرده و در گفتگوهای خود در شرایطی که ایجاب می کند از آنها استفاده می کنند و در نتیجه گوش زبان آموزان را به شنیدن این نوع جملات نیز آشنا می کنند. شنیدن و به کار بردن دو عامل مهم در یادگیری زبان عربی هستند که بهتر است بیش از پیش به آنها توجه کنید و سعی کنید مواردی را که یاد می گیرید به کرات در جملات خود تکرار و یا به نوشتن آنها به صورت خاطره نویسی نیز اقدام نمایید.
علاقه مندی به زبان عربی ریشه در دین ما دارد و بسیاری از ما برای ارتباط گرفتن با افراد عرب زبان در سراسر دنیا و یا شناخت بهتر از دین خود، به یادگیری آن اقدام می نماییم و البته که امروزه تجارت و اقتصاد کشورهای عربی نیز دلیلی دیگر برای یادگیری آنها است که در جایگاه خودشان منافع شخصی و جمعی زیادی را برای ما و ایران عزیزمان به همراه خواهند داشت. ضرب المثل ها تنها سرگرمی نیستند و شما می توانید از یادگیری آنها به فرهنگ هر کشوری پی ببرید. شناخت درست و دقیق از آنها می تواند راه گشای شما در کارهای اقتصادی و یا تحصیلی تان باشد و در عین حال مهاجرت و سفری مطمئن را برایتان رقم بزند.

 

موسسه ابراهیمی، با هدف داشتن ایرانی چند زبانه و در عین حال ارتباطات قوی تری را با سایر کشورهای همسایه رقم بزنیم، با آموزش آنلاین زبان عربی، زبان عربی را با دوره های ویژه خود به یک مهارت کارساز تبدیل نموده است. این دوره های شامل دوره راکت عربی و دوره های همیاد عربی هستند که با سیستم رامیت به جلو می روند و در واقع شما علاوه بر تسلط بر زبانی جدید، می توانید با مهارت های یادگیری نیز به خوبی آشنا شده و تحولی اساسی را در خود شکل دهید.
برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط دوره ها و انتخاب دوره متناسب با شرایطتان می توانید به تکمیل بخش زیر اقدام نموده و منتظر ارتباط گرفتن کارشناسان ما با خود باشید و از مشاوره رایگان موسسه زبان احمدرضا ابراهیمی نیز بهره ببرید.