چه تعداد کلمه انگلیسی باید بلد باشیم؟ تا به حال چقدر به این موضوع فکر کرده اید؟ آیا تا به حال فکر کرده اید که برای مکالمه یا ایجاد ارتباط با افراد بومی و در شرایط پیشرفته به چه تعداد کلمه نیاز دارید؟ اغلب کارشناسان زبان معتقد هستند که اگر بخواهید که در موقعیت های گوناگون به خوبی وارد یک گفتگوی تمام عیار شوید و دچار استرس نیز نشوید، بهترین راه حل این است که دایره لغاتتان را افزایش دهید و در نهایت این لغات را روزانه در مکالمات گوناگون تمرین نمایید.
باور عمومی نیز بر این است که برای اینکه فردی بتواند به راحتی به یک زبان صحبت کند یا به زبان هدف مسلط گردد، نیاز به دایره وسیعی از کلمات دارد؛ که البته به این تعداد کلمات، کلمات رایج گفته می شود. به همین منظور در موسسات فرهنگی هر کشور برای این موضوع، حداقل کلماتی را در نظر گرفته اند تا افراد بتوانند با تسلط به این کلمات به خوبی از عهده شرایط مختلف در مکالمات متفاوت برآیند.
در دیکشنری ها برای دستیابی افراد به واژگان اصلی، روش های گوناگونی به کار برده می شود. به طور مثال دیکشنری های آکسفورد برای جدا نمودن این کلمات از سایر کلمات، از یک کلید در کنار آنها استفاده می کند یا در دیکشنری های کالینز درجه اهمیت هر کلمه را با ستاره نمایش می دهند. به طور مثال کلمات مهم تر تعداد ستاره های بیشتری را در کنار خود دارند.
معمولا این تعداد کلمات، برای فهم بهتر دیکشنری ها به کار می برند. در واقع منظور از این جمله این است که این کلمات می توانند در فهم بهتر دیکشنری ها به شما کمک کرده و در نتیجه به شما در فهمیدن جملات بکار برده در آنها یاری نمایند.
به طور معمول تعداد کلماتی که در دیکشنری های مهم بکار برده می شود ۳۰۰۰ کلمه هستند که شما می توانید با آشنایی با هر یک از آنها با بسیاری از کلمات دیگر که مترادف یا متضاد آنها هستند نیز آشنا شوید. این ۳۰۰۰ کلمه در واقع همان واژه های اصلی زبان انگلیسی هستند. قطعا فهمیدن دیکشنری ها نیاز به آشنایی شما با این کلمات دارد که شما می توانید سرعت یادگیری تان را به مراتب بهبود ببخشید.
در واقع اهمیت این کلمات به امروز بر نمی گردد و از گذشته نیز همه آنها جایگاه ویژه ای را در میان بومیان انگلیسی و یا موسسات فرهنگی این کشور داشته اند. واقعیت این است که اگرچه یادگیری به دایره واژگان انگلیسی ما بستگی دارد اما به تنهایی نمی تواند تاثیرگزار باشد و البته که عوامل مهم دیگری نیز در این راستا وجود دارند که پرداختن به همه آنها در جای خود مهم است.

 

همانطور که اشاره نمودیم، بسیاری از کارشناسان معتقد هستند که برای تسلط یافتن به حجم بسیاری از کتاب های انگلیسی، زبان آموزان نیاز به یادگیری حدود ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ کلمه دارند. اما دلیل مهم بودن این تعداد کلمه چیست و از کجا به این نتیجه رسیده اند؟ بهتر است بدانید که در زبان انگلیسی چیزی حدود ۱,۰۱۹,۷۲۹ کلمه وجود دارد که البته تسلط یافتن بر همه آنها لزومی ندارد و چه بسا افراد بومی ای که به همه این کلمات مسلط نبوده و نیستند. اما اگر شما اهل مطالعه متون انگلیسی باشید و یا فیلم و سریال های انگلیسی زبان را دیده باشید، خواهید دانست که تنها ۳۰۰۰ از این کلمات به صورت مکرر مورد استفاده قرار می گیرند و بسیاری معتقد هستند که شما می توانید با همین تعداد کلمه به خوبی صحبت کرده، بنویسید، بخوانید و همچنین به خوبی بتوانید از گفتگو در یک جمع انگلیسی زبان لذت ببرید.
بخاطر  داشته باشید که حتی اگر به این تعداد کلمه مسلط باشید اما نتوانید بر ترس های ایجاد شده در حین مکالمه غلبه نمایید، در واقع هیچ مزیتی یادگیری این کلمات برای شما نخواهند داشت. سعی کنید کلمات را در مکالمات روزانه انگلیسی به کار برده و با ترس های چهارگانه در مکالمه، از جمله ترس از تپق زدن، ترس از فراموش کردن کلمه مورد نظر و… غلبه نمایید.
احمدرضا ابراهیمی معتقد است که برای ارتباط برقرار کردن با زبان هدف، قلق ها و مهارت هایی که امروزه مخصوصا در روش های آموزشی جدید بکار برده می شوند بسیار کارامد تر هستند و شما را حرفه ای تر نشان خواهند داد.
ایشان به این موضوع معتقد هستند که یادگیری زبان یک بازی است و بجای این که به یادگیری به چشم یک سری ظرف نگاه کنید که باید همه آنها را پر کرده، مواد داخل آنها را شناخته و همه این موارد را در قفسه های ذهنتان بایگانی کنید تا در صورت لزوم بر اساس این نشانه ها بتوانید از آنها استفاده نمایید، بهتر است بازی با زبان را فرا گرفته و در نهایت حرفه ای تر به نظر بیایید.
از مسائل مهم دیگر در یادگیری زبان انگلیسی و سایر زبان ها، خوب دیدن است. اگر فردی بتواند خوب دیدن و دقت کردن را در راستای مسیر یادگیری خود قرار دهد، در واقع به خوبی توانسته است سیاق حرفه ای خود را بدست آورده و در نتیجه خود به خود و با تحلیل داده های ورودی از جمله دیدن فیلم، شنیدن یک مکالمه و… به راحتی به مغز خود این دستور را بدهد که از کدام واژگان و کدام ساختارها در صحبت کردن و مکالمه ایجاد نمودن استفاده نماید. در ادامه این حرف مغز به صورت خودکار فعال شده و به صورت ناخودآگاه و براحتی می توانید با زبان مقصد ارتباط حاصل نمایید.
در حقیقت با این روش یادگیری و ارتباط بر قرار نمودن با زبان هدف، شما می توانید براحتی و بدون نیاز به دایره واژگان وسیع، در محیط واقعی وارد شده و با بومیان ارتباط برقرار نمایید. پس ما برای اینکه بتوانیم به یک زبان مسلط شویم بهتر است بجای پرداختن به حفظ کردن کلمات، با مهارت های یادگیری و در ادامه آن خوب دیدن و شنیدن آشنا شوید.
به طور مثال در دوره های راکت زبان انگلیسی زبان آموز با روش های ارائه شده کم کم می آموزد که حفظ کردن کلمات تاثیر چندانی نخواهد داشت و برای یادگیری بهتر است خود با استفاده از محتواهای آموزشی ای که در تماس ها و ارتباطات به زبان آموز داده می شود، بازی کند و در نهایت سعی کند که از آنها در محتواهای خود بهره ببرد. این موضوع باعث می شود که زبان آموز پس از مدتی به یک بازیکن قدر در زمین یادگیری زبان تبدیل شود و مهارت های خود را موقعیت های پیش بینی نشده نیز مورد استفاده قرار دهد.
در یادگیری زبان، تکنیک های کپی کردن، تحلیل کردن و انتخاب کردن می توانند افراد متفاوت را با سیاق داده یا ورودی زبانی هماهنگ کرده و در نتیجه از آنها به خوبی در مکالمات و گفتگوهای خود بهره ببرند. روش های جدید همگی در این راستا گام بر می دارند تا روش های سنتی آموزش زبان انگلیسی را کنار گذاشته و زبان آموزان را با بازی با داده های زبانی، با سرعت و کیفیت بهتر در مسیر درست یادگیری قرار دهند.
موسسه احمدرضا ابراهیمی مسیری را تعریف نموده است تا زبان آموزان بتوانند علاوه بر آموزش آنلاین زبان انگلیسی، انگلیسی را در چهارچوبی مدیریت و برنامه ریزی شده تمرین و در نهایت با افراد هم سطح خود به مکالمه و چت انگلیسی بپردازند. اپ ARE برای همین منظور تهیه و بستری استاندارد را برای زبان آموزان تهیه دیده است تا همه آنها بتوانند زبان را به صورت رایگان و خصوصی فرا بگیرند و به تمرین مهارت های چهارگانه زبان انگلیسی با حمایت راهبران راکت بپردازند. البته
یادگیری لغات، تسلط بر تلفظ صحیح کلمات انگلیسی، آشنایی با کلمات مترادف و متضاد، زبان بدن و… همه و همه مواردی هستند که شما می توانید به آنها با کمک پارتنر و یا دوستانتان مسلط گردید. آموزش زبان انگلیسی نیاز به جدیت و برنامه ریزی دارد که بخش بسیاری از این برنامه ریزی به خود فرد بستگی و بخش دیگرش به کمک راهبران، پشتیبانان و موسساتی که در آنها ثبت نام می نمایید خواهد داشت.
ما بخش مرتبط با موسسه آموزش زبان را با ایجاد دوره های آموزش زبان انلگیسی در ۵۰ روز، اپ ARE و دوره های همیاد انگلیسی به شما ارائه و جدا از دوره های آموزشی، با پیشتیبانی آنلاین و ۲۴ ساعته و همچنین مشاوره و راهنمایی های مورد نیاز از شما در این مسیر حمایت می نماییم.
راه های ارتباطی موسسه زبان احمدرضا ابراهیمی:

– پشتیبانی سایت (به وسیله ثبت مشخصات در بخش زیر)
– تماس با شماره تلفن ۰۹۳۳۳۵۵۸۰۰۲
– دنبال نمودن ما در صفحه مجازی تلگرام و اینستاگرام موسسه احمدرضا ابراهیمی