فهرست مطالب

  • دوره های آموزش زبان انگلیسی
  • بهترین روش های آموزش زبان انگلیسی
  • آموزش زبان انگلیسی در ۵۰ روز
  • دوره های فشرده زبان انگلیسی
  • مهارت های آموزش زبان انگلیسی
  • آموزش زبان انگلیسی از صفر

وقتی فردی کلمه آموزش زبان انگلیسی را سرچ می کند قطعا به دنبال یک آموزشگاه زبان انگلیسی است که بتواند تمام نیازهای او را برطرف کرده و به او این اطمینان را بدهد که ما می توانیم به شما در این زمینه بهترین کمک را ارائه دهیم. اما واقعا نیاز یک زبان آموز چیست؟ کسی که می خواهد به انگلیسی مسلط شود به دنبال چه امکانات و خدماتی می گردد؟ از ما چه انتظاراتی دارد و برای رفع این نیازها و انتظارات، ما موظف به انجام چه کارهایی هستیم؟ در ادامه این مقاله، به بررسی این خواسته ها می پردازیم و پس از آن، یک توضیح جامع در این زمینه را به شما عزیزان، ارائه خواهیم داد.

از نظر یک فرد متقاضی، بهترین آکادمی زبان، چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟
اغلب افرادی که به دنبال یادگیری زبان انگلیسی هستند برای برآورده کردن یک نیاز بزرگ یا یک آرزو یا هدف مهم مانند تحصیل در خارج از کشور، تدریس زبان، مهاجرت و … به این موضوع نیاز پیدا کرده اند. اما این روزها آموزش زبان برای هر فردی که جویای پیشرفت و متفاوت بودن هست به یک ضرورت در زندگی تبدیل شده است و کمتر کسی را پیدا می کنید که به یادگیری زبان انگلیسی اقدام نکرده باشد یا رؤیای آن را نداشته باشد.

اما نشانه های یک آکادمی خوب زبان چیست؟
• اولین نشانه، داشتن یک برنامه ریزی جامع و اصولی همراه با یک سیستم اجرایی مدون است.
به طوری که بتوانید در صورت نیاز شخص، حتی برنامه یک سال خود را مدون و آماده داشته و به ایشان تقدیم نمایید. این کار به زبان آموز کمک می کند تا بتواند برنامه های خود را با برنامه های کلاس همگام کرده، خللی در دیگر کارهای او پیش نیامده و زبان آموز در اواسط راه مجبور نشود بخاطر ضعف در این موضوع، جای دیگری را برای یادگیری زبان انتخاب کند. داشتن یک محتوای آموزشی قوی، قدرت آموزشگاه زبان انگلیسی را به شما نشان می دهد.
• 
آشنایی کامل با اساتید و سوابق تدریس آنها.
اینکه زبان آموز بداند قرار است شاگرد کلاس چه کسی باشد و فردی که راهبر او خواهد بود، چه نکاتی از زبان انگلیسی را قرار است به او آموزش بدهد، حق مسلم اوست. هر کدام از ما این حق را داریم که درباره خدماتی که قرار است بابت آن پول و وقت خود را صرف کنیم اطلاعات کامل داشته باشیم و چه بهتر که آموزشگاه زبان این کار را قبل از درخواست مشتری یا زبان آموز انجام داده و در صورت نیاز به زبان آموزان یا اولیای آنها تقدیم نمایند.
• 
امکانات و فضای آموزشی مناسب زبان انگلیسی برای هر رده سنی.
یک آموزشگاه خوب، همه زبان آموزان خود را در یک محیط قرار نمی دهد بلکه فضایی که برای یک زبان آموز خردسال و یک بزرگسال طراحی می کند قطعا متناسب با نیاز و سن زبان آموز است. ساختن یک فضای آموزشی شاد و خلاق نیز یکی دیگر از مشخصات یک آموزشگاه زبان خوب است. آموزشگاه باید تمامی امکانات آموزشی و خدماتی خود را برای ارائه هر چه بهتر خدمات به زبان آموزان خود فراهم آورد تا متقاضیان در محیط آموزشگاه زبان انگلیسی، احساس راحتی بیشتری داشته باشند.
 استفاده از متدهای آموزشی به روز و نوین زبان در امر آموزش.
یکی از ویژگی های مهم آموزشگاه زبان این است که اساتیدی را با اطلاعات آموزشی به روز، استخدام نموده و همیشه در صدد تقویت مهارت اساتید خود باشد. استادی که بتواند نیازهای روز را بشناسد و در پی برآورده کردن این نیازها باشد، می تواند زبان آموزانی مقتدر و با اعتمادبنفس را به جامعه کنونی ما تحویل دهد. برای آشنایی با متدهای روز در یادگیری زبان انگلیسی، بهتر است اساتید، خود را موظف به شرکت در دوره های تربیت مدرس کرده و همینطور هر از گاهی به مطالعه و تحقیق در این زمینه اقدام نمایند.
• 
اجرای دوره های متنوع و متناسب با نیاز زبان آموز.
ارائه ی کلاس های زبان انگلیسی به صورت های فشرده، نیمه فشرده، ترمیک، خصوصی و نیمه خصوصی به زبان آموز حق انتخاب می دهد تا با توجه به نیاز و زمان خود بهترین دوره زبان انگلیسی را انتخاب کند. داشتن تنوع در برگزاری دوره ها، قدرت علمی و تخصصی یک آموزشگاه  را نشان می دهد. اگر بتوانیم همه امکانات زبانی را تهیه ببینیم می توانیم پاسخگوی هر نیازی باشیم.

وقتی درباره زبان انگلیسی صحبت می کنیم با یک دنیا سوال و موضوع برخورد می کنیم که اگر بخواهیم همه را در این مقاله بگنجانیم شاید از حوصله شما عزیزان علاقه مند خارج باشد اما ما این مقاله را به بخش های مختلف تقسیم می کنیم تا بنا به نیازتان بتوانید از آن استفاده کرده و امیدواریم توجه شما را به خود جلب کند و با نگاهتان ما را به ادامه راه مشتاق تر و امیدوارتر کنید. آموزش زبان مختص به امروز و دیروز نیست. زبان انگلیسی به دلیل بین المللی بودن و کارآیی که امروزه بیش از هر زبانی برای دنیای مدرن و دائما در حال پیشرفت دارد، یادگیری آن امروزه به یک ضرورت و هدف مهم برای هر شخص تبدیل شده است. اهمیت یادگیری زبان انگلیسی را نمی توان انکار کرد و شاید به جرأت بتوانیم بگوییم که یادگیری هیچ زبانی نمی تواند به اندازه این زبان برای ما اهمیت داشته باشد. شما حتی وقتی می خواهید زبان آلمانی یا زبان فرانسه را در یک اپلیکیشن زبان فرا بگیرید باید تا حدودی به زبان انگلیسی آشنایی داشته باشید تا متوجه سؤال بشوید. در بیشتر مواقع نیز توضیح و طرح سوال کتاب های آموزشی زبان های دیگر، به زبان انگلیسی است. حال، موقع آن رسیده که با هم به بررسی دلایل اهمیت یادگیری زبان بپردازیم.

 

آموزش زبان انگلیسی به دلایل زیر قابل اهمیت است:

 زبان تمامی بازی ها و برنامه های اینترنتی است.
• زبان اینترنت و دنیای علم و صنعت است.
• زبان تجارت بین الملل است.
 زبان سینما و فیلم است و نیمی از فیلم های اکران شده در همایش های بین المللی، به زبان انگلیسی است و تنها قسمت محدودی به اکران فیلم های خارجی زبان، تخصیص می گیرد.
 می توانید در بهترین دانشگاه های سراسر دنیا و هر کجا که آرزوی شماست مشغول به تحصیل شوید.
 یادگیری این زبان ذهن شما را تقویت کرده و برای ذهن شما مانند یک ورزش و تمرین عمل می کند.
 دست یافتن به شغل رویایی شما را آسان تر می کند.
 مسافرت و مهاجرت شما به هر کجای جهان را آسان تر می کند.
 ارتباطات بین المللی شما را گسترده تر می کند.

اصفهان به عنوان یکی از قطب های یادگیری زبان انگلیسی در ایران تا به امروز توانسته زبان آموزان و اساتید برجسته ای را در این زمینه آموزش دهد. امروزه آموزش زبان انگلیسی برای همشهریان عزیز ما به یک اولویت مهم، تبدیل شده و ما شاهد این هستیم که تعداد کودکان زبان آموز این روزها بیش از سالهای دیگر است و اغلب کودکان ما به خوبی می توانند به مکالمه زبان انگلیسی بپردازند.
آموزش زبان انگلیسی برای افراد مبتدی، با سختی هایی برای ما همراه بوده است. اما این سختی ها قسمت شیرین آموزش زبان است و یک چالش و امتحان، برای تمامی کسانی که دغدغه آموزش زبان را دارند، محسوب می شود.

 

دوره های آموزش زبان انگلیسی

دوره زبان انگلیسی ویژه شاغلین: دوره های زبان انگلیسی به روش های گوناگون و بر حسب نیاز های زبان آموزان در حال برگزاری است که زبان آموزان ویژه ی این دوره، زمان و ساعت کلاس های خود را تعیین می کنند تا تداخلی با کار و شغل آن ها نداشته باشد. این دوره در اصفهان علاقه مندان بسیاری را به خود جذب کرده چرا که واقعا نیاز تشکیل این دوره ها در دنیایی که امروزه بسیاری از مردم یک شغل دو شیفته و حتی دو شغل همزمان را برای گذران زندگی دارند، احساس می شد که خوشبختانه اصفهان توانسته در این زمینه موفق عمل کند.

دوره های اسپیکینگ زبان انگلیسی: این دوره به تقویت یکی از مهارت های مهم زبان انگلیسی یعنی speaking می پردازد و یک دوره کاملا مکالمه محور است. دوره اسپیکینگ زبان انگلیسی طرفداران زیادی دارد و بسیاری حتی با هدف دستیابی به این مهارت مهم از مهارت های چهارگانه زبان انگلیسی دورهای ترمیک زبان انگلیسی را پشت سر می گذرانند.

دوره های فشرده زبان انگلیسی: دوره فشرده زبان انگلیسی در اصفهان درهر آموزشگاه زبانی به شیوه خود برگزار می شود اما همه آموزشگاه ها یک هدف را دنبال می کنند. این دوره ها بیشتر برای افرادی که زمان کافی برای گذراندن تمامی ترم های زبان را ندارند یک دوره خوب محسوب می شود. دوره های فشرده، خود به دو صورت نیمه فشرده و فشرده برگزار می شود. اصولا دوره های فشرده با تعداد کمی زبان آموز تشکیل می شود.

دوره های تربیت مدرس : همانطور که از عنوان این دوره ها مشخص است، دوره ای برای تقویت مهارت های مدرسین و اساتید عزیز در زمینه زبان انگلیسی است. در این دوره ها، اساتید با متدهای به روز آموزشی در زمینه محتوای تدریس, نحوه برگزاری و مدیریت کلاس, نحوه ایجاد یک کلاس شاد و خلاق برای بروز خلاقیت و نوآوری در زبان آموزان و … تشکیل می شوند.

دوره های آیلتس زبان انگلیسی: دوره های آیلتس زبان انگلیسی ویژه زبان آموزانی است که قصد دارند در آزمون آیلتس شرکت کنند. این دوره ها تقریبا در همه آموزشگاه های زبان برگزار می شود و آزمون ماک آیلتس یا شبیه سازی آزمون آیلتس نیز در بیشتر این آموزشگاه ها در حال اجراست. اما آزمون اصلی آیلتس، تنها در یک سری از آموزشگاه ها برگزار می گردد. آزمون آیلتس یکی از آزمون های بین المللی زبان انگلیسی است.

یادگیری زبان در کلانشهرهایی مانند اصفهان یا تهران و …. برای همه هموطنان عزیز ما یک رویا بوده است. با توجه به این امر، چرا ما، افراد نوعی که ساکنین این کلان شهرها هستیم، از این موقعیت مثبت استفاده نکنیم و زمینه یک یادگیری عالی را برای خود بوجود نیاوریم؟ زبان انگلیسی در همه آموزشگاه های زبان بیشترین مراجعین را دارد. ما شاهد این هستیم که هر روز تعداد ثبت نامی ها در دوره های زبان انگلیسی بیشتر و بیشتر می شود. برای اینکه با روش های آموزش زبان انگلیسی،  آشنا شوید ما را در ادامه این مقاله همراهی کنید.

 

بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی :

برای به دست آوردن بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی شما نیاز به شناخت دقیق از خود دارید. اینکه بدانید سبک یادگیری شما چیست و شما با چه روشی احساس راحت تری دارید، خود موضوع مهمی است که می توانید قبل از خواندن ادامه این مقاله، مقاله دیگر ما در رابطه با سبک های یادگیری زبان را مطالعه کنید.

• برای خود یک هدف مهم تعیین کنید. هدف از یادگیری زبان انگلیسی چیست؟
• 
یک دفترچه کوچک و همراه تهیه کنید تا بتوانید برای آموزش انگلیسی یک برنامه ریزی داشته باشید که در هر کجا همراه شما باشد.
• 
ترانه های انگلیسی زبان را دانلود کنید و در طول روز به آنها گوش دهید. این یعنی تقویت لیستنینگ زبان انگلیسی!
• فیلم های آموزشی و سریال های مختص به یادگیری زبان انگلیسی را در آرشیو فیلم های خود داشته باشید و درحین آشپزی یا تمیزکاری منزل یا حتی بازی با فرزندتان، به تماشای آن ها بپردازید. نترسید اگر قسمتی از آن را از دست می دهید یا توجه کاملتان به آن نیست. اگر توجه داشته باشید کودکان نیز به همین روش عمل می کنند. یعنی در عین بازی و صحبت کردن تلویزیون روشن است و برنامه مورد علاقه شان در حال اجراست و بعد از مدتی می توانید ببینید که تمامی آن برنامه ها و حتی تبلیغ های وسط آن را به خوبی حفظ کرده اند!!
• 
گرامر را به صورت ناخودآگاه یاد بگیرید با دیدن فیلم یا گوش دادن به مکالمه دو شخص و یا در حین مکالمه خود با دیگری.
• 
یک دفترچه خاطرات یا صفحه شخصی در اینستاگرام تهیه کنید و مطالب آن را به زبان انگلیسی بنویسید. این کار از شما یک نویسنده خوب نیز می سازد. نترسید در ابتدا ممکن است بعضی از جملات را در جای درست استفاده نکرده باشید یا منظور خود را به صورت دست و پا شکسته یا مبتدی وار رسانده باشید اما از خود بپرسید مگر همه اساتید یا افراد کاملا مسلط، در ابتدا به همین شکل به دنیا آمده اند؟؟!!
• 
اگر موقعیت مکالمه برای شما پیش آمد, نترسید با سری بلند و اعتماد بنفس با صدایی رسا به مکالمه بپردازید. نگران تمسخر دیگران نباشید. آنها همیشه راهی برای خندیدن به دیگران دارند. شما با قدرتتان و تعهدی که برای یادگیری زبان انگلیسی دارید در آینده آنها را شگفت زده می کنید.
• 
درحین کار سعی کنید معادل انگلیسی اسامی را تمرین و تکرار کنید. به طور مثال وقتی می خواهید کتابتان را بردارید به خود معادل انگیسی آن یعنی book را گوشزد کنید.

اگر از همه بپرسند که رؤیای یادگیری شما در زبان انگلیسی چیست، بدون شک همه یک سخن را می گویند: می خواهم در مدت زمانی کم به خوبی انگلیسی صحبت کنم!
هیچ کس نمی گوید، می خواهم گرامر بدانم یا خوب بشنوم. همه سه مهارت دیگر را یاد می گیرند که در نهایت بتوانند یک مکالمه خوب داشته باشند. همه به دنبال این هستند که ره صد ساله را در مدتی کم طی کنند! اما آیا این کار در یادگیری زبان کاری شدنی است؟!
بله امروزه ما توانسته ایم در این زمینه موفق عمل کنیم و این مهم، حاصل تداخل علم روانشناسی با علم زبان است. این دو در کنار هم توانسته اند این ره صد ساله را برای ما آسان کنند. خوشبختانه در شهر زیبای ما اصفهان، یادگیری زبان از حالت های فشرده به فوق فشرده رسیده و توانسته ایم با آموزش زبان در ۵۰ روز نتایج مثبت و کاملا خوبی را در این زمینه کسب کنیم. اما قبل از هر چیزی داشتن تعهد و زمان کافی در این زمینه، حرف اول را می زند.

 

آموزش زبان انگلیسی به صورت فشرده

یکی از دوره های فشرده اصولا یک دوره مکالمه محور است. البته در این دوره همه چهار مهارت را به شما آموزش خواهند داد اما تمرکزاصلی بر روی مکالمه و تلفظ شماست.
دوره های فشرده زبان انگلیسی برای افرادی که زمان کمی را برای یادگیری در دسترس دارند بسیار کاربردی است. کسانی که در زمان کمی باید خود را آماده یک سفر کاری یا مهاجرت و یا تحصیل در یکی از دانشگاه های خارج از ایران بکنند بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی، یادگیری آن به صورت فشرده است.
در دوره های یادگیری زبان انگلیسی در کوتاه ترین زمان همه مطالب با دوره های ترمیک زبان انگلیسی یکی است و تنها تفاوت همان زمان کمی است که شما صرف یادگیری زبان می کنید.

همانطور که تا به حال واقف شده اید، مهارت های چهارگانه زبان انگلیسی شامل چهار مهارت زیر می باشد:

• مهارت Speaking زبان انگلیسی: این مهارت از مهمترین مهارت های یادگیری زبان انگلیسی است که همه ما رویای بدست آوردن آن را به شکل درست و اصولی در سر داریم.
 مهارت Listening زبان انگلیسی: این مهارت که بعد از صحبت کردن، در یادگیری زبان اولویت دارد به ما این امکان را می دهد که خوب شنیدن را یاد بگیریم. چیزی که این روزها موضوع بحث تمامی گفتگوهاست و ما در این مورد حتی در زبان خود نیز دچار اشکال هستیم. چرا که یاد نگرفته ایم که وقتی سخنی را به خوبی نشنویم، آن را خوب متوجه نمی شویم و این باعث می شود که نتوانیم پاسخ درستی در مکالمه پیش رو بدهیم و … خودتان قطعا ادامه اش را می دانید.
• 
مهارت Writing زبان انگلیسی: این مهارت به شما در نوشتن کمک می کند و ترجمه اش به فارسی، نوشتن است. شما می توانید به خوبی و بدون غلط املایی منظور خود را در نامه یا یک متن به مخاطب منتقل کنید. وقتی دچار غلط املایی شوید امکان دارد کل جمله شما یک مفهوم اشتباه را منتقل کند یا اصلا مفهوم درستی را به مخاطب شما ندهد.
• 
مهارت Reading زبان انگلیسی: این مهارت شما را در خواند یک مطلب ارسالی از یک دوست یا یک پست اینستاگرامی به زبان انگلیسی و حتی خواندن کتاب های انگلیسی، مجلات و روزنامه ها کمک می کند. بهتر است در کنار دیگر مهارت ها، مهارت خواندن خود در انگلیسی را تقویت کنید و برای این کار بهتر است که از پادکست های زبان انگلیسی نیز کمک بگیرید.

اگر شما به هر صورتی زبان انگلیسی را می آموزید نگران یاد نگرفتن این موضوع نباشید. چرا که شما به هر شکل زبان را بیاموزید، این چهار مهارت به صورت ناخودآگاه تقویت می شود. یادگیری مهارت های چهارگانه در زبان انگلیسی، تنها مختص به زبان آموزان مبتدی نیست. شما حتی اگر زبان انگلیسی را تدریس می کنید باید این نکته مهم را بدانید که باید این چهار مهارت در هر سطح و مقطعی بروز و تقویت بشود.
یادگیری زبان فرمول خاصی ندارد که شما آن را حفظ کرده و با همین فرمول، ادامه دهید. شما باید برای تقویت خود در این چهار مهارت اصلی هر روز خود را با متدهای روز جهانی آشنا کرده و این متدها را بیاموزید. این روزها برای بهتر بودن در هر زمینه ای ، نباید به همان مطالب اولیه بسنده کنید. با آمدن اینترنت و دسترسی سریع ما به مطالب، این کار برای ما در این عصر آسان تر کرده است و باید برای این موضوع خدا را شاکر باشیم.
برای تقویت دو مهارت اسپیکینگ و لیستنینگ نیاز است مانند یک کودک عمل کنید. همیشه می شود در هر موقعیتی از کودکان یاد گرفت. شما با خوب دیدن و خوب شنیدن می توانید یک تقلید منطقی از افراد بومی انگلیسی زبان داشته باشید. تقلید از زبان بدن افراد بومی در ادای یک جمله یا عبارت، تقلید در تلفظ کلمات و یا بیان استرس های موجود در تلفظ عبارات، همه و همه شما را در یک مکالمه زبان انگلیسی کمک می کند. اینکه تنها بتوانیم صحبت کنیم و در صحبت کردن هم خبره باشم کافی نیست؛ شما باید این نکات را رعایت کنید تا در نظر افراد بومی انگلیسی یا افرادی که در مکالمه زبان انگلیسی خبره هستند، فردی مبتدی به چشم نیایید. اگر قصد شرکت در آزمون آیلتس زبان انگلیسی را دارید فراموش نکنید که این نکته در نمره شما تأثیر بسزایی دارد. پس خوب ببینید و خوب گوش دهید و به خوبی تقلید کنید.
برای تقویت ریدینگ و رایتینگ نیز؛ بهتر است به خواندن کتاب هایی که برای سطح شما مناسب است اقدام نموده و یا تلاش کنید که با روزانه نویسی این بخش را با سرعت بیشتری طی نمایید . این روزها کتاب های زبان اصلی را در هر سطحی از زبان انگلیسی در هر کتابخانه ای می توانید بیابید. اگر برای شماریال خرید کتاب های رمان یا داستان های کوتاه مقدور نیست، می توانید از نسخه های اینترنتی آنها استفاده نمایید. حتی می توانید از پادکست های زبان انگلیسی استفاده کرده و در نهایتهر دو مهارت را به صورت همزمان تقویت نمایید.