فهرست مطالب

  • دوره های آموزش زبان آلمانی
  • بهترین روش های آموزش زبان آلمانی
  • آموزش زبان آلمانی در ۵۰ روز
  • دوره های فشرده زبان آلمانی
  • مهارت های آموزش زبان آلمانی
  • آموزش زبان آلمانی از صفر

زبان آلمانی یکی از زبان های اصلی و مورد علاقه مردم جهان است و شاید این حد از علاقه و جذابیت بر می گردد به اینکه این زبان یکی از چند زبان مورد استفاده در اتحادیه اروپا و همچنین یکی از زبان های مهم در زبان علمی بین المللی است. اما متاسفانه یادگیری زبان آلمانی در دهه اخیر به نسبت دهه های دیگر نتوانسته حد قابل قبولی از علاقه مندان را به خود جلب کند و شاید دلیل این همه ریزش به این موضوع بر می گردد که اغلب افراد بدون اینکه تجربه درستی از این موضوع داشته باشند، معتقد هستند که زبان آلمانی از سخت ترین زبان های جهان محسوب می شود.
در واقع ما همیشه شنیده ایم که یادگیری زبان آلمانی به شدت سخت است و هر کسی نمی تواند از عهده یادگیری این زبان و تلفظ خاص آن بربیاید! اما اگر شما علاقه مند به یادگیری زبان آلمانی هستید، آیا صحبت برخی از افراد برای چشم پوشی از علاقه تان کافی است؟ تا به حال چند قدم هر چند کوچک برای این زبان برداشته اید و توانایی خود را در یادگیری این زبان محک زده اید؟ آیا دوست ندارید برای یک بار هم که شده دست به یک موفقیت بزرگ زده و متفاوت بودن خود را نشان بدهید؟
زبان آلمانی
 در بسیاری از آموزشگاه های زبان جزء چند زبان مورد علاقه مراجعین است و ما امروزه شاهد این هستیم که این علاقه مندی، آموزشگاه های بسیاری را موظف به ارائه خدمات آموزشی مربوط به این زبان کرده است. خوشبختانه اساتید زبان آلمانی در مرکز تخصصی آموزش زبان آلمانی بهین دانش از توانایی های بسیاری برخوردار بوده و توانسته اند تا به امروز زبان آموزان موفقی را پرورش بدهند.
آموزش زبان
 در مدارس و دانشگاه ها اصولا با یادگیری زبان های انگلیسی و عربی همراه بوده است و برای آموزش آلمانی  علاقه مندان یا باید رشته تخصصی زبان آلمانی را انتخاب کنند یا در آموزشگاه هایی که این زبان آموزش داده می شود ثبت نام نمایند. اما این مورد اصلا جای نگرانی ندارد؛ چرا که اغلب ما اطلاعاتمان از زبان انگلیسی یا عربی حتی به پیش پا افتاده ترین قواعد و یا کلمات هم نمی رسد و این خود از آموزش ناصحیح مدارس و سیستم آموزشی ناکارآمد آموزش و پرورش نشات می گیرد.
اگر شما علاقه مند به ساده ترین روش یادگیری زبان آلمانی هستید، ما را تا پایان این مقاله همراهی و با نگاه خود به ادامه راه مشتاق تر نمایید.

دوره های آموزش زبان آلمانی

برای یادگیری زبان آلمانی در ابتدا نیاز است که زبان آموزان از سطوح اولیه و آموزش زبان برای افراد مبتدی آغاز به کار کنند. این سطوح آموزشی به سه بخش تقسیم می شوند که در زیر به هر یک از آنها اشاره می کنیم:

• سطح A۱ : این سطح همان طور که از اسمش پیداست برای افراد مبتدی تهیه دیده شده است. در این سطح شما با یک سری از کلمات و جملات ابتدایی اما کاربردی آشنا می شوید و مانند دیگر زبان ها می توانید به خوبی به یک مکالمه روزمره، رنگ ها،  الفبا و شمارش اعداد آلمانی مسلط شوید. البته شما می توانید به راحتی سوالاتی که در مکالمات روزمره کاربردی هستند را فراگرفته و از یک شروع شگفت انگیز لذت ببرید.

• سطح A۲ : در این سطح شما می توانید به خوبی خود را معرفی کرده و با زبان آلمانی در مواقع خرید یا مکالمه زبان آلمانی هنگام مسافرت و … آشنا شده و تسلط کامل بیابید. این سطح نیز جزء سطوح مقدماتی آموزش زبان آلمانی است و بسیاری از افرادی که زبان آلمانی را به صورت خودآموز و درمنزل فرا می گیرند با کمی تلاش می توانند این سطح را به راحتی پشت سر بگذارند.

• سطح B۱ : این سطح از زبان آلمانی برای افرادی است که سطح مقدماتی را پشت سر گذاشته و توانسته اند به خوبی از پس امتحانات سطوح قبل برآیند. در این سطح شما می توانید با خیال راحت به کشور آلمان سفر کنید و به راحتی از پس مشکلات مربوط به یک مسافرت خارجی و یا ادامه تحصیل برآیید.

• سطح B۲ :
این سطح برای کسانی که قصد شرکت در آزمون های بین المللی زبان آلمانی را دارند کاربرد دارد و به همین دلیل علاقه مندان زیادی را به خود جلب می کند. در این سطح شما به خوبی می توانید بدون نگرانی و با آرامش با یک فرد آلمانی زبان به مکالمه بپردازید. •

سطح C۱ :
این سطح برای افرادی است که به سطح پیشرفته ای از یادگیری زبان آلمانی رسیده اند. شما در این سطح دیگر نیازی به ترجمه ذهنی لغات، جمله ها و اصطلاحات ندارید و می توانید به راحتی از اصطلاحات و واژه های تخصصی نیز استفاده نمایید. •

سطح C۲ :
در سطح C۲ که آخرین سطح از مقطع پیشرفته است، دیگر نگرانی شما به کلی برطرف شده و تمایز شما از یک فرد آلمانی دیگر به این آسانی ها نیست. در این سطح شما به خوبی می توانید مکالمه کنید, بنویسید, بخوانید و متوجه شوید.

بهترین روش های آموزش زبان آلمانی

آیا تا به حال توانسته اید بهترین روش یادگیری خودتان را بیابید؟ آیا برای به دست آوردن ساده ترین روش یادگیری برای خود تلاش کرده اید؟ از نظر شما کدام روش یادگیری می تواند بهترین روش آموزش زبان باشد؟
برای یادگیری زبان آلمانی بهتر است قبل از هر چیزی علاقه مند و مشتاق باشید. لازمه یادگیری این زبان، داشتن یک برنامه ریزی مدون و مستمر است و تعهدی که به خودتان می دهید. هیچکس نمی تواند بهترین رقیب شما باشد؛ جز خودتان! شما می توانید بدون اینکه وقت خود را صرف توجه به برنامه و زندگی دیگران کنید، به رقابت با خود پرداخته و برنامه های روزانه خود را تیک بزنید. موفقیت و خاص بودن به راحتی بدست نمی آید و شما تا به الان که اقدام به یادگیری زبان آلمانی کرده اید توانسته اید تا حدودی قدم های مربوط به خاص بودن خود را بردارید. همه انسان ها در پی یادگیری آسانترین موضوعات هستند و دوست دارند مسیرهایی را که دیگران پیش از آنها هموار کرده اند را طی کنند و تنها بخش اندکی از انسان ها مسیرهای امتحان نشده یا سخت را برگزیده اند و به دنبال موفقیت های بزرگ بوده اند.
بهترین روش یادگیری برای هر شخص متفاوت بوده و نمی توان با یک فرمول کلی همه مراجعین را به سطوح بالا رساند. اما ما از بهترین روش های آموزش زبان و ساده ترین روش های یادگیری با شما صحبت می کنیم و در نهایت انتخاب را بر عهده خود شما می گذاریم، چرا که هیچ کس نمی تواند به خوبی خود شما، شما را بشناسد.

بهترین روش یادگیری زبان آلمانی :

• زبان آلمانی را با توجه به علایق خود فرا بگیرید: فراگیری زبان با توجه به علاقه، می تواند این یادگیری را به یک سرگرمی شگفت انگیز تبدیل کند.
• زبان آلمانی را با موسیقی بیاموزید:
 این نوع از یادگیری زبان در میان بسیاری از علاقه مندان به زبان آلمانی محبوبیت بسزایی دارد؛ چرا که نیاز نیست تمام ذهن خود را برای یادگیری به کار بگیرید و به صورت ناخودآگاه تلفظ کلمات و دیگر موارد به ذهن شما سپرده می شود.
• با دیدن انیمیشن های آلمانی یاد بگیرید: انیمیشن ها اصولا سرگرمی بیشتری نسبت به دیدن فیلم برای زبان آموزان ایجاد می کند. البته اگر شما به دیدن انیمیشن علاقه دارید!
• زبان آلمانی را با دیدن فیلم و سریال های آلمانی فرا بگیرید.

• زبان آلمانی را با گوش دادن به رادیو یا پادکست های ویژه آموزش زبان آلمانی فرا بگیرید.

• زبان آلمانی را با مکالمه در جلوی آینه تمرین کنید و یاد بگیرید.

• زبان آلمانی را به نوشتن خاطرات روزانه خود به زبان آلمانی تمرین کنید.
• زبان آلمانی را با مکالمه برقرار کردن بت افراد بومی و یا همکلاسی های زبان آلمانی خود تمرین کنید.

آموزش زبان آلمانی در ۵۰ روز

همه ما شاید به دلیل خصلت انسانی مان، دوست داریم در زمان اندکی به یک مورد مهم دست پیدا کنیم و این موضوع در یادگیری زبان نیز صدق می کند. یادگیری زبان آلمانی در کوتاه ترین زمان طرفداران بسیاری دارد و تنها مورد توجه کسانی نیست که زمان اندکی را برای یادگیری این زبان در دست دارند.
اگر دوست دارید زبان آلمانی را در مدتی محدود فرا بگیرید بهتر است به صورت خودآموز و بدون استفاده از پکیج های آموزش زبان آلمانی این کار را انجام دهید. چرا که تجربه ثابت کرده است وقتی ما خود می خواهیم در بین زمان های خالی و در فاصله بین کارهای مهم، زبانی را بیاموزیم، بیشتر اوقات به دنبال توجیه و بهانه ای برای انجام ندادن این مهم هستیم. اگر شما زمان کافی برای رفت و آمدهای معمول جهت حضور در کلاس های حضوری را ندارید می تواند با روش های راهبرانه اساتید متخصص در دوره های غیرحضوری نیز این مسیر را با روش های استاندارد و اصولی پیش ببرید و گام های اساسی را در یادگیری زبان آلمانی بردارید.
اصولا یادگیری زبان آلمانی در ۵۰ روز با استفاده از پکیج های آموزش زبان، آموزش داده می شود و کمتر آموزشگاهی را خواهید دید که این زبان زنده و پرطرفدار بین المللی را در ۵۰ روز و به صورت غیرحضوری برگذار کند.
این روش آموزشی یک روش فشرده است و نیاز به صرف وقت بیشتر و همچنین تمرین و تکرار بیشتر است. در این روش آموزشی داشتن یک استاد خبره و کاربلد می تواند سختی راه را برای شما هموارتر کرده و لذت یادگیری را برای شما همیشگی کند.

آموزش زبان آلمانی به صورت فشرده

خوشبختانه تعدادی از مراکز آموزش زبان توانسته اند دوره های فشرده زبان آلمانی را برگذار کرده و کار را برای افرادی که می خواهند زمان اندکی را صرف یادگیری زبان آلمانی بکنند آسان نموده اند.
آموزش آلمانی به صورت های فشرده، نیمه فشرده، ترمیک و … در حال برگزاری است و شما می توانید با توجه به شرایط و نیاز خود بهترین روش را انتخاب کرده و به یادگیری زبان آلمانی اقدام نمایید.
در اغلب آموزشگاه های زبان آلمانی، کلاس های فشرده به صورت مستمر برگزار می شود و نیازی نیست که شهریه خصوصی پرداخت نمایید. این کلاس ها استاندارد بوده و تعداد زبان آموزان از یک حد قابل قبول تجاوز نمی کند. در کلاس های فشرده تمامی دروس مانند دیگر دوره ها هستند و تنها فشردگی آموزش زبان آلمانی این دوره را از سایر دوره های دیگر متمایز می کند.

مهارت های آموزش زبان آلمانی

برای بدست آوردن مهارت های لازم در یادگیری زبان آلمانی و کسب موفقیت در این موضوع، شما نیاز دارید که چهار مهارت اصلی را کسب کنید. بسیاری اعتقاد دارند که مهارت صحبت کردن از سایر مهارت ها مهم تر است، اما ما نمی توانیم منکر مهم بودن سه مهارت دیگر شویم و داشتن این چهار مهارت در کنار هم از شما یک زبان آموز موفق می سازد. مهارت های اصلی در همه زبان ها یکسان است. شما حتی در زبان مادری تان باید این چهار مهارت را به خوبی بلد باشید. اما این چهار مهارت چه مهارت هایی هستند و برای تقویت آنها باید به چه کارهایی اقدام نماییم؟

• مهارت Listening:

خوب گوش دادن و در کنارش خوب متوجه شدن در هر زبانی می تواند از شما یک انسان بهتر بسازد. اینکه بدون اینکه متوجه موضوعی شوید سرتان را به نشانه فهمیدن تکان دهید نشانه ی با سواد و فهم بودن شما نیست. بهتر است خوب گوش کردن را در عادات مثبت خود بگنجانید و برای دستیابی به این هنر وقت بگذارید. خوب گوش دادن به شما کمک می کند که شما بهتر متوجه منظور مخاطب خود بشوید و بتوانید در جای درست و زمان مناسب, بهترین پاسخ را داده و یا بهترین مکالمه را برقرار کنید. شما اگر نتوانید متوجه صحبت های مصاحبه کننده خود یا یک نیروی پذیرش هتل شوید, نمی توانید به خوبی نیز به مکالمه بپرداید چرا که اصلا متوجه صحبت های طرف مقابل خود نشده اید.

• مهارت Speaking: بسیار معتقد هستند که این مهارت از مهم ترین و کاربردی ترین مهارت ها در یادگیری زبان است. شاید دلیل این اعتقاد این باشد که صحبت کردن و توانایی در ایجاد یک مکالمه صحیح می تواند در بسیاری از موارد کارساز باشد اما اگر شما متوجه صحبت های شخص روبرو نشوید، می توانید با او به مکالمه بپردازید؟ دوره های مکالمه در همه ی آموزشگاه ها برگزار می شود و در بسیاری از این آموزشگاه ها نکات بسیاری از گرامر زبان آلمانی را به صورت ناخودآگاه به زبان آموز آموزش می دهند. اما شرکت در کلاس های اسپکینگ نیاز به یک آشنایی حتی محدود شما با این زبان و قواعد آن دارد.

• مهارت Writing: مهارت رایتینگ یا نوشتن به شما کمک های بسیاری می کند. فرض کنید شما جویای کار در کشور آلمان یا سفارت آلمان در ایران هستید؛ با تقویت این مهارت شما می توانید بدون کمک دیگران یا پرداخت هزینه های هنگفت، یک روزمه قوی از خود تهیه کرده و به مرکز مورد نظر ارسال نمایید. همچنین تصور کنید که شما دارای بورسیه تحصیلی در کشور آلمان هستید. شما می توانید با نوشتن یک معرفی جامع از خود و تحصیلاتتان، نظر مسئولین مربوط به دانشگاه آرزوهایتان را به خود جلب کرده و پذیرش خود را آسان تر کنید.

• مهارت Reading: مهارت خواندن نیز مانند هر سه مهارت دیگر برای شما یک مهارت مهم است. اینکه بتوانید به خوبی یک نامه یا دعوت نامه را بخوانید یا برگه قراردادی را که جهت استخدام شماست و به زبان آلمانی است را بخوانید، برای شما یک ضرورت است. بدست آوردن این مهارت در پیدا کردن یک آدرس یا خواندن کتاب های آلمانی نیز باید برای شما از اولویت برخوردار باشد.

در واقع باید متوجه این موضوع باشید که علاوه بر تسلط بر این مهارت ها برای اینکه بتوانید به خوبی کلمات را ادا کرده و به خوبی صحبت کنید بهتر است به تلفظ و نحوه درست ادای کلمات در صحبت کردن افراد بومی دقت کرده و تشخیص دهید که در کجا باید صدای خود را آرام کرده و کجا باید کلمات را با شدت بیشتری ادا کنید.
بدست آوردن این مهارت ها نیاز به تمرین مستمر دارد و شما اگر با یک هدف بزرگ به یادگیری این زبان اقدام نکرده باشید، شاید نتوانید به راحتی این مسیر را پشت سر گذاشته و در ادامه راه نا امید خواهید شد. آشنایی با جدیدترین روش های آموزش زبان می تواند این راه را برای شما هموار کند و یادگیری را آسان نماید.

آموزش زبان آلمانی از صفر

آموزش زبان آلمانی از پایه و استفاده از متدهای به روز یادگیری زبان می تواند مسیر یادگیری شما را کوتاه تر کرده و شما با روش آموزشی مختص به خود از این مسیر لذت ببرید.
بهتر است به یک تعیین سطح آنلاین یا حضوری در آموزشگاه های زبان اقدام نموده تا از سطح خود آگاهی یافته و زمان خود برای یادگیری این زبان را تقلیل دهید.
آموزش زبان از پایه
، اصولا با یادگیری الفبا, اعداد, رنگ ها، سوال و پرسش آدرس ها و سوالات کاربردی دیگر انجام می پذیرد. که اغلب این موضوعات برای زبان آموزان شیرین است و چون تجربه جدیدی را بدست آورده اند می تواند لذت بخش تر از سایر سطوح نیز باشد.

نکاتی که در آموزش زبان آلمانی باید مورد توجه قرار بگیرد:

• بهترین روش برای یادگیری لغات آلمانی چیست؟
بهترین روش برای یادگیری یا به اصطلاح حفظ کردن لغات, متوجه شدن معنی لغات در جمله است. این روش به شما در به خاطر سپردن لغات در حافظه بلندمدت کمک بسیاری می کند. بهتر است از ترجمه لغت به لغت جملات آلمانی بپرهیزید و در عوض مفهوم آنها را کشف کنید. در ابتدا که شاید با هیچ یک از کلمات و لغات زبان آلمانی آشنا نیستید، استفاده از فلش کارت های زبان آلمانی و همینطور دیکشنری های تصویری می تواند به شما کمک بسیاری بکند. این فلش کارت ها و دیکشنری ها را می توانید در کتاب فروشی های معروف در سطح شهر بیابید و تجربه آموختن زبان آلمانی را به وسیله آنها لذت بخش تر کنید. اگر برای شما خرید دیکشنری و فلش کارت مقدور نیست می توانید با یک سرچ ساده و نصب نرم افزارهای آموزشی زبان مانند اپلیکیشن ARE و… این مشکل را مرتفع سازید.
 برای یادگیری زبان آلمانی بهتر است در همان ابتدای راه از اشتباه کردن نترسید و به خود بقبولانید که در پس هر اشتباهی، یک موفقیت در انتظار است. با صدای رسا و سری بلند به مکالمه زبان آلمانی بپردازید؛ حتی اگر این مکالمه به صورت دست و پا شکسته بوده و تپق های بسیاری در حین صحبت کردن بزنید. توجه داشته باشید که همه آنهایی که در کلاس با شما نشسته اند از یک سطح در زبان برخوردار هستند.
 از سوال کردن نترسید و یادتان باشد شاید سوال شما سوال بقیه دوستان و هم کلاسی های شما نیز باشد. به سوال پرسیدن خود به دید شجاعت نگاه کنید و یادتان باشد که همیشه پرسیدن چیزی که نمی دانید شما را یک قدم به کسب تجربه و علم نزدیک تر می کند.
 خود را عادت به ورزش کردن حتی به اندازه ۲۰ دقیقه پیاده روی بدهید و در ساعات اولیه روز وقتی که ذهن آمادگی یادگیری دارد به مطالعه و تمرین زبان آلمانی بپردازید.
• تمرین مستمر و مداوم را فراموش نکنید و اجازه ندهید که یادگیری زبان تنها به کلاس درس معطوف شود.
• خود را موظف به یادگیری روزانه چند جمله یا اصطلاح زبان آلمانی بکنید.
• در همان ابتدا با همکلاسی های خود یک گروه زده و به چت و مکالمه با هم بپردازید.
• ارسال فایل های صوتی برای خود و دیگران را فراموش نکنید. شنیدن صدای خود از طریق ویس، شما را با ضعف هایتان آشنا می کند.
• لغات جدیدی را که یادگرفته اید در جمله های گوناگون بکار ببرید.
• با افراد بومی از طریق اینترنت آشنا شده و به چت و گفتگو با آنها بپردازید. برای این کار می توانید از نرم افزارهای یادگیری زبان مانند دولینگو، اپ ARE و رز استون کمک بگیرید.

یادگیری زبان دوم یک تمرین عالی برای مغز است و یادگیری زبان هایی مانند فرانسوی و آلمانی به دلیل جنسیت محور بودنشان، علاوه بر اینکه یک تمرین عالی برای مغز شما محسوب می شود، می تواند یادگیری دیگر زبان ها را نیز برای شما راحتتر کند.
یادگیری زبان دوم برای آینده ای بهتر می تواند یک مهارت مهم باشد و افراد چند زبانه نسبت به سایر افراد می توانند از موقعیت های شغلی بهتری بهره ببرند.
امیدواریم این مقاله نیز برای شما علاقه مندان به زبان آلمانی مفید واقع شده باشد و شما را در یادگیری زبان آلمانی مصمم تر نماید.