مراحل آموزش مکالمه انگلیسی به روش زبان مادری

در این مقاله تلاش می کنم به اختصار مراحل آموزش مکالمه انگلیسی به روش زبان مادری را برایتان تشریح کنم. روش مادری در عین سادگی و معمولی بودن بسیار پیچیده است و جزئیات خاص خودش را دارد. آنچه در اینجا مطرح می شود فقط تعدادی از مراحل و رفتاری است که در دوره جامع مکالمه انگلیسی تمرین می شود. مسلما تمام جزئیات رفتاری در یادگیری زبان مادری نیاز به تحقیق و پژوهش بسیار و تفصیل و توضیح بیش از یک مقاله دارد.

تمام آنچه در این مقاله نوشته شده است از ویژگی های دوره جامع مکالمه انگلیسی است. دوره جامع مکالمه انگلیسی آموزش زبان به شیوه زبان مادری را ارائه می دهد. برای آشنایی با این دوره روی لینک زیر کلیک کنید.

 صفحه معرفی دوره جامع مکالمه انگلیسی

آمادگی فیزیولوژیکی،

رشد و تکامل در راستای برآوردن و رفع نیازهای بشر را به طور خلاصه می توانیم رشد فیزیولوژیکی بنامیم. در یادگیری زبان مادری کودکان مراحل رشد تکوینی و فیزیولوژیکی را به تدریج طی می کنند. برای مثال برای تولید کردن خیلی از صداهای زبانی دندان ها نیاز هستند. برای بعضی دیگر از صداها انعطاف پذیری و چابکی زبان نیاز است. به اینگونه رشدها که برای برآوردن نیاز ها اتفاق می افتد رشد فیزیولوژیک گفته می شود. برای درک بهتر این مبحث به آنها تغییر فیزیولوژیک می گوئیم.

آمادگی فیزیولوژیکی یعنی اینکه ما در زبان فارسی صدایی که برای تولید آن مجبور باشیم زبان را زیر دندان ها بگذاریم نداریم. در زبان انگلیسی برای تولید بعضی از صداها نیاز داریم زبان را زیر دندان ها بگذاریم. برای اینکه بتوانیم به راحتی اینکار را انجام بدهیم نیاز داریم عضلات اندام های گفتاری را ورزش دهیم تا چابکی لازم و انعطاف پذیری مورد نیاز را برای تولید صحیح این صدا در موقعیت های متفاوت داشته باشند. بیشتر از 80 درصد از صداهای انگلیس نیاز به آمادگی فیزیولوژیکی دارند. یکی از مراحل مهم دوره جامع مکالمه انگلیسی تمرین هایی است که در پکیج آموزش مکالمه انگلیسی گنجانده شده است تا به شما تمرین کافی برای این تغییر فیزیولوژیک را بدهد. در مقاله آموزش یا ورزش به جزئیات این تغییرات اشاره شده است.

رفتارها و عادت های مکالمه ای انگلیسی،

در زبان انگلیسی رفتار و عادات مکالمه انگلیسی با رفتار و عادات مکالمه فارسی تفاوت دارد. در دوره جامع مکالمه انگلیسی به تکنیک هایی از مکالمه انگلیسی توجه می شود که در کتابهای آموزش زبان انگلیسی یا بدان اشاره نشده است یا اگر مطرح شده به اندازه کافی فرصت تمرین برای آنها فراهم نشده است. برای مثال در مکالمه ها نیتوهای انگلیسی زبان با کلمات آخر گفته شده توسط مخاطب مکالمه را ادامه می دهند و با این تکنیک مکالمه را جذاب تر می کنند. در کتاب “چگونه با همه ارتباط برقرار کنیم” نوشته لیل لوندز به کار بردن این تکنیک یکی از رفتار بسیار اثرگذار در ایجاد رابطه قید شده است.

در دوره جامع مکالمه انگلیسی آموزش زبان به روش زبان مادری صورت می گیرد. همانگونه که استفاده از کلمات مخاطب برای ما یکی از عادت های معمول در زبان فارسی است که شاید تا به امروز حتی به آن فکر هم نکرده ایم این رفتار در تمرین های دوزه جامع به نحوی گنجانده شده است که نیازی به صحبت درباره آن نیست و به مرور زمان با پیشرفت در فصل های دوره جامع به رفتار و عادت های شما تبدیل می شود. آنچه مطرح شد فقط یکی از عادت های معمول نیتیو های انگلیسی زبان است که به عنوان یکی از مراحل یادگیری مکالمه انگلیسی به روش زبان مادری در دوره جامع به صورت غیر مستقیم ناخودآگاه می شود.

غرق شدن در محیط مکالمه انگلیسی،

در یادگیری مکالمه انگلیسی به روش زبان مادری همانند یادگیری زبان مادری نیاز به تمرین و تکرار بسیار زیاد است. کودکان در دوران یادگیری زبان مادری دائم در حال دریافت محتوای زبانی هستند. در یادگیری مکالمه انگلیسی به شیوه زبان مادری نیز یک “مثلث رشد” به طور دائم باید فعال باشد. کودکان دائم در حال شنیدن اطرافیان هستند، رفتار و حرکاتشان را مشاهده می کنند، و تلاش می کنند رابطه آنچه شنیده اند و آنچه اتفاق می افتد کشف کنند. به این سه اتفاق مهم مثلث رشد می گوئیم.

همانطور که از کلمه غرق شدن انتظار می رود عمق ناشناخته و ندانسته باعث می شود هر کسی به تکاپو بیافتد. در یادگیری مکالمه انگلیسی به روش زبان مادری عمق باید ناشناخته باشد. محتوا نباید از قبل قابل پیش بینی باشد. دائم باید خود را در دریایی که عمق آن را نمی توانید حدس بزنید ببینید و تلاش کنید موقعیتی مشخص برای خود بیابید. به این موقعیت مشخص درک زبانی می گوئیم. دقیقا همانند کودکان در بدو تولد باید انگلیسی را طوری دریافت کنید که هر سه ضلع مثلث رشد شما فعال و پویا باشد. سریال های بدون زیرنویس از نوع درام خانوادگی بهترین فضای مشابه محیط یادگیری زیان مادری را ایجاد می کنند. تماشای سریال ها، تلاش برای درک ارتباط بین آنچه می بینیم و آنچه می شنویم و در نهایت کپی کردن آنچه شنیده ایم باید تمرین دائم شما باشد.

آنچه گفته شد یکی از تمرین های ثابت در کنار دیگر تمرین های دوره جامع مکالمه انگلیسی است. با این تمرین که به صورت روزانه اتفاق می افتد شما می توانید احساس کنید در محیط و فضای مکالمه انگلیسی غرق شده اید.

توانایی ها و ارتباط های مکالمه ای انگلیسی،

در مکالمه انگلیسی آنچه مهمتر از همه است درک دیگران و فهمیده شدن توسط دیگران است. به ترکیب این دو مهم توانمندی در ارتباط گفته می شود. برای توانمند بودن در مکالمه انگلیسی اغلب اوقات توصیه می شود دانش واژگان خود را تقویت کنید. در اینصورت به اشتباه تصور می شود زبان آموز باید برای هر کلمه چند معادل بداند و یا حفظ کند. در یادگیری زبان مادری واژگان تحمیل نمی شوند بلکه توسط زبان آموز انتخاب می شوند. برای توانمند بودن هر زبان آموز بنا به سلیقه و توان خودش انتخاب می کند از کدام واژه و عبارت در مکالمه های خود استفاده کند. در صورتیکه منبع کافی در اختیار زبان آموز باشد با توجه به موقعبت های مختلف هر کس در حد توان خود مهارت های مکالمه ای خود را تقویت می کند.

حرفه ای شدن در مکالمه های انگلیسی،

همانگونه که ما در زبان فارسی از سطح واژگان و تسلط متفاوت بهره می بریم در زبان انگلیسی به هیچ عنوان نمی توان انتظار داشت همه در یک سطح و همه به صورت حرفه ای مکالمه کنند. حرفه ای شدن در مکالمه انگلیسی همانند حرفه ای شدن در مکالمه فارسی یک انتخاب است که هر کس به اندازه نیاز خود بهای آن را نیز پرداخت نموده است. فراموش نکنیم که حتی حرفه ای ها در شرایط متفاوت با سطح پائین تر از توان خود مکالمه های خود را مدیریت می کنند تا ارتباط بهتری را نتیجه گیری کنند. بنابراین حرفه ای شدن در مکالمه های انگلیسی یک انتخاب است اما دوره جامع مکالمه انگلیسی شرایط لازم برای حرفه ای شدن را در اختیار زبان آموزان خود قرار می دهد.

خواندن و نوشتن به شیوه زبان مادری،

آموزش زبان انگلیسی به شیوه زبان مادری یعنی اینکه ما همانند کودکان زمانی شروع به خواندن و نوشتن می کنیم که در مکالمه تسلط کافی داریم. در دوره جامع مکالمه انگلیسی زبان آموزان پس از رسیدن به سطح مکالمه قابل قبول شروع به تمرین خواندن و نوشتن می کنند. همانگونه که کودکان انگلیسی زبان نوشتن و خواندن را با نوشتار شکسته یا Cursive شروع می کنند زبان آموزان دوره جامع نیز حق انتخاب دارند نوشتن را شکسته آغاز کنند و در خواند نوشته های شکسته هیچ مشکلی نیز ندارند.

مهمترین ویژگی خواندن و نوشتن در دوره جامع مکالمه انگلیسی جدا بودن آن از یادگیری اسپیکینگ و تلفظ است. در دوره های رایج آموزش زبان انگلیسی آموزش اسپیکینگ همراه با خواندن و نوشتن است و این همراهی به زیان تلفظ زبان آموزان تمام می شود. در دوره جامع زبان آموزان به تسلط کافی در مکالمه رسیده اند و پس از آن خواندن و نوشتن را شروع می کنند.

درک و تولید متون پیشرفته،

کودکان در مراحل یادگیری زبان مادری از نظر مکالمه بسیار جلوتر از دیگر مهارت ها هستند. این واقعیت به آنها کمک می کند در خواندن و درک متون پیشرفته نیز از مهارت های مکالمه ای خود کمک بگیرند تا بتوانند ارتباط بهتری با متون پیشرفته و یا تخصصی ایجاد کنند. توان حدس زنی کودکان به آنها کمک می کند متونی که با موضوع آن آشنایی قبلی ندارند را حدس بزنند و کلمات یا واژگان جدید برای آنها به منزله سرعت گیر هستند نه اینکه بن بستی در مسیرشان باشند. به همین نسبت در تولید متن های خلاقانه و جدید شکوفاتر از کسانی هستند که زبان انگلیسی را با حفظ کردن کلمات و گرامر آموخته اند.

برای دریافت مشاوره اختصاصی و رایگان و آشنایی با سیستم آموزشی ارائه شده در این مقاله با شماره تلفن پایین تماس حاصل نمایید.