آموزش مکالمه زبان انگلیسی فقط با کلمات و جملات انگلیسی صورت نمی گیرد. در یادگیری مکالمه زبان انگلیسی همانند زبان فارسی و دیگر زبان ها به ابزارهای غیر زبانی نیز باید دقت کنید. وقتی صحبت از یادگیری یا آموزش مکالمه انگلیسی می شود ابزارهای مکالمه ای که به ذهن می رسد شامل چهار مهارت لیسنینگ، اسپیکینگ، ریدینگ و رایتینگ به همراه واژگان، تلفظ وساختار ها هستند. در بعضی کتابهای آموزشی از زبان بدن نیز صحبت می شود اما مهارت های زبان بدن در کتاب ها قابل ایجاد و توسعه نیستند. در کتاب های آموزش زبان معمولا درباره زبان و مسائل مربوط به زبان انگلیسی اطلاعات داده می شود اما ایجاد مهارت و توسعه مهارت های زبانی و همینطور زبان بدن  با کتاب ها قابل پرورش نیستند. ویدئوی زیر را مشاهده کنید و سعی کنید ابزارهای غیر زبانی را در آن شناسائی کنید.

آموزش مکالمه زبان انگلیسی با سریال های درام خانوادگی مانند سریال بالا به شما کمک می کند ابزارهای ارتباط غیر زبانی موثر در مکالمه زبان انگلیسی را نه تنها بشناسید بلکه با تمرین کافی آنها را درونی کنید. ویدئوی بالا از سریال THIS IS US انتخاب شده است. این سریال یک سریال 6 فصلی است که از سال 2016 تا 2022 از شبکه MBC منتشر شده است. این سریال به عنوان منبع اصلی برای پکیج آموزش زبان انگلیسی در دوره جامع مکالمه انگلیسی استفاده شده و به عنوان یک سریال درام خانوادگی آمریکایی بهترین و قابل اعتمادتربن منبع برای آموزش زبان انگلیسی به روش زبان مادری در دسترس شما قرار دارد.

در این مقاله جند ثانیه ای از این سریال را با هدف بررسی ابزار ارتباط غیر کلامی در یادگیری و آموزش مکالمه انگلیسی بررسی می کنیم. ابزارهای ارتباط غیر کلامی بسیار زیاد هستند اما در اینجا فقط بعضی از ابزارهای موجود در این ویدئو را با هم شناسائی می کنیم.

دوربین

دوربین در یک فیلم یا سریال کمک بسیار زیادی می کند تا بیننده بتواند ارتباط عمیقی با داستان و موضوع سریال برقرار کند. حرکت دوربین از یک شخص به شخص دیگر یا از یک جهت به جهت دیگر و حتی حرکت های بسیار ریز نشاندهنده اینست که شما چه چیزی را باید حتما ببینید و درک کنید. تمام آنچه توسط دوربین به ما نمایش داده می شود ارتباط مستقیم با آنچه باید ما درک کنیم دارد. در دیدن فیلم و سریال های انگلیسی به هیچ عنوان اجازه ندهید به علت تمرکز روی شنیدن گفته ها از دوربین و آنچه نمایش داده می شود غافل بمانید.

یکی از ابزارهای مهم ارتباط برای کودکان در یادگیری زبان مادری دیدن است. کودکان با خوب دیدن بیشتر از شنیدن درک می کنند و ارتباط برقرار می کنند. به جرات می توانیم بگوئیم دیدن آنچه در فیلم ها و سریال ها توسط دوربین به صورت متمرکز یا برجسته نمایش داده می شود بسیار مهمتر از شنیدن گفته هاست. می توانید برای آزمایش این ادعا یک فیلم یا سریال ایرانی که تا کنون ندیده اید و درباره آن نیز نشنیده اید را بدون تصویر تماشا کنید تا به طور کامل متوجه این ادعا بشوید. بنابراین دیدن در ارتباط با داستان و موضوع نقش بسیار مهمی دارد.

برای درک تاثیر دوربین در ارتباط با داستان ویدئوی بالا را بدون صدا تماشا کنید. نزدیک شدن جک به اتاق نوزادان از دور، جابجا شدن دوربین روی صورت آتش نشان و جک، نشان دادن نوزادان، زوم روی نوزاد سیاه پوست، زوم روی پاکت سیگار و حتی آقای پشت سر این دو نفر همه به ما کمک می کنند حدس هایی درباره اتفاقات در حال رخ دادن بزنیم.

صداهای جانبی

یکی دیگر از ابزارهای غیر زبانی گوش کردن به صداهای جانبی است. صداهای جانبی یا صداهای غیر کلامی که در آنها از هیچ کلمه ای استفاده نشده است در ارتباط ما با دیگران و درک اتفاقات اطرافمان بسیار موثر هستند. یکی از صداهای غیر کلامی بسیار پر کاربرد در فیلم ها و سریال ها موسیقی است. بقیه صداهای پر کاربرد که به درک ما کمک می کنند مربوط به رفتار و حرکات انسان ها یا اشیاء موجود در صحنه ها هستند. در ویدئوی استفاده شده در این مقاله صداهای جانبی زیادی نمی توان بررسی کرد اما قبل از خواندن ادامه مقاله تلاش کنید صداهای جانبی این ویدئو را بشناسید.

صدای پای آتش نشان که به جک نزدیک می شود و صدای گریه نوزاد سیاه پوست به ما کمک می کنند درباره اتفاقات داستان حدس هایی بزنیم.

حرکات دست، سر و بدن

سر تکان دادن جک وقتی بچه ها را می بیند، اشاره کردن با انگشتان و دست و پا زدن نوزادان و مجددا اشاره کردن آتش نشان به نوزاد سیاه پوست و در نهایت نحوه سر تکان دادن جک در رد کردن دعوت جو همه معنی دار هستند. استفاده از زبان بدن در ایجاد ارتباط و انتقال معنی در بعضی موقعیت ها نقشی مهمتر از کلمات دارد.

یادگیری زبان بدن در زبان انگلیسی تفاوت زیادی با فارسی ندارد. بسیاری از منظورهایی که با زبان بدن منتقل می شوند در زبان و فرهنگ انگلیسی و فارسی شبیه به یکدیگر هستند. بنابراین می توان گفت زبان بدن برای همه قابل درک و قابل حدس است. اما در هر فرهنگ و زبانی ویژگی های منحصر به فردی نیز وجود دارد که باید آنها را شناخت و از همه مهمتر باید برای ارتباط صحیح تلاش کنید آنها را درونی کنید تا برای شما عادت شوند.

در دوره جامع مکالمه انگلیسی تکنیک های زیادی به کار گرفته شده تا اینگونه رفتار به عادات شما تبدیل شوند. برای شناخت بهتر دوره جامع مکالمه انگلیسی به صفحه معرفی این دوره رجوع کنید.

 صفحه معرفی دوره جامع مکالمه انگلیسی

لحن و آهنگ گفته ها

در یادگیری زبان انگلیسی به روش زبان مادری همانند فارسی لحن و آهنگ گفته ها معنی و منظور گوینده را تکمیل می کنند. در خیلی از موقعیت ها لحن و آهنگ کفته ها بدون در نظر گرفتن کلمات پیام اصلی را منتقل می نمایند. لحن و آهنگ گفته های انگلیسی با دقت و تلاش شناخته می شوند اما با تمرین و تکرار درونی شده و جزئی از مهارت های ما می شوند. برای آموزش مکالمه انگلیسی، آموزش لحن و آهنگ بخش مهمی از ابزارهای غیر کلامی است.

در ویدئوی بالا وقتیکه جک با دست به بچه های خودش اشاره می کند به لحن جو آتش نشان دقت کنید. بدون در نظر گرفتن کلمه ابراز تعجب و خرسندی را از لحن متوجه خواهید شد. در جواب سوال جک از جو لحن یکنواخت آتش نشان به ما کمک می کند متوجه بشویم اتفاق چندان مناسبی برای جو نیافتاده و در کنار سر تکان دادن او متوجه می شویم نوزادی در این اتاق ندارد. به علاوه کودکی که نشان می دهد سیاه پوست است.

قیافه و حالت چهره

در ارتباط های روزمره بیشتر پیام و منظور بدون کلمه و با ابزارهای غیر کلامی منتقل می شود. یکی از این ابزارها قیافه و چهره است. در آموزش مکالمه انگلیسی با فیلم و سریال به راحتی می توان از این ابزار بسیار پر کاربرد بهره گرفت و با تمرکز روی قیافه و چهره کسانی که در حال صحبت هستند به زبان آموزان آموخت چطور از این ابزار غیر کلامی برای درک بهتر استفاده کنند. در دوره جامع مکالمه انگلیسی استفاده از قیافه و چهره برای درک آنچه رخ می دهد برای زبان آموزان یک عادت می شود.

قیافه جک وقتی جو از او می پرسد، “کدوم مال توئه؟” به ما نشان می دهد جک که با خبر فوت یکی از سه قلوهایش در شوک بود الان از حالت شوک درآمده و تصمیم می گیرد قدردان دو کودکی که در حال حاضر دارد باشد. قیافه جو نشاندهنده تعجب از اینکه جک دوقلو دارد است و وقتی جواب جک را می دهد نشاندهنده اتفاقاتی است که برایش امروز افتاده است. اینها مثال های کوچکی  از تاثیر قیافه و چهره در ارتباط برای یادگیری مکالمه انگلیسی هستند.

موسیقی و آهنگ

موسیقی فیلم با هدف فضا سازی و انتقال حس و حال موقعیت اتفاقات بسیار کمک کننده است.تاثیر موسیقی و آهنگ در ایجاد ارتباط و انتقال معنا و منظور را در فیلم ها و سریال ها به هیچ عنوان نمی توان منکر شد. امروزه هیچ فیلم و سریالی را بدون موسیقی نمی بینید. در تماشای فیلم و سریال های فارسی درک حس و حال مکالمه ها، پیش بینی آنچه در شرف وقوع است، و بسیاری از جنبه های دیگر ارتباطات توسط موسیقی و آهنگ برآورده می شود. در یادگیری و آموزش زبان انگلیسی در سیستم های آموزشی رایج به دلیل توجه بیش از حد به کلمات از ابزارهای غیر کلامی مثل موسیقی و آهنگ غفلت شده است. در آموزش مکالمه انگلیسی با دوره جامع به دلیل استفاده کردن از سریال و با استفاده از تکنیک های متفاوت ارتباط زبان آموزان با موسیقی به عنوان یک ابزار غیر کلامی موثر بسیار جدی است.

در این ویدئوی کوتاه فقط زمانی که جو خبر وجود یک بچه سیاه پوست بدون سرپرست را به جک می دهد موسیقی به کمک ما می آید تا بتوانیم حدس بزنیم چه اتفاقی در شرف وقوع است. تاثیر موسیقی بر درک ما انکار ناپذیر است اما شاید همه به یک اندازه از این تاثیر آگاهی نداشته باشند.

آداب و رسوم

آموزش مکالمه زبان انگلیسی بدون آموزش آداب و رسوم و نکات فرهنگی مربوط به کشورهای انگلیسی زبان ممکن نیست. حتی در دوره های آموزشی زبان انگلیسی نیز درباره مسائل فرهنگی و آداب و رسوم انگلیس بخش هایی وجود دارد. در یادگیری مکالمه انگلیسی به روش زبان مادری یادگیری آداب و رسوم توسط محتوای سریال های انگلیس تامین می شود. زبان آموزان به دلیل اینکه تمام انگلیسی خود را از سریال های آمریکایی دریافت می کنند با اکثر نکات فرهنگی این کشور آشنا شده و از همه مهمتر وقتی در فهم و درک سریال های انگلیسی احساس قوت می کنند به خودی خود با تماشای فیلم و سریال های انگلیسی روز به روز به آداب و رسوم انگلیسی زبانان مسلط تر می شوند.

آموزش مکالمه انگلیسی-ابزارهای غیر کلامی و دوره جامع مکالمه انگلیسی

ما در یادگیری زبان مادری تمام آنچه باید بیاموزیم را به صورت ناخودآگاه یاد می گیریم. آموزش مکالمه انگلیسی در دوره جامع به روش زبان مادری صورت می گیرد لذا با استفاده از تکنیک های یادگیری زبان مادری دوره جامع مکالمه انگلیسی شما را در یادگیری تمام مهارت های زبانی و غیر زبانی در حد زبان مادری مسلط می کند. دوره جامع مکالمه انگلیسی را می توانید با رجوع به صفحه معرفی دوره جامع بشناسید. با تهیه این دوره می توانید یادگیری مکالمه انگلیسی به روش زبان مادری را تجربه کنید. این دوره تحت عنوان آموزش زبان انگلیسی در 50 روز، آموزش زبان انگلیسی در 6 ماه، آموزش مکالمه زبان انگلیسی به روش زبان مادری، و آموزش مکالمه زبان انگلیسی از مبتدی تا پیشرفته با برنامه ریزی اختصاصی و با استفاده از بهترین پکیج آموزش مکالمه زبان انگلیسی در اختیار شما قرار می گیرد.

درصورت نیاز به راهنمایی و یا بهره مند شدن از پشتیبانی اختصاصی و رایگان ما با شماره تلفن پشتیبانی سایت تماس بگیرید.