آموزش مکالمه عربی با گویش ها

مکالمه عربی امروزه نیاز بسیاری است اما اینکه مکالمه عربی را  با گویش ها یاد بگیریم یا خیر سوال اکثر کسانی است که قصد یادگیری مکالمه عربی دارند. در این مقاله ابتدا آموزش مکالمه عربی با گویش های متفاوت را بررسی می کنیم و سپس نحوه آموزش مکالمه  عربی گویش عمانی را به صورت مرحله به مرحله توضیح خواهیم داد. برای اینکه بدانید چه گویش هایی در حال حاضر در دوره جامع مکالمه عربی موجود است به صفحه مربوطه رجوع کنید و روی دکمه مشاهده جلسات کلیک کنید.

 دوره جامع مکالمه عربی

آموزش مکالمه  عربی با کتاب های آموزشی یا مطالعه درباره زبان عربی به نتیجه ی مطلوب نخواهد رسید. در دوره های آموزش زبان عربی با کتابها سطح مکالمه شما را به حد مطلوب نمی رساند. مکالمه عربی یعنی اینکه شما بتوانید صحبت های عرب زبان ها را متوجه بشوید و منظورتان را برای عرب زبان ها به زبان عربی بیان کنید. چطور ممکن است با مطالعه کتاب ها و بدون گوش کردن و تمرین کردن بتوان مثل عرب زبان ها صحبت کرد؟ چطور ممکن است صحبت های عرب زبانان را درک کرد بدون اینکه به آنها گوش کنیم؟ و از همه مهمتر چگونه می توان مهارت شنیداری را بدون گوش کردن تقویت کرد؟

در هیچکدام از کتاب های آموزش زبان عربی از هیچ گویش خاصی استفاده نشده است. مسلما هر کسی که به زبان عربی صحبت می کند اهل یک شهر در یک کشوری است که گویش و لهجه خاص خود را دارد و حتی در زمان صحبت کردن به حالت فصیح لهجه و تلفظ او بر اساس گویش بومی است. بنابراین برای مراوده با هر عرب زبانی باید لهجه و تلفظ او را بشناسیم. در نتیجه برای یادگیری مکالمه عربی نیاز داریم گویش خود را انتخاب کنیم و همان لهجه و تلفظ و حتی عبارات آن گویش که در بیشتر مواقع از دیگر گویش های عربی متفاوت است را تمرین کنیم.

مکالمه عربی با گویش عمانی

گویش عمانی یکی از گویش های رایج و نزدیک به استاندارد برای یادگیری مکالمه عربی است. یادگیری مکالمه عربی گویش عمانی به شما کمک می کند هم لهجه فصیح را بشناسید و هم اینکه عرب زبان های دیگر کشورها به راحتی با شما ارتباط برقرار کنند. در گویش عمانی و گویش سعودی انحراف از گویش فصیح در کمترین حد ممکن است. ممکن است از خود بپرسید چرا گویش فصیح را به جای گویش های دیگر نیاموزیم. قطعا گویش فصیح یا همان لهجه و تلفظ استاندارد عربی برای فهمیدن متون عربی و یا ارتباط با عرب های کشورهای مختلف بسیار بهتر است از دیگر گویش های عربی. اما کسانی که گویش فصیح را برای یادگیری انتخاب می کنند چند نکته را باید در نظر داشته باشند.

اول اینکه محتوای به روز و مرتبط با کسب و کار کشور ها به گویش خودشان است و نه به گویش فصیح. دوم اینکه در هر کشوری تعداد زیادی فقط به گویش بومی صحبت می کنند و تمایلی به صحبت کردن به گویش فصیح ندارند. سوم اینکه چنانچه بتوانید با هر مردمی به گویش بومی خودشان صحبت کنید تاثیر کلام و میزان ارتباط شما چند برابر بیشتر از صحبت کردن به گویش فصیح است. جمله معروفی از نلسون ماندلا درباره صحبت کردن به زبان دیگر وجود دارد با این مضمون: “در صورتیکه بتوانید به زبانی صحبت کنید که دیگران شما را درک کنند بر افکار آنها تاثیر می گذارید و درصوتیکه بتوانید به زبان خودشان صحبت کنید بر قلب و احساس آنها تاثیر می گذارید.” و دیگر نکته مهم اینکه زبان به هیچ وجه جدا از فرهنگ نیست و برای شناخت و درک فرهنگ هر کشور درک زبان آن کشور بسیار موثر و کارآمد است و البته فرهنگ را باید در گفتار و رفتار مردم جست و نه در کتابهایشان و نوشتارشان. همانگونه که در زبان فارسی بعضی از گویش ها آنقدر مسلط و متفاوت از فارسی هستند که به راحتی می توان کلمه زبان را به جای گویش برای آنها استفاده کرد در زبان عربی نیز بعضی از گویش ها تفاوت زیادی با گویش فصیح دارند.

در ادامه این مقاله نحوه آموزش مکالمه عربی با گویش عمانی را بررسی می کنیم.

آموزش مکالمه عربی گویش عمانی – سریال ها

آموزش مکالمه عربی با سریال با آموزش چند اصطلاح جذاب عربی نباید اشباه گرفته شود. امروزه در فضای شبکه های مجازی برای جذب مخاطب بیشتر چند اصطلاح و عبارت عربی از سریال های عربی جدا کرده و به مخاطبین نمایش می دهند. با به خاطر سپردن تعدادی واژه عربی مکالمه شما بهتر نمی شود. هدف از آموزش مکالمه عربی گویش عمانی آموزش چند اصطلاح عمانی نیست. سریال های عمانی در صورتی که درست انتخاب بشوند می توانند نقش والدین یک کودک عرب زبان را در یادگیری مکالمه عربی برای شما ایفا کنند. به موقعیت و رفتار زبانی کودکان دقت کنید. می بینید که اطرافیان، بویژه پدر و مادر دائم در حال صحبت کردن هستند. این صحبت کردن بیشتر اوقات برای کودکان همراه با رفتار مرتبط است که نشاندهنده منظور و معنای گفته هاست. کودک با شنیدن گفته ها و مشاهده ها رفتار و تکرار توام آنها کم کم رابطه بین گفته ها و رفتار را درک می کند و سپس تلاش می کند گفته ها را تقلید کند و به مرور زمان گفته ها را در موقعیت های درست به کار می بندد. این یعنی با دیگران مکالمه می کند. سریال ها می توانند نقش والدین و اطرافیان را در یادگیری مکالمه عربی به روش زبان مادری بازی کنند. سریال های عمانی مورد استفاده در دوره جامع مکالمه عربی از نوع درام خانوادگی هستند که بیشترین شباهت را به زندگی واقعی یک کودک در حال یادگیری دارند.

آموزش مکالمه عربی گویش عمانی – تلفظ و لهجه

اگر نگاه منتقدانه به آموزش داشته باشید به ذهنتان خطور می کند که چرا با کتاب ها فضای یادگیری مکالمه عربی به روش زبان مادری را ایجاد نکنیم. برای یادگیری مکالمه عربی به روش زبان مادری همانطوری که کودک با مکالمه و مهارت شنیداری درک می کند شما هم باید تمام آنچه دریافت می کنید فقط با مهارت شنیداری باشد. تنها به این روش است که قادرید لهجه و تلفظ مکالمه عربی گویش عمانی را به طور صحیح بیاموزید. آموزش مکالمه عربی بدون لهجه و تلفظ صحیح نه تنها تاثیر مثبتی در ایجاد ارتباط ندارد بلکه باعث ضعف اعتماد به نفس شما می شود و به خودی خود آموخته های قبلی را نیز تحت الشعاع خود قرار می دهد. آموزش مکالمه فقط به همراه لهجه و تلفظ لذت بخش است. مکالمه عربی بدون لهجه و تلفظ صحیح بسار کسل کننده و ناکارآمد است. برای مکالمه عربی گویش عمانی با تلفظ و لهجه صحیح سریال های عمانی بسیار کمک کننده و مفید هستند.

آموزش مکالمه عربی گویش عمانی – روش زبان مادری

آموزش مکالمه عربی به روش زبان مادری یعنی اینکه همانند کودکان عرب زبان با دریافت محتوای اورجینال و واقعی و تمرین کافی همانگونه که کودکان تمرین می کنند. در روش زبان مادری فیلم و سریال های عربی را بدون زیرنویس و بدون هیچگونه کمکی مشاهده می کنید. در فهمیدن و درک سریال های عربی عمانی تلاش می کنید منظور گفته ها را با توجه به موقعیت ها درک کنید و از معنی کردن و ترجمه کردن دوری می کنید. همین که بدانید یک گفته با چه هدفی و برای چه منظوری استفاده شده است با تکرار آن در موقعیت های متفاوت به جزئیات آن نیز پی خواهید برد. به مرور زمان به کاربردهای هر گفته مسلط می شوید و با تمرین تلاش می کنید آن گفته را برای موقعیت های مشابه در زندگی خودتان به کار ببندید.

آموزش مکالمه عربی گویش عمانی – مراحل آموزش

مراحل آموزش مکالمه عربی گویش عمانی به روش زبان مادری دقیقا در راستای یادگیری زبان فارسی توسط کودکان اطراف شماست. برای شناخت دقیق این مراحل به صفحه معرفی دوره جامع مکالمه انگلیسی رجوع کنید. در صفحه معرفی دوره جامع مکالمه انگلیسی در قسمت سرفصل ها جزئیات آموزشی هر فصل توضیح داده شده است. دوره جامع مکالمه عربی و انگلیسی هر دو به روش یادگیری زبان مادری مکالمه را از ابتدا تا انتها آموزش می دهند.

 صفحه معرفی دوره جامع مکالمه انگلیسی

آموزش مکالمه عربی گویش عمانی – دوره جامع مکالمه عربی

دوره جامع مکالمه عربی دارای گویش های متفاوت است. گویش عمانی یکی از گویش های پر کاربرد این دوره است. برای یادگیری مکالمه عربی کافی است یکی از گویش های عربی را تمرین کنید. پس از آن با مکالمه در موقعیت های مختلف با گویش های دیگر نیز آشنا خواهید شد و در صورتیکه زمان برای تمرین دارید می توانید دیگر گویش ها را نیز تمرین کنید. برای تمرین دوره جامع مکالمه عربی گویش عمانی می توانید با شماره تلفن انتهای این مقاله تماس بگیرید و از مشاوره خصوصی و رایگان سایت احمدرضا ابراهیمی بهره مند شوید.