آموزش مکالمه انگلیسی با جدیدترین متد آموزشی کمبریج برای متقاضیان و علاقه مندان یادگیری مکالمه انگلیسی و آموزش زبان انگلیسی در ظاهر یک انتخاب درست است به این دلیل که انتظار می رود جدیدترین متد آموزشی از بهترین و به روزترین محتوا و روش آموزش مکالمه انگلیسی استفاده کند. در این مقاله جدیدترین دوره آموزش مکالمه انگلیسی منتشر شده توسط انتشارات کمبریج را بررسی می کنیم. امروزه همه ما در انتخاب هایمان تلاش می کنیم از به روزترین و بهترین ها استفاده کنیم. اگر شما موسس و یا مدیر یک آموزشگاه زبان هستید یا مدرس زبان انگلیسی و یا علاقه مند یا نیازمند به یادگیری زبان انگلیسی هستید تلاش می کنید با جدیدترین روش های آموزشی موجود آشنا شوید و از پیشرفته ترین متد آموزش برای تدریس یا یادگیری مکالمه انگلیسی استفاده کنید.

تجربه بیش از دو دهه آموزش زبان انگلیسی و تحقیق و بررسی در زمینه ایجاد یک سیستم آموزشی کارآمد به من این فرصت را داد که تقریبا تمام کتاب های آموزشی زبان انگلیسی موجود در ایران در دو دهه گذشته را بشناسم. در گفتگویی که دیشب با یکی از همکاران سابق موسسه بهین دانش داشتم متوجه شدم در حال حاضر در آموزشگاهی مشغول تدریس دوره ی EVOLVE هستند. من از سال 2020 از سیستم آموزش حضوری فاصله گرفته ام و باور دارم با وجود امکانات و فضای حاضر و همینطور یادگیری مکالمه انگلیسی به روش زبان مادری فضای آموزشی آنلاین بازده بالاتری نسبت به فضای آموزشی حضوری دارد. از همکارم درخواست کردم فایل های دوره آموزشی EVOLVE را برای من ارسال کنند. با دقت کتابها و جرئیات آنها را بررسی کردم. می خواستم ببینم در این فاصله که من فقط به صورت آنلاین فعالیت فعالیت کرده ام و تمرکز آموزشی روی شیوه زبان مادری دارم آیا در متدهای آموزشی بین المللی پیشرفتی حاصل شده است یا خیر.

در ادامه این مقاله خلاصه ای از بررسی این دوره آموزشی ویژه زبان انگلیسی را از نگاه تاثیر گذاری بر مکالمه انگلیسی و تغییرات نسبت به متدهای آموزشی قبل از سال 2020 برایتان گزارش می دهم. در این گزارش پیشرفت ها و تغییرات جدیدترین متد آموزش مکالمه انگلیسی را در مقایسه با متدهای قبلی بررسی می کنم.

جدیدترین متد آموزش مکالمه انگلیسی: ساختار درس ها

در هر یونیت یا هر درس دوره آموزشی ایوالو 5 بخش وجود دارد. هر بخش به تنهایی هدفی را دنبال می کند. هدف های بخش های درس ها در صفحه اول هر درس و ابتدای هر بخش معین شده است، برای مثال صحبت کردن درباره آنچه دوست دارید و آنچه دوست ندارید. برای رسیدن به این که بتوانید در انتهای درس گزینه مربوط به توانایی خود را چک کنید باید تمرین هایی انجام دهید. هر بخش معمولا با یک یا چند سوال برای آمادگی ذهن شروع می شود. سپس تعدادی واژه مرتبط با موضوع ارائه شده است. واژه ها در موقعیت مکالمه، متن، لیسنینگ و یا تمرین دو نفره ارائه می شوند. معمولا در بخش های هر درس به طور مجزا یک قالب گرامری نیز معرفی می شود که تعدادی تمرین نیز دارد. در یکی از بخش ها نکته ای برای تلفظ گنجانده شده و در دیگری نکته ای برای رایتینگ وجود دارد. یکی از بخش ها با تمرکز ریدینگ و درک مطلب با بقیه بخش ها فرق  می کند. در کتابهای سطوح بالاتر موضوع هایی برای مباحثه و صحبت کردن بیشتر نیز گنجانده شده است.

تقریبا بیشتر از 30 سال است متدهای آموزش زبان انگلیسی با کمی تفاوت چنین ساختاری دارند. در کتاب های 30 سال پیش از تصاویر رنگی کمتری استفاده می شد. امروزه بیشتر تصاویر رنگی هستند و کتابها کیفیت چاپ بهتری دارند. در بعضی کتابها متن های بیشتری وجود دارد و در دیگر کتابها تمرین ها یا مکالمه ها طولانی تر هستند. کتابهای 900، Streamline، و Person to Person جزء کتابهایی هستند که مکالمه های بیشتری داشتند. بعضی کتابها مثل Top Notch فیلم آموزشی همراه دوره آماده کرده اند و بعضی دیگر فایل های شنیداری بیشتری دارند. در برخی کتاب های آموزش زبان که به آنها مدل خطی می گویند سیکل های آموزشی هر درس طولانی تر هستند و تمرین ها با تمرکز درک بیشتر طراحی شده اند.

چنانچه به دقت بررسی کنیم دوره های آموزش زبان انگلیسی با ادعای به روز شدن فقط عکس ها، شخصیت ها، و موضوع ها را تغییر می دهند یا در نهایت دوره های منتشر شده توسط کمریج از دوره های منتشر شده توسط آکسفورد یا پیرسون لانگمن چند قالب را برای درس ها کپی برداری می کنند برای دوره جدید خود آپدیت فراهم می کنند. در هیچ یک از کتاب های آموزش زبان انگلیسی تغییر اساسی در ساختار نمی بینیم.

به طور خلاصه در ساختار درس های کتاب های آموزش زبان انگلیسی در سه دهه اخیر هیچ تغییر قابل ملاحظه ای مشاهده نمی شود و متاسفانه دوره EVOLVE هم از این قاعده مستثنی نیست.

جدیدترین متد آموزش مکالمه انگلیسی: نگرش آموزشی

آموزش مکالمه انگلیسی بر اساس نگرش آموزشی دوره ایوالو یعنی اینکه زبان آموزان موضوع های مکالمه ای را یک به یک بشناسند و با بررسی و تمرین واژگان و ساختارهای پرکاربرد برای هر موضوع خود را برای مکالمه در هر موضوع آماده کنند. بر اساس نگرش این دوره آموزشی زبان آموزان نیاز به حفظ کردن تعدادی واژه و ساختار برای ارتباط و مکالمه در هر موضوع دارند. آزمون های مکالمه ای پایان هر دوره توانایی های هر زبان آموز برای به یادآوردن واژگان و فرم های آموزش داده را ارزیابی می کند. زیر ساخت رفتاری این آموزش نیازمند ترجمه ذهنی، به خاطرسپاری آموخته ها، و تبدیل پیش فرض های فارسی به انگلیسی است. در این نوع آموزش هیچ تلاش مستقیمی برای تغییر عادت ها و رفتار زبانی و همینطور تغییرات فیزیولوژیکی نمی شود.

این نگرش آموزشی سالهای زیادی است به عنوان سیستم آموزشی رایج و مورد قبول در جهان به کار گرفته شده است. متاسفانه در این مقوله دوره آموزشی Evolve هم دنباله رو دوره های قبلی است. البته انتظاری به جز این از انتشارات کمبریج که بیش از 5 مرتبه دوره آموزشی Interchange را با نام ویرایش جدید و بدون تغییر اساسی منتشر کرده نمی رود.

جدیدترین متد آموزش مکالمه انگلیسی: پدید آورندگان

سالهای زیادی است ناشران خارجی دوره های آموزش زبان انگلیسی از اصطلاح Cosmopolitain در توجیح متد آموزشی خود استفاده می کنند. ناشران خارجی ادعا می کنند به این دلیل که فراگیران و زبان آموزان از کشورهای مختلف هستند داشتن لهجه و گویش متفاوت از استاندارد خالی از اشکال است. این کلمه که در زبان فارسی شاید بتوانیم آن را چند ملیتی معنی کنیم یکی از کاربردهای آن برای لهجه و گویشی است که هر چند به زبان انگلیسی است شبیه نیتو های انگلیسی زبان نیست. چند ملیتی بودن لهجه و تلفظ را در اکثر کسانی که در شهر دبی مشغول به کار هستند می توان مشاهده کرد. دبی نمونه ای بارز از کسانی است که همه با یکدیگر به زبان انگلیسی صحبت می کنند ولی هر یک به نوعی تاثیر لهجه و زبان مادری خود روی مکالمه انگلیسی را شاهد هستند. از نگاه ناشران بین المللی کتاب های آموزش زبان انگلیسی این مسئله کاملا طبیعی است و هیچ مشکلی در ارتباط ایجاد نمی کند. مجموعه کتاب های Evolve از کسانی در تولید محتوا استفاده کرده است که ملیت های متفاوت دارند و گویش و لهجه خود را در انگلیسی صحبت کردن دارند.

شما که در حال خواندن این مقاله هستید نسبت به این موضوع احساس چندان خوبی ندارید. همه دوست دارند آب را از سرچشمه بنوشند. به خوبی یاد دارم در دوران یادگیری زبان انگلیسی  از مکالمه هایی که گویندگان نیتیو انگلیسی زبان آنها را اجرا کرده بودند بیشتر خوشم می آمد و دوست داشتم آنها را بیشتر تمرین کنم. به احتمال زیاد شما هم همین احساس را دارید. این فقط جنبه احساسی این موضوع است. در واقعیت همه در تلاش هستند روزی بتوانند مثل نیتیو ها به مکالمه انگلیسی مسلط و روان برسند. هیچ کس نمی تواند منکر تاثیر فوق العاده ای که لهجه ی استاندارد روی ارتباطات می گذارد بشود. درست است که در شهر دبی هر کسی با لهجه خاص خودش مکالمه انگلیسی را اجرا می کند اما در واقعیت تاثیر یک مکالمه انگلیسی با لهجه جذاب و استاندارد را به هیچ عنوان در مذاکرات تجاری نمی توان منکر شد.

به طور خلاصه هر چه کتاب های آموزشی مربوط به زمان های اخیر تر باشد پدیدآورندگان چند ملیتی بیشتری را در آنها شاهد هستیم. متاسفانه کتاب های Evolve همینگونه هستند در صفحات اولیه کتاب تعداد زیادی از پدیدآورندگان و گویندگان کتاب را معرفی کرده است و ملیت های آنها را نیز قید کرده است. باور به اینکه هر چقدر یک دوره آموزشی توسط افراد چند ملیتی بیشتری گفته شده باشد بهتر است باوری است که ناشران به کمک تعدادی از نویسندگان در اذهان گنجانده اند. دلایل ایجاد و ترویج این باور می تواند بسیار زیاد باشد. در این جا فقط دو دلیل را بررسی می کنیم.

اول اینکه گویندگان آسیایی برای ناشران ارزانتر و مقرون به صرفه تر هستند بنابراین کاملا طبیعی است که ناشران تمایل داشته باشند ترویج لهجه و گویش چند ملیتی را در اهداف خود داشته باشند. نیروی کار خارجی برای ناشران بسیار آسان تر و ارزان تر  از نیروی کار نیتیو انگلیسی زبان یافت می شود. دومین دلیل ترویج لهجه و گویش چند ملیتی باور ناشران و حتی بسیاری از محققین به این است که رسیدن به لهجه و گویش استاندارد و نیتیو لایک بسیار سخت است. با این باور در صورتیکه ناشران زبان آموزان را تشویق کنند مثل نیتیو های انگلیسی زبان مکالمه کنند و آنها نتوانند به این سطح از تسلط برسند ناشران تعداد زیادی از مشتریان خود را از دست می دهند و با فروش کمتر مواجه می شوند. فراموش نکنیم اینگونه باورها و هدف ها باعث شده محققین و ناشران در زمینه رسیدن به لهجه و گویش نیتیو لایک تلاش زیادی نکنند.

ناشران در زمینه نگرش آموزشی و ایجاد یک سیستم آموزشی منطبق با شرایط و نیاز های روز هیچ تغییر چشمگیری ایجاد نکرده اند. در این زمینه دوره های آموزشی نه تنها پیشرفت نکرده اند بلکه بیشتر نگرش اقتصادی و مقرون به صرفه بودن را دنبال کرده اند تا اینکه تلاش کنند نگرش آموزشی خود را تغییر دهند.

جدیدترین متد آموزش مکالمه انگلیسی: نتیجه و بازده آموزش

آموزش مکالمه انگلیسی در دوره ها و کتاب های آموزش زبان انگلیسی در سه دهه اخیر برای کسانی که به صورت خودخوان و یا خودجوش تلاش های متفرقه داشته اند نتیجه ای در راستای تلاش هایشان داشته است. نتیجه و بازده دوره های آموزشی رایج برای کسانی که فقط به دوره متکی بوده اند و تمرین های آن را انجام داده اند رضایت بخش نبوده است. دوره آموزش زبان انگلیسی Evolve بنا به توضیحات قبلی تفاوتی با دوره های قبلی خود ندارد. در نتیجه انتظار متفاوتی نمی توان از بازده این دوره داشت.

نتیجه و بازده آموزش کامل دوره های آموزش زبان انگلیسی در صورتیکه زبان آموز به صورت جدی تلاش کند فارغ التحصیلی است که درباره زبان انگلیسی اطلاعات خوبی دارد. گرامرها را می شناسد. لغات زیادی را حفظ کرده است. با موضوع های مکالمه انگلیسی آشنا است و می داند در موقعیت های مکالمه ای چگونه صحبت می کنند. بعضی از عبارت ها را می تواند به راحتی در موقعیت ها استفاده کند و در مقایسه با کسانی که با مکالمه انگلیسی هیچ آشنایی ندارند یا خیلی کم با زبان انگلیسی انیس بوده اند به نظر می رسد مسلط و روان صحبت می کند.

اما اگر همین فارغ التحصیل به ظاهر مسلط به مکالمه انگلیسی با فیلم و سریال یا آهنگ انگلیسی بدون متن روبرو شود دچار استرس می شود و نمی تواند حتی پیام اصلی را درک کند. اگر همین فارغ التحصیل دوره آموزشی را در محیطی که زبان انگلیسی به عنوان زبان مادری صحبت می شود رها کنیم قادر نیست ارتباط خوبی ایجاد کند و مشکلات زیادی از جمله اضطراب و نگرانی گریبانگیر او می شود. از همه مهمتر اگر شروع به صحبت کند در فهماندن منظور خود به کسانی که نیتیو انگلیسی زبان هستند دچار مشکل می شود و حتی در مکالمه انگلیسی با غیر نتیو ها نیز تسلط کافی را ندارد و همیشه احساس می کند باید واژگان بیشتری بیاموزد، لیسنینگ خود را تقویت کند و روی اسپیکینگ کار کند. این سه عبارت را به دفعات از کسانی که دوره ای از دوره های آموزش زبان انگلیسی را تا انتها طی کرده اند شنیده ایم. با وجود اینکه  تعداد زیادی کتاب و متن مطالعه کرده است در خواندن و درک متون جدید بویژه متن های اصلی و اورجینال احساس ضعف می کند. عبارت های بسیار شنیده شده از خروجی های دوره های آموزش زبان رایج در دهه های گذشته:

باید لغات بیشتری یاد بگیرم. باید روی لیسنینگ یه مقدار بیشتر کار کنم. یه دوره مکالمه می خواهم بگذرونم.

اگر کسی را می شناسید که از تسط خود به مکالمه انگلیسی راضی است و ضعف های قیدشده را ندارد مطمئن باشید به دوره های آموزشی رایج بسنده نکرده است!

جدیدترین متد آموزش مکالمه انگلیسی: مقایسه با دوره جامع مکالمه انگلیسی

در مقایسه با جدیدترین متد و دوره آموزش مکالمه انگلیسی، دوره جامع مکالمه انگلیسی دنیایی متفاوت است. در دوره آموزش مکالمه انگلیسی Evolve ودیگر دوره های مشابه در نهایت زبان آموزان موفق با ترجمه ذهنی منظورشان را بیان می کنند اما در دوره جامع مکالمه انگلیسی یادگیری به روش زبان مادری صورت می گیرد و در نهایت زبان آموزان در حد زبان مادری به زبان انگلیسی مسلط می شوند. این یعنی افکار به جملات تبدیل می شوند بدون اینکه از زبان فارسی کمک گرفته شود. در دوره های آموزش زبان انگلیسی گویش و لهجه ای غیر از لهجه انگلیسی زبان ها داشتن کاملا طبیعی است اما در دوره جامع مکالمه انگلیسی شما دقیقا مثل نیتیو های انگلیسی زبان صحبت می کنید. در دوره های آموزش زبان انگلیسی رایج درک آنچه نیتیوها در فیلم ها و سریال ها می گویند بسیار مشکل است و به همین دلیل غالبا از زیرنویس استفاده می شود. در دوره جامع مکالمه انگلیسی از ابتدا با فیلم و سریال بدون زیرنویس مکالمه انگلیسی را می آموزید و در نهایت درک فیلم و سریال های انگلیسی برای شما کاملا طبیعی و معمولی است. دوره جامع مکالمه انگلیسی از سیستم یادگیری زبان به روش زبان مادری استفاده می کند. این دوره با تمام دوره های آموزشی موجود متفاوت است برای آشنایی با دوره جامع مکالمه انگلیسی به صفحه ویژه معرفی این دوره رجوع کنید.

 صفحه معرفی دوره جامع مکالمه انگلیسی

در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی در انتخاب دوره مناسب  برای شما برای یادگیری مکالمه انگلیسی با شماره انتهای این مقاله تماس بگیرید.