امروز اولین جلسه از دوره Eventual۲ بود و بهتر است قبل از شروع یک توضیح کلی درباره این دوره بدهیم. این دوره یکی از دوره های پیشرفته آموزش زبان انگلیسی مختص به بزرگسالان است که در آکادمی زبان بهین دانش در حال برگزاری است.
حضور در دوره های پیشرفته برای ما همیشه حکم این را دارد که زبان آموز برای یادگیری زبان، از یک جدیت و تعهد کامل برخوردار است و قطعا برای یادگیری و آموزش زبان، چرایی مهم خود و هدف بزرگ خود را مشخص کرده است.
در این دوره ها کتاب های SUMMIT زبان انگلیسی آموزش داده می شود. دوره Eventual۲ دومین دوره از دوره های هفت ترمه ی زبان انگلیسی است و برای بودن در این سطح شما قطعا باید یک خوان از هفت خوان رستم را گذرانده باشید.
در ادامه با ما همراه باشید با تهیه گزارشی از اولین روز این دوره…

IELTS7 Banner 01 8

تعیین قوانین

کلاس باسلام و احوالپرسی و حال و احوال کردن استاد با دانش آموزان جدید شروع شد و هم زمان حضور غیاب دانش آموزان توسط استاد هم انجام شد. درابتدا استاد درباره ی شرایط زندگی و حال و روز بچه ها از آنها سوال کرد که اکثرا نگران فصل امتحانات بودند. سپس معلم از بچه ها خواست تا به وی در نوشتن قوانین کلاس روی وایت برد کمک کنند و هر یک از دانش آموزان یک قانون برای کلاس مشخص کرد. سه چیز اساسی برای هر جلسه کتاب، دفتر و دیکشنری انگلیسی به انگلیسی بیان ‌شد و خود دانش آموزان قوانینی از جمله فارسی صحبت نکردن و انجام تکالیف به صورت مرتب را پیشنهاد دادند.از پروژه های کلاسی و امتیاز گیری که می‌توان آنرا با پروژه هم معادل کرد، صحبت شد. استاد از زبان آموزان خواست که تنها در لحظه زندگی کنند و هنگام ورود سر کلاس، روح و جسم خود را به کلاس بیاورند تا بتوانند در کنار هم از این دقایق استفاده و لذت کافی را ببرند.

یک اصطلاح، یک سوال…

پس از آن استاد با طرح سوالی کلاس را رسما شروع کرد: “?Who wears the pants in your family”
سیلی از جوابهای زبان آموزان که از این سوال شگفت زده بودند راه افتاد. یکی می گفت پدر من شلوار لی می‌پوشد و دیگری می گفت من فقط در خانه پیژامه می پوشم. از همان اول از برق داخل چشمان معلم مشخص بود که منظورش چیز دیگری است ولی با لبخند بچه ها را همراهی می‌کرد تا این که بالاخره یکی از زبان آموزان کلاس اشاره به این کرد که این می‌تواند یکی از اصطلاحات در زبان انگلیسی باشد و معلم با لبخند وی را تایید کرد، سپس شروع به توضیح دادن کرد و پس از آن زبان آموزان که حالا منظور سوال را فهمیده بودند به سوال جواب دادند.
Pants در زبان انگلیسی
 به معنای شلوار است و به این دلیل S جمع گرفته است که در زبان انگلیسی این وسیله برای دو پا تهیه دیده شده است. تا به حال به این موضوع توجه کرده اید؟
به طور مثال دستکش به زبان انگلیسی به صورت جمع به کار برده می شود و همینطور جوراب به زبان انگلیسی و یا حتی کفش!

ادامه کلاس…

سوال درمورد این بود که چه کسی در خانواده ی شما مدیریت می‌کند؟ در پی این سوال بحثی هم حول مدیریت خانم ها در خانواده راه افتاد و زبان آموزان همه موافق این موضوع بودند. سپس استاد از آنها خواست تا اصطلاحات بیشتری که کلمه pants درآن بکار رفته است را بیابند. که آنها با مراجعه به دیکشنری هر یک مثالی زدند. دراین قسمت از کلاس مثال‌هایی که زده می شد آن قدر زیاد شد که استاد را از رفتن به مرحله ی بعد تدریس بازداشته بود. پس از آن از زبان آموزان خواست تا ترجیحا به سراغ کتابشان بروند. با باز شدن کتاب آنها علت اصطلاحات را فهمیدند. درس درباره لباس و شکل ظاهری در زبان انگلیسی بود. استاد با طرح سوالی درباره ی کلمات، شاگردان خود را دعوت به همکاری کرد. هریک کلمه ای را در دیکشنری چک کرده و برای دوستان خود می‌خواند و سعی در فهماندن معنی به بقیه دوستانشان می‌کردند. استاد نیز در این امر به آنها کمک می‌کرد. سپس از بچه ها خواسته شد تا فعالیت کتاب را در دو دقیقه انجام دهند و دراین حین معلم هر از گاهی توضیحات کوتاهی درباره ی برخی کلمات می دادند. پس از چک کردن فعالیت کتاب، نوبت به صفحه ی بعد و توصیف تصویر رسید. از زبان آموزان خواسته شد تا داستان مکالمه ای که در کتاب بود را حدس بزنند و هریک داستان خود را ساختند. سپس به هرکدام دو دقیقه وقت داده شد تا مکالمه را خوانده و داستان واقعی را بازگو کنند. درحین صحبت‌ها، درباره ی اصطلاحات داخل مکالمه نیز بحث می شد و زبان آموزان سعی در گفتن منظورشان می‌کردند که تلاششان واقعا قابل توجه بود. آنها در انجام تمرین بعدی کتاب که مربوط به مفاهیم در زبان انگلیسی بود کاملا مستقل بودند و به راحتی آن را انجام دادند.

پایان کلاس

در قسمت پایانی کلاس، تمرینات داخل خانه برای جلسه بعد، که دوصفحه از کتاب کار بود، روی تابلو نوشته شد و کلاس با به صدا در آمدن زنگ به اتمام رسید. زبان آموزان به گرمی از یکدیگر خداحافظی کردند و من متعجب از این همه حجم انرژی و دایره لغات متنوع از آنها بودم. خداحافظی هیچ یک شبیه دیگری نبود و می توانستید در همان یک دقیقه پایانی با حجم زیادی از اصطلاحات نو برای خداحافظی به زبان انگلیسی آشنا شوید.
بگذارید شما را با انواع خداحافظی در زبان انگلیسی آشنا کرده و پایان این گزارش را با یک خداحافظی متنوع در زبان انگلیسی به اتمام برسانیم.
– Goodbye / Bye
– See You Later/ See you/ Later
– It Was Nice to See You Again
– Take Care
– Take it Easy
– Have a Good One
– Have a nice time/ night…
– today/ Until saturday
– I Gotta Jet
– و …
شما برای خداحافظی در انگلیسی از چه واژه و یا عبارتی استفاده می کنید؟می توانید در قسمت پیشنهادات این اصطلاحات را با ما در میان بگذارید.

گزارش کلاس Proficiency جلسه هشتم – ۳۰ آبان ماه