پاییز همچنان هست و ما در حالی این پاییز با شکوه و اما بی نهایت سرد را پشت سر می گزاریم، که دنیای شگفت انگیز مجازی هر روز ما را به شما مخاطبان همیشگی مان نزدیک تر می کند. بیایید گزارش امروز را با جمله ای از لئوبوسکالیا پیش ببریم. او عقیده دارد که وقتی به اشتباهاتمان به چشم فرصت بنگریم، قطعا رشد خواهیم کرد.
در یادگیری زبان هم همینطور است. تا وقتی که اشتباه نکنیم، نمی توانیم قدمی بزرگ برداریم. بیشتر ما انسان ها از ترس اشتباه کردن، قدم از قدم بر نمی داریم و در نقطه ی امن و اما تهی خودمان برای مدتی طولانی و شاید تا همیشه، ماندگار می شویم. نتیجه این دستاورد هیچ چیزی نیست جز در جا زدن و در جا زدن!!

 

IELTS7 Banner 01 8

 

امروز پنجمین جلسه کلاس زبان انگلیسی اسنشال (Ess۱) در آکادمی زبان بهین دانش، برگزار شد. همچنان خوشحالم که لیاقت حضور در یکی دیگر از جلسات این کلاس را دارم و می توانم علاوه بر اشتراک تجربه هایم با شما، چیزهای زیادی نیز در این راه بیاموزم.
کلاس در ساعت ۱۶:۳۰ دقیقه و مانند روال گذشته شروع شد.در یادگیری زبان،داشتن نظم شخصی، حرف اول را می زند. اینکه در کلاس، در ساعت مقرر حضور بیابیم نشانه افراد موفق است و بهتر است تغییرات هر چند کوچک را از خودمان شروع کرده و با همین تغییرات ساده، زمینه یک آینده خوب را رقم بزنیم. لوییز ال.هی در جایی می گوید: مشتاقم از جایگاه هم اکنونم آغاز کنم و اتاق های خانه ذهنم را پاک کنم. پس اتاق های خانه ذهنتان را پاک کنید و با ما در ادامه این گزارش همراه شوید.

 

ویژگی یک کلاس شاد!

کلاس امروز با یک warm up یا دست گرمی متفاوت، انجام شد. بعضی از زبان آموزان بعد از مدرسه بر سر کلاس زبان حضور پیدا کرده بودند و خستگی کلاس درس و مدرسه در بعضی از آنها به شدت دیده می شد. برای همین منظور استاد، کلاس را با یک کلیپ شاد که با فعالیت های فیزیکی مثل دستا به جلو، دستا به کمر و … همراه بود، شروع کرد. زبان آموزان با کلیپ همراهی کرده به گونه ای که انجام آن با خنده و شوخی بسیاری همراه شده بود و خستگی را تا حدودی از تن آنها بیرون کرد. آنها با اشتیاق زیاد آماده ادامه کلاس شدند و استاد توانست به نتیجه دلخواه خود، یعنی آمادگی جسمی و روحی شاگردان خود، دست پیدا بکند.
همیشه اساس کار بر این بوده است که دروس جلسه قبلی را یک مرور کوتاه کرده تا اطلاعات جلسات قبل در ذهن دانش اموزان تثبیت شود و اگر اشکالی باشد و یا بنا بر هر دلیلی زبان آموزن نتوانسته باشند یادگیری زبان در منزل را به خوبی انجام بدهند، اشکالات به طور کامل برطرف شود.

 

 

دیکشنری، پیکشنری

بعد از تکرار و تمرین کلمات جدید درس، برای اینکه استاد از یادگیری شاگردان خود مطمئن بشود، آموزش زبان همراه با بازی و مسابقه انجام گرفت. یک سری از کلمات به عمد و اشتباه بر روی وایت برد نوشته شد و با طرح مسابقه و ایجاد رقابت برای شکل گیری انگیزه در زبان آموزان، از آنها خواسته شد تا به این کلمات دقت بکنند و کلمات اشتباه را بیابند. زبان آموزی که با سرعت بیشتری کلمه اشتباه را در دیکشنری زبان انگلیسی، میافت و تصحیح می کرد، یک امتیاز مثبت می گرفت .
این بازی دو مزیت داشت؛ یک اینکه حس رقابت را در زبان آموزان تقویت می کرد و دیگر اینکه کار با دیکشنری و سرعت عمل در یافتن کلمات در دیکشنری را افزایش می داد.

 

 

Conversation

در ابتدا با استفاده از رنگ های مختلف زبان آموزان گروه بندی شدند. مکالمه کتاب از قبل بر روی قسمت های جدا شده برگه نوشته شده بود و از آنها خواسته شد که با استفاده از ذهن خود و حدس زدن، مکالمه را مرتب بکنند. در ابتدا با هیجان فراوان مکالمه را مرتب کرده و پس از یکبار شنیدن خواسته شد که اگر نیاز به عوض کردن جای برگه ها هست بعد از شنیدن فایل صوتی، این کار را انجام بدهند. اینکار تا زمانی که مکالمه به درستی مرتب شود، تکرار شد و انجام این فعالیت نه تنها موجب تقویت شنیداری زبان آموزان شد بلکه باعث شد ذهن خود را به چالش بکشند تا بتوانند این تمرین را انجام بدهند. بعد از آن افراد گروه به صورت دو به دو با ساختن مکالمه جدید،از آن در دنیای واقعی استفاده کردند و مکالمه را به صورت نمایشی در مقابل همکلاسی های خود انجام دادند. در ایجاد این مکالمه نوع تلفظ و همینطور تقلید از افراد بومی ای که در فیلم نمایش داده شده بود، الزامی بود.
هر کدام از آنها در حین مکالمه از حالت های خودشان به خنده می افتادند و کلاس با همین جو شاد پیش می رفت. اعتمادبنفس و شجاعت آنها در ایجاد مکالمه، قابل ستایش بود.

 

دانستن خوب است اما توانستن بهتر است…

 

 

پایانی آذر ماهی

این کلاس در دوشنبه ای بارانی راس ساعت ۱۸:۱۵ به پایان رسید. باران از پشت پنجره های وسیع آکادمی زبان خودنمایی می کرد و بارش باران با صدای مکالمه برقرار کردن زیبای زبان آموزان ما ادغام شده بود و به شکل شعر از روی شیشه های نم گرفته پنجره سرازیر می شد.
براستی که چقدر خوب است باران و بودن در جمعی که می دانند از زندگی باید چیزهایی بیشتر از خوردن و خوابیدن خواست. به امید آن روز که بتوانیم با یادگیری و آموزش زبان انگلیسی، ایران عزیزمان را به کشوری چند زبانه تبدیل کنیم و افرادی مستعد در این زمینه را برای بهبودی شرایط اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و … در زمینه های بین الملل به جامعه خود معرفی کنیم. کسانی که چند زبانه و یا حتی دو زبانه هستند ذهنی آماده تر نسبت به دیگران دارند و این یادگیری می تواند علاوه بر مزایای دیگر ورزشی برای ذهن زبان آموز و جلوگیری از آلزایمر و فراموشی، محسوب شود.