ساعت ۸ و ۲۵ دقیقه بود. به شدت ذوق دیدن روند این کلاس را داشتم. کلاس Eventual ۴ انگلیسی ویژه بزرگسالان که مدرس این کلاس استاد یزدانی  بود. به همین خاطر ۵ دقیقه زودتر در کلاس حضور پیدا کردم و منتظر آنلاین شدن بچه ها و استاد بودم که دیدم ۲ دقیقه قبل از شروع کلاس، بچه ها تک تک و با انرژی بسیار زیادی شروع به اعلام حضور کردند. بعضی با TEXT، بعضی با VOICE. بعضی ها به سلام و احوال پرسی به انگلیسی و جمله های این چنینی مثل:
?Hello. How are you و معرفی کردن خودشان بسنده می کردند. همچنین بعضی ها آرزوی حس و حال خوب برای همکلاسی ها و استاد خود می کردند.
!Hello everyone. How are you doing? I hope you all are great
سر ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه استاد با صدایی گرم و پر از انرژی ویسی در گروه ارسال کرد و باعث شد انرژی بچه ها دوچندان شود. حتی من هم از انرژی آن ها به وجد آمده بودم. ویس استاد به نوعی گواه یک جلسه ی فوق العاده را می داد.

IELTS7 Banner 01 8

 

بیشتر بخوانید:
معرفی کردن به انگلیسی

 

چیزی که توجه من را جلب کرد دقت بچه ها در نوشتن و ادای کلمات انگلیسی بود. بزرگ بودن حرف اول جملات تماما رعایت شده بود. نقطه ها و ویرگول ها در جای مخصوص خودشان قرار گرفته بودند و در ویس هایشان اثری از یک فرد فارسی زبان نبود. خلاصه من از شنیدن ویس هایشان بسیار لذت بردم.
استاد با آوردن اسم تک تک بچه ها، به آنها یادآوری کرد که حضور تمامی آن ها برایش پراهمیت است. بچه ها وقتی اسم خودشان را از زبان استاد می شنیدند با جدیدت بیشتری به فعالیتشان ادامه می دادند. پشت کوچک ترین رفتار استاد دلیلی پنهان بود.
من در این کلاس به قدرت و اعجاز صوت پی بردم. تبادل انرژی بچه ها با استاد به وسیله ی ویس فوق العاده بود. مبحث این جلسه از کلاس درباره افراد ریسک پذیر و ریسک ناپذیر در زبان انگلیسی بود. موضوع فوق العاده جذابی بود.
روند این کلاس به این صورت بود که بچه ها باید سه نوع فعالیتی که از قبل برای آن ها در نظر گرفته شده بود را انجام می دادند تا برای این جلسه از کلاس که من در حال بازدید از آن بودم آماده می شدند.
من این سه نوع فعالیت را برای شما به اشتراک می گذارم:
تسک اول یک سری کلمات بود که بچه ها باید با استفاده از این کلمات یک مکالمه به انگلیسی می نوشتند.
در تسک دوم گفته شده بود که بچه ها باید خودشان را برای این دو صفحه آماده کنند و این آمادگی به معنای دانستن تلفظ همه ی کلمات و عبارات انگلیسی نوشته شده در این دو صفحه و صحبت کردن درباره ی آنها بود.
و در تسک سوم از بچه ها خواسته شده بود که یک سری سوال در رابطه با یک بخش از کتاب بنویسند که هدف این فعالیت  درک بیشتر متن های انگلیسی آن بخش بود.
در ابتدای کلاس، استاد از بچه ها خواست تا مکالمه ای که در تسک اول از آن صحبت کرده بود را به صورت خصوصی برایش ارسال کنند. در کمال حیرت دیدم تمامی بچه ها تکالیفشان را انجام داده و برای استاد ارسال کردند. من این موضوع را از پیامی که استاد در گروه فرستاد و از بچه ها به خاطر نوشتن مکالمه های خوبشان تشکر کرد متوجه شدم. چیزی که باعث حیرت من شد این بود که در کلاس های حضوری همیشه افرادی بودند که تکلیف هایشان را انجام نمی داند و زمان زیادی از کلاس صرف بهانه آوردن بچه ها و توجیحشان برای ننوشتن می شد. ولی این موضوع در کلاس آنلاین دیده نمیشد. حتی یک نفر هم اعتراضی نکرد. بچه ها در کلاس آنلاین، خودشان و تلاش خودشان را مسئول موفقیتشان می دانستند و منتظر آموزش از طرف کسی نبودند.
نکته ی بسیار جالب دیگری که در این کلاس آنلاین وجود داشت این بود که همه ی بچه ها در کسری از ثانیه تمامی مکالماتشان را برای استادشان فرستاند. چیزی که در کلاس های حضوری غیرممکن بود. در کلاس های حضوری که من برای بازدید رفته بودم دست کم هر نفر که میخواست تکلیفش را به استاد تحویل دهد ۲ دقیقه زمان تلف می شد.
تنها موضوعی که ذهن من را درگیر می کرد این بود که استاد این کلاس انلاین به چه طریق میخواهد تکالیف تک تک این زبان آموزان را چک کند؟ آیا بچه ها باید زمان زیادی را منتظر بمانند تا تکالیفشان چک شود؟
اما بعد از یک دقیقه، از طرف استاد ویسی در گروه ارسال شد. او از بچه ها خواست تا صفحه ای از کتاب را باز کرده و باتوجه به متن کتاب، درباره موضوع اصلی درس که در بالا به آن اشاره کردم (شخصیت های ریسک پذیر و ریسک ناپذیر) با ویس و به زبان انگلیسی صحبت کنند. بعد از تمام شدن صحبت بچه ها، استاد ویس دیگری در گروه ارسال کرد و از آنها خواست تا ویس مکالمه ای که قبلا فرستاده بودند را نیز ارسال کنند. اتفاقی که افتاده بود این بود که زمانی که بچه ها درحال صحبت کردن درباره موضوع درس بودند، استاد تکالیفشان را چک کرده و به صورت خصوصی با تک تک آنها نیز صحبت کرده بود. این کار کمتر از ۵ دقیقه طول کشید. اما در کلاس های حضوری اگر تعداد ۱۰ زبان آموز در کلاس وجود داشته باشد، در واقع زمان به قدری هدر می رود که نوبت به هیچکدام از زبان آموزان نمی رسد که بتوانند از روی مکالمه ای که نوشته اند یکبار بخوانند.

 

بیشتر بخوانید:
ثبت‌نام آموزش Speaking

 

این یک قابلیت آموزش زبان آنلاین است که شما میتوانید همزمان و بدون اتلاف وقت تکالیف زبان آموزان را چک کنید و به اصلاح آنها بپردازید. این سبک یادگیری هم شاید در هر مؤسسه ای اتفاق نیفتد ولی در مؤسسه ی زبان بهین دانش این اتفاق خوب به بهترین شکل ممکن درحال رقم خوردن است.این جلسه از کلاس، با سیستم آموزشی رامیت و همچنین ویژگی های دوره های راکت زبان انگلیسی به اجرا در آمد. و اما درباره تسکی که بچه ها باید درباره افراد ریسک پذیر و ریسک ناپذیر حرف می زدند نیز به طور واضح حس شد که کسانی که کمتر آمادگی داشتند با گوش دادن به ویس کسانی که آمادگی بیشتری داشتند توانستند خودشان را آماده کرده و ویس خودشان را در کمتر از ۵ دقیقه ارسال کنند.

 

 

از نکات جذاب دوره های آنلاین!

نکته جذاب دیگری که من در کلاس دیدم این بود که روی کار بچه ها به دو صورت نظر داده می‌شد یکی در گروه و دیگری به صورت خصوصی که من از استاد خواستم بعد از کلاس نظراتی که در خصوصی داده بود را برای من بازگو کند و من واقعا لذت بردم که در خصوصی با صدای گرم استاد بچه‌ها انرژی می‌گرفتند: “اینجا خوب بود یا این کار درست بود.”
و بعضی از مطالب هم بود که به درد همه بچه‌ها می‌خورد و برای همه آنها خوب بود در گروه ارسال می‌شد. و واقعیت این بود که بعضی از فعالیت‌ها باید به صورت خصوصی ارسال میشد و بعضی از آنها به صورت گروهی و در کلاس، اما یک نکته جذاب که در روند کلاس تا آخر جریان داشت این بود که همه ی بچه ها مشغول به کار بودند و هر کسی شانس مساوی برای فعالیت داشت و این طور نبود که اگر یک نفر صحبت می کند حق دیگری ضایع شود، چیزی که اتفاقا توی کلاسهای حضوری زیاد اتفاق می‌افتد. در کلاس آنلاین این فرصت هست که همه همزمان صحبت کنند و استاد این فرصت را دارد که همزمان آن ها را چک کند.
زمانیکه استاد به بچه ها گفت در مورد ( شخصیت‌های ریسک‌پذیر و ریسک ناپذیر) صحبت کنند طی این چند دقیقه که بچه ها آماده می‌شدند استاد مکالمه های متنی بچه‌ها را چک کرده بود و با صدا یا در قالب متن برای بچه ها پیشنهادات خودش را ارسال کرده بود. و اگر کسی بود که این کار را به صورت کامل انجام نداده بود به صورت خصوصی از او خواسته شده بود که کار خود را کامل کند و مجدد بعد از کلاس ارسال کند.
در طی این مسیر حریم شخصی یک زبان آموز حفظ میشد و باعث میشد هیچ زبان‌آموزی پیش زبان آموز دیگر شرمنده نشود و احساس شکست نکند و یا برعکس حتی زبان آموز قوی نیز فخرفروشی نکند. و این یکی دیگر از خاصیت های خوب کلاس آنلاین است.
باتوجه به تجربه ای که از کلاس حضوری داشتم هیچگاه ۱۰ نفر همزمان نمیتوانستند صحبت کنند اما این فرصت در کلاس آنلاین واقعا مهیا است.
برای فهمیدن عباراتی مثل:
.Big T personality types
.Small T personality types
استاد با مطرح کردن سوالی از بچه ها می خواست جواب ها را برای او ارسال کنند و هر سوالی که استاد میپرسید بچه ها جواب میدادند و محال بود شما زمان کم بیاورید و اینکار را اگر در کلاس حضوری می خواستید انجام دهید به هیچ عنوان به تسک دوم نمیرسیدید چون وقتی ده نفر از زبان آموزان صحبت کنند عملا نصف زمان از دست میرود اما این موضوع در کلاس آنلاین به خوبی اتفاق می افتاد.
و اتفاق جالب دیگر این بود که در کلاس حضوری اگر بچه ها چیزی را متوجه نمیشدند این خود باعث ترمز کلاس میشد اما در کلاس آنلاین چقدر راحت بعضی از زبان آموزان که چیزی را که متوجه نمیشدند با گوش دادن به استاد و دیگران خیلی راحت متوجه میشدند و با یک تلاش مجدد آنها نیز با گروه همراه شده و میتوانستند جواب های استاد را بدهند.
و اینکه چقدر راحت از بچه ها خواسته می شد که هر کدام آن چیزی را که یاد گرفته بودند شخصی سازی کرده و دلیلش را بیاورند  تا اینکه بحث Big T personality و Small T personality  را به خوبی بفهمند.
نکته ی جذاب این بود که با یک شروع خیلی نرم وارد بحث شدیم. یک جایی از بچه ها خواسته میشد تصمیم بگیرند خودشان جزء کدام دسته هستند و یک جایی از بچه ها میخواستند که فواید وضررهای هر کدام از آنها را بنویسند وجالب این بود که بچه ها هم Writing کارمی کردند، هم Listening و هم Speaking وحتی هم Reading.
حتی برای Reading هم بچه ها با خواندن متن هایی که از Listening نوشته شده بودند مجبور بودند Reading کار کنند ودقت کنند و تمام مهارتها در کلاس به راحتی به کار گرفته میشد و جذاب تر از همه این بود که ما هیچ دردسری در کلاس با یک دانش آموز ضعیفی نداشتیم. ما همیشه در کلاس زبان، زبان آموز ضعیف و قوی را در کنار هم داریم و سطح این زبان آموزان باهم متفاوت است واین موضوع در کلاس های حضوری باعث ترمز کلاس میشود اما در کلاسهای آنلاین نه تنها باعث توقف کلاس نمی شود، بلکه موجب جذابیت کلاس شده و باعث می شود بچه ها با توجه به تفاوتهایی که دارند از هم نکات متفاوتی یاد بگیرند.
به دلیل اینکه سطح های متفاوت Level های متفاوتی را ارائه میکند و اگر کسی مثلا در سطح A هست سطح B رو میبیند و از B یک چیزی یاد میگیرد و خوبی این کار این است که هر سطحی به راحتی نشان داده میشود، بدون اینکه مقایسه داده شود. چرا؟ چون در کلاس آنلاین شما حق انتخاب به دانش آموز می دهید واین انتخاب رو این استاد خیلی خوب به بچه ها میداد.
مثلا یکی از کارهایی که این استاد از بچه ها خواسته بودند این بود که Listening را گوش کنند یا یکی از نکات این بود که در مورد Big T personality و Small T personality دو نقطه قوت و دو نقطه ضعف بنویسند بچه ها با نوشتن این جملات توان خودشان را نشان میدادند هر کسی جمله ای رو که میخاست مینوشت هر کس از زاویه ای که دوست داشت نگاه میکرد و در نهایت استاد یک سری کامنتها و پیشنهادهایی به کل بچه ها میدادند تا کل کلاس بهتر شود وبچه ها میتوانستند با خواندن کامنتها که در کلاس حضوری به هیچ وجه میسر نیست از یکدیگر چیزهایی یاد بگیرند.
یکی دیگر از آپشن هایی که من در این کلاس آنلاین مشاهده کردم این بود که در حین اینکه بچه ها الان کاری را انجام می‌دادند استاد حتی یک سری تسک های خصوصی برای آنها ارسال می‌کرد که روی تسک های قبلی بود یا اینکه حتی روی فعالیت های فعلی دانش آموزی که بیشتر از دیگران آماده است و کار میکند معمولاً سر کلاس خصوصی حوصلش سر میرود و کاری که اتفاق می افتاد این بود که اگر کارش رو زودتر ارسال می‌کرد استاد به راحتی می‌توانست ریپلایی کرده و به این دانش‌آموز بگوید الان فلان کارو انجام بدهد.
یعنی شما اگر Level ۲ باشید استاد شما را میبرد ۳ اگر Level ۵ باشید میبرد ۶ و اگر Level ۱ باشید میبرد ۲ و اتفاقی که می ‌افتد این است که آموزش به سبکی جلو میرود که هر زبان آموزی توان تغییر و پیشرفت را در خودش حس میکند.

 

 

مهم ترین انتخاب!

انتخاب، مهمترین نکته ای است که در زندگی هر انسانی سرنوشتش را تعیین می کند. در کلاس زبانی که من مشاهده کردم بچه ها در هر لحظه انتخاب داشتند. از انتخاب نوع مکالمه‌ای که خودشان می‌نویسند و ارسال می‌کنند، از اینکه انتخاب کنند جواب فعالیت ها را به صورت تکست بدهند یا به صورت ویس ارسال کنند، از اینکه انتخاب کنند ارتباطشان را با استاد به صورت متنی داشته باشند یا به صورت صوتی، از اینکه انتخاب کنند جملاتی که از یک متن مرتبط یا یک فایل صوتی که مربوط به کتاب بود چه جملاتی باشد.
هر دانش آموزی با توجه به توان خودش از داخل فایل صوتی که مربوط به کتاب بود، جملاتی را انتخاب میکرد و آن جملات را می نوشت و حالا نحوه نوشتن، یا به صورت متنی روی کاغذ و بعد عکس آن را ارسال کند و یا در گروه تایپ کند. اینها همه انتخابهایی بود که دست خود بچه ها بود و چقدر قشنگ این انتخاب ها را استاد با هم ترکیب کرد.
استاد از بچه ها خواست که از بین جملاتی که خودشان و دوستانشان انتخاب کردند وبعضی از آنها توسط استاد تایید شده بود و جملاتی بود که واقعا جملات جذابی بود و سطح صحبت کردن بچه ها را بالا میبرد باز بین این جملات بهترین ها را انتخاب کنند وچقدر زیبا بچه ها خودشان میتوانستند سرنوشت خودشان را در زبان انگلیسی بسازند. بعد از انتخاب جملات استاد به بچه ها تکنیک بسیار مهمی را آموزش داد و آن تکنیک این بود که بچه ها میتوانند با تکیه ‌بر جملاتی که در جاهای متفاوت میبینند وپس از فهمیدن آن ها ومسلط شدن بر این جملات میتوانند مجدد انتخاب کنند که با آن جملات چه منظورهایی را بیان کنند ودر چه جاهایی استفاده کنند واین مثالی بود که در آخر کار برای بچه ها زده شد.

 

بیشتر بخوانید:
آموزش مکالمه انگلیسی

 

از مزایای دوره های آنلاین زبان انگلیسی ویژه بزرگسالان!

با قاطعیت میتوانم بگویم که تاکنون کلاسی ندیده بودم که در یک سطح بزرگسالان و سطح پیشرفته تمام بچه ها تمام فعالیتی که از آن ها خواسته شده بود را انجام دهند. درسته کیفیت ها متفاوت بود ولی اینکه تمام بچه‌ها تلاش کرده بودند و این کار را انجام داده بودند این واقعاً ستایش برانگیز بود.
نکته دیگر این بود که، اگر شما در کلاس حضوری می خواستید فعالیت‌ها را چک کنید بیشتر از دو نفر، سه نفر زمان نداشتید که چک کنید ولی با قابلیت کلاس آنلاین شما به راحتی تمام فعالیت ها را از بچه‌ها دریافت کرده و با صبر و حوصله می توانستید چک کنید و روی هر فعالیت به بچه ها کمک کنید که بهتر انجام دهند. این واقعاً اعجازی بود که من از کلاس آنلاین دیدم.
اما این یکی از این اعجاز ها بود که من تاکنون کلاس زبانی ندیده بودم که زبان آموزانش از ابتدا تا انتها فقط انگلیسی صحبت کنند شما هم اگر این کلاس را از ابتدا تا آخر نگاه می‌کردید بچه های این کلاس حتی یک کلمه فارسی استفاده نکردند و این واقعاً معجزه ای بود در یادگیری و آموزش و من به چنین استادی و به چنین زبان‌آموزی واقعا تبریک میگم از صمیم قلب دوست دارم من هم یا زبان آموز این کلاس باشم یا اگر استاد کلاسی شدم چنین زبان آموزانی داشته باشم.
در پایان استاد از مشارکت بچه ها تشکر کرد و رهنمودهایی برای بچه‌ها داشت برای بهتر کردن زبان و Proficiency خودشان و فعالیت‌های مربوط به جلسه بعد را برای آنها ارسال کرد.
واقعیت این بود که معمولاً زبان آموزان به دلیل فعالیت‌های زیادی که دارند حتما عده ای از آن ها هستند که گله می‌کنند اما در این کلاس‌ها حتی یک نفر هم ناراضی نیست و بچه ها با اشتیاق تمام فعالیت ها را انجام میدهند. و همانطور که جلسه قبل دیدیم مطمئن هستیم که برای جلسه بعد هم این بچه ها این کارها را انجام می‌دهند و از پیشرفت خودشان لذت می‌برند .
اگر شما عزیزان نیز علاقه مند به شرکت در دوره های آموزش آنلاین زبان انگلیسی هستید، می توانید با تکمیل بخش زیر و ثبت شماره تماس خود، منتظر تماس همکاران ما بوده و در انتخاب زبان و دوره متناسب با شرایط خود، از مشاوره رایگان کارشناسان آموزشگاه بهین دانش، بهره ببرید.
کارشناسان ما همه روزه به جز در ایام تعطیل از ساعت ۸ صبح الی ۸ شب، آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند و شما را از لحظه اقدام به ثبت نام تا پایان دوره مربوطه مورد حمایت و پشتیبانی خود قرار می دهند.