امروز عصر پنج شنبه- ۶ آذر ۱۳۹۸ جلسه امتحان پایان ترم زبان انگلیسی ویژه کودکان برگزار شد. این جلسات همیشه برای ما سرشار از دو حس متناقض است؛ یکی اینکه خوشحال هستیم که زبان آموزان کوچک ما یک ترم دیگر را با موفقیت پشت سر گذاشته اند و شاهد طی کردن پله های موفقیتشان هستیم و گاهی از اینکه یک کلاس دیگر ما به اتمام می رسد غمگین!
کودکان زبان آموز آکادمی زبان بهین دانش برای ما نشانی از کودکان هدفدار هستند. امیدواریم در این مسیر آنها را راغب نگه داریم و بتوانیم در کنار هم لحظات خوب بیشتری را سپری کنیم.

IELTS7 Banner 01 8

خب به طبع محیطی که برای کودکان فراهم می شود با بزرگسالان فرق دارد. نحوه برگزاری امتحان برای کودکان شبیه به نونهالان طراحی شده بود تا بتوانند در محیطی آرام و فارغ از استرس توانایی های خود را محک بزنند.
همیشه برای ما حضور در جمع کودکان از جذابیت ویژه ای برخوردار بوده است و علاوه بر سرگرمی ها و جذابیت های مختص به خود، ما را با روحیات آنها بیش از پیش آشنا می کند.
این سومین ترمی بود که ما در کنار این عزیزان بودیم و در کنار هم و در محیطی کاملا غیررسمی به سنجش این عزیزان پرداختیم.

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که واقعا بهترین سن یادگیری زبان برای کودکان چیست؟

آیا اصلا نیازی دارد کودکان در این سن به یادگیری زبان دوم بپردازند؟

 آیا بهتر نیست که کودکان را از دنیای کودکیشان خارج نکرده و آنها را به حال خودشان رها کنیم؟

در پاسخ به این سوالات باید گفت که امروزه بیش از هر زمانی فرزندان ما به یادگیری، ارتباطات و لذت بردن از موجودیتشان در این جهان نیاز دارند. و یادگیری زبان انگلیسی، شاید راهی باشد که همه ی فرصت های خوب را برای ساختن آینده ای بهتر به فرزندان ما هدیه می دهد.
یادگیری در هر سنی امکان پذیر است. ولی آیا شما می توانید راحتی یادگیری در سنین پایین تر را انکار کنید؟ اگرچه سن یادگیری زبان دوم در کشورهای مختلف متفاوت است اما همه محققان در این حوزه به اتفاق به این موضوع معتقد هستند که در سنین پایین تر انعطاف ذهنی و خلاقیت زبانی و همینطور قدرت تجزیه و تحلیل کودکان بسیار بیشتر از افراد بزرگسال است.
شاید از مشکلات یادگیری زبان در سنین بالا این باشد که ما به دلیل اینکه نیم کره چپمان مسئول فهم زبانیمان است هر آنچه را که می شنویم بلافاصله ترجمه می کنیم و این خود باعث می شود که نسبت به کودکان یادگیری برایمان سخت شود.
در ایران نیز سن یادگیری زبان دوم در مدارس از ۱۲ سالگی شروع می شود. اما دانشگاه هاروارد معتقد است بهترین سن برای شروع زبان دوم به ۴تا ۵ سالگی برمی گردد. یعنی زمانی که ذهن کودک قدرت تجزیه و تحلیل را دارد و رشد و خلاقیت در کودک به نهایت خود رسیده است.

نحوه آموزش و یادگیری زبان انگلیسی- آکادمی زبان بهین دانش

ما نیز به این معتقد هستیم که باید کودکان را از دنیای کودکیشان دور نکرده و قوانین بزرگسالان را وارد زندگی شان نکنیم. ما می دانیم که هر کودکی بیش از هر چیزی به بازی، شادی و سرگرمی نیاز دارد. به همین دلیل ما یادگیری زبان دوم را برای آنها سخت و نتیجه گرا قرار نداده ایم. یادگیری زبان انگلیسی با موسیقی، یادگیری زبان انگلیسی با بازی و سرگرمی های مختص به همین موضوع باعث شده است که کودکان در حین گذراندن لحظاتی شاد در کنار دوستان خود، با زبان انگلیسی نیز آشنا شوند.
کودکان ما به صورت غیر مستقیم درگیر یادگیری زبان انگلیسی می شوند و این توانایی را کسب می کنند که هر آنچه را که می شنوند بعد از مدتی به راحتی تکرار کنند، حروف انگلیسی را به صورت کامل یاد بگیرند و به انگلیسی بنویسند و زبان انگلیسی را بشناسند.

امتحان زبان انگلیسی- آکادمی زبان بهین دانش

امتحانات کودکان زبان آموزان به صورت گروهی و مشارکتی برگزار شد یعنی اینکه زبان آموزان در یک فعالیت که استاد طراحی کرده بود شرکت کرده و مانند یک روز عادی جلسه ی امتحان را طی کردند.
در جلسه امتحان از اساتید خواسته شد تا به صورت غیرمستقیم به بررسی توانایی زبان آموزان بپردازند تا بتوانند یک بررسی دقیق از وضعیت آموزشی آنها داشته و برای ترم بعد نیازهای آنها مورد بررسی قرار بگیرد. به این علت به صورت غیرمستقیم این مهم صورت گرفت تا زبان آموزان ما در این سن درگیر استرس های امتحان زبان انگلیسی نباشند و بتوانند با بازی زبان انگلیسی را فرا بگیرند و از دنیای کودکانه خود خارج نشوند.

دیدن شادی و خوشحالی این زبان آموزان کوچک بسیار لذت بخش بود و ما امیدواریم که بتوانیم داشتن اعتماد بنفس و انگیزه را در کودکانمان حفظ کنیم و خودباوری در آنها را بارور کنیم. کودکان سرمایه های آینده کشور ما هستند و اگر بتوانیم یادگیری و روانشناسی را با هم ادغام کنیم می توانیم کودکانی خود ساخته و خود باور به جامعه مان تحویل بدهیم.
ما انسان ها نیازمند ارتباط با دنیای پیرامون خود هستیم و همواره دوست داریم بتوانیم با دنیایی خارج از جغرافیا و مرزهایی که سیاست به وجود آورده است به تبادل و گفتگو با انسان های دیگر بپردازیم. زبان انگلیسی این موضوع را برای ما قابل لمس کرده است و ما می توانیم به یادگیری زبان انگلیسی با تمامی قومیت ها، ملیت ها و کشورهای مختلف در ارتباط باشیم.

برای گذر از اقیانوس باید از ساحل جدا شد…