کلاس های آموزش زبان در ۵۰ روز همیشه بر قرار و هر کدام در مرحله ای در حال برگزاری است. هر زبان آموز به شکل مجزا با استاد خود ساعات زیادی از شبانه روز را مشغول تمرین و تکرار زبان هدف است. تنوع این کلاس ها گاها مرا دچار وسواسی می کرد که در انتخاب آنها کدام وجه تفاوت را در نظر بگیرم. تنوع بسیار در زبان هدف، رده سنی، و سطح کلاس گاها اعجاب آور است.
در نهایت به دلیل ملاحت و جاذبه خاصی که کلاس های راکت کودکان برایم داشت، باز هم یکی از آنها را برای همراهی برگزیدم. امروز سی و نهمین جلسه از کلاس راکت زبان انگلیسی زبان آموز مهدی حسن زاده است. در طی جلسات گذشته موضوعات متعددی در کلاس بررسی و تمرین شده است.
موضوعی که برای کلاس امروز با توافق بین راهبر کلاس و زبان آموز انتخاب شد فعالیت های روزانه و مشاغل بود که در حالت زمان حال استمراری بیان شده بود.

IELTS7 Banner 01 8

خانم رحیمی از مهدی خواستند که کلیپ مورد نظر را به طور کامل تماشا کرده و پس از اتمام کار در کلاسشان اعلام کنند. ۱۰ دقیقه بعد مهدی با بیان کلمه Finished پایان کار را به نظر استاد رساندند.
حالا استاد با ارائه مثالی فی البداهه شخصی سازی جملات را به زبان آموز کودک کلاس آموزش دادند.
.I’m practicing English now
.My is mother washing the dishes now
.My father is sleeping
مهدی به صورت دست نویس چند جمله از کلیپ برداشت کرده و نوشت.
. I’m washing my car
.I’m cleaning my room

جملات بسیار زیادی به این شکل باز نویسی یا اصطلاحا Transcribe و سپس شخصی سازی شد. استاد رحیمی در قسمت های مختلف با راهنمایی های مختلف به رفع ایرادات او در زمینه های مختلف می پرداختند. هنگام خطا در تلفظ خانم رحیمی با تاکید فراوان به مهدی سفارش میکردند که باید با رجوع به دیشکنری صوتی به تلفظ صحیح دست یابد. گاهی برای برخی از کلماتی که تلفظ دشواری دارند. توضیحات دیشکنری و درک مطلب باعث می شود کلمه شناخته شده و تلفظ آن به شکلی ماندگار تر در ذهن بماند.
این یکی از مهارت هایی است که در دوره راکت به زبان آموزان ارائه داده می شود. به این شکل آنه به جای بهره گیری از تعداد کلمات محدود در کتا یا هر منبع دیگری به منابع نا محدودی از لغات زبان انگلیسی دست یابی پیدا می کنند.

تمرین بعدی نیز بر پایه کلیپی که در ابتدای کلاس مشاهده شد استوار بود. خانم رحیمی از مهدی خواستند با طرح چند سوال از  کلیپ و پرسیدن سوالات از راهبر کلاس یک مکالمه ایجاد کند.
همانطور که می دانید موضوع کلیپ در رابطه با فعالیت های روزانه در قالب جملاتی بیان شده بود که مناسب زمان حال استمراری بودند.
نوعی از شخصی سازی جملات می توانست این باشد که زمان یا فعل جمله تغییر یابد. مهدی با آگاهی از این موضوع جملات الگو را به مثال هایی واقعی در رابطه با خودش تبدیل کرد.
Can you swim
شما می توانید شنا کنید؟
No, I can’t. But l can ride a bike very well.
نه نمی توانم اما می توانم خیلی خوب دوچرخه سواری کنم.
این یکی از سوالاتی بود که توسط مهدی به خوبی شخصی سازی شد.

کودکان به دلیل ذهن انعطاف پذیر و عقاید فاقد تعصبی که دارند، به شکلی ساده تر می توانند با تغییرات کنار آمده و بعد از وفق دادن خود با شرایط به سمت رشد و پیشرفت حرکت کنند.
زبان آموزان کم سن و سال دوره های راکت کودکان در زبان های مختلف نمونه ای بارز برای این مثال هستند. آنها با درک تکنیک های یادگیری خیلی زود با آن ارتباط برقرار کرده و ذهن خود را بر تمامی نکات در یک ان متمرکز می سازند. این موجب می شود مسیر به درستی طی شده و  با دوری از بی راهه ها به مقصد اصلی برسند.
شما نیز می توانید با وارد کردن اطلاعات خود یا فرزندتان در فرم ثبت نام یا ارائه آن به پشتیبانی سایت او را در سنی که ذهن درک و برقراری ارتباط بیشتری از این مطالب را دارد به سراغ یادگیری زبان انگلیسی بفرستید تا خیالتان از بابت این مهارت در کوتاه ترین زمان ممکن راحت شود.