آموزش مکالمه عربی از پایه حتی برای کسانی که با زبان عربی بواسطه مدرسه یا دانشگاه آشنا هستند بسیار بهتر از تعیین سطح شدن و ادامه دادن دوره های قبلی با روش قبلی است. هر چند در مدرسه و دانشگاه تا حد زیادی با قواعد و کلمات عربی ما را آشنا می کنند اما در استفاده از این اطلاعات چندان موفق نبوده ایم و از همه مهمتر اینکه این اطلاعات درباره زبان عربی است و برای درک مکالمه های عرب زبان ها هیچ کارایی ندارد. با وجود آشنایی زیاد با قواعد و واژگان زبان عربی ما در درک و فهمیدن سریال ها، فیلم ها و آهنگ های عربی همیشه ناتوان بوده ایم. بنابراین آموزش مکالمه عربی از پایه همیشه یک نیاز است حتی در مواقعی که زبان آموز با زبان عربی سر و کار داشته و درباره عربی اطلاعات زیادی دارد.

آموزش مکالمه عربی از پایه در دوره جامع مکالمه عربی به روش زبان مادری اتفاق می افتد. برای تهیه دوره جامع لینک زیر را کلیک کنید.

 دوره جامع مکالمه عربی

آموزش مکالمه عربی از پایه  به این معنی نیست که آنچه قبلا درباره عربی یادگرفته ایم از یادمان رفته است و نیاز به تکرار داریم. واقعیت اینست که آنچه قبلا درباره عربی آموخته ایم مکالمه عربی نبوده است. بنابراین برای یادگیری مکالمه عربی نیازی به تکرار گذشته نیست بلکه برعکس عادت های گذشته نیز باید حذف شوند تا بتوانیم عادت های جدید مکالمه ای جایگزین کنیم. حفظ کردن صیغه های افعال عربی یکی از بیهوده ترین تمرین های گذشته در یادگیری زبان عربی بوده است. حتی امروزه در کتابها و دوره های آموزشی عربی با نام آموزش مکالمه عربی فقط تعدادی مکالمه گنجانده شده و از زبان آموزان خواسته می شود بواسطه مکالمه های موجود در کتاب های آموزشی عربی فعل ها و ساختار های آنها را شناسایی کنند و به خاطر بسپارند.

آموزش مکالمه عربی چه نیست؟

آموزش مکالمه عربی به واسطه سالها تجربه آموزشی و یادگیری در ذهن ما تعریف های متفاوتی دارد. برای درک بهتر ابتدا به اینکه آموزش مکالمه عربی چه نیست می پردازیم. در گذشته بیشتر کتابها درباره زبان عربی اطلاعات می داد و علاقه مندان زبان عربی باید صرف و نحو را به طور جدی مطالعه می کردند. امروزه بیشتر کتابهای آموزشی با عنوان مکالمه مسیر را به نوع دیگری اشتباه می روند. در ادامه اشتباهات دوره های آموزشی رایج را بررسی می کنیم.

آموزش مکالمه عربی با موضوع 

در کتاب های آموزش زبان عربی آموزش مکالمه عربی با مهارت بر موضوع های خاص اتفاق می افتد. هر دوره آموزشی عربی موضوع هایی را به عنوان پیش فرض انتخاب کرده است و تلاش می کند زبان آموزان را برای موضوع های مکالمه ای انتخاب شده آماده کند. برای مثال صحبت کردن درباره اوقات فراغت به عربی، مکالمه درباره توانایی ها به زبان عربی، پرسیدن و گفتن ساعت و زمان در عربی، و غیره موضوع هایی هستند که در کتابهای آموزش زبان عربی گنجانده شده اند و عنوان مکالمه گرفته اند. تمام موضوع هایی که در کتاب های آموزش زبان عربی آمده است بخشی از دانش زبانی ما در زبان فارسی هستند. موضوع های مکالمه ای در اصل به ما یادآوری می شوند و ما را در موقعیت مکالمه فارسی قرار می دهند. بنابراین ما مکالمه فارسی یک موضوع خاص را در ذهنمان مرور می کنیم و تلاش می کنیم معادل های عربی آن را حفظ کنیم. این تمرین ما را برای ترجمه کردن بعضی از جمله های فارسی به عربی در موقعیت های شناخته شده و تمرین شده آماده می کند. ما برای سناریو های از پیش تعیین شده و قالب های برجسته شده به صورت ترجمه ای آماده می شویم. یعنی قادریم در بهترین حالت مدل مکالمه ای که تمرین کرده ایم و در ذهنمان قالب فارسی آن را می شناسیم را با تکیه بر حافظه و تمرین های انجام شده قبلی به زبان عربی برگردانیم.

به ظاهر فکر می کنیم با تمرین مکالمه های موضوعی مهارت مکالمه عربی را کسب کرده ایم اما با کوچکترین تغییر در سناریو های موقعیت های مکالمه ها دست و پایمان را گم کرده و تمام آنچه حفظ کرده بودیم نیز از یادمان می رود. مدل موضوعی مکالمه عربی آموزش مکالمه عربی به طور واقعی نیست بلکه بیشتر به یک ظاهر سازی برای گول زدن شبیه است. جالب تر اینکه در آزمون ها به هیچ عنوان نمی توان خارج از محدوده تمرین شده پا گذاشت و در صورتیکه محتوای آزمون از موقعیت ناشناخته یاشد همه در پاسخ دادن به آن دچار مشکل می شوند. دیگر نکته بسیار مهم اینکه سناریوهای موقعیتی مکالمه در هر زبان همیشه در حال تغییر هستند و چنانچه ما برای مدل های مکالمه ای خاص که در بیشتر موارد تحت تاثیر پیش فرض های فارسی ما هستند آماده شده باشیم در مواجهه با موقعیت های واقعی که غالبا غیر قابل پیش بینی هستند درمانده و مستاصل می شویم. و این یکی از دلایلی است که ما به هیچ عنوان مکالمه های واقعی عرب زبان ها را درک نمی کنیم.

آموزش مکالمه عربی با قواعد

آموزش مکالمه عربی از پایه در کتابهای آموزشی یعنی اینکه تمام قواعد و دستور زبان عربی را از فاعل و مفعول عربی گرفته تا جملات ترکیبی و ساختارهای پیچیده بیاموزیم و به خاطر بسپاریم. به همین دلیل در کتاب های آموزشی بلافاصله بعد از هر مکالمه ساختار بعضی از جملات به عنوان تمرکز قواعد و دستور زبان عربی شناخته شده و بررسی می گردد. آموزش قواعد زبان عربی بخش بسیار مهم و جدانشدنی از کتاب های آموزش مکالمه عربی است. مکالمه عربی با قواعد عجین شده و آموزش مکالمه عربی بدون قواعد در ذهن بسیاری نمی گنجد. در سالهای اخیر کتابهای مدرسه ای با نگرش آموزش مکالمه عربی قواعد عربی را به طور خلاصه تری در مکالمه های عربی گنجانده اند. زبان آموزان با یادگیری هر مکالمه منتظر ارائه قواعد هستند. تحلیل و بررسی چیدمان کلمات و حروف عربی در جمله ها یکی از بخش های جدانشدنی کتاب های آموزش مکالمه ای رایج هستند. این مدل آموزشی باور به اینکه شما باید بتوانید هر جمله عربی که درک می کنید یا به کار می برید زا تحلیل کنید در ذهن زبان آموزان درونی کرده است. دسته بندی مدل های جمله ای و چیدمان های درون جمله ها این تصور را ایجاد می کند که زبان آموزان باید هر چه در مکالمه هایشان استفاده می کنند حتما زیر مجموعه یکی از قالب های آموخته شده باشد. البته صحیح است که هر زبانی دستور زبان دارد ولی شناخت و تحلیل این دستور زبان وظیفه زبان شناسان است نه کسانی که کاربر زبان هستند، دقیقا همانطوری که هر نرم افزار یا اپلیکیشن از زبان یا زبان های خاص برنامه نویسی استفاده می کند ولی تحلیل زبان برنامه نویسی آن به کاربران مربوط نمی شود.

برای یادگیری مکالمه عربی نیازی به یادگیری قواعد عربی نیست. متاسفانه در روش های موجود و کتاب های آموزش زبان عربی آموزش قواعد زبان عربی به یک باید تبدیل شده است. نگرش قواعدی زبان عربی باعث می شود ما به جای اینکه به منظور و اثر کلی هر گفته دقت کنیم و کاربرد آن را در موقعیت های متفاوت بشناسیم تلاش کنیم ساختار آن را دسته بندی کنیم و به جزئیاتی توجه کنیم که باعث می شود از ارتباط با اصل داستان غافل بمانیم. آموزش قواعد یعنی دسته بندی و مدل سازی ساختار جمله ها و گفته ها و این دسته بندی و تحلیل الگو ها به هیچ عنوان در یادگیری مکالمه عربی کارآمد نیست.

آموزش مکالمه عربی با واژگان و کلمات

آموزش مکالمه عربی در ظاهر باید با کلمات و واژگان ساده شروع شود و به مرور زمان به کلمات سخت تر برسد. به نظر می رسد برای یادگیری هر زبان باید کلمات زیادی را آموخت. معمولا بین زبان آموزان صحبت از تعداد کلمات لازم برای یادگیری زبان است. حتی در بعضی از دیکشنری ها و فرهنگ لغت ها تعداد واژگان لازم برای سطوح تسلط هر زبان مشخص شده است. نگرش کلمه حفظ کردن و دیکشنری شدن در زبان ما را به یک مکالمه کننده حرفه ای تبدیل نمی کند. در گذشته برای درک سوالات آزمونهای عربی مجبور بودیم کلمات زیادی را حفظ کنیم تا بتوانیم از عهده آزمون های عربی موفق برآئیم. امروزه غالبا فکر می کنند برای موفقیت در مکالمه عربی باید به واژگان و کلمات زیادی مسلط بود.

آموزش مکالمه عربی نیازمند درک منظور گفته ها و عبارت های عربی است. آنچه ما را در مکالمه عربی موفق می کند حفظ کردن معنی کلمات عربی نیست بلکه ارتباط با موقعیت گفته های عربی است و اینکه ما بتوانیم در لحظه روبرو شدن با یک موقعیت خاص منظور گوینده را درک کنیم و منظورمان را بیان کنیم. با نگرش لغت و معنی ارتباط ما کندتر و حتی سخت تر می شود زیرا برای درک گفته های عرب زبان ها باید تک تک کلمات را معنی کنیم و برای بیان منظورمان نیز ابتدا گفته فارسی را در ذهن بسازیم و سپس کلمه به کلمه لغات عربی را جایگزین کنیم. با این روش مکالمه عربی ما همیشه کمبود لغت دارد و ما در سطوح پیشرفته احساس می کنیم باید کلمات بیشتری بیاموزیم تا مکالمه روان و سلیس داشته باشیم.

آموزش مکالمه عربی با فعل ها و صیغه های آنها

زبان عربی همانند بعضی زبان های اروپایی مثل اسپانیایی، آلمانی و … برای هر فعل در حالت های متفاوت شکل های خاصی را استفاده می کند. آموزش مکالمه عربی  سالهاست برای ما بدین گونه ارائه می شود که برای یادگیری زبان عربی باید صیغه ها یا گونه های افعال عربی را بشناسیم و حفظ کنیم. در ظاهر برای مکالمه عربی به طور صحیح در موقعیتی خاص باید گونه ای خاص از فعل را حتما به کار ببریم تا بتوانیم تسلط خود را به نمایش بگزاریم. بر اساس همین باورها حفظ کردن صیغه های افعال عربی یکی از چالش های یادگیری زبان عربی شده است و برای موفقیت در مکالمه عربی باید فعل های عربی و حالت های مختلف آنها را حفظ کنیم.

یادگیری مکالمه عربی یعنی صحبت کردن و گفتن عبارت ها یا جمله های عربی و همینطور درک گفته های دیگران و فعل های عربی بخش بسیار مهمی از گفته ها هستند اما آیا به راستی تمام فعل ها و تمام صیغه های آنها به یک اندازه در گفته های مکالمه ای استفاده می شوند و آیا حفظ کردن آنها کار درستی است؟ حتی اگر آنها را حفظ کنیم تا چه مدت در ذهن ما می مانند؟ در واقعیت بیشتر آنچه حفظ می کنیم در حین مکالمه یا ناکارآمد هستند یا در زمان نیاز به شکل صحیح به خاطر ما نمی آید. مطمئن باشید حفظ کردن افعال عربی و صیغه های آنها بیهوده ترین و کم اثرترین اقدام در راستای یادگیری مکالمه عربی است.

آموزش مکالمه عربی با کتاب

و اما مهمترین اشتباه سیستم های آموزشی رایج در آموزش مکالمه عربی آموزش با کتاب است. در یادگیری مکالمه عربی به هیچ عنوان نیازی به کتاب و خواندن و نوشتن نیست. البته که سواد خواندن و نوشتن در پیشرفت ما در زبان عربی بسیار موثر است اما برای یادگیری مکالمه عربی به هیچ عنوان نیازی به خواندن و نوشتن نیست. نه تنها نیازی به خواندن و نوشتن در یادگیری مکالمه عربی نیست بلکه با وجود خواندن و نوشتن در کنار آنچه تمرین می کنیم از تلفظ و لهجه واقعی عربی نیز فاصله می گیریم و گویش ما با عرب زبان ها تفاوت بسیار می کند و به همین دلیل گویش عرب زبان ها را درک نمی کنیم.

آموزش مکالمه عربی با کتاب های آموزشی  بزرگترین اشتباه سیستم های آموزشی است در صورتیکه ادعا کنند قصد دارند مکالمه عربی را آموزش دهند. در سیستم های آموزشی تحلیل و تفسیر حوزوی تمرکز آموزش صرف و نحو عربی است و هدف مکالمه عربی نیست. در هر سیستم آموزش عربی که ادعا کند هدف آموزش مکالمه عربی است وجود کتاب تا قبل از اینکه زبان آموزان به مکالمه عربی مسلط شوند باعث دور شدن از مکالمه عربی صحیح می شود.

تا اینجای مقاله تلاش کردیم اشتباهات رایج در سیستم های آموزشی که قصد دارند مکالمه عربی را آموزش دهند را بررسی کنیم. مسلما شما هم به این نتیجه رسیده اید که چنانچه هدف آموزش مکالمه عربی باشد عادت ها و رفتار رایج آموزشی تا به حال چندان موفق نبوده اند. از اینجا به بعد سعی می کنیم به آنچه باید انجام شود تا آموزش مکالمه عربی به صورت صحیح اتفاق بیافتد بپردازیم.

آموزش مکالمه عربی چیست؟

آموزش مکالمه عربی از پایه برای کودکانی که در یک کشور عرب زبان متولد می شوند به روش زبان مادری بسیار متفاوت از آموزش مکالمه عربی در آموزشگاه ها و دیگر سیستم های آموزشی است. کودکان عرب زبان در یادگیری زبان عربی همانند دیگر کودکان در یادگیری زبان مادری خود مهارت های زیادی را کسب می کنند و در آنها به تسلط می رسند. بدیهی است این مهارت ها به صورت مقطعی یا آنی به دست نمی آیند. همه مهارت های زبانی حتی در بزرگسالی نیز در مسیر رشد هستند. با تعدادی از این مهارت ها برای یادگیری و آموزش مکالمه زبان عربی به روش زبان مادری آشنا شوید.

تغییرات فیزیولوژیک

با توجه به معنی و کاربرد کلمه فیزیولوژی ارتباط آن با مهارت های زبانی و یادگیری زبان دوم قابل درک است. کودکان با رشد فیزیولوژیک در جهت برآوردن نیازهای زبانی با تکامل عضله های اندام های گفتاری و آکادگی ذهنی لازم برای صحبت کردن به زبان مادری آماده می شوند.

در یادگیری و آموزش مکالمه عربی قسمتی از رشد و تکامل زبان آموزان به تغییرات فیزیولوژیک یا همان آمادگی لازم برای زبان عربی وابسته است. به طور خلاصه سیستم گفتاری ما برای زبان فارسی آماده است. ما به طور معمول در تولید و درک صداهای فارسی آمادگی کامل داریم یا بهتر است بگوئیم از نظر فیزیولوژیک به اندازه کافی رشد کرده ایم. در تشخیص و تفکیک صداهای عربی گوش ما آمادگی لازم را ندارد. در ادا کردن و تولید کردن صداهای زبان عربی زبان و دیگر عضله های اندام های گفتاری ما انعطاف و توانایی لازم را ندارد. یکی از آموزش ها و یا تمرین های لازم به نحوی باید باشد که هر زبان آموز از نظر فیزیولوژیک تغییر لازم را در هر قسمت را ایجاد کرده و آمادگی برای ورود به زبان عربی به شکل صحیح را دارا باشد.

گوش های آشنا و تیز

آموزش مکالمه عربی همانطوری که در قسمت مربوط به تغییرات فیزیولوژیک گفته شد به آمادگی های لازم برای مکالمه عربی وابسته است. در آموزش مکالمه عربی تمرین هایی لازم است تا گوش ما با صداهای عربی، لحن و آهنگ جمله های عربی، و حتی ریتم و ضرب در جمله های عربی آشنا باشد. در صورتی که این تمرین ها به درستی انجام نشوند علیرغم مدت ها تمرین در زمان گوش کردن به مکالمه های عرب زبان ها و یا فیلم و سریال های آنها  و یا آهنگ های عربی ما قادر نخواهیم بود صداها و یا کلمات عربی را تشخیص بدهیم.

زبان چابک و آماده

تشخیص و تفکیک صداهای عربی از طرفی و توان گفتن و ادا کردن از طرف دیگر یادگیری مکالمه عربی به روش زبان مادری را دوچندان مشکل می کنند. در روش های معمولی کتابی یا آموزشگاهی اگر با فیلم وسریال همراه باشند و شما با تمرین زیاد گوش خود را با صداهای عربی آشنا کنید باز در گفتن و ادا کردن جمله های عربی به نحوی که عرب زبان ها می گویند عاجز می شوید. توان گفتن صداهای عربی در موقعیت جمله و با لحن و سرعت مناسب نیاز به آماده سازی زبان و دیگر عضله های اندام های گفتاری دارد. زبان چابک و آماده فقط با تمرین های صحیح در زبان عربی به دست می آید. برای داشتن زبان چابک و آماده در مکالمه های عربی باید تمرین های دوره جامع مکالمه عربی را به شکل صحیح از ابتدا انجام دهید.

ذهن  عادت کرده و آرام

آموزش مکالمه عربی برای سالهای زیادی بواسطه سیستم آموزشی رایج برای ما استرس و تنش ایجاد کرده است. ما در فهم و درک گفته های عربی دچار استرس می شویم. در زمان گفتن منظورمان به عربی به این دلیل که ابتدا در ذهنمان جمله ها را فارسی تنظیم می کنیم و سپس به عربی بر می گردانیم باز هم دچار استرس می شویم. تمرین هایی لازم است تا ما با مکالمه زبان عربی احساس راحتی داشته باشیم و برای فهمیدن عرب زبان ها یا برای بیان منظورمان به عربی دچار استرس نشویم.

در آموزش مکالمه عربی به روش زبان مادری تکنیک ها و تمرین ها به ما کمک می کند با زبان عربی مثل زبان مادری ارتباط برقرار کنیم و در صحبت کردن به زبان در ترجمه وارد نشویم. به مرور زمان صحبت کردن به زبان عربی به شیوه زبان مادری به ما آرامش لازم برای ارتباط در زبان عربی را می دهد.

زکات عمر و انرژی 

در زبان فارسی هر کسی که مراقب صحبت کردن خود بوده و تلاش کرده است بیان بهتری داشته باشد الان هم در صحبت کردن در موقعیت های مختلف به اندازه لازم و کافی مسلط است. در یادگیری مکالمه زبان عربی به شیوه زبان مادری مثل خیلی از مهارت های دیگر نیازمند تمرین مستمر و دائم برای مدت زمان کافی هستیم یا بهتر بگوئیم به اندازه کافی باید عمر و انرژی صرف کرد تا مهارت های لازم درونی شوند. مکالمه عربی یک مهارت زبانی است و این مهارت برای درونی شدن نیازمند صرف عمر و انرژی است. صرف عمر و انرژی یا زکات عمر و انرژی یعنی به اندازه کافی با مکالمه صحیح عربی و تمرین های آن در موقعیت های متفاوت وقت و انرژی بگزاریم.

آموزش مکالمه عربی از پایه با دوره جامع مکالمه عربی

همانطور که تا کنون متوجه شده اید آموزش مکالمه عربی از پایه  برای هر کسی که علاقه مند به یادگیری مکالمه عربی است شدنی و دست یافتنی است. آموزش مکالمه عربی بر اساس سیستم زبان مادری با آنچه در مدرسه و دانشگاه ها یا حتی آموزشگاه ها اتفاق می افتد فرق دارد. بنابراین آموزش مکالمه عربی از پایه به روش زبان مادری برای هر کسی که طالب یادگیری مکالمه عربی است یک باید است. در دوره جامع مکالمه عربی آموزش مکالمه عربی با دوره های آموزش زبان عربی در 50 روز، آموزش زبان عربی در 6 ماه، آموزش مکالمه عربی به شیوه زبان مادری و با برنامه ریزی اختصاصی برای زبان آموز با انتخاب گویش دلخواه شما با استفاده از پکیج آموزش مکالمه عربی صورت می گیرد.

برای آشنایی بیشتر با دوره جامع مکالمه عربی و بهره مند شدن از پشتیبانی اختصاصی و رایگان ما با شماره انتهای این مقاله تماس بگیرید.