سبک های یادگیری زبان

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که حتی خودتان به خودتان، برچسب های مانند کودن، کم هوش و یا تنبل را زده باشید و سالیان سال با این طرز فکر که نسبت به افراد با هوش از هوش کمتری برخوردار هستید؛ زندگی کرده باشید. فارغ از اینکه بدانیم همیشه یک روش یادگیری برای همه درست جواب نمی دهد و انسانها علاوه بر تفاوت های ظاهری مانند رنگ مو یا تفاوت در، چهره در یادگیری نیز متفاوت هستند، زندگی را بر خود سخت می کنیم و دست از تلاش می کشیم.
بهتر است در این رابطه کمی مطالعه داشته باشید. و شاید بهتر باشد که هر چیزی را درباره خود به سرعت باور نکنید. مطالعه درباره خود و خودشناسی همیشه باعث شده است که از ما انسانهایی آگاه بسازد. انسان آگاه برای هر تغییر و پیشامدی در خود و زندگی اش به دنبال جواب می گردد و به راحتی هر چیزی را نمی پذیرد.
در یادگیری زبان انگلیسی، زبان فرانسه، زبان آلمانی یا زبان روسی همه نمی توانیم از یک روش آموزش به صورت یکسان بیاموزیم. به طور مثال شاید فردی با گوش دادن به رادیو به زبان فرانسوی، در طی یکسال بتواند در حد نیازهایش به زبان فرانسوی صحبت کند اما فرد دیگری نیاز دارد که حتما سر کلاس حاضر شود تا بتواند در گروهی بزرگتر و سرگرم کننده تر اینزبان دوم را بیاموزد.
یا بسیاری از ما این توانایی را داریم که در کلاس های فوق فشرده در زمان اندکی زبان انگیسی را بیاموزیم اما فکر اینکه به صورت فشرده زبان انگلیسی را فرا بگیریم برا بسیاری از ما اذیت کننده است و ترجیح می دهیم که به صورت آهسته و پیوسته و ترمیک به یادگیری زبان انگلیسی مشغول شویم.
یادگیری زبان نیز مانند یادگیری هر چیزی نیاز به شناخت روند یادگیری دارد و ما باید با روش ها و سبک های یادگیری زبان دوم آشنا شویم تا بتوانیم با استفاده از این سبک ها راحت تر زبان را بیاموزیم:

سبک یادگیری دیداری/ شنیداری
در روش دیداری فرد مطالب زبان را با دیدن تصویرها و اشکال راحت تر می آموزد. برای این افراد کتاب های مصور بهترین گزینه است. این افراد اصولا افرادی منظم و مرتب هستند. آنها برای به خاطر سپردن بیشتر در ذهنشان، از ماژیک های هایلایت برای برجسته کردن مطالب مهم استفاده می کنند. ولی در سبک شنیداری افراد از طریق شنیدن، اطلاعات به ذهنشان منتقل می شود. این افراد در محیط های شلوغ و پر سر و صدا تمرکز خودشان را از دست می دهند. و برای اینکه مطالب را بهتر به خاطر بسپارند تمایل دارند که زبان را با صدای بلند بخوانند. بهترین روش برای افرادی که با هر دو سبک یادگیری احساس سازگاری می کنند، دیدن فیلم و یا شنیدن و خواندن پادکست هاست.

سبک یادگیری جنبشی

افرادی که سبک یادگیری شان جنبشی است، اصولا تحمل کلاس و قوانین حاکم بر کلاس برایشان بسیار سخت است. این افراد بیشتر دوست دارند زبان انگلیسی را از طریق تعامل و دیالوگ هایی که با دیگران برقرار می کنند بیاموزند.

سبک یادگیری لمسی

شاید برای بهتر نشان دادن این افراد بتوان به این مسئله اشاره داشت که این افراد اصولا تا وقتی که بتوانند از دست هایشان استفاده کنند تحمل کلاس برایشان آسان است . این افراد اصولا یادداشت بردارهای قوی ای هستند. این افراد با نکته برداری و نوشتن بهتر می توانند زبان دوم را آموزش ببینند.

حالا بیایید به دو روش در یادگیری اشاره کنیم:

روش انفرادی:

افرادی که روش یادگیری شان انفرادی است بیشتر مطالب زبان انگلیسی را باید به صورت انفرادی تمرین و مطالعه کنند تا بتوانند بهتر متوجه موضوع شده و مطالب را بهتر فرا بگیرند. خیلی از زبان آموزان خود را میبینم که در کلاس، حالتی گیج و سردرگم به خود گرفته اند و وقتی از آنها می خواهم که مشکلشان را بگویند تنها جوابی که به من می دهند این است که مشکلی نیست فقط نیاز داریم کمی روی موضوع تمرکز کنیم. این افراد می توانند زبان را حتی بدون مدرس و به صورت خود آموز نیز فرا بگیرند . مثل افرادی که یادگیری پیانو را به تنهایی و فقط با داشتن یک کتاب نت و یک پیانو فرا گرفته اند!

روش جمعی:
افرادی که دارای این سبک یادگیری هستند، نمی توانند زبان انگلیسی را به تنهایی یاد بگیرند و تمایل دارند که به صورت گروهی و از طریق بحث های بین گروهی آموزش زبان دوم به آنها داده شود.

اما باید در پایان اضافه کنم که اگر شما سبک یادگیری خود را یافته باشید و با روش یادگیری خود نیز آشنا شده باشید اما عزم کافی و تعهد کافی را نسبت به یادگیری زبان دوم نداشته باشید نمی توانید به موفقیتی که آرزویش را دارید دست یابید. چرا که بیش از هر چیزی تمرین و تکرار است که از شما زبان آموز موفقی می سازد.
بهتر است قبل از آموزش زبان انگلیسی کودکان، از سنین کودکی و نوجوانی، به کودکان خود در یافتن روش و سبک یادگیریشان کمک کنیم و مواردی را به آنها آموزش بدهیم که در زندگی و آینده شان، کاربرد دارد.

مقالات مرتبط - آموزش زبان

ثبت نام در دوره آموزش زبان


توضیحات برای عکس ثبت نشده توضیحات برای عکس ثبت نشده
توضیحات برای عکس ثبت نشده
تمامی حقوق مادی و معنوی این تارنما متعلق به احمدرضا ابراهیمی می‌باشد.