ساعت و زمان به زبان عربی مبحثی است که یادگیری آن الزامی و واجب است زیرا شما در یک روز از آن دو یا سه بار استفاده می کنید. امروز می خواهم به شما چند تا از عباراتی را آموزش بدهم که در بین مردم عرب زبان بسیار رواج دارد. این عبارات به شما کمک می کنند تا در هر موقعیتی که نیاز دارید در مورد این موضوع صحبت کنید بتوانید به راحتی سوال بپرسید و البته به سوالات نیز پاسخ بدهید. اولین عبارتی که شما در اینجا فرا می گیرید در بین مردم بسیار رواج دارد. استفاده کردن از این عبارت موجب می شود شما همچون افرادی که زبان مادری آنها عربی است به نظر بیاید.

کم الساعة الأن؟
ساعت چنده؟

برای پاسخ دادن به سوال بالا شما می توانید از عبارات زیر استفاده کنید. این عبارات برای موقعیت هایی استفاده می شوند که مثلا ساعت دقیقا ۱ یا ۲ و یا  است.

الواحدة تماما!
ساعت دقیقا یک است!

الثانیة تماما!
ساعت دقیقا دو است!

الرابعة تماما!
ساعت دقیقا چهار است!

 

پاسخ زیر برای موقعیت هایی است که ساعت … و پنج دقیقه است. مثلا ساعت ۱ و ۵ دقیقه است.

الواحدة و خمس دقائق.
ساعت یک و پنج دقیقه است.

برای گفتن ساعت زمانی که یک و ده دقیقه است شما می توانید از مثال زیر استفاده کنید. شما از اصطلاح زیر می توانید در موقعیت های رسمی و غیر رسمی استفاده کنید.

الواحدة و عشر دقائق.
ساعت یک و ده دقیقه است.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

 

از آنجایی که ۱۵ دقیقه ربع ساعت است شما برای اینکه بگویید ساعت یک و ۱۵ دقیقه است می توانید از عبارت زیر استفاده کنید.

الوحدة و الربع.
ساعت یک و ربع است.
الربع = ۱۵ دقیقه.
ربع = ۱۵ دقیقه

اصطلاح زیر شباهت اندکی با عبارت بالا دارد. اصطلاح زیر به معنای ۱:۲۰ دقیقه را می دهد و از آنجایی که ۲۰ دقیقه یک سوم ساعت است شما برای گفتن این ساعت باید از اصطلاح زیر استفاده نمایید.

الواحدة و الثلث.
یک و بیست دقیقه است.
الثلث = یک سوم ساعت = ۲۰ دقیقه

جمله زیر به معنای ۱:۲۵ دقیقه است. برای گفتن این جمله می توانید از جمله زیر استفاده کنید. (برای طرز صحیح تلفظ به کلیپ مراجعه کنید.)

الواحدة و خمس و عشرون دقیقه.
ساعت یک و بیست و پنج دقیقه است.

برای گفتن ساعت ۱:۳۰ شما می توانید از عبارت زیر استفاده کنید. عبارت زیر معنای ساعت یک و نیم است را می دهد. ۳۰ دقیقه نصف ساعت را تشکلیل می دهد و به همین دلیل به آن در زبان عربی ” النصف” می گویند.

الواحدة و النصف.
ساعت یک و نیم است.
النصف = ۳۰ دقیقه
نیم = ۳۰ دقیقه

 

عبارت زیر معنای ساعت ۱:۳۵ را می دهد. برای گفتن این ساعت می توانید از اصطلاح زیر استفاده کنید.

الواحدة و خمس و ثلاثون دقیقة.
ساعت یک و سی و پنج دقیقه است.

برای گفتن ساعت یک و چهل دقیقه شما می توانید از عبارت زیر بهره ببرید. حالت دیگری که برای گفتن ساعت یک و چهل دقیقه می توان استفاده کرد بیست دقیقه به دو است.

الثانیة الا ثلث.
ساعت بیست دقیقه به دو است.

اگر بخواهید بگویید ساعت ۱:۴۵ است از دو حالت می توانید استفاده کنید. حالت اول این است که آن را همانطور که هست بگویید. حالت دوم این است که بگویید:

الثانیة الا ربع.
ساعت یک ربع مانده به دو است.

اصطلاح زیر به معنای ۱:۵۰ است اما نوع دیگری از آن است شما برای گفتن این ساعت می توانید از اصطلاح زیر استفاده کنید.

الثانیة الا عشر دقائق.
ساعت ده دقیقه به مانده به دو است.

برای گفتن ساعت ۱:۵۵ دقیقه شما می توانید از جمله نوشته شده زیر استفاده کنید. جمله ی زیر حالت دوم گفتن این جمله است.

الثانیة الا خمس دقائق.
ساعت پنج دقیقه مانده به دو است.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

 

البته که شما با خواندن مقالات زبان عربی سایت استاد احمدرضا ابراهیمی می توانید زبان عربی را فرا بگیرید اما برای یادگیری این زبان به صورت حرفه ای باید در دوره های راکت زبان عربی (آموزش فشرده زبان عربی در ۵۰ روز) شرکت کنید. این دوره ها تمامی مباحث آموزش مکالمه زبان عربی و آموزش گرامر زبان عربی را در خود فرا گرفته اند. اساتید موسسه ابراهیمی به غیر از آموزش دوره های راکت زبان عربی توانایی آموزش راکت زبان های انگلیسی، آلمانی، ترکی، اسپانیایی، فرانسوی، چینی و    روسی را نیز دارند.
جهت شرکت در دوره های راکت زبان عربی و دوره های آنلاین زبان عربی با شماره های ۰۳۱۳۷۴۴۵۰۰۱ و ۰۹۳۳۳۵۵۸۰۰۲ تماس حاصل نمایید و یا فرم زیر را تکمیل نمایید.
جهت یادگیری مباحث بیشتر از زبان عربی به مقالات زیر مراجعه کنید.