تا جایی که دیده ایم آموزش سلام و احوالپرسی در همه زبان ها جزو آموزش های اولیه می باشد. سلام و احوالپرسی در هر زبانی با جملات و عادات فرهنگی متفاوتی همراه است. با توجه به افزایش علاقه مردم و اهمیت زبان سوئدی ما در این مقاله به بررسی سلام و احوالپرسی به زبان سوئدی می پردازیم. با یادگیری و تسلط بر این مبحث اولین قدم را برای برقراری ارتباط با دیگران برداشته اید. در این مقاله به معرفی اصطلاحات و عبارات معروف زبان سوئدی در زمینه سلام و احوالپرسی می پردازیم و در آخر مقاله برای رهایی شما از فراموشی مطالب به معرفی روشی متفاوت برای یادگیری زبان سوئدی خواهیم پرداخت. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

آموزش سلام و احوالپرسی به زبان سوئدی

برای سلام و احوالپرسی به زبان سوئدی در هر موقعیتی باید از عبارات و جملات متفاوتی باید استفاده کرد. برای مثال چگونگی سلام کردن در زبان سوئدی در موقعیت های رسمی با موقعیت های صمیمی متفاوت می باشد. به عباراتی که در ادامه مطرح خواهد شد دقت نمایید.

  • استفاده از عبارت hej / hallå

برای سلام کردن در زبان روسی می توانید از دو عبارت بالا استفاده نمایید. هر دوی این عبارات در موقعیت های رسمی و صمیمی مورد استفاده قرار می گیرند. این دو کلمه از متداول ترین سلام و احوالپرسی به زبان سوئدی می باشد.

  • استفاده از عبارت tjenare/ tja

در صورتی که قصد سلام و احوالپرسی صمیمی دارید بهتر است که از دو عبارت بالا استفاده کنید. این دو عبارت همانند hi در زبان انگلیسی می باشد و اغلب در میان افراد بسیار صمیمی از آن استفاده می شود. افراد از این کلمه در موقعیت های مختلفی نیز استفاده می کنند.

  • استفاده از god dag

برای سلام و احوالپرسی با افراد مسن در زبان سوئدی، بهتر است از عبارت god dag استفاده نمایید. این عبارت حالت رسمی و احترام بیشتری را به خود اختصاص داده است. هنگام برخورد با افراد مسن تر برای احترام بیشتر از این عبارت استفاده نمایید. عبارت بالا به معنای (روز بخیر) می باشد اما بیشتر همانند عبارت (چه خبر) در زبان انگلیسی است. چنین عبارتی در موقعیت های خیلی رسمی، در ادارات مختلف مورد استفاده قرار می گیر.

  • استفاده از عبارت god kväll

عبارت god kväll در زبان سوئدی به معنای عصر بخیر می باشد. این عبارت در موقعیت های خیلی رسمی استفاده می شود و در مکالمات روزانه از این عبارت استفاده ای به عمل نمی آید.

  • استفاده از عبارت Vary your greeting with god morgon

در صورتی که در کشور سوئد قصد صبح بخیر گفتن را دارید بهتر است که از عبارت بالا استفاده نمایید. چنین عبارتی در موقعیت های رسمی و غیر رسمی مورد استفاده قرار می گیرد. در صورت نیاز می توانید عبارت god morgon را با hej ترکیب نمایید و یک سلام و صیح بخیر با نشاطی را داشته باشید.

  • استفاده از عبارت  hur har du det

حالت چطوره به زبان روسی عبارت hur har du det می باشد. عبارت بالا غیر رسمی و متداول در میان مردم کشور سوئد می باشد.

  • استفاده از عبارت Hur är lä get

در صورتی که قصد دارید با افراد صمیمی سلام و احوالپرسی صمیمی و غیر رسمی داشته باشید بهتر است که از عبارت بالا استفاده نمایید. حتی در صورت صمیمیت بیشتر می توانید از عبارت Lä get استفاده کنید.

  • استفاده از عبارت hej då

در زبان سوئدی عبارت مشخصی برای خداحافظی وجود ندارد و معمولا عبارت بالا را برای خداحافظی به کار می برند.

  • استفاده از عبارت tack

در صورتی که قصد دارید از فردی تشکر کنید می توانید از عبارت بالا در مکالمات خود استفاده نمایید. عبارت بالا به معنای لطفا نیز می باشد. اگر تشکر شما حالت صمیمانه تری دارد می توانید از عبارت Snälla نیز استفاده نمایید.

برخی دیگر از عبارات پر کاربرد در زبان سوئدی

شب بخیر :God natt
بعدا می بینمت :Vi ses

بعدا باهات حرف می زنم :Vi hörs
روز خوبی داشته باشید :Ha det bra

شما هم همینطور :Detsamma
از دیدار شما خشنودم :Trevligt att träffas (Trevligt)

ببخشید :Ursäkta
خواهش می کنم :Varsågod

بفرمایید :Välkommen
خوبم ممنون :Jag mår bra, tack

خوب/ بد نیستم :Bra / Sådär
خیلی دلم برات تنگ شده :Jag har saknat dig

چه خبر؟ :Något nytt på gang
اهل کجا هستید؟ :Var kommer du ifrån

خیلی مهربان هستید :Du är väldigt vänlig
کجا زندگی می کنید؟ :Vart bor du någonstans

شغل تان چیست؟ :Vad jobbar du med
چند سالتان است؟ :Hur gammal är du

چه زمانی قطار یا اتوبوس حرکت می کند؟ :När går bussen/tåget
یک لحظه لطفا :Ett ögonblick

من گمشدم :Jag har tappat bort mig
تاخیر داشتن :Försenad, Försenat

گواهی نامه :Körkort
مترو :Tunnelbana

حمل و نقل عمومی :Kollektivtrafik
نقدی/ کارت :Kontanter / Kort

سبد خرید :Kundvagn
قیمتش چقدر می باشد؟ :Hur mycket kostar det här

کمک می خواهید؟ :Vill du ha hjälp
همراه من بیا :Följ med mig

یکی از بهترین روش های یادگیری زبان سوئدی

در این مقاله با سلام و احوالپرسی با دیگران در زبان سوئدی آشنایی کاملی پیدا کرده اید. مشاهده کردید که جملات و مکالمات روزمره سوئدی آنقدرها هم سخت و دشوار نیست. اما باید گفت که افرادی که بر زبان آلمانی و انگلیسی تسلط دارند مسیر راحت تری را برای یادگیری زبان سوئدی در پیش دارند. با این وجود با یادگیری عبارات نیاز برای سلام و احوالپرسی، اولین قدم را برای ارتباط برقرار کردن با مردم کشور سوئد برداشته اید.
اما به نظر شما حفظ کردن عبارات و جملات برای یادگیری و تسلط بر زبان سوئدی کافی است؟ اینکه بعد از مدتی همه عباراتی را که حفظ کرده اید به فراموشی بسپارید، اتفاق ناراحت کننده ای می باشد. برای رها شدن از این اتفاقات روش و دوره ای را سایت زبان احمدرضا ابراهیمی ابداع کرده است که با استفاده از آن زبان سوئدی را همچون زبان مادری و به صورت ناخودآگاه فرا خواهید گرفت.
احمدرضا ابراهیمی به همراه اساتید و تیم حرفه ای خود، شرایطی را برای نیتیو لایک شدن و تسلط بر مکالمه زبان سوئدی فراهم کرده اند. دوره ای که در حال حاضر با ویژگی های گفته شده و توسط اساتید حرفه ای و چند زبانه در حال تدریس است، دوره راکت می باشد. دوره راکت به گونه ای طراحی شده است که برای همه افراد در هر سن و سطحی مناسب می باشد و افراد به صورت آنلاین و خصوصی می توانند از کلاس ها و دوره های زبان سوئدی که در سایت احمدرضا ابراهیمی در حال برگزاری می باشد، حداکثر استفاده را داشته باشند. دوره راکت با توجه به تغییرات نیاز افراد جامعه و برای حق انتخاب بیشتر زبان آموزان به دو صورت VIP Rocket (آموزش زبان سوئدی در 50 روز) و Tailored Rocket (آموزش زبان سوئدی در 50 جلسه) برگزار می شود.

سبک و دوره آموزشی دوره راکت

دوره راکت برای آموزش، طبق شیوه گفته شده در بالا باید از روش و شیوه ای متفاوت نیز استفاده کند. به همین دلیل راکت با سریال های سوئدی به آموزش زبان آموزان می پردازد. داوطلبانی که قصد نیتیو لایک شدن را دارند باید در کشور هدف به مکالمه و صحبت بپردازند. در صورتی که چنین شرایطی برای افراد مهیا نیست باید به سراغ روش ها و متدهای متفاوت اما نزدیک و نتیجه بخش بروند. در حال حاضر آموزش زبان سوئدی با سریال بهترین و حقیقی ترین روش جایگزینی می باشد. اینکه یادگیری زبان سوئدی چقدر طول می کشد به عوامل و شرایط مختلفی بستگی دارد اما روش و متد دوره راکت یکی از دوره های کوتاه مدت آموزش زبان سوئدی می باشد.
در صورتی که قصد دارید نیتیو لایک شدن را با تیم حرفه ای احمدرضا ابراهیمی، همراه با حمایت و پشتیبانی بالا تجربه نمایید می توانید از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در ارتباط باشید:

_تکمیل فرم مشاوره و ثبت نام در انتهای صفحه
_پشتیبانی آنلاین
_تماس با شماره تلفن 09333558002