دلیل نوشتن این مقاله آشنایی شما عزیزان با جملات عاشقانه ترکی استانبولی می باشد اما در آغاز بهتر است کمی راجب کشور ترکیه و عشق در این کشور بپردازیم. رفت و آمد ما ایرانی ها به ترکیه امروزه افزایش چشمگیری داشته است. یادگیری زبان ترکی برای چنین افرادی مهم تلقی می شود. زبان ترکی یکی از زبان های خوش آهنگ در میان دیگر زبان های دنیاست. یکی از زیبایی های زبان ترکی وجود کلمات و جملات عاشقانه ی در آن می باشد. در این میان ممکن است نیاز به جملات عاشقانه ترکی پیدا کنید و یا هنگام تماشای فیلم و سریال های ترکی برای بهتر متوجه شدن جملات آن ها بهتر است با این جملات آشنایی داشته باشید. از طرف دیگر یادگیری این جملات باعث یادگیری سریع تر این زبان می شود. در این کشور حتی مکان های دیدنی که وجود دارد در پس آنها داستان های عاشقانه نهفته است. برای مثال برای برج دختر در استانبول افسانه های جالبی نقل شده است. طبق شنیده ها مرد جوانی به نام لیندروس عاشق راهبه ای به نام هیرو می شود. هیرو در این برج زندگی می کرده است. او هر شب آتشی برمی افروخته تا معشوقش را به این جزیره راهنمایی کند. یک شب آتش به وسیله ی طوفان خاموش می شود و لیندروس راهش را گم می کند و در دریا غرق می شود. هیرو تحت تاثیر این اتفاق خودکشی می کند. البته افسانه های دیگری هم به این برج نسبت داده اند. حال به سراغ آشنایی با برخی از جملات عاشقانه زبان ترکی برویم.

IELTS7 Banner 01 8 جملات عاشقانه ترکی استانبولی,جملات عاشقانه زبان ترکی,زبان ترکی

 

جملات عاشقانه ترکی استانبولی:

  : sen benim özelsin
تو برام خاص هستی

 

  : sen yokken aci çekiyorum
وقتی تو نیستی درد می کشم

 

: sen benim önemlisin
تو برام مهمی

 

    : Aradim çünkü sesin duymaya ihtiyacim vadrl
زنگ زدم چون به شنیدن صدات نیاز داشتم

 

  : Seni seviyorum
دوستت دارم

 

   : Seni çok seviyorum
عاشقتم

 

   : Sanden çok hoslaniyorum
خیلی دوستت دارم

 

   : Benimle çikar misin
دوست داری با من بری بیرون؟

 

   : Benimle dans eder misin
دوست داری با من برقصی؟

 

          : Benimle evlenir misin
آیا با من ازدواج می کنی؟

 

   : Rüyalirimin erkegisin / kadinisin
تو مر/ زن رویایی من هستی

 

       : Seninle kalmak istiyorum
می خوام با تو باشم

 

      : Seni çok özledim
دلم خیلی برات تنگ شده

 

     : Bir yerlerde bulusalim
بیا تا هم دیگر را در جایی ملاقات کنیم

 

   : çok güzelsin
تو خیلی زیبا هستی

 

      : Sensiz herşey anlamsız
هیچ چیز بدون تو معنی ندارد

 

   : Aşık olmak çok kolay, aşık kalmak çok zor

عاشق شدن خیلی آسان است عاشق ماندن خیلی سخت است

 

     : Sen benim aşk bahçemin solmayan tek gülüsün
تو در باغچه ی عشقم تنها گل همیشه بهارمی

 

 : Seni o kadar seviyorum ki Hayatımın ilk ve son önceliği sensin
تو را آنقدر دوست دارم که اولین و آخرین اولویت زندگی ام تو هستی

 

: Her günüm seni düşünerek geçiyor
همه روزم شده فکر کردن بهت

 

: Sen ve ben birbirimizi tamamlıyoruz
من و تو هم دیگرو کامل می کنیم

 : Hayatımı neşe ve mutlulukla doldurdun
تو زندگیم پر از شادی کردی

 

در حال حاضر بسیاری از مردم دنیا از جمله ایرانیان علاقه ی زیادی به فیلم های ترکی دارند محتوای اکثر فیلم های ترکی عاشقانه می باشد به همین دلیل خیلی از افراد علاقه به یادگیری زبان ترکی و جملات پر کاربرد عاشقانه ی ترکی دارند. جالب است بدانید که چند همسری در میان مردم ترکیه غیر قانونی می باشد و طبق قانون بعد از ازدواج زن از نام خانوداگی همسرش استفاده می کند. ازدواج در ترکیه ثبت رسمی می شود. ازدواج در کشور ترکیه به این صورت است که در ابتدا دختر و پسر با هم به توافق می رسند و سپس خانواده ها با هم آشنا می شوند. رسم و رسومات ازدواج در ترکیه بسیار جالب است برای مثال : دختری که ازدواج می کند تمام دوستانش نامشان را درون کفش عروس می نویسند و در پایان عروسی اگر نام یکی از آن ها پاک شد به این معنی است که به زودی ازدواج خواهد کرد. در میان مردم ترکیه عشق و دوست داشتن نسبت به یک دیگر از احترام بسیار بالایی برخوردار است. روان شناسان معتقدند عشق در خانواده یکی از اصول مهم برای داشتن خانواده ای شاد می باشد و خانوادها باید این جمله را الگوی زندگی هایشان قرار دهند تا پایه و اساس خانواده ها مستحکم بماند.

کم تر کسی است که مولانا خداوندگار عشق و عرفان را نشناسد. مولانا یکی از شاعران و عارفان بزرگ ترکیه است کتاب بسیار معروفی که درباره ی عشق مولانا و شمس تبریزی نوشته شده است، کتاب ملت عشق می باشد این رمان در چهار بخش نوشته شده است (آب، خاک، باد، آتش).  اگر تا به حال به مطالعه ی این کتاب نپرداخته اید در اسرع وقت آن را بخوانید. در این کتاب وصف های بسیار زیبایی درمورد عشق شده است . به اعتقاد مولانا اغلب کسانی که در وادی عشق گام برمی دارند راهی به دراوردن احوال و مواجید خود در قالب کلمات و عبارات ندارند. مولانا عشق را طبیب و آموزگار می خواند به اعتقاد او اگر عشق طبیب است فرد بیمار درمان می شود ولی اگر درمان نشد به این معنی است که آن فرد عاشق نبوده است. مولانا معتقد است اگر عشق نبود هیچ نبود. از اشعار مولانا تعبیرات زیادی شده است برخی از مفسران معتقدند که اشعار عاشقانه ی ایشان تبلور عشق مولانا نسبت به خداوند بوده است اما در این میان برخی مفسران اشعار عاشقانه ی مولانا را به عشق زمینی نسبت می دهند. مزار مولانا در شهر قونیه پایتخت معنوی ترکیه می باشد.

امیدواریم خواندن این مقاله علاوه بر حسی خوب به دانش شما هم افزوده باشد. یادگیری زبان ترکی به دلیل داشتن زبان و فرهنگی غنی بسیار لذت بخش است. افرادی که علاقه مند به یادگیری زبان ترکی در کوتاه مدت هستند می توانند از دوره های یادگیری زبان ترکی در 50 جلسه استفاده کنند. با پر کردن فرم مشاوره و ثبت نام در انتهای این صفحه می توانید اطلاعات بیشتری درمورد دوره های موجود کسب کنید. مقاله را با شعری از مولانا به پایان می رسانیم.

هر چه گویم عشق را شرح و بیان          چون به عشق آیم، خجل باشم از آن

گرچه تفسیر زبان، روشنگر است         لیک عشق به زبان، روشن تر است

چون قلم اندر نوشتن مشتافت       چون به عشق آمد، قلم بر خود شکافت

عقل در شرحش چو خر در گل بخفت      شرح عشق و عاشقی، هم عشق گفت