آموزش دستور زبان عربی، برای تمامی علاقه مندان به یادگیری زبان عربی از بخش های مهم یادگیری محسوب می شود و اگر شما به صورت تخصصی به یادگیری زبان عربی نگاه می کنید، پس یادگیری این موضوع می تواند ادامه مسیر یادگیری شما را هموارتر و آسان تر نماید. در واقع یادگیری دستور زبان عربی، شما را در تمامی بخش ها از جمله: جمله سازی در مکالمه عربی، جمله سازی در مهارت نوشتن زبان عربی و … کمک خواهد کرد و این بخش را به هیچ عنوان نمی توان کم اهمیت جلوه داد.
مهارت های اصلی در زبان عربی
، مانند سایر زبان های خارجه دیگر، شامل مهارت صحبت کردن به زبان عربی، مهارت نوشتن به زبان عربی، مهارت خواندن به زبان عربی و مهارت گوش دادن در زبان عربی است. این مهارت ها هر کدام مکمل یکدیگر هستند و یادگیری بدون یکی از آنها، ناقص محسوب می شود. یادگیری قواعد زبان عربی و همچنین تلفظ صحیح جملات عربی نیز، یکی از این موارد مهم محسوب می شوند که بهتر است برای تقویت قدرت مهارت های خود در زبان عربی، به همه مهارت ها به یک اندازه توجه شود.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

 

زبان عربی یکی از پرگویش ترین زبان های جهان و بزرگترین عضو از شاخه زبان های سامی است که با زبان عبری و آرامی هم خانواده است. امروزه زبان عربی یکی از شش زبان رسمی سازمان ملل متحد است. زبان عربی دارای لهجه ها و گوییش های مختلفی است و در کشور های عربی مانند عربستان سعودی، یمن، و قطر رسمیت دارد. زبان عربی شباهت چندانی به زبان انگلیسی ندارد. زبان عربی به دلیل وجود مونث و مذکر در دستور زبان خود و همچنین به دلیل قالب ها و حالات صرفی یکی از سخت ترین دستور زبان ها را میان زبان های پر تکلم دنیا دارد.
در این مقاله یکی از نکات مهم دستور زبان عربی، یعنی انواع جمله در زبان عربی بررسی می شود. جمله در زبان عربی به دو نوع جمله اسمیه در زبان عربی و جمله فعلیه در زبان عربی تقسیم می شود.

 

جمله فعلیه

ارکان اصلی جمه فعلیه در زبان عربی شامل موارد زیر می باشند:

۱- فعل لازم (نا گذر): فعل + فاعل
۲- فعل متعدی (گذرا): فعل+ فاعل+ مفعول

جمله فعلیه در عربی به جمله ای گفته می شود که غالبا با فعل آغاز می شود:

یغفر الله الذنوب: خداوند گناهان را می آمرزد.

فعل: کلمه ای است که بر انجام کاری یا داشتن حالتی در گذشته، حال وآینده دلالت دارد ( در این جمله یغفر).
فاعل: انجام دهنده کار یا دارنده حالت است ( در این جمله الله).
مفعول: کلمه ای است که در زبان عربی معمولا پس از فاعل می آید و کار بر آن انجام می شود ( در این جمله الذنوب).

توضیحات برای عکس ثبت نشده

 

نکات مهم در یادگیری دستور زبان عربی:
– از نکات مهمی که باید به آن توجه کنیم این است که برای تشخیص فاعل در جمله، فعل را در جواب «چه چیزی؟» یا «چه کسی؟» می آوریم.
مانند: چه کسی گناهان را می آمرزد؟ خداوند گناهان را می آمرزد. پس الله فاعل است.

– از نکات مهم دیگر در فراگیری زبان عربی این است که برای تشخیص مفعول در جمله، فعل را در جواب «چه چیز را؟» و یا «چه کس را؟» می آوریم. اگر جواب داد جمله متعدی است و آن کلمه مفعول است.
مانند: خداوند چه چیزی را می آمرزد؟ خداوند گناهان را می آمرزد. پس الذنوب مفعول است.

 

جمله اسمیه در زبان عربی

ارکان اصلی جمله اسمیه در عربی، مبتدا + خبر است. برای توضیح این بخش بهتر است این مورد را با جمله در زبان فارسی یک مقایسه کوچک کنیم. به مثال پایین توجه نمایید:

در جمله فارسی علی زبان آموز است. علی در بخش اول جمله قرار دارد که درباره آن خبری به مخاطب می دهیم اما قسمت دوم جمله یعنی زبان آموز، موردی است که به علی نسبت داده ایم. این موضوع می تواند حتی یک شغل یا کار نیز باشد که ما به یک فرد که در اینجا علی است نسبت می دهیم، به همین علت به قسمت اول جمله نهاد و به قسمت دوم جمله گزاره می گوییم.

حال به مثالی در یادگیری جمله سازی در زبان عربی و تفاوت آن با زبان فارسی توجه نمایید:

مبتدا: اسمی است که غالبا در اول جمله اسمیه می آید، تا درباره آن خبری داده شود. در واقع مبتدا، همیشه یک اسم است.
خبر: 
کلمه یا عبارتی است که معنی مبتدا را کامل می کند و درباره مبتدا خبری را به ما می دهد.

الله یغفر الذنوب: خداوند گناهان را می آمرزد.
احمد طالب: احمد دانشجو است.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

 

به این نکات در آموزش زبان عربی توجه نمایید:
– اگر از ما خواسته شود که تعداد جمله را در عبارتی مشخص کنیم، باید توجه کنیم که در زبان عربی هر فعل به تنهایی یک جمله فعلیه به شمار می آید. چون هر فعل قطعا یک فاعل دارد و فعل و فاعل یک جمله فعلیه را تشکیل می دهند. مانند وقتی که می گوییم رفت. وقتی بپرسند چه کسی رفت می گوییم او رفت. پس «او» در فعل رفت پنهان است.
مانند: الله یغفر الذنوب.
در این عبارت دو جمله وجود دارد: یک جمله اسمیه و یک جمله فعلیه.
جمله اول: ((الله)) مبتدا، ((یغفر)) خبر (جمله اسمیه)
جمله دوم: ((یغفر)) فعل است و فاعل ((هو)) است که در فعل پنهان است. (جمله فعلیه)

 

در واقع این یک بخش کوتاه در دستور زبان عربی است و ما تلاش داریم تا با آموزش سریع زبان عربی، شما عزیزان را بیش از پیش علاقه مند به یادگیری زبان عربی کرده و شما را در این مسیر یاری رسانیم. زبان عربی برای ما فارسی زبانان به دلایل متعددی یک هدف محسوب می شود. بسیاری از ما به دلیل یادگیری قرآن و اینکه بتوانیم به خوبی، با قرآن که کلام پروردگار است، ارتباط برقرار کنیم، به یادگیری عربی می پردازیم و بسیاری دیگر تلاش دارند تا بتوانند در زمینه کاری با کشورهای عربی زبان و مشتری های هدف خود در کشورهای عربی، ارتباط موثر برقرار نمایند.
در این زمینه بهتر است قبل از شروع یادگیری زبان عربی، هدف خود را از فراگیری عربی مشخص نمایید. در عین حال برای رسیدن به این هدف برنامه ریزی نمایید و خود را برای شروعی قدرتمند آماده سازید. این روزها ما نیز بیش از سابق در کنار شما عزیزان هستیم تا با روش های متنوع و خلاقانه، آموزش زبان عربی را برای همگان بیش از پیش لذت بخش کنیم.
از دوره های مهمی که در زبان عربی این روزهای علاقه مندان بسیاری را به خود جلب کرده است می توان به دوره های زیر اشاره نمود:
– دوره رامیت و قرآن
– دوره آموزش زبان عربی در ۵۰ روز

– آموزش مکالمه زبان عربی
– و …

این دوره های از ویژه ترین دوره های آکادمی زبان بهین دانش هستند که مستقیما توسط احمدرضا ابراهیمی تدریس و پشتیبان می شوند. دوره راکت زبان عربی، شما را در کمتر از ۲ ماه به جای ۲ سال، در زبان عربی به سطح قابل قبولی خواهند رساند. شما عزیزان می توانید برای آشنایی بیشتر با دوره ها و انتخاب دوره های متناسب با خود، با ثبت مشخصات خود در بخش زیر، منتظر تماس کارشناسان مشاور ما باشید و در مشاوره رایگان ما در زمینه انتخاب زبان و دوره مناسب با خود بهره ببرید.
کارشناسان ما همه روزه بجزء روزهای تعطیل، از ساعت ۸ صبح الی ۸ شب، آماده پاسخگویی به شما عزیزان خواهند بود و زبان آموزان از لحظه ثبت نام تا پایان مراحل آموزش، از پشتبانی و حمایت مشاوران ما بهره مند خواهند شد.