“آموزش مکالمه زبان انگلیسی به روش زبان مادری شیرین ترین تجربه آموزشی من در دو دهه گذشته است”

آموزش مکالمه زبان انگلیسی و یادگیری مکالمه زبان انگلیسی سالهای زیادی است مبحث انجمن های دانشگاهی و آموزشگاهی بوده است. به خوبی یادم هست برای اولین بار که کتاب اصول و تکنیک های آموزش زبان نوشته لازسن فریمن را مطالعه کردم با 14 روش آموزش زبان انگلیسی مواجه شدم که هر کدام دیگری را نقض می کرد. تمام متدهای آموزش زبان در زمان خود به شهرت خاصی رسیده بودند اما بعد از مدتی تمرین و به کارگیری نتوانسته بودند خروجی مناسب جامعه را تحویل بدهند. در این نوشته آموزش مکالمه زبان انگلیسی را بر اساس نیازها و امکانات جامعه امروز بررسی می کنم. مسلما در زمان قدیم یا حتی در آینده شرایط و امکانات آموزش زبان انگلیسی با امروز تفاوت داشته و خواهد داشت. برای آشنایی با جدیدترین دستاورد من در آموزش زبان انگلیسی به صفحه معرفی دوره جامع مکالمه انگلیسی رجوع کنید.

  صفحه معرفی دوره جامع انگلیسی

در گذشته برای آموزش زبان انگلیسی معلم آمریکایی یا انگلیسی تبار استخدام می کردند زیرا تنها منبع معتبر و قابل استناد برای آموزش زبان انگلیسی کسانی بودند که انگلیسی را به عنوان زبان مادری صحبت می کردند. بعدها با رواج کاست و بعدتر با وجود ابزار دیجیتال معلم های ایرانی هم قادر بودند روند آموزش را جلو ببرند. در گذشته به غیر از اقامت در یک کشور انگلیسی زبان راهی برای اینکه انگلیسی را در حد زبان مادری مسلط بشویم وجود نداشت. امروزه با رواج و گستردگی اینترنت و در دسترس بودن فیلم ها، ویدئوها و سریال های اورجینال به آسانی می توانیم زبان انگلیسی را در حد زبان مادری مسلط  شویم. بدیهی است برای تسلط به زبان انگلیسی مثل نیتیوهای انگلیسی زبان باید روش آموزش زبان انگلیسی مطابق با این هدف باشد. در ادامه جزئیات آموزش زبان انگلیسی به روش مادری را توضیح می دهم.

آموزش مکالمه زبان انگلیسی در یک جامعه انگلیسی زبان

پرویز ساکن خوی است. از زمان خدمت سربازی با او آشنا هستم. مدتی پیش با او تماس گرفتم و از او سوالی پرسیدم: “پرویز جان، شما ترک ها توی خونه با جدیت فقط ترکی صحبت می کنید. بچه های شما چطور فارسی را می آموزند و برای مدرسه که فقط فارسی صحبت می شود آماده می شوند؟” پرویز به سادگی جواب داد: “با تلویزیون و اماکن عمومی بیرون از خونه”. از این تجربه میلیون ها بار آزمایش شده می توانیم به این نتیجه برسیم که اگر در یک جامعه انگلیسی زبان زندگی می کنیم نیازی نیست نگران روند آموزش زبان انگلیسی باشیم. البته این در شرایطی است که پدر و مادر جور ارتباط با دیگران را برایمان بکشند که این امری است غیر ممکن و به همین دلیل قبل از مهاجرت تلاش می کنیم زبان انگلیسی را بیاموزیم چون قرار نیست با والدین خودمون برای اقامت اقدام کنیم.

آموزش مکالمه زبان انگلیسی به روش زبان مادری

سارا و علی هر  دو علاقه مند به یادگیری زبان ژاپنی بودند. والدین علی او را در یک دوره زبان ژاپنی در یک موسسه  ثبت نام کردند. برای سارا قرار شد من به روش زبان مادری آموزش دهم اما علی با روش زبان مادری موافق نبود. سارا 12 و علی 14 ساله بود. در ماه اول یادگیری یک بی احتیاطی کافی بود تا سارا را برای همیشه از زبان ژاپنی بیزار کند اما خوشبختانه والدین سارا و همینطور سارا هوشمندانه رفتار می کردند و به هیچ عنوان اهل مقایسه کردن نبودند. در روش های یادگیری زبان به غیر از زبان مادری ماه های اول شاهد رشد بیشتری هستیم. در یادگیری زبان به روش زبان مادری ابتدا با یک چالش جدی روبرو می شویم: چالش ارتباط با زبان جدید بدون هیچگونه کمک از دیگران یا منابع موجود. سارا با تلاش جدی و هر روز و با تمرین 1 ساعت در روز توانست بعد از یکسال به حدی برسد که فیلم و سریال های ژاپنی را بدون هیچگونه کمک درک می کرد و وقتی صحبت می کرد احساس می کردم به یک نوجوان اهل ژاپن دارم گوش می کنم. متاسفانه پشتکار و تداوم علی مانند خواهرش سارا نبود و بعد از چند ماه یادگیری را متوقف کرد. ما هنوز هم نمیتوانیم سارا را با برادرش مقایسه کنیم اما آنچه مسلم است سارا بعد از یکسال تمرین شنبه تا چهارشنبه (معمولا از زبان آموزانم میخواهم پنجشنبه و جمعه استراحت کنند) توانست به سطحی از تسلط در مهارت های شنیداری و گفتاری برسد که در بیشتر از 20 سال سابقه تدریس و مدیریت موسسه ندیده بودم.

آموزش زبان انگلیسی به روش زبان مادری نیازی به بررسی نحوه تمرین سارا ندارد زیرا در تمام خانواده ها با گویش ها و لهجه های متفاوت بچه ها بدون استثناء زبان مادری را به یک روش می آموزند. من فقط برای اینکه روش زبان مادری را برای یادگیری زبان جدید آزمایش کنم اقدام به یادگیری این زبان بر اساس مدل یادگیری زبان مادری کردم و به چند متقاضی هم به همین روش زبان ژاپنی را آموزش دادم. آموزش مکالمه زبان انگلیسی به روش زبان مادری برای کسانی که هیچ آشنایی با زبان انگلیسی ندارند می تواند شبیه تجربه من و سارا باشد. واقعیت اینست که همه متقاضیان دارای پیشینه ای از زبان انگلیسی و آموزش زبان انگلیسی هستند. به همین دلیل لازم است بعضی از ویژگی های آموزش مکالمه زبان انگلیسی  به روش زبان مادری را توضیح دهم. با تعدادی از این ویژگیها در مقاله بهترین پکیج آموزش مکالمه زبان انگلیسی آشنا شدید. در اینجا به برخی دیگر از این خصوصیات می پردازیم.

آموزش زبان انگلیسی با سریال

اگر برای یادگیری زبان انگلیسی نمی توانید به یک کشور انگلیسی زبان بروید و یا قصد دارید قبل از رفتن مکالمه انگلیسی را بیاموزید بهترین راه آوردن انگلیسی زبان به خانه آموزش مکالمه زبان انگلیسی با سریال است. من تجربه زندگی چند روزه با دو آمریکائی را دارم. لیز و آری دو توریست اهل سانفرانسیسکو بودند. آنها اکثر شهرهای ایران را گشته و به اصفهان رسیده بودند. در اصفهان چند روزی مقیم بودند و در این مدت کوتاه  همنشینی و همصحبتی با آنها تاثیر بسیار زیادی روی مهارت های زبانی من و زبان آموزان موسسه داشت. اما نکته مهم اینست که برای آموزش زبان انگلیسی به روش زبان مادری چند روز اثر ماندگاری نخواهد داشت. فقط با یک سریال مناسب می توانید برای مدت بسیار طولانی همنشین های امریکایی را در خانه داشته باشید. ویژگی های یک سریال مناسب آموزش مکالمه انگلیسی را به اختصار توضیح میدم.

آموزش مکالمه انگلیسی با سریال درام خانوادگی

بسیاری از ما فکر می کنیم فیلم ها و سریال های انگلیسی برای آموزش لغات و اصطلاحات انگلیسی مناسب هستند و به همین دلیل سعی می کنیم عبارت ها و اصطلاحات پیچیده زبان انگلیسی را با استفاده از فیلم و سریال آموزش بدهیم. به همین دلیل سریال هایی که اصطلاحات سخت انگلیسی دارند بسیار پر طرفدار هستند. این در حالیست که ما زبان مادری را در یک محیط و فضای کاملا طبیعی با جمله ها و گفته های روزمره می آموزیم. یک سریال درام خانوادگی انگلیسی ما را به فضای صمیمی و قابل درک یک یا چند خانواده می برد. در این فضا ما به راحتی می توانیم از مهارت های جانبی خود برای درک شنیداری و معنایی در زبان انگلیسی استفاده کنیم. کودکان در مراحل مختلف یادگیری زبان مادری مهارت های غیر زبانی خود را توسعه می دهند تا بتوانند به راحتی با دیگران ارتباط برقرار کنند.

بهترین سریال انگلیسی مناسب برای آموزش زبان انگلیسی در حال حاضر سریال استفاده شده در دوره جامع مکالمه انگلیسی است. این سریال انعکاس زندگی چند خانواده امریکایی را در این سالها به ما نشان می دهد. موقعیت های طبیعی این سریال مهارت های ارتباطی را توسعه می دهد. عبارت ها و جمله های این سریال خانوادگی برای زندگی امروزی بسیار پرکاربرد و مفید هستند.

آموزش زبان انگلیسی با سریال طولانی

فیلم های انگلیسی در مقایسه با سریال های انگلیسی از نظر آموزشی عملکرد متفاوتی دارند. فیلم های انگلیسی معمولا گوشه ای از زندگی یک فرد یا گروه را نمایش می دهند. اما سریال های درام خانوادگی معمولا جوانب و موقعیت های متفاوتی از زندگی یک خانواده را به نمایش می گزارند. طبیعتا سریال های طولانی خانوادگی نمایشگر قسمت های بیشتری از زندگی یک یا چند خانواده هستند و این ویژگی نقش بسیار مهمی در ایجاد و توسعه مهارت های جانبی در یادگیری زبان انگلیسی دارد.

یکی از مهارت های جانبی در درک و ارتباط زبانی مهارت پیش بینی است. در سریال های طولانی شخصیت ها قابل شناسائی هستند و بر اساس شناخت ما از شخصیت ها صحبت های آنها در موقعیت های متفاوت قابل پیش بینی است. برای درک آنچه گفته می شود در کنار مهارت های شنیداری و دیداری مهارت پیش بینی بسیار کارآمد و مفید است. آموزش زبان انگلیسی به روش زبان مادری با تکیه بر مهارت های جانبی در کنار مهارت های اصلی شنیداری و گفتاری درک و ارتباط را در زبان انگلیسی بسیار موثر و شیرین می کند. سریال های طولانی در ایجاد مهارت های جانبی بسیار موثر هستند.

آموزش مکالمه زبان انگلیسی با سریال به روز

سریال های تاریخی در آموزش زبان انگلیسی بسیار ضعیف و ناکارآمد هستند. زبان انگلیسی شبیه زبان های دیگر همیشه در حال رشد و تغییر بوده است بنابراین آموزش مکالمه زبان انگلیسی بر اساس دیالوگ های تاریخی برای ارتباط با انسان های امروز نمی تواند موفق باشد. به غیر از دیالوگ های امروزی که فقط در سریال های به روز یافت می شوند سبک زندگی و تمام آنچه در زندگی امروزی کاربرد دارد در سریال هایی موجود است که بازتاب زندگی امروزه باشد.

نتیجه آموزش به شیوه زبان مادری

بدون ترجمه صحبت کردن

آموزش زبان انگلیسی  با روشهای موجود در بهترین و موفقیت آمیز ترین حالت ممکن به ترجمه منتهی می شود. تقریبا اکثر فارغ التحصیلان و اساتید زبان انگلیسی در هنگام صحبت کردن به انگلیسی ابتدا به این فکر می کنند که چه می خواهند بگویند و آنچه باید گفته شود را به فارسی به صورت در ذهن خود مرور می  کنند و سپس عبارات یا جمله های خود را به انگلیسی تبدیل می کنند. به این مدل صحبت کردن سیستم ترجمه ای گفته می شود. آموزش زبان انگلیسی در تمام روش های موجود به صورت آگاهانه و ناآگاهانه از ترجمه استفاده می کند. آموزش مکالمه زبان انگلیسی برای اکثر موسسه های زبان انگلیسی از اولویت بالایی بهره مند است و همه تمایل دارند فراگیران در انتهای دوره کامل از مهارت اسپیکینگ خوبی برخوردار باشند. آموزش مکالمه زبان انگلیسی به روش زبان مادری تنها روش تضمینی آموزش مکالمه بدون استفاده از ترجمه است.

در دوره جامع مکالمه زبان انگلیسی همانند کودکان با ارتباط با موقعیت های جمله ها تمرکز شما روی منظور و کاربرد هر جمله است. وقتی به جای ترجمه کردن جمله ها به منظور آنها فکر می کنیم و موقعیت و کاربرد آنها را بررسی می کنیم، در آینده برای صحبت کردن در موقعیت های متفاوت جمله ها و عبارات به صورت ناخودآگاه به زبان ما جاری می شوند. این روند همانند زبان مادری بدون نیاز به استفاده از زبان های دیگر است. در دوره جامع مکالمه انگلیسی آموزش مکالمه با ایجاد عادت های صحیح پیگیری می شود. یکی از مهمترین دستاوردهای دوره جامع مکالمه انگلیسی ایجاد مهارت موقعیت شناسی و ارتباط با منظور گفته هاست. این مهارت به شما کمک می کند بدون نیاز به ترجمه صحبت کردن انگلیسی زبان ها را درک کنید و به راحتی از تبدیل شدن افکارتان به انگلیسی لذت ببرید.

یادگیری پویا و مداوم

در دوره های آموزرش زبان انگلیسی واژگان و ساختارهای گرامری به نحوی ارائه می شوند گوئی کلمات و گرامر ها معانی و کاربرد محدود دارند. به طور کلی سیستمهای آموزشی استفاده شده در دوره های آموزشی زبان انگلیسی زبان آموزان و مدرسین را به سوی حفظ کردن معانی کلمات و به خاطر سپردن کاربرد قالب های گرامری سوق داده است. این روند باعث شده غالبا از هر کلمه یا فرم گرامری انتظار خاصی برود و مشکلات متعددی را برای فراگیران ایجاد کرده است.

ترس از ناشناخته ها

وقتی برای هر داده معنایی و ساختاری زبان چهارچوب تعریف شده و معینی معرفی می شود فراگیران در مواجهه با داده های جدید مستاصل و درمانده می شوند. همیشه در کلاس ها از زبان آموزان می خواستیم برای درک متون انگلیسی کلمات جدید را نادیده بگیرند و یا آنها را حدس بزنند. دوره های آموزشی و سیستم رایج در موسسات و مراکز آموزشی به هیچ عنوان آنها را برای حدس زدن و مواجهه با ناشناخته ها آماده نمی کند. به همین دلیل ترس حاکم در این مواقع نتیجه رفتار آموزشی تمرین شده است. صرف نظر از محتاط بودن فراگیران و عدم جسارت آنها در کشف ناشناخته های زبانی، محدود کردن یادگیری و آموزش به منابع و مدرسین باعث می شود زبان آموزان با انتظار آموزش به جای محوریت یادگیری رشد کنند و برای توسعه مهارت های خود منتظر آموزش های برنامه ریزی شده هستند.

چنانچه آموزش زبان انگلیسی به روش زبان مادری را تجربه کنید متوجه خواهید شد که در این یادگیری پویایی و رشد مداوم منحصر به فرد است. در این یادگیری شما دائم در پی کشف کاربردهای جدید واژه ها و ساختارها هستید. بر خلاف روش های استفاده شده در کتاب های آموزشی و همانند یادگیری زبان اول همیشه منتظر هستید منظور هر عبارت را در موقعیت به کار رفته درک کنید. این ویژگی یادگیری زبان به شیوه زبان مادری یک پویایی مداوم را در هر فراگیر نهادینه می کند.

جایگاه اجتماعی متفاوت

آموزش مکالمه زبان انگلیسی به شیوه زبان مادری امتیاز ویژه ای برای هر فراگیر به ارمغان می آورد. اکثر فارغ التحصیلان دوره های آکادمیک زبان انگلیسی در هنگام صحبت کردن از اعتماد به نفس کافی برخوردار نیستند و در واقع نیز تسلط کافی برای روان صحبت کردن نیز ندارند. بنابراین تمایل زیادی به صحبت کردن ندارند و در بیشتر مواقع در درک صحبت های دیگران نیز خود را ناتوان می بینند. مسلما اگر شما یادگیری زبان انگلیسی به شیوه زبان مادری را تجربه کنید در هنگام صحبت کردن با دیگران و در مقایسه با دیگر فراگیران انگلیسی از اعتماد به نفس بالاتری برخوردار هستید. از همه مهمتر در ارتباط با دیگران آنها متوجه این تفاوت می شوند و ناخودآگاه موقعیت شما متمایز از دیگران می شود. این تمایز در بسیاری موارد برای شما جایگاه بالاتری نسبت به دیگران فراهم خواهد کرد.

برای شناخت بهتر آموزش مکالمه زبان انگیسی به روش زبان مادری به مقاله بهترین پکیج آموزش مکالمه زبان انگلیسی رجوع کنید. در صورتیکه مایلید این سبک آموزش و یادگیری زبان انگلیسی را تجربه کنید به صفحه ویژه دوره جامع مکالمه انگلیسی مراجعه کنید. برای دریافت مشاوره اختصاصی با شماره 09333558002 تماس بگیرید.