پایان ترم همزمان شده است با پایان بهار و این تداخل برای رده سنی کودکان حال و هوای ایجاد کرده است. از طرفی شوق و انتظار برای فرا رسیدن تابستان و از طرفی پایان یافتن امتحانات مدرسه، آن ها را بر سر شوق آورده تا در لحظاتی که در کنار دوستانشان به یادگیری زبان می پردازند، غوغا کنند.
این کلاس جزء آخرین سطوح رده سنی کودکان به شمار می آید. ترم بندی رده سنی کودکان به دو رده Starters و Movers تقسیم می شود که هر کدام ۶ سطح دارند حالا Mov ۴ دهمین ترم از رده سنی کودکان به شمار می رود. زبان آموزان راه زیادی تا رسیدن به سطح نوجوانان را در پیش ندارند. خانم رهنما راهبر کلاس که از اساتید به نام دوره راکت و جزء معلمان با سابقه موسسه به شمار می آیند، در تدریس در رده سنی کودکان تبحر خاصی داشته و همیشه چه در دوره راکت و چه در سایر دوره ها به تدریس به کودکان گرچه سخت ترین رده سنی است سوق نشان می دهند.
دقایقی قبل از شروع کلاس سبحان ویسی طولانی ارسال کرده و با شور و اشتیاق فراوان سلام کرد. بقیه بچه ها نیز به دنبال او آمدند و با شوخ طبعی صدایشان را تغییر داده و ویس های جالبی ارسال کردند.’

 

IELTS7 Banner 01 8

 

این بازی تا فرا رسیدن ساعت شروع کلاس ادامه داشت. در ساعت ۱۵:۰۰ استاد رهنما با یک ورود طوفانی شروع کرده و یک ویس سرشار از شور و شوق و انرژی ارسال کرده و گفتند:
?Hello all, how are you doing? are you OK
هر کدام از زبان آموزان در یک ویس با گفتن جملاتی همچون Hi. I’m Nazanin. I’m ready for class و Hi. I’m ready for class آمادگی خود را جهت شروع کلاس اعلام کردند.
بدون فوت وقت اولین تمرین به کلاس ارسال شد.
صفحه ۳۹ کتاب Big English ۳ یک مکالمه وجود داشت که قسمت هایی از آن به صورت جای خالی نمایش داده شده بود و از طرف دیگر  جملاتی در کادر های زرد رنگ وجود داشت. بچه ها باید برای هر جای خالی یک جمله مناسب انتخاب می کردند و در نهایت تصویر کار انجام شده شان را به کلاس می فرستادند. زمان انجام این کار حداکثر تا ۵ دقیقه آینده بود. سبحان بلافاصله تصویر را ارسال کرد. خانم رهنما پس از بررسی از او خواستند تا با دقت بیشتر و الگو برداری از جملات کتاب ایراداتش را برطرف کند. انجام این فعالیت با اعلام Times up  به پایان رسید.

 حالا تمرین وارد فاز جدیدی از اقدام شد. بچه ها باید متن مکالمه را خوانده و ویس مرتبط با آن را ارسال می کردند. برای این تمرین نیز ۵ دقیق زمان در نظر گرفته شده و پس از آن ویس ها یک به یک به کلاس اراسال شد.
استاد ویس ها را به صورت ریز بینانه و دقیق  بررسی نموده و حالا فایل صوتی اصلی با لهجه نیتیو به کلاس ارسال شد. خانم رهنما از بچه ها خواستند تا با بررسی آن ایرادات خود در تلفظ کلمات را یافته و در ویس جدیدی آن ها را برطرف کنند.
بعد از این تسک ویس های فوق العاده ای به لحاظ Accent از طرف بچه ها ارسال شدو راهبر کلاس را شگفت زده کرد. خانم رهنما با ذوق فراوان آنها را مورد تشویق قرار دادند.
مرحله بعدی تمرین با این قسمت از کتاب این بود که هر کس مکالمه ای در باره موضوع کتاب نوشته و جملات کتاب را به عنوان پترن یا نمونه در آن به کار گیرد. صد البته که این کار باید با شخصی سازی جملات انجام گیرد. این بار بچه ها نتایج را به صفحه شخصی استاد ارسال کردند.

آموزش زبان انگلیسی به این سبک به خصوص برای کودکان بسیار سهل و آسان است. چرا که آستانه پذیرش آنها برای مطالب جدید از تحمل دشواری های گرامری خارج است. با الگو برداری از جملات آن ها می توانند به خودی خود به شکلی کاملا غیر مستقیم بیاموزند و بعد از چند بار تمرین و تکرار در نا خودآگاه ذهنشان تثبیت می شود.
روش دیگری که در آموزش به کودکان می تواند موثر واقع شود آموزش در قالب بازی و مسابقه است. کودکان این توان را به صورت بالقوه دارند که برای برتر بودن بکوشند حال کافیست از این بستر در جهت مثبت استفاده شود. تمرین بعدی کلاس بر همین اساس برنامه ریزی شده بود.
همانطور که می دانید در این قسمت کلاس یک مسابقه هیجان انگیز داریم. مرحله اول این مسابقه هیجان انگیز به این صرت بود که تعدادی کلمه به شکل نا مرتب در اختیار بچه ها قرار داده شد و حال، آنها باید به مرتب کردن کلمات و ساخت جمله، کلمه یا عبارت می پرداختند.
kawl hte dgo
Keat tou het shart
shaw het idessh
tyusd
⬇️⬇️
Study

eedf hte tca
cceparit hte apino
همانطور که مشاهده کردید یکی از کلمات Study  بود که به شکل مرتب شده به عنوان مثال نوشته شد. شما هم میتوانید پاسخ های خود را در قسمت نظرات وارد کنید.
پاسخ ها یک به یک مورد بررسی قرار گرفته و از بچه ها تشکرات لازم به عمل آمد. سرعت انجام فعالیت ها و همچنین کیفیت انجام کار با آنچه من در اوایل ترم مشاهده کردم از رشد قابل توجهی بر خوردار بوده است. حالا در آخرین جلسات ترم می توان به وضوح لمس کرد، ارتقاء مهارت های زبان آموزان است. این مطلب در مهارت Accent (لهجه) و Speaking با قوت بیشتری وحود دارد به شکلی که شاید در ترم های گذشته بچه ها با این میزان تسلط قادر به صحبت کردن نبوده اند. اما حالا از جایی که این راه ارتباطی مهم برای آنها احساس نیاز به وجود می آورد در جهت رفع آن تلاش بیشتری میکنند.
همچنین دوره های ویژه مکالمه نیز وجود دارد که می توانید با شرکت در آن در هر رده سنی به شکل تخصصی بر این مهارات تمرین کنید.