تولیمو چیست؟

با توجه به اهمیت یادگیری زبان انگلیسی و گسترش آن و پیشرفت کشورمان ایران امروزه آزمون های زبان انگلیسی مختلفی مانند تولیمو، تافل، آیلتس و… وجود دارد. برخی از این آزمون ها برای افراد الزامی می باشد. سازمان سنجش برای بالا بردن سطح دانش زبان آموزان، آزمونی استاندارد را برگزار می کند که به آن آزمون تولیمو (Tolimo) می گویند. این آزمون برای تعیین سطح دانش زبان انگلیسی شرکت کنندگان طراحی و اجرا می شود.

IELTS7 Banner 01 8 آزمون تولیمو,tolimo

 

تولیمو مخفف کلمه ی (the test of language by the Iranian measurement organization) می باشد. آزمون تولیمو در ایران برای شرکت کنندگان آزمون دکتری الزامی است زیرا در مقطع دکتری داشتن مدرک آیلتس، تافل، MSRT،EPT و…. الزامی است. داشتن این مدرک برای داوطلبان یک امتیاز عالی محسوب می شود. آزمون تولیمو به صورت ماهانه برگزار می شود و محدودیتی در تعداد شرکت در آزمون تولیمو برای داوطلبان وجود ندارد داوطلبان می توانند در تاریخ های نزدیک به هم بدون هیچ محدودیتی در آزمون شرکت کنند. برای شرکت در آزمون تولیمو محدودیت سنی وجود ندارد و افراد با حداقل مدرک دیپلم هم می توانند در آزمون شرکت کنند. در روز برگزاری آزمون تولیمو به هر کدام از داوطلبان یک هدست که به رایانه متصل شده است داده می شود که سوالات مربوط به بخش شنیداری برای افراد به صورت مستقل فقط یک بار پخش می شود و داوطلب بعد از شنیدن آن گزینه ی صحیح را انتخاب کرده.اخیرا سازمان سنجش این آزمون را به صورت الکترونیکی برگزار می کند.

آزمون تولیمو به دو قسمت تستی و تشریحی تقسیم می شود در آزمون تولیمو یک سوال وجود دارد که مدت زمان پاسخگویی به آن 30 دقیقه می باشد. در این بخش نوشتار شما محک زده می شود این که شما در نوشتن متن و مقالات به زبان انگلیسی تا چه اندازه مهارت دارید در این سوال مورد سنجش قر ار می گیرد. برای نوشتن متن به شما پاسخ نامه جدا داده نمی شود و باید در داخل همان دفترچه به سوال پاسخ دهید. این بخش آزمون تولیمو شباهت بسیار زیادی به آزمون های آیلتس و جی آرای دارد. برای اینکه بتوانید از این سوال نمره ی بالایی دریافت کنید نیاز است شما مقاله و متنی با قلمی خوب و خوانا به زبان انگلیسی بنویسید که تا قبل از آزمون باید به نگارش، خواندن مقالات انگلیسی و نوشتن مقالات و سپس ویرایش آن ها آشنا شده باشید تا بتوانید این سوال را به خوبی پاسخ دهید.

سوالات آزمون تولیمو:

در داخل دفترچه سوالات آزمون تولیمو 105 سوال تستی وجود دارد که داوطلبان باید به مدت 80 دقیقه به سوالات پاسخ دهند. بخش تستی به سه بخش مختلف تقسیم می شود.

  • سوالات مربوط به بخش ساختار و نوشتار زبانی:که دارای 35 سوال و مدت زمان پاسخگویی به آن 22 دقیقه می باشد.
  • سوالات مربوط به بخش درک مطلب:که شامل 35 سوال است و مدت زمان پاسخگویی به آن 40 دقیقه می باشد.
  • سوالات مربوط به بخش شنیداری:که  شامل 35 سوال است و مدت زمان پاسخگویی به آن 18 دقیقه می باشد.

محاسبه نمره آزمون تولیمو:

در آزمون تولیمو شیوه ی محاسبه نمره ی افراد در محدوده نمره از 310 تا 677  می باشد. که پس از حساب کردن نمرات در هر بخش، ده برابر میانگین نمره ها به عنوان نمره ی نهایی در نظر گرفته می شود.

درصورتی که افراد نمره ی کمتر از 479 بگیرند به معنی عملکرد ضعیف آن ها می باشد،اگر نمره ای که دریافت کرده اند بین 480 تا 519 باشد به معنی این است که عملکرد آن ها متوسط است،اما اگر نمره ای بین 520 تا 599 بگیرند به معنی عملکرد خوب آن ها می باشد و در نهایت در صورتی که داوطلبی نمره ای بالاتر از 600 بگیرد به معنی عملکرد عالی آن می باشد. لازم به ذکر است که نمره ای که در قسمت تشریحی دریافت می کنید بین یک تا شش می باشد. نمایش عدد صفر در فیلدهای نمره به منزله ی غایب بودن داوطلب می باشد.

منابع آزمون تولیمو:

مسلما برای هر آزمونی منابع متعددی وجود دارد که با انتخاب بهترین منابع شروع به مطالعه کرده.در جهت آماده شدن برای آزمون تولیمو منابع متعددی وجود دارد که ما به گزینش بهترین آن ها پرداخته ایم.برخی از منابع زیر علاوه بر این که برای آماده شدن داوطلبان برای آزمون تولیمو مورد استفاده قرار می گیرد از آن ها می توان برای آزمون های دیگر از جمله تافل هم استفاده کرد. برخی از منابع زیر در ویرایش های متعددی به بازار عرضه شده اند پس در هنگام تهیه اخرین ویرایش و نسخه ی اصلی را خریداری کنید.

  • TOEFL LONGMAN (گرامر زبان انگلیسی و درک مطلب)
  • KIT (مهارت شنیداری و درک مطلب)
  • کتاب 504 واژه (واژگان زبان انگلیسی)
  • کتاب لغات ضروری تافل (واژگان)
  • کتاب 1100 واژه (واژگان)

چگونگی ثبت نام در آزمون تولیمو:

برای ثبت نام در آزمون تولیمو به راحتی می توانید از طریق سایت سنجش اقدام کنید و بعد از واریز هزینه و دریافت کد رهگیری مشخصات،محل و تاریخ آزمون برایتان قابل دیدن است. اما نشانی دقیق محل آزمون و شماره ی صندلی 48 ساعت قبل از آزمون با دریافت کارت ورود به جلسه برای شما قابل رویت می باشد.اگر بعد از ثبت نام در آزمون و پرداخت هزینه بخواهید انصراف دهید مبلغ به شما بازگردانده نمی شود.

نتایج آزمون تولیمو معمولا بین هشت تا دوازده روز بعد از آزمون آماده می شود و پس از اتمام فرایند تولید کارنامه،کارنامه ی افراد به صورت یک جا در سایت سازمان سنجش منتشر می شود.

در این مقاله هدف آشنایی شما با آزمون تولیمو می باشد.در این مقاله از آغاز تا پایان آزمون تولیمو شرح داده شده است. با خواندن این مقاله به اهمیت زبان انگلیسی بیشتر از قبل پی می بریم پس یادگیری زبان در دنیای مدرن امروز از هرچیز دیگری واجب تر شده است.امروزه افراد بیشتر از قبل به دنبال استفاده ی بهتر و بیشتر از عمر و زمان خود هستند و به همین دلیل برای یادگیری بهتر باید به سراغ روش هایی رفت که امتحان خود را پس داده باشند و ما با خیال راحت و با اطمینان کافی به استفاده از آن ها بپردازیم ما به شما دوره های آموزشی سایت احمدرضا ابراهیمی را معرفی می کنیم.در این موسسه انواع دوره ها متناسب با نیاز شما وجود دارد.یکی از جذاب ترین و پیشرفته ترین دوره های موجود در حال حاضر که در کل دنیا دنباله کنند زیادی دارد، دوره آموزش زبان انگلیسی در 50 روز و یا 50 جلسه می باشد. این دوره ها به صورت فشرده و فوق فشرده برگزار می شوند. اینکه کدام یک از دوره ها را انتخاب کنید بسته به نیاز شما می باشد. شما می توانید با پر کردن فرم مشاوره  در انتهای این صفحه اولین قدم را در جهت یادگیری زبان بردارید پس از آن مشاوران ما با شما تماس گرفته و پاسخگوی هر سوالی در هر زمینه ای (انتخاب دوره، انتخاب زبان مورد نظر، زمان برگزاری دوره ها، نحوه برگزاری دوره ها و…) می باشند.