آموزش زبان انگلیسی (مبتدی تا پیشرفته)

کامل ترین مرجع آموزش زبان انگلیسی از مبتدی تا پیشرفته و هر آنچه برای یادگیری زبان نیاز داری. همین حالا شروع کن و زبان انگلیسی رو با جدیدترین دوره های آموزشی یکبار برای همیشه یاد بگیر. اما قبل از شروع میتونی با شرکت در آزمون زیر خودتو محک بزنی …

مکالمه زبان انگلیسی

هر آنچه برای یادگیری مکالمه نیاز دارید

گرامر زبان انگلیسی

کامل ترین مرجع آموزش گرامر زبان

لغات زبان انگلیسی

منبع لغات پرکاربرد زبان انگلیسی

روش های یادگیری

انواع روش های یادگیری زبان انگلیسی

آموزش انگلیسی در 50 روز

آموزش آنلاین زبان انگلیسی

مشاوره و ثبت نام

اگه برای شروع یادگیری زبان و انتخاب بهترین دوره آموزشی به راهنمایی و مشاوره نیاز داری، میتونی با تکمیل فرم مشاوره و ثبت نام از بخش پشتیبانی به صورت رایگان مشاوره دریافت کنی.

همگام با احمدرضا ابراهیمی

جدیدترین مقالات تخصصی احمدرضا ابراهیمی پیرامون به روزترین و کارامدترین متد آموزش زبان انگلیسی را در سایت ما دنبال کنید.

آموزش زبان انگلیسی

با وجود اینکه در دوره‌های تربیت مدرس به اساتید زبان انگلیسی آموزش داده می‌شود که به زبان آموزان خود، زبان انگلیسی را آموزش دهند نه درباره زبان انگلیسی، متاسفانه در بسیاری از کلاس‌ها و دوره‌های آموزش زبان انگلیسی به زبان آموزان اطلاعاتی درباره‌ی زبان انگلیسی آموخته می‌شود و زبان آموزان را آماده نمایش‌های انگلیسی می‌کنند. نه تنها زبان آموزان بلکه مدرسین زبان هم باید به یادگیری مهارت‌های صحیح، شناخت و ایجاد عادت‌های صحیح زبانی و تمرین دائم این مهارت‌ها در زندگی بپردازند. به اختصار در این مقاله به بررسی بایدها و نبایدهای آموزش زبان انگلیسی خواهیم پرداخت …

آموزش زبان انگلیسی چه نیست؟!

حفظ کردن واژگان متفاوت، گسترش دایره لغات، به خاطر سپردن دستورهای گرامی، کسب اطلاعات درباره کلمات و شناخت قواعدهای پیدایش کلمات، کسب مدرک‌های متفاوت، رسیدن به سطح‌های مختلف و گذراندن آزمون‌های رایج و… نمایش قدرتی برای زبان آموزان و حتی اساتید زبان انگلیسی است و جای لذت بردن و ارتباط سالم با زبان انگلیسی را اشغال کرده است. قطعا باورهای رایج و دیرینه باعث انحراف در مسیر یادگیری زبان انگلیسی شده است. اما شناختن جزئیات این عادت‌های غلط، می‌تواند به شما در جهت انتخاب مسیر درست یادگیری زبان انگلیسی کمک کند.

آموزش زبان انگلیسی یا کسب اطلاعات درباره زبان انگلیسی؟!

تا به حال به تفاوتی که بین آموزش زبان انگلیسی و کسب اطلاعات درباره‌ی زبان انگلیسی وجود دارد دقت کرده‌اید؟ با وجود اینکه اساتید در کلاس‌های آموزشی تلاش بسیاری برای آموزش زبان انگلیسی به زبان آموزان می‌کنند، آموزش زبان انگلیسی را با ارائه اطلاعات درباره زبان انگلیسی اشتباه گرفته‌اند و همین اشتباه بزرگ باعث می‌شود زبان آموزان مسیر را به طور کامل اشتباه طی کنند و در نهایت با اطلاعات بسیاری در مورد زبان انگلیسی مواجه شوند اما توانایی استفاده و به کار گرفتن آن‌ها را نداشته باشند. برای مثال به چند نمونه از باورهای غلط و رایج در کلاس‌های آموزش زبان انگلیسی و هم چنین کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی اشاره می‌کنم.

دیکشنری شدن

یکی از اشتباهات رایج که در کلاس‌های آموزش زبان انگلیسی تا به الان رایج بوده است، حفظ کردن لغات بسیار و معادل‌های آن‌ها می‌باشد. به ما آموخته‌اند که هرچقدر لغات بیشتری را حفظ کنیم توانایی مکالمه بهتری را خواهیم داشت و ما را مجبور به یادگیری اکثر لغات موجود در دیکشنری‌ها و کتاب‌های آموزشی می‌کنند.
و جالب این جاست که تا به الان از همین روش اشتباه برای آموزش به زبان آموزان استفاده می‌شود. سیستم‌های آموزشی و باورهای ما آموزش زبان را با دیکشنری شدن زبان آموزان اشتباه گرفته‌اند. باورهای غلط زبان آموزان، والدین، مدرسین و طراحان سیستم‌های آموزشی باعث شده است که ما در مسیر کسب اطلاعات درباره زندگی، به جای یادگیری لذت بخش زبان انگلیسی قرار بگیریم.

گرامریست شدن

تا چه زمانی قرار است مشغول حفظ کردن فرمول‌های گرامری باشیم؟ آیا زبان مادری خود را با حفظ کردن عناوین گرامری و دستور زبان فرا گرفتیم؟
در کلاس‌های آموزش زبان انگلیسی کتاب‌ها و منابعی تدریس می‌شوند که در راس کار خود یادگیری گرامر و حفظ کردن یک سری فرمول‌ها را برای جمله سازی قرار داده‌اند. در واقع بدون دانستن ساختارها و فرم‌های جملات نمی توانیم به راحتی به صحبت بپردازیم اما نکته این جاست که روش یادگیری غلطی را در پیش گرفته‌ایم. این که هر جلسه در کلاس‌ها و دوره‌های آموزش زبان انگلیسی به حفظ تعدادی عناوین گرامری بپردازیم کار اشتباهی است و باعث می‌شود از اصل موضوع عقب بمانیم. آموزش گرامر به زبان آموزان را با اطلاعاتی درباره گرامر اشتباه نگرید. سعی کنید گرامر را به صورت ناخودآگاه از طریق فیلم و سریال فرا بگیرید.

زبان شناس شدن

به نظر شما یک زبان آموز تا چه حد باید از ریشه کلمات و روند رشد کلمه‌ها آگاهی داشته باشد؟ چه روند و مسیری برای آموزش زبان انگلیسی کارآمدتر است؟
سیستم‌های آموزشی به اشتباه زبان آموزان را مجبور به یادگیری اطلاعات زبان شناسی می‌کنند در صورتی که آموزش زبان انگلیسی چنین چیزی نیست. اینکه زبان آموزان شروع به حفظ کردن پسوندها، پیشوندها و آشنایی با دیگر اجزای کلمات کنند هیچ فایده‌ای جز اتلاف وقت برایشان ندارد. دانستن صرف و نحو و… در حوضه یادگیری زبان انگلیسی نیست. متاسفانه در اکثر سیستم های آموزشی وظایف زبان آموز را با زبان شناس اشتباه گرفته‌ایم.

آموزش زبان انگلیسی یا آماده شدن برای نمایش های انگلیسی؟

زبان آموزان بدون در نظر گرفتن آینده و نداشتن آگاهی کامل، درگیر مسائلی از جمله مدرک گرایی و پرستیژ شده‌اند. که اگر گرفتن این مدرک همراه با یادگیری نباشد ممکن است آسیب‌هایی را به ما وارد کند. یادگیری مهارت های زبان انگلیسی را نمی‌توان با داشتن مدرک‌ها، آزمون‌ها و سطوح زبانی به نمایش گذاشت. تا زمانی که همین روند را در پیش بگیرید مسیر اشتباه را دائما تکرار کرده‌اید و از همان نقطه‌ای که آغاز کرده‌اید، برخواهید گشت.

گذراندن آزمون آیلتس، تافل و…

یکی از باورهای غلطی که در میان ما وجود دارد این است که نمره بالا در آیلتس و تافل نشان دهنده تسلط بالای ما در مهارت‌های زبان انگلیسی است. در صورتی که در ابتدا باید بدانیم و آگاه باشیم که کاربرد آزمون‌های آیلتس، تافل و… چیست؟ چه کسانی باید برای این آزمون آماده شوند؟ چه کسانی به این مدرک نیاز دارند؟
نتیجه  این عدم آگاهی و باورهای ریشه گرفته از آن باعث شده است که اکثر سیستم‌های آموزشی به جای آموزش زبان انگلیسی تلاش می کنند که زبان آموزان‌شان در این آزمون‌ها با ترفندهای متفاوت نمره خوبی کسب کنند. متاسفانه در اکثر موارد با وجود داشتن نمره نسبتا بالا زبان آموزان قادر به استفاده صحیح از دانسته‌های زبانی خود در موقعیت‌های مناسب نیستند.

کسب مدرک آموزشگاهی

متاسفانه خیلی از زبان آموزان و والدین آن‌ها تنها هدفی که از یادگیری زبان انگلیسی دارند کسب مدرک آن می باشد. در ذهن اکثر زبان آموزان این باور رخنه کرده است که با داشتن مدرک می‌توانیم موقعیت‌های شغلی مناسب در زندگی داشته باشیم و حتی در برخی موارد رضایت درونی خود را در گرو داشتن این مدرک می‌دانند در صورتی که شما باید به دنبال کسب مهارت‌های زبانی باشید. تا زمانی این باور در شما وجود داشته باشد شما قادر به یادگیری صحیح زبان نخواهید بود. اینکه شما مدرک را در اختیار داشته باشید و نتوانید از مهارت‌های زبانی خود به نحو احسن استفاده کنید برای شما رضایت درونی نخواهد داشت. غالبا زبان آموزان با طی کردن یک دوره آموزشی و کسب مدرک خود از آموزشگاه، ارتباط خود را با زبان قطع می‌کنند و صرفا به داشتن آن مدرک اکتفا می‌کنند و بعد از مدت زمان کوتاهی با خلأ مهارت‌های زبانی روبه رو می‌شوند و چه بسا در موقعیت‌های تحصیلی و شغلی عاجز از برآورده کردن نیازهای خود می‌شوند. اکثر افراد با وجود داشتن مدرک زبانی مناسب عبارت کلیشه‌ای “فرار بودن زبان” را بهانه ای کرده‌اند و به گفته خودشان به این دلیل قادر به برطرف کردن نیازهای زبانی خود نیستند. در اینکه زبان انگلیسی و یا هر زبان دیگری نیاز به ارتباط دائم دارد هیچ شکی نیست اما قطعا این نگرش و تلاش ما برای کسب مدرک، دوره یادگیری ما را تحت تاثیر قرار داده است و مدرسین روش‌های آموزشی خود را مبتنی بر عوامل و فاکتورهایی قرار داده‌اند که در نهایت زبان آموزان مدرک خود را دریافت کنند.

 رسیدن به سطح های A1 الی C2

سطوح زبان انگلیسی بر اساس سطح‌های استاندارد اتحادیه اروپا شامل A1, A2) (B1, B2) (C1, C2)) می‌باشد و هم چنین معیار سطح بندی تمام کتاب‌های زبان انگلیسی CEFR است. CEFR برای توصیف توانایی زبان آموزان مورد استفاده قرار می‌گیرد، به عبارتی این روشی برای اندازه گیری سطح موفقیت افراد در یادگیری زبان انگلیسی می‌باشد. متاسفانه در CEFR  به یادگیری عادت‌های زبانی پرداخته نمی‌شود. گذراندن این سطوح نه تنها در شما عادات صحیح ایجاد نمی‌کند بلکه باعث از دست دادن اعتماد به نفس و عزت نفس شما می‌شوند و به عبارتی زبان آموزی که دارای عادات یادگیری زبانی صحیحی است اما در سطح A1 قرار دارد احساس ضعف می‌کند و این قضاوت باعث می‌شود زبان آموزان دست از یادگیری بردارند و در نهایت جز افرادی می شوند که یادگیری زبان را رها کرده. مسئله فقط گذراندن این سطوح نیست، وظیفه من به عنوان یک فرد آموزش دهنده ایجاد عادت‌های صحیح یادگیری در زبان آموزانم است.

آموزش زبان انگلیسی چه هست؟!

حال که تا این جای مقاله با بعضی از باورها و عادت‌های غلط در آموزش زبان انگلیسی آشنا شده‌اید بهتر است با برخی از ایده‌های متفاوت آموزش زبان انگلیسی آشنا شوید. ایجاد عادت‌های صحیح مربوط به تلفظ، شناخت فرهنگ مردم کشور هدف و کپی کردن عادت‌های زبانی آن‌ها و… از جمله معیارهایی هستند که تعریف ما را از آموزش زبان انگلیسی شفاف‌تر می‌کنند. اما باید بدانید که آموزش زبان انگلیسی تنها به این سه مورد ختم نمی‌شوند. برای درک بهتر این مفاهیم با ما همراه باشید….

آموزش مهارت های یادگیری به جای آموزش زبان انگلیسی!

با مهارت‌های یادگیری زبان تا چه حد آشنایی دارید؟ آیا از مهارت‌های یادگیری زبان برای یادگیری خود استفاده کرده‌اید؟ برای استفاده از مهارت‌های یادگیری باید با عادت‌های صحیح زبانی آشنایی داشته باشید این عادات صحیح در سیستم آموزشی صحیح رقم خواهد خورد. ایجاد عادت‌های صحیح، شناخت فرهنگ، کپی کردن عادت‌های زبانی از جمله معیارهایی هستند که به عنوان مهارت‌های یادگیری در نظر گرفته می‌شوند. به عبارات زیر دقت کنید…

ایجاد عادت های صحیح مربوط به تلفظ و لحن

به عنوان یک معلم زبان سال‌ها تلاش کرده‌ام، زبان آموزانم کلمات را به صحیح‌ترین شکل ادا کنند. هرچند که زبان آموزانم برخی از کلمات را اشتباه تلفظ می‌کردند اما من تلاش می‌کردم عادت‌های زبانی صحیحی را در آن‌ها ایجاد کنم. تمام مدرسین ما باید تلاش کنند روند یادگیری زبان آموزان را از مسیری ببرند که به صورت ناخودآگاه زبان آموزان تلفظ کلمات و لحن جملات را به بهترین شکل دریافت کنند و نحوه تمرین‌شان باید به گونه‌ای باشد که ناخودآگاه تلفظ و لحن خوبی داشته باشند. برای داشتن تلفظ و لحنی صحیح باید به ایجاد عادت صحیح یادگیری بپردازیم این عادات صحیح نیازمند سیستم آموزشی و محتوای صحیح می‌باشد. کاری که من برای آموزش زبان انگلیسی از طریق سریال انجام می‌دهم به همین شکل می‌باشد. به گونه‌ای که زبان آموز همان ابتدا کلمه را می‌شنود متوجه لحن و تلفظ آن می‌شود و سعی در تکرار کردن آن می‌کند این کار باعث تقویت ماهیچه‌های زبانی زبان آموزان می‌شود. برای درک بهتر صدا باید آن‌ها را در بستر جمله و متن فرا بگیرید و باید به تمرین روزانه با فاصله کم بپردازید تا ماهیچه‌های تولید صدا تقویت شوند. پس برای تلفظ صحیح صداهای انگلیسی باید به تمرین و تکرار روزانه بپردازید. برای درک بهتر این قسمت شما را دعوت به خواندن مقاله آموزش یا ورزش می‌کنم.

شناخت عادت‌های مربوط به فرهنگ و زندگی مردم انگلیسی زبان

بسیاری از افراد با وجود داشتن مدرک آیلتس و تافل هنوز توانایی سفارش غذا در یک رستوران انگلیسی زبان را ندارند. چیزی که امروزه باید زبان آموزان ما آن را بشناسند، عادت‌های فرهنگی آن کشور است. اینکه در حال حاضر در سال 2021 در آن رستوران منوی غذایی چیست؟ اینکه نحوه سفارش دادن غذا در آن رستوران به چه گونه‌ای است؟ در واقع همانطور که زبان مادری نیازهای روزانه و حیاتی ما را برطرف می‌کند زبان انگلیسی هم باید به رفع همان نیاز ها منجر شود و این در شرایطی امکان پذیر است که شما با فرهنگ مردم آن کشور آشنایی داشته باشید در واقع شناخت فرهنگ آن کشور یکی از قسمت‌های یادگیری زبان محسوب می‌شود.

کپی کردن عادت‌های زبانی مردم انگلیسی زبان

آیا تا به حال به عادت‌های زبانی نیتیوهای آمریکایی دقت کرده‌اید؟ تا به حال اساتید شما در کلاس‌ها راجع به عادت‌های زبانی کشور هدف با شما صحبت کرده‌اند؟
مردم انگلیسی زبان مثل فارسی زبانان در مکالمه‌های روزانه، ارتباط برقرار کردن و صحبت کردن دارای عادت‌های زبانی هستند که در بین دو فرهنگ با وجود وجوه اشتراکی، تفاوت‌هایی هم است. وظیفه سیستم‌های آموزشی معرفی کردن این عادت‌ها و هدایت زبان آموزان به سمت کپی کردن این عادت‌های زبانی است. برای مثال در زبان انگلیسی یکی از عادت‌های انگلیسی زبانان قرض گرفتن جملات از یک دیگر به طور کامل است بدین صورت که اگر در حین بحث و گفتگو یکی از طرفین مکالمه یک جمله‌ای را برای رسیدن به هدفی استفاده می‌کند، طرف مقابل عیناً همان جمله را کپی می‌کند تا به هدف خودش برسد. یکی دیگر از این عادت‌ها در هنگام پاسخ دادن به سوالات نمایان می‌شود به گونه‌ای که در پاسخ دادن به سوالات مسیرهای کوتاهی شناخته شده است که برگرفته از خود سوال می‌باشد که در زبان انگلیسی به جواب‌های کوتاه معروف هستند و حالا برای استفاده از این جواب‌های کوتاه باید به رفتار زبانی مردم انگلیسی زبان دقت کنیم تا بدانیم از کجا چه فرمی را استفاده کنیم.

تمرین دائم مهارت های یادگیری

در واقع یادگیری یک تغییر نسبتا پایداری است که با تمرین تقویت می‌شود؛ به عبارتی یادگیری باید به گونه‌ای رقم بخورد که برای یادگیرنده قابل مشاهده و ملموس باشد. زمانی که یادگیری را همچون تغییر نسبتا پایدار در نظر می‌گیریم بدین معناست که تغییر نه ثابت است و نه موقتی. باید آگاه باشید که این تغییر در یادگیری از طریق تمرین به وجود می‌آید پس تا می‌توانید به تمرین مهارت‌های یادگیری بپردازید. یادگیری زبان نه شروع خاصی دارد و نه تمام شدنی است. تاکنون شنیده‌اید که با یادگیری نقل قول‌ها شما دو نفر می‌شوید؟ پس زمانی که شما به یادگیری زبان دوم بپردازید شما دو نفر شده‌اید به عبارتی دو نوع زندگی و تفکر را به جلو می‌برید. این یادگیری از آغاز تا لحظه آخر شما را همراهی می‌کند. هر روز به هر نحوی که شده است از زبان انگلیسی استفاده کنید. زبان انگلیسی همچون سازی است که باید دائم در حال نواخته شدن باشد.

آموزش زبان انگلیسی به سبک احمدرضا ابراهیمی

در حال حاضر آموزش زبان انگلیسی از طریق سریال تنها واقعیت نزدیک به زبان می‌باشد به همین دلیل یکی از کامل‌ترین روش‌ها برای آموزش زبان انگلیسی است. برای یادگیری زبان انگلیسی باید به دنبال محتوایی کارآمد باشید و در حال حاضر آموزش از طریق سریال به دلیل ماهیتی که دارد تنها گزینه برای آموزشی کارآمد می‌باشد.
زمانی که آموزش شما از طریق سریال اتفاق بیفتد باعث می‌شود شما به صورت ناخودآگاه به عادت‌های زبانی آن کشور، لهجه، گرامر، تلفظ، لحن و مکالمه تسلط کاملی پیدا کنید. اگر به دنبال محتوایی نامحدود هستید آموزش از طریق سریال بهترین گزینه است در واقع شما با کمترین هزینه بیشترین یادگیری و آموزش را کسب خواهید کرد.
بسیاری از افراد با وجود علاقه به یادگیری زبان به دلایل مختلفی از جمله مشغله زیاد، رسیدن به سریع‌ترین نتیجه، مهاجرت، کنکور و…. خواستار یادگیری زبان به صورت فشرده و فوق فشرده هستند. اما باید گفت که دوره های آموزش زبان انگلیسی در 50 روز نه تنها برای چنین افرادی بلکه برای همه افراد در هر سطحی و سنی مناسب می‌باشد. این روش مانند یادگیری زبان انگلیسی به روش زبان مادری رقم خواهد خورد. سایت احمدرضا ابراهیمی با داشتن اساتید حرفه‌ای و چند زبانه با به روزترین روش‌ها به آموزش شما می‌پردازند به گونه‌ای که در پایان دوره‌ها تشخیص شما از یک نیتیو آمریکایی سخت خواهد شد. زمانی که شما با اتمام این دوره بر مکالمه، گرامر و لهجه زبان انگلیسی مسلط شدید، لذت و شیرینی وصف ناپذیری را تجربه خواهید کرد و آرزوی دیرینه شما به حقیقت تبدیل خواهد شد.
در صورتی که علاقه‌مند به شرکت در دوره‌ها و دریافت مشاوره رایگان هستید می‌توانید به تکمیل فرم مشاوره و ثبت نام در انتهای صفحه بپردازید؛ سپس مشاوران و کارشناسان ما با شما تماس گرفته و آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند.

آموزش زبان انگلیسی در سیستم آموزشی ابراهیمی، با راهبری مدرسان چندزبانه و با پکیج های آموزش زبان انگلیسی با سریال دوره استثنایی آموزش زبان انگلیسی در 50 روز را از رویا به یک واقعیت روزمره تبدیل کرده است.

تمامی حقوق مادی و معنوی این تارنما متعلق به احمدرضا ابراهیمی می‌باشد.

مشاوره و ثبت نام
فرم ثبت نام اولیه
فرم درخواست مشاوره