در مقالات قبلی راجع به رایتینگ آیلتس و اسپیکینگ آیلتس صحبت کرده‌ایم. به درخواست و علاقه مداوم شما زبان آموزان در این مقاله به بررسی و آموزش لیسنینگ آیلتس می‌پردازیم. آزمون آیلتس یکی از مهم‌ترین آزمون‌های بین المللی در دنیا می‌باشد که از چهار بخش اصلی (Listening, Speaking, Reading, Writing) تشکیل شده است. هر بخش شامل زمان مشخصی می‌باشد که طبق زمان تعیین شده، باید به سوالات پاسخ داده شود. هدف اصلی از ایجاد لیسنینگ آزمون آیلتس در واقع سنجش توانایی شما در درک ایده‌ها، مفاهیم، مکالمه افراد، ایده‌ها، نظر اشخاص، لهجه‌ها و… می‌باشد.

آموزش لیسنینگ آیلتس

در قسمت لیسنینگ آیلتس، 30 دقیقه فرصت دارید به سوالات پاسخ دهید و 10 دقیقه برای انتقال سوالات به دفترچه پاسخ نامه فرصت دارید. در این قسمت 40 سوال به شیوه‌های مختلفی مطرح شده است. متقاضیان آزمون آیلتس در این بخش باید به سوالات متفاوتی مثل: چهار گزینه‌ای، تطبیق دادن، خلاصه نویسی، جواب کوتاه به سوالات، پر کردن فرم و… پاسخ دهند. این قسمت شامل 4 تسک می‌باشد. در هر قسمت باید به سوالات متفاوتی پاسخ داده شود. در ادامه به بررسی بخش‌های مختلف آزمون شنیداری آیلتس می‌پردازیم. باید دقت داشته باشید که صوت فقط یک بار پخش می‌شود؛ پس همان یک بار سعی کنید به ویس پخش شده، با دقت گوش دهید. لیسنینگ آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال با هم تفاوتی ندارند. پس تفاوت میان آیلتس آکادمیک و جنرال در چیست؟
لهجه‌هایی که در لیسنینگ آیلتس پخش می‌شوند، معمولا بریتانیایی هستند اما گاهی به لهجه کانادایی، استرالیایی، نیوزلندی، آمریکایی و یا حتی بدون لهجه نیز پخش می‌شود.

بخش‌های مختلف لیسنیگ آیلتس

 • بخش اول

در بخش اول یک مکالمه دو نفره با موضوعات عمومی پخش خواهد شد که بعد از شنیدن باید به پاسخ سوالات اقدام نمایید. این مکالمه به صورت تلفنی و یا حضوری صورت می‌گیرد. برای مثال هنگامی که شخصی از طریق تلفن با هتل تماس می‌گیرد جهت رزرو اتاق.

 • بخش دوم

در تسک دوم برای شما یک سخنرانی پخش خواهد شد. موضوع این سخنرانی معمولا در زمینه اجتماعی و مسائل روزمره می‌باشد.

 • بخش سوم

در این قسمت باید به مکالمه 2 الی 4 نفر گوش فرا دهید و سپس به پاسخگویی سوالات اقدام نمایید. این موضوع می‌تواند درباره موضوع دانشگاهی، آکادمیک و آموزشی باشد.

 • بخش چهارم

در این بخش شما باید به یک موضوع علمی گوش بسپارید و بعد از شنیدن کامل ویس پخش شده به سوالات پاسخ دهید.

شیوه نمره دهی لیسنینگ آیلتس

این آزمون دارای 40 سوال است و هر سوال دارای 1 امتیاز می‌باشد. هیچ سوالی بر سوال دیگر برتری ندارد پس با خیالی آسوده به پاسخگویی سوالات بپردازید.

ترفندهایی برای پاسخگویی بهتر به سوالات آزمون آیلتس

 • از کلیت و محتوای کلی آزمون و مخصوصا بخش لیسنینگ مطلع شوید. بدون اطلاع قبلی قصد شرکت در آزمون آیلتس را نداشته باشید.
 • صوت‌های لیسنینگ آزمون آیلتس فقط یک بار پخش خواهند شد و شانس شنیدن دوباره آن را نخواهید داشت به همین دلیل سعی کنید که در آزمون‌های شبیه سازی شده به یک بار شنیدن عادت کنید.
 • قبل از پخش صدا چند دقیقه‌ای به شما زمان داده می‌شود که سوالات را بخوانید، در این هنگام سعی کنید زیر کلمات کلیدی و مهم سوالات خط بکشید تا در هنگام شنیدن صوت با آگاهی پیش روید.
 • سوالات بخش لیسنینگ آیلتس به ترتیب پخش خواهد شد. به عبارتی تا سوال اول را نشنوید به سراغ سوال بعدی نخواهید رفت.
 • به ویس‌ها و صداهای مختلف مثل: سخنرانی‌ها و مکالمات، با موضوعات متفاوت گوش فرا دهید.
 • برای تمایل بیشتر سعی کنید از ویس‌هایی با موضوعات مورد علاقه خود آغاز کنید.
 • در آزمون آیلتس قسمت لیسنینگ از کلمات مترادف بسیاری استفاده می‌شود.

انواع سوالات لیسنینگ آیلتس

 • سوالات تستی یا چند گزینه‌ای (Multiple Choice)

در این قسمت معمولا سوالی پرسیده می‌شود و به دنبال آن 3 گزینه مطرح می‌شود و باید از میان آن 3 گزینه پاسخ صحیح را انتخاب کنید و یا ممکن است جمله‌ای به شما دهند و از شما بخواهند که گزینه ای را انتخاب کنید که  به جمله و متن اصلی نزدیک‌تر و تکمیل کننده‌تر باشد.

 • مطابقت دادن (Matching)

سوالات لیسنینگ این قسمت، بدین صورت است که، مواردی برای شما ذکر شده است و شما بعد از شنیدن صوت باید مشغول مچ کردن موارد گفته شده شوید.

 • عنوان گذاری نمودار، نقشه و یا جدول (Plan, Map, Diagram Labeling)

ابتدا صوت را می‌شنوید و سپس بر اساس اطلاعات ارائه شده باید به تکمیل جدول و یا چارت بپردازید.

 • تکمیل خلاصه (Summary Completion)

به شما خلاصه‌ای از متن داده می‌شود که شما باید طبق ویسی که می‌شنوید به تکمیل قسمت‌های خالی آن متن اقدام نمایید.

 • کامل کردن جملات (Sentence Completion)

در این قسمت به شما خلاصه‌ای از ویسی که می‌شنوید داده می‌شود. این قسمت شامل جملاتی است که شما بعد از شنیدن صوت باید به تکمیل آن بپردازید.

 • سوالات پاسخ کوتاه (Short Answer Question)

در قسمت آخر لیسنینگ آیلتس سوالاتی مطرح شده است که باید به آن‌ها پاسخ‌های کوتاهی بدهید. در این قسمت شما با محدودیت استفاده از کلمات مواجه هستید به همین دلیل دستور العمل گفته شده را به خوبی مطالعه فرمایید.

در این مقاله، سعی داشته‌ایم که مطالب دقیق و مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم تا به راحتی پاسخ سوالات خود را درباره لیسنینگ آیلتس دریافت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به خواندن مقالاتی دیگری از جمله:
گرفتن مدرک آیلتس چقدر طول می کشد؟ اعتبار مدرک آیلتس چقدر است؟ سریع ترین راه گرفتن مدرک آیلتس چیست؟ مراکز برگزاری آزمون آیلتس کجاست؟ و… بپردازید.
امروزه بیشتر دوره‌ها و کلاس‌های آمادگی آیلتس به صورت آنلاین برگزار می‌شوند. برای رسیدن به موفقیت، داشتن اساتید ماهر و حرفه‌ای در این مسیر الزامی است. زمانی که کلاس‌های آیلتس به صورت آنلاین برگزار شوند، داشتن اساتید حمایتگر و پشتیبان الزام بیشتری پیدا می‌کند. پیدا کردن اساتید با همه ویژگی‌های گفته شده کار دشواری می‌باشد.
اما با وجود اساتید سایت احمدرضا ابراهیمی جای نگرانی نیست. اساتید دوره آمادگی آیلتس با در نظر گرفتن همه نگرانی‌ها و دغدغه زبان آموزان با دیدی باز، دانش بسیار و آگاهی به آموزش فراگیران و داوطلبان می‌پردازند و لحظات متفاوت، سرشار از یادگیری، آموزش به همراه محیطی شاد را برای شما رقم می‌زنند.
در کنار دوره آمادگی آیلتس در سایت زبان احمدرضا ابراهیمی دوره‌ی دیگری در حال برگزاری می‌باشد. این دوره به دو صورت فشرده (آموزش زبان انگلیسی در 50 جلسه) و فوق فشرده (اموزش زبان انگلیسی در 50 روز) تحت عنوان راکت برگزار می‌شوند. این دوره با سیستم آموزشی متفاوت و با ماهیتی منحصر به فرد به آموزش زبان انگلیسی، آموزش مهارت و عادات زبانی به صورت آنلاین و خصوصی می‌پردازد. این دوره به دلیل اینکه نیتیو لایک شدن را هدف اصلی خود قرار داده است از سبک و روش آموزشی متفاوتی استفاده کرده است. آموزش زبان انگلیسی با سریال روشی است که دوره راکت در پیش گرفته است و توانسته است نیتیو لایک‌های بسیاری را در اقصی نقاط دنیا تربیت کند.
برای کسب اطلاعات بیشتر از آزمون های زبان انگلیسی، دریافت مشاوره رایگان، شرکت در دوره آمادگی آیلتس و اطلاع از دوره راکت می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی زیر با ما ارتباط حاصل نمایید:
_ تکمیل فرم مشاوره و ثبت نام در انتهای صفحه
_ پشتیبانی سایت
_ تماس با شماره تلفن 09333558002