ترکیه یکی از کشورهای همسایه ی ایران در خاورمیانه است که از طریق استان آذربایجان غربی با ایران هم مرز است. ایران و ترکیه در آداب و رسوم شباهات های بسیاری دارند همینطور تفاوت های چشمگیری هم با همدیگر دارند که در ادامه به بررسی می پردازیم.

 

ابتدا می خواهیم کمی در مورد روابط ایران و ترکیه مطلع شویم. ترکیه پس از، از هم گسیختگی امپراتوری عثمانی توانست به دست مصطفی کمال آتاترک به جمهوری برسد. مصطفی کمال آتاترک مرد دولت و رزمنده ای مستقل از طرفداران سکولاریسم و ناسیو نالیسم و بنیان گذار جمهوری ترکیه بود. سکولاریسم اعتقادی است مبنی بر اینکه نهادهای دولتی و حکومتی نباید از نهاد های مذهبی جدا باشند و ناسیونالیسم آگاهی به تعلق داشتن به مردم و ملت است تا با وفاداری راسخ بتوانی به آنها خدمت کنی و حس همبستگی را بین مردم به وجود بیاوری.
ایران در همان سال های فروپاشی عثمانی درصدد به تخت نشینی رضا شاه پهلوی بود که پس از از بین رفتن قاجاریان رخ داد و رضا شاه پهلوی سعی به محکم کردن روابطش با جهانیان از جمله ترکیه داشت با وجود اینکه روابط امپراتوری عثمانی و صفویان در گذشته سر مرز های ایران و ترکیه خوب نبود و با هم سر جنگ و خون ریزی و غارت داشتند، یکی از بدترین جنگ های این دوره جنگ چالدران بود که برای دو طرف خسارت های بسیاری به بار آورد و آثار تاریخی ایران تخریب و غارت شد که امروزه در موزه های استانبول حفظ می شنوند.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

 

این درگیری ها حدود صد سال طول کشید تا بالاخره در ۱۷ می سال ۱۶۳۹ میلادی توافق نامه ای به عنوان عهدنامه قصر شیرین یا عهدنامه ی زهاب توسط صفویان و عثمانی ها امضا شد. علت نام گذاری این توافق نامه به قصر شیرین به دلیل این است که در شهر قصر شیرین به امضا رسید. با بستن این عهدنامه بخشی از اختلافات مرزی میان ایران و ترکیه حل و مرز کشور ها تثبیت شد اما همچنان اختلافات ارضی پایان نپذیرفت. با وجود اینکه در دوره ی افشاریان و قاجاریان کمی ارتباطات عثمانی و ایران نزدیک تر شده بود اما این اختلافات مرزی حل نشده و حتی عثمانی ها برای امرار معاش ایرانیان در ترکیه شرایط سختی را حاکم کرده بودند. پس از به سلطنت رسیدن رضا شاه پهلوی و شروع دوران پهلوی، رضا شاه سعی داشت اختلافات مرزی گذشته بین ایران و ترکیه را از بین ببرد و قصد بهتر کردن رابطه این دو کشور داشت به همین سبب سفیری به نام محمد علی فروغی را به ترکیه فرستاد تا راهی برای برطرف کردن اختلافات ارضی پیدا کند این پیک بی ثمر نبود اما هنوز سر نقاط محلی اختلافاتی بود و بنا بر این شد تا کمسیون های محلی این مشکلات را حل کنند که به ثمر نرسید و در آخر فردی به نام توفیق رشیدی بیگ به عنوان وزیر امور خارجه ترکیه به دیدار رضا شاه در تهران آمد و پس از انجام مذاکراتی بنا بر این شد که ایران و ترکیه بخشی از اراضی خود را با یکدیگر جا به جا کنند.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

 

پس از این مذاکرات اختلافات مرزی ایران و ترکیه رفع شد و قرارد دادی به عنوان مبادله ی ارضی بین وزیر خارجه ترکیه توفیق رشیدی بیگ و وزیر خارجه ایران محمد علی فروغی امضا شد که باعث جدا شدن مرزهای ترکیه و ایران شد. این وزرا تعهدات دیگری مثل برقراری امنیت و عدم قوع عملیات نظامی و نبستن قرارداد با دشمن های یکدیگر بر سر غارت کردن اموال،خاک و جان مردم و همچنین به خطر نینداختن قدرت های سیاسی،اقتصادی خود بستند.
رضا شاه در ادامه با کشور های دیگری همچون عراق و افغانستان توافق نامه هایی امضا کردند که هر چهار کشور ایران، ترکیه و عراق و افغانستان هیچ عملیاتی برضد هم انجام ندهند.
پس از انقلاب اسلامی کمی روابط ایران و ترکیه به کناره کشیده شد تا اینکه در دوره ی احمدی نژاد شرایط بهتر شد و دو کشور روابط اقتصادی خوبی با یکدیگر بر سر صادرات و واردات به خصوص نفت با یکدیگر و همچنین مذاکراتی برای برنامه های هسته ای داشتند تا اینکه آمریکا وارد عمل شد و به روابط و اقتصاد ایران و ترکیه ازجمله صادرات نفت به ترکیه لطمه وارد کرد.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

 

سعی کردم خلاصه ای از روابط ایران و ترکیه را برایتان شرح بدهم. حالا می خواهم چند تفاوتی که در زندگی بین ایران و ترکیه وجود دارد را بگویم در ترکیه شرایط رهن و اجاره به شکل باور نکردنی ای آسان تر از ایران است. ترکیه ای ها به رفاه و آسایش بیشتر از تجملات اهمیت می دهند همچنین به قوانین کوچک و تاثیر گذاری اهمیت ویژه ای می دهند مثلا اصلا حق این را ندارند که وسیله ای برای پر کردن بنزین به پمپ بنزین ببرند، آنها فقط اجازه دارند با وسایل نقلیه شان به پمپ بنزین مراجعه و درخواست بنزین کنند آنها حتی اگر در راه بمانند به نامه از طرف پلیس احتیاج دارند تا مشکل کمبود بنزینشان حل شود. جالب تر اینکه هزینه کنسرت در ترکیه خیلی کمتر از ایران است آنجا شهرداری ها در برگزاری کنسرت ها نقش مهمی دارند و همین باعث می شود مردم ساده تر بتوانند از یک برنامه ی هنری هیجان انگیز لذت ببرند. نکته دیگر اینکه مسلمانان ترکیه نماز جمعه را یکی از عاداتشان می دانند و حتما در این مراسم شرکت می کنند و برای نماز جمعه ارزش بیشتری نسبت به نمازهای یومیه قائل اند. همچنین شباهات بسیاری در مراسم ها و رفتارهای مردم ترکیه و ایران وجود دارد که کمی روشن تر از تفاوت هاست برای همین فعلا به آنها پرداخته نشد.
امیدوارم مطالب فوق برایتان مفید و جذاب بوده باشد اگر علاقه مند به زندگی در ترکیه برای کار یا تحصیل هستید یا دوست دارید زبان ترکی را یاد بگیرید از شما دعوت میکنم در دوره های آموزش آنلاین زبان ترکی، آموزش زبان ترکی در ۵۰ روز و آموزش زبان ترکی در آکادمی زبان بهین دانش شرکت کنید.