IELTS7 Banner 01 8

یادگیری زبان باعث ارتقاء هوش افراد می شود ، پس از انجام تحقیقات جامع در دانشگاه های مختلف جهان درباره ی اثرات یادگیری زبان دوم بر روی مغز ، در حوزه های مختلف علمی مانند روان شناسی زبان ، عصب شناسی زبان و شناخت زبان شناسی ، ثابت شد زبان دوم روی یادگیری مغز انسان اثرات مثبتی می گذارد که در ادامه به شرح فواید آموختن زبان دوم بر هوش افراد می پردازیم.
تحقیقات صورت گرفته بر روی مغز افراد دو زبانه حاکی از آن است که آنها دیر تر پیر می شوند ، وقتی انسان شروع به آموزش و یادگیری زبان دوم می کند ، ساختار عصبی مغز شروع به تغییر و سلول های خاکستری آن افزایش پیدا می کند در نتیجه عملکرد بهتری خواهد داشت.
هر چقدر بیشتر مغزمان را ورزش بدهیم یعنی آموخته های خود از زبان دوممان را به صورت مستمر تمرین و تکرار کنیم ، مغز ما رشد افزون تری خواهد داشت که مثمر ثمر تفکر باز خواهد شد در این صورت به سهولت می توانیم بیندیشیم ، تجزیه تحلیل کنیم و در آخر بهتر تصمیم بگیریم. یکی از فواید دیگر تفکر باز این است که می توانیم به انتقاد ها گوش کنیم و جواب منطقی بدهیم.

 

فکر باز ، طرز فکر جدید و دید متفاوت نسبت به جهان پیرامون ، دانش و آگاهی ما را افزایش می دهد ؛ زبان آموز با کمک مدرس خود یا با کمک رسانه ها و برنامه های تلویزیونی ، مکمل های آموزشی مانند فیلم مستند ، فیلم سینمایی و سریال ، موسیقی و … می تواند با فرهنگ کشوری که دارد زبانش را می آموزد آشنا شود و با نگرش جدید ، از دنیای اطراف بیشتر بیاموزد. این تنوع افکار منجر به افزایش خلاقیت می شود ، همانطور که تحقیقات هم ثابت کرده است افرادی که چند زبانه هستند خلاقیت بالاتری نسبت به دیگران دارند. خلاقیت نود درصد مواقع به برد ختم می شود در هر کار فردی یا تیمی اگر از تفکر خلاق استفاده نکنیم کارمان آن طور که باید دیده نمی شود ، در کار گروهی هر شخصی یک تفکر متفاوت بسته به اصالت و نوع زندگیش دارد ، وقتی نوبت به تصمیم گیری می رسد هر کس با پیشینه ذهن خود ، فکرش را ابراز می کند و حاصل افکار ، نتیجه ای بهتر از یک فکر تنها خواهد داشت.
مزیت دیگر دو زبانه یا چند زبانه بودن ارتقاء سطح ارتباطاتمان است ، بالا رفتن روابط اجتماعی مساوی است با یافتن اطلاعات ، دانش و آگاهی بیشتر.

 

زمانی که زبان جدید یاد می گیریم نا خودآگاه زبان اصلی خودمان هم تقویت می شود چون مدام دست به مقایسه آن مطالب آموخته شده زبان دوم با زبان مادریمان میزنیم ؛ قوی شدن زبان مادری ارتباط بهتر با اطرافیان و کسانی است که دانش بالاتر از ما دارند و ما می توانیم از آگاهی آنها بهره ببریم ، در مورد زبان دوممان هم به همین شکل است ، ما به دنبال ارتقاء خود در این دنیای پر فراز و نشیب و پر از اتفاقات نو هستیم پس نیاز است زبان دومی بدانیم تا از جهت رفع نیازهایمان آسوده خاطر باشیم ، همچنین توانایی برقراری ارتباط با زبان دوم، سکوی پرشی است در مسیر رسیدن به مقصد ؛ ما می توانیم سریع تر از کسانی که فاقد این توانایی هستند شغلی را به دست آوریم یا مثلا زودتر می توانیم برای مهاجرت به قصد تحصیل ، زندگی یا تجارت در کشور دیگر اقدام کنیم.
دانستن زبان دوم بر تمرکز و حافظه شما تاثیر می گذارد در نتیجه شما دقیق تر ، با سرعت عمل بالا تر به انجام وظایفتان می پردازید ؛ همچنین یادگیری زبان دوم مهارت حل مسئله را افزایش می دهد ، شما نه تنها در زندگی که شامل کار و هزار و یک چیز دیگر است ، می توانید قدرت انتخاب عاقلانه تری داشته باشید بلکه در تحصیل هم می توانید نمرات بالاتری را از آن خود کنید.

 

با پیشرفت علم و تحقیقاتی که امروزه انجام می گیرد و در آینده هم انجام خواهد شد ، قطعا بیش از پیش به اهمیت آموزش زبان و یادگیری آن پی خواهیم برد و از فوایدش متعجب خواهیم شد ، شما حتما بین آشنایان و دوستانتان فردی را می شناسید که به دو زبان مسلط است و در حال آموزش زبان سوم است ، شاید از رشد و سرعت عمل او در یادگیری شگفت زده شده باشید ، این امر نتیجه تمرین های مکرر برای یادگیری زبان دوم است که به تقویت ذهن انسان کمک می کند، به قدری که زبان بعدی را زودتر از پیش یاد خواهد گرفت.
همین طور که می بینید افراد دو زبانه نسبت به افراد یک زبانه از ویژگی های بارزی برخوردارند ، و این موضوع مستند است زیرا که طی پژو هش های صورت گرفته ، مهارت افراد دو زبانه بیشتر از کسانی است که فقط به زبان مادریشان تسلط دارند ؛ این مهارت ها اعم است از: تیز هوشی ، قدرت تمرکز ، قدرت انعطاف پذیری در برابر نقطه نظرات دیگران ، بهبود عملکرد حافظه ، افزایش خلاقیت ، رشد مهارت شنوایی ، توانایی بالا در تصمیم گیری و برنامه ریزی ، افزایش زمان به خاطر ماندن اطلاعات ، دقت بالا و … .

 

اکثر ما منتظر رسیدن روزی هستیم که شرایطش مهیا شود تا بتوانیم شروع به یادگیری زبان دوم کنیم اما ممکن است زمان را از دست بدهیم ، پیشنهاد می کنم در وقت مناسب فرصت را از دست ندهید و در کلاس های آموزش آنلاین زبان شرکت کنید. موسسه زبان احمدرضا ابراهیمی با آموزش آنلاین زبان برای شما فرصتی مهیا کرده است تا به آسودگی بتوانید شروع به آموزش زبان دوم کنید و تهدید این روز ها که ویروس کرونا است را به رشد تبدیل کنید ؛ در صورت تمایل با وارد کردن اطلاعاتتان در فرم زیر برای ثبت نام اقدام کنید ، همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت ؛ برای مطلع شدن از دوره های آنلاین بر روی عبارت آموزش آنلاین زبان کلیک کنید و در صورت بر طرف نشدن سوال هایتان بر روی عبارت تماس با ما کلیک کنید. امیدوارم از این مقاله به خوبی استفاده کرده باشید.