1 کلیک روی عکس پایین دنیای یادگیریت را متحول میکنه!

IELTS7 Banner 01 8 ساعت و زمان به زبان عربی,زبان عربی

ساعت و زمان به زبان عربی مبحثی است که یادگیری آن الزامی و واجب می باشد زیرا ممکن است شما در طول روز از آن، دو یا سه بار و حتی بیشتر استفاده می کنید. امروز می خواهیم به شما چند تا از عباراتی را آموزش بدهیم که در بین مردم عرب زبان بسیار رواج دارد. این عبارات به شما کمک می کنند تا در هر موقعیتی که نیاز دارید در مورد این موضوع صحبت کنید، بتوانید به راحتی سوال بپرسید و البته به سوالات نیز پاسخ بدهید. استفاده کردن از این عبارت موجب می شود شما همچون افرادی که زبان مادری آنها عربی است به نظر بیایید. این مقاله در جهت یادگیری عربی فصیح در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است. با ما همراه باشید…

 

 

ساعت و زمان به زبان عربی:

 • برای پاسخ دادن به این سوال شما می توانید از عبارات زیر استفاده کنید. این عبارات برای موقعیت هایی استفاده می شوند که مثلا ساعت دقیقا ۱ یا ۲ و یا  است.

کم الساعة الآن؟
ساعت چنده؟

پاسخ:

الواحدة تماماً!
ساعت دقیقا یک است!

الثانیة تماماً!
ساعت دقیقا دو است!

الرابعة تماماً!
ساعت دقیقا چهار است!

 • پاسخ زیر برای موقعیت هایی است که ساعت … و پنج دقیقه است. مثلا ساعت ۱ و ۵ دقیقه است.

الواحدة و خمس دقائق.
ساعت یک و پنج دقیقه است.

 • برای گفتن ساعت که یک و ده دقیقه است شما می توانید از مثال زیر استفاده کنید. شما از اصطلاح زیر می توانید در موقعیت های رسمی و غیر رسمی استفاده کنید.

الواحدة و عشر دقائق.
ساعت یک و ده دقیقه است.

 • از آنجایی که ۱۵ دقیقه ربع ساعت است شما برای اینکه بگویید ساعت یک و ۱۵ دقیقه است می توانید از عبارت زیر استفاده کنید.

الوحدة و الربع.
ساعت یک و ربع است.
الربع = ۱۵ دقیقه.
یا
ربع = ۱۵ دقیقه.

 • اصطلاح زیر شباهت اندکی با عبارت بالا دارد. اصطلاح زیر به معنای ۱:۲۰ دقیقه است و از آنجایی که ۲۰ دقیقه یک سوم ساعت است شما برای گفتن این ساعت باید از اصطلاح زیر استفاده نمایید.

الواحدة و الثلث.
یک و بیست دقیقه است.
الثلث = یک سوم ساعت = ۲۰ دقیقه

 • جمله زیر به معنای ۱:۲۵ دقیقه است. برای گفتن این جمله می توانید از عبارت زیر استفاده کنید.

الواحدة و خمس و عشرون دقیقه.
ساعت یک و بیست و پنج دقیقه است.

 • برای گفتن ساعت ۱:۳۰ شما می توانید از عبارت زیر استفاده کنید. عبارت زیر معنای ساعت یک و نیم است را می دهد. ۳۰ دقیقه نصف ساعت را تشکلیل می دهد و به همین دلیل به آن در زبان عربی ” النصف” می گویند.

الواحدة و النصف.
ساعت یک و نیم است.
النصف = ۳۰ دقیقه
نیم = ۳۰ دقیقه

 • عبارت زیر معنای ساعت ۱:۳۵ را می دهد. برای گفتن این ساعت می توانید از اصطلاح زیر استفاده کنید.

الواحدة و خمس و ثلاثون دقیقة.
ساعت یک و سی و پنج دقیقه است.

 • برای گفتن ساعت یک و چهل دقیقه شما می توانید از عبارت زیر بهره ببرید. حالت دیگری که برای گفتن ساعت یک و چهل دقیقه می توان استفاده کرد بیست دقیقه به دو است.

الثانیة الا ثلث.
ساعت بیست دقیقه به دو است.

 • اگر بخواهید بگویید ساعت ۱:۴۵ است از دو حالت می توانید استفاده کنید. حالت اول این است که آن را همانطور که هست بگویید. حالت دوم این است که بگویید:

الثانیة الا ربع.
ساعت یک ربع مانده به دو است.

 • اصطلاح زیر به معنای ۱:۵۰ است اما نوع دیگری از آن می باشد. شما برای گفتن این ساعت می توانید از اصطلاح زیر استفاده کنید.

الثانیة الا عشر دقائق.
ساعت ده دقیقه  مانده به دو است.

برای گفتن ساعت ۱:۵۵ دقیقه شما می توانید از جمله نوشته شده زیر استفاده کنید. جمله ی زیر حالت دوم گفتن این جمله است.

الثانیة الا خمس دقائق.
ساعت پنج دقیقه مانده به دو است.

در حال حاضر یکی از روش های یادگیری زبان عربی، آموزش زبان عربی با سریال می باشد. این روش آموزشی نیاز به رعایت نکات و اصولی دارد که در طول مسیر یادگیری، اساتید به زبان آموزان آموزش می دهند. سریال های عربی زبان به دلیل ماهیت و محتوای آموزشی متفاوت، امکان نیتیو لایک شدن را برای زبان آموزان فراهم می کنند.
چنین سبک آموزشی در حال حاضر توسط  احمدرضا ابراهیمی تحت عنوان دوره راکت در حال برگزاری می باشد. این دوره آموزشی جایگزین همه کتاب ها و منابع آموزش زبان عربی شده است. در واقع شما در کنار سرگرمی به یادگیری مشغول می شوید. دوره راکت به دو صورت فشرده (آموزش زبان عربی در 50جلسه) و فوق فشرده (آموزش زبان عربی در 50 روز) در حال برگزاری است. این دوره برای همه افراد در هر سن و سطحی مناسب می باشد. اینکه کدام یک از دوره ها را انتخاب کنید بسته به شرایط و نیاز شما می باشد. دوره راکت یکی از دوره های کوتاه مدت آموزش زبان عربی است اما این بدان معنا نیست که این دوره برای دیگر افراد مناسب نیست، بلکه برای تک تک افراد در هر شرایط و رده سنی مناسب می باشد.
اساتید دوره راکت با حمایت و پشتیبانی بالا باعث ثبت بهترین لحظات آموزشی برای شما فراگیران می شوند و از ابتدا تا انتهای دوره در کنار شما زبان آموزان هستند.

در صورت تمایل برای شرکت در دوره های مکالمه عربی و تجربه نیتیو لایک شدن با ما می توانید به تکمیل فرم مشاوره و ثبت نام که در انتهای صفحه درج شده است، بپردازید و یا از طریق پشتیبانی آنلاین با ما در ار تباط باشید؛ در صورت نیاز می توانید با شماره تلفن 09333558002 تماس حاصل نمایید. مشاوران و کارشناسان ما همه روزه به جز روزهای تعطیل آماده پاسخگویی به سوالات شما زبان آموزان هستند.