اعتماد بنفس در یادگیری زبان-افزایش اعتماد به نفس در یادگیری زبان

چطور بر ترس های خود در حین مکالمه و فعالیت در کلاس غلبه کنیم؟ چطور احساس ترس خود را کنترل کنیم؟ بهتر است برای جواب به این پرسش ها بهتر است تا پایان این مقاله همراه ما باشید.
برای غلبه بر اضطراب های حاصل در کلاس درس باید با ترس های خود مواجه شویم تا به آرامی  ترس هایتان بریزد و اعتماد به نفس کافی را بدست بیاورید. بسیاری از زبان آموزان را دیده ام که اعتماد بنفس کافی برای شرکت در موضوعات کلاس را نداشته و به بهانه های مختلف از زیر این کار در می روند. یا حتی از پرسیدن مشکلاتشان در کلاس درس عاجز هستند و این احساس را دارند که سوالاتشان، باعث خنده دوستانشان می شود!!
اعتماد بنفس خود به تنهایی نعمتی است که خیلی ها از نداشتن آن رنج می برند. داشتن اعتماد بنفس در هر کاری باعث بهتر انجام دادن آن کار می شود. خیلی ها فکر می کنندیادگیری زبان دوم کاری نشد است یا شاید آنها به اندازه کافی توانایی لازم را در یادگیری زبان دوم ندارند. اما این طور نیست و شما باید بدانید که یادگیری هر چیزی ولو زبان انگلیسی یا زبان آلمانی و یا حتی زبان اسپانیایی به داشتن روحیه ای با اعتماد بنفس و تلاش خود فرد بستگی دارد.
در غرب یک ضرب المثل مهم است که می گوید "اگر احساس می کنی که نمی توانی، پس باید انجامش بدهی".
نکته دیگری که باید به آن توجه کرد این است که، اعتماد به نفس چیزی نیست که آن را به ما هدیه بدهند؛ بلکه چیزی است که ما باید خود آن را به دست بیاوریم. ما می دانیم که یادگیری زبان دوم کاری به نسبت سخت است اما این را هم می دانیم که کسانی که به انگلیسی یا اسپانیایی یا آلمانی و فرانسه صحبت می کنند افرادی هستند که نسبت به دیگران یک چیز مهم را داشته اند و آن چیزی نیست بجز اعتماد بنفس و شجاعت در یادگیری زبان.
یادگیری زبان دوم
نیاز به تمرین و تمرین و تمرین دارد. و اگر آرزوی صحبت کردن و مکالمه کردن با لهجه یک فرد بومی را دارید پیش از هر چیزی باید خود را به داشتن اعتمادبنفس و برنامه ریزی مجهز کنید.
صحبت کردن در جمع حتی به صورت دست و پاشکسته یا اشتباه، به شما این کمک را می کند که بتوانید هر چه زودتر به مکالمه بپردازید، به اشتباه های خود پی ببرید و بر آنها مسلط بشوید. اشتباه کردن بخشی از یادگیری است.
از صحبت کردن نترسید. می دانم که بسیاری از شما صحبت کردن را هر روز به تعویق می اندازید چرا که فکر می کنید مکالمه کردن به صورت جملات کوتاه و دست و پا شکسته، شما را خجالت زده می کند. اما من به شما می گویم تا وقتی که شروع به صحبت کردن نکرده اید نمیفهمید که کجای کارتان ایراد دارد و همیشه نیز برای صحبت کردن می ترسید و نمی خواهید این کار را بکنید. پس انجامش بدهید.
در کلاس نیازی نیست که به فارسی از معلمات سوال بپرسید همه شمایی که در این کلاس نشسته اید در یک سطح زبانی هستید، پس با شجاعت تمام با استفاده از کلماتی که یاد گرفته اید، سوال خود را بپرسید و بدانید که همیشه امکان دارد سوال شما سوال دیگران نیز باشد.
نگران این نباشید که جمله بندی درستی ندارید مانند یک کودک که به تازه گی زبان برای گشودن باز کرده است آنقدر از جملات و کلمات گوناگون استفاده کنید تا بالاخره منظور خود را برسانید.
تجربه ثابت کرده است که زبان آموزانی که در یادگیری زبان دوم از اعتماد بنفس کافی برخوردار نیستند، دچار سردگمی در مسیر یادگیری زبان می شوند و نمی توانند در جمع و اجتماع از یافته های خود به درستی استفاده کنند.
آموختن زبان
نیز مانند رانندگی کردن است، اگر شما گواهی نامه تان را گرفته باشید اما اعتماد بنفس کافی برای نشستن در پشت فرمان را نداشته باشید هیچ فایده ای ندارد و تنها با گذشت زمان هر آنچه را که آموخته اید را فراموش می کنید.

چند نکته مهم در به دست آوردناعتماد بنفس برای مکالمه کردن:
• مکالمه کردن را از خود و در جلوی آینه شروع کنید.
• در حین تمرین مکالمه این کار را با صدای بلند انجام دهید.
• از جملات و عبارات مثبت استفاده کنید و دائم با خود بگویید که می توانید.
• مانند یک کودک خوب گوش دهید، حرف بزنید و تکرار کنید. لهجه و نوع صحبت کردن را تقلید کنید.
• به اطرافتان توجه کنید و هر آنچه را که مربوط به یادگیری زبان است مانند انواع فیلم ها، اخبار، شبکه های اجتماعی و ... را با دقت دنبال کنید. تا مهارت listening و دیگر مهارت های شما قوی شود.
• با استفاده از شبکه های اجتماعی با افراد بومی به زبان دومی که برگزیده اید ارتباط برقرار کنید و خود را موظف به صحبت کردن و نوشتن به انگلیسی یا آلمانی و یا هر زبان دیگر بکنید.
• پاسخ دادن به سوالات دیگران را از روی سوالات آنها پیدا کنید. در بسیاری مواقع فقط کافی است جای فعل و فاعل را عوض کنید تا بتوانید جواب درستی را بدهید.
• از کلمات یا جملاتی که امروز فرا گرفته اید استفاده کنید قبل از اینکه به فراموشی سپرده شوند.
در پایان باید به این نکته اشاره کنیم که بهترین موسسه آموزش زبان در اصفهان، در کنار زبان آموزانی با اعتمادبنفس و شجاع همچون شما، به این نقطه رسیده است. از شجاعتتان کمال استفاده را ببرید و بدانید قرار نیست مواجه شدن با این ترس، از شما چیزی را بگیرد بلکه به شما آگاهی و یادگیری می دهد. ما در کنار شما هست که بهترین می شویم. بهترین خودتان را نشان دهید و از سوال پرسیدن و صحبت کردن نترسید.

مقالات مرتبط - آموزش زبان

ثبت نام در دوره آموزش زبان


توضیحات برای عکس ثبت نشده توضیحات برای عکس ثبت نشده
توضیحات برای عکس ثبت نشده
تمامی حقوق مادی و معنوی این تارنما متعلق به احمدرضا ابراهیمی می‌باشد.