آموزش زبان انگلیسی از صفر تا صد در ذهن بسیاری از ما به یک در بازنشدنی تبدیل شده است که برای به دست آوردن کلید آن باید سال های سال به یادگیری پرداخت. البته که این تصور انتخاب ما نیست. چرا که باوری که در مورد یادگیری، از زمان خردسالی بر ما تحمیل شده و فرصت شکوفایی استعداد هایمان را در پشت نیمکت های چوبی سوزانده است، هنوز با راهکاری مؤثر جایگزین نشده است.
امروزه یادگیری زبان انگلیسی، برتری محسوب نمی شود و تنها به منزله داشتن سواد است. شاید در گذشته دور ، زمانی که ارتباط میان مردم به شهر و کشور خود محدود بود، بهره مندی از دانش زبانی یک امتیاز محسوب می شد. اما امروزه، حتی برای استفاده از لوازم خانگی خود، یا مطالعه بروشور یک دارو نیز به آشنایی با یک زبان دوم نیازمندید.
نیاز هایی از این قبیل همه افراد را بر آن داشته که از افراد مسن تا کودکان خردسال برای فراگیری زبان یا زبان هایی غیر از زبان مادری اقدام کنند.

IELTS7 Banner 01 8

 

اما برای یادگیری زبان انگلیسی چه در سطح صفر و چه در سطح بالا باشیم نکاتی را باید در نظر بگیریم:

– هرگز احساس ناتوانی یا ضعف نداشته باشیم.بسیاری از ما به محض اینکه در کنار چند انگلیسی زبان خوب قرار می گیریم احساس ضعف و کم بودن می کنیم و همین امر باعث عقب کشیدن ما در یادگیری می شود.
– هرگز خودمان را با دیگران مقایسه نکنیم. آنچه که آنها اکنون هستند نتیجه تلاش و پشتکار خودشان بوده است. پس با تلاش و پشتکار میتوان حتی بهتر از آنها بود.
– در مسیر یادگیری مشکلات زیادی وجود دارد اما مهمترین امر این است که ما هدف اصلی خود را در نظر گرفته و هیچ مشکلی مانع رسیدن ما به اهدافمان نشوند.

 

حال برای بسیاری از مردم این سوال پیش می آید که آیا می توان کسی زبان خود را از صفر به صد برساند و اگر امکانش هست به چه صورت؟

ما جواب این سوال را می دهیم.اگر در صفحات وب سرچ کنید تبلیغاتی با موضوع آموزش زبان انگلیسی از صفر تا صد خواهید دید و این نکته شاید به چشم کسی که میخواهد زبان انگلیسی را یاد بگیرد امکان پذیر نمی آید. اما واقعیت این است که همه چیز به خود ما و اینکه واقعا چه میخواهیم بر میگردد.این امر به ضرب المثل فارسی که میگوید خواستن توانستن است برمیگردد. یادگیری زبان انگلیسی به دوره های مختلفی تقسیم می شود که هر دوره بستگی به سن و سال زبان آموز دارد اما نکته قابل توجه این است که در هر دوره و رده سنی که باشید چهار مهارت اصلی زبان انگلیسی کار می شود. این چهار مهارت که شامل Listening, Speaking, Reading, Writing می باشند برای تمامی زبان آموزان از مقطع صفر به بالا ضروری است.

 

 برای مهارت Listening یا همان گوش دادن ما زبان آموز را مانند کودکی فرض می کنیم که در ابتدای بر قراری ارتباط فقط گوش می دهد و سپس آن را کپی می کند. در این بخش ما برای زبان آموز مطالبی که لذت بخش بوده را فراهم می کنیم. این کار احساس خستگی و یکنواخت بودن زبان را برای زبان آموز از بین می برد و به اون خوب گوش دادن را یاد میدهد.
 برای مهارت Speaking یا همان صحبت کردن در ابتدا زبان آموز به یک خود باوری احتیاج دارد. بسیار دیده ایم که زبان آموزانی دارای سطح زبانی بالایی بوده اما به دلیل دست کم گرفتن خود حاضر به صحبت کردن در جمع نیستند. در کلاس های ما استاد ابتدا بر روی خود باوری یک زبان آموز به طور غیر مستقیم کار کرده و به او اعتماد کافی برای صحبت کردن در جمع را می دهد. همچنین زبان آموزان فرصت این را دارند تا با دوستان خود به زبان انگلیسی ارتباط برقرار کرده و در صحبت کردن تسلط پیدا کنند.همانطور که همه ی ما میدانیم زبان انگلیسی حفظی نیست و نیاز به فکر و پردازش دارد. پس زبان آموزان در حین صحبت کردن احتیاج به فکر و پردازش دارند.
 مهارت Reading یا همان خواندن کار چنان دشواری نیست. خوش بختانه همه کسانی که در کلاس های ما شرکت می کنند می توانند مهارت خوانداری خود را بر اساس نکات ساده و کاربردی که در کلاس کار می شود تقویت کنند. این مهارت با خواندن داستانهای کوتاه و شیرین کودکانه یا با خواندن شعر به زبان انگلیسی تقویت میشود.
– 
در مهارت Writing یا همان نوشتن تنها دانش زبانی کافی نیست و احتیاج به تمرین کافی دارد. همان طور که میدانید برای پخت یک غذا تنها مواد اولیه کافی نیست. یک آشپز برای پخت یک غذای خوب نه تنها به مواد اولیه خوب نیاز داردبلکه به طرز پخت آن ها نیز باید آگاه باشد. تمام تلاش ما در این است که به یک زبان آموز یاد بدهیم چگونه با مواد اولیه کم اما خوب می توان یک متن درست و کامل تحویل داد. این مهارت با تمرین و تکرار به بهترین مرحله میرسد.

 

در پایان لازم به ذکر است که مهارت های یادگیری از صفر تا صد زبان انگلیسی زیاد و متفاوت بوده و هر آموزشگاه یا معلمی به شیوه ی خودش کار میکند. اما طرز ارائه ی این مهارتها به زبان آموز بسیار مهم بوده و برای هرزبان آموزی بر مبنای شرایط او متفاوت میباشد.