زبان انگلیسی اعداد یا زبان اعداد موضوعی به نظر ساده است . همه ما تا حدودی با اعداد در زبان انگلیسی آشنا هستیم حتی کودکان زمانی که وارد مدرسه میشوند اعداد انگلیسی را میشناسند. اما این آشنایی تا جایی ما را یاری میکند که پای اعداد تک رقمی یا دو رقمی در میان باشد . زمانی که پای اعداد بزرگ ، اعشاری یا کسری به میان می آید شرایط دچار پیچیدگی هایی میشود که نیاز مند اطلاعات بیشتری از زبان انگلیسی است.
ممکن است در یک متن آماری به زبان انگلیسی بخواهیم عدد دو ملیون و هشتصد هزار دویست و سی پنج را بخوانیم ، یا در یک تابلو تبلیغاتی اینترنت با کلمه سرعت  ۴.۵G  مواجه شویم ، یا حتی یک تاریخ را به انگلیسی بیان کنیم اینجاست که نیاز به اطلاعات بیشتر و وسیع تری در زمینه اعداد در زبان انگلیسی داریم.

 

تاریخچه شمارش اعداد در زبان انگلیسی

در بسیاری از کشور های انگلیسی زبان از جمله بریتانیا سیستم شمارش اعداد در گذشته با آنچه امروز می بینیم تفاوت چشمگیری داشته است از جمله سیستم اعداد دو به دو که اعداد فرد در آن جایی نداشت . پس از آن سیستم شمارش اعداد رومی در اروپا رواج یافت که بسیار پیچیده و دشوار بود اعداد رومی که مثلا عدد ۹۳۸ در آن به صورت ۱۰۰ -۱۰۰۰ و ۱۰ ۱۰ ۱۰ ، ۵ ، ۱ ، ۱ ، ۱ نوشته می شد با ورود سیستم شمارش اعداد ده دهی خوارزمی در اواسط قرون وسطا به اروپا از جمله کشور های انگلیسی زبان سیستم شمارش اعداد را دچار تغییر و تحول جدی کرد . پس از این تغیرات اعداد به صورت آنچه امروز میشناسیم به وجود آمدند .

 

اعداد در زبان انگلیسی به دو دسته کلی تقسیم میشوند :
• Cardinal numbers یا اعداد اصلی
• Ordinal numbers یا اعداد ترتیبی

 

Cardinal numbers یا اعداد اصلی
قطعا اعداد جزء اولین نیاز های ما برای یادگیری زبان انگلیسی وشروع آموزش آسان هستند سیستم شمارش اعداد به زبان انگلیسی و فارسی کاملا به هم شبیه هستند برای همین آموزش زبان انگلیسی برای فارسی زبانان کاری بسیار آسان است . کافیست اعداد تک رقمی و نوع بیان دهگان صدگان و … را به اضافه نوع جای گذاری اعداد دیگر در آن را بیاموزید، حالا شما میتوانید به سادگی هر عددی را به زبان انگلیسی بیان کنید.
در اعداد دو رقمی زمانی که به عدد بیست (twenty) تا نود (ninety) میرسیم همه به یک حالت بیان میشوند. مثلا برای تلفظ اعداد بیست تا بیست و نه: مثلا برای ۲۱ نوشتن و یا خواندن عدد به صورت twenty one انجام میشود و تا ۲۹ مشابه اعداد تک رقمی پیش میرود.
ما به شما شگرد هایی پیشنهاد میدهیم که بتوانید اعداد انگلیسی را مثل آب خوردن یاد گرفته و استفاده کنید. گام اول آموزش و درک دقیق اعداد است و گام دوم مانند هر مهارت دیگری، تمرین کردن است .
شگرد اول: اعداد انگلیسی را در کار های روزمره خود استفاده کنید، مثلا تعداد وسایلی که میخواهید خرید کنید را به انگلیسی بیان کنید.
شگرد دوم: برای خودتان چالش ایجاد کنید مثلا هنگامی که تا محل کارتان یا مدرسه پیاده روی میکنید تعداد درختان را در خیابان به زبان انگلیسی بشمارید.

 

Ordinal numbers یا اعداد ترتیبی
این اعداد به لحاظ تلفظ یا نوشتن تفاوت چندانی با اعداد دیگر ندارند مثلا در بیشتر این اعداد تنها حرف th در اخر اضافه میشود مانند Fourth یا ۴th که مانند عدد ۴ در انگلیسی + حرف th تلفظ میشود اما این نوشتن و تلفظ نیز در اعداد بزرگتر پیچیدگی هایی پیدا میکند . مثلا برای عدد ۲۲nd در اعداد ترتیبی که بیست و دوم معنی میشود مینویسیم twenty – second مثلا twenty – second of April یعنی بیست و دوم ماه آپریل یا مثلا ۱۹th car یعنی نوزدهمین ماشین . اما کاربرد اعداد ترتیبی در زبان انگلیسی بسیار متفاوت است . مثلا همانطور که با هم مرور کردیم زمانی که میخواهیم تاریخ مشخصی را به زبان انگلیسی بخوانیم یا چیزی را شمارش کنیم از Ordinal numbers یا اعداد ترتیبی استفاده میکنیم.

 

اعداد اعشاری
حتما برای شما هم پیش آمده که هنگام خواندن یک تابلو تبلیغاتی در مورد سرعت اینترنت با کلمه ۴.۵ G مواجه شوید اما ندانید چگونه باید آن را تلفظ کرد . تلفظ اعداد اعشاری در انگلیسی بسیار ساده است کافیست کلمه Point را به جای ممیز بین قسمت صحیح و اعشار عدد تلفظ کنید مثلا ۴.۵ G به صورت four point five G تلفظ می شود.

درصد
گفتن درصد و اعداد در زبان انگلیسی، شامل نحوه‌ی خواندن این اعداد در انگلیسی است. خواندن درصد در زبان انگلیسی آسان است. مثلا معادل درصد percent می‌شود. روش تلقظ آن نیز به این شکل است که ابتدا اعداد را بخوانید سپس درصد یا percent را بگویید.
سایر مباحث ریاضی نیز در زبان انگلیسی تابع قوانین خاصی هستند . در صورتی که علاقه داشته باشید میتوانید آن را دنبال کنید ، حقیقتا شیرینی ریاضیات به همراه لذت یادگیری زبان انگلیسی حس ناب و بی نظیریست که ارزش دنبال کردن را دارد .