ماه ها و روزهای هفته به روسی مانند ماه ها و روزهای هفته به انگلیسی یا زبانهای دیگر، از ترتیب قابل توجهی برخوردار هستند و یادگیری این ماه ها و روزها به زبان روسی نیز مانند یادگیری آن ها به زبان های دیگر حائز اهمیت است. دلیل این اهمیت این است که زبان روسی یکی از زبان های رایج در دنیاست و بعد از زبان انگلیسی، زبان چینی و زبان اسپانیایی جایگاه ویژه ای در میان مردم دارد. بسیاری از ما ایرانی ها که از ابتدا با زبان فارسی بزرگ شده ایم و برای یادگیری زبان های دیگر به کلاسهای خصوصی رفته ایم به این باور رسیده ایم که یادگیری زبان دوم بسیار سخت و چالش برانگیز است و این سختی به خصوص در یادگیری زبان روسی بسیار به چشم می آید. اگر بخواهیم با یک دید کلی به زبان روسی نگاه کنیم شاید به این نتیجه برسیم که خواندن حروف به زبان روسی متفاوت و عجیب غریب است و حتی نمیتوانیم ماه ها و روزهای هفته به زبان روسی را مانند زبان های دیگر به راحتی یاد بگیریم و در برابر یادگیری آنها مقاومت میکنیم. اما واقعیت امر چیز دیگری است.

 

ما در این مقاله سعی داریم ذهنیت شما را کاملا تغییر دهیم. چرا که برای یادگیری زبان روسی مجبور نیستیم ‌نگران املای کلمات و حتی نحوه ی درست نوشتن آن ها باشیم و همین امر راحتی یادگیری زبان روسی را در مقایسه با زبانهای دیگر چندین برابر می کند. در این مقاله اطلاعاتی در ارتباط با ماه ها و روزهای هفته به روسی در اختیار مخاطب قرار میگیرد. در ابتدا بهتر است بدانیم که دانستن روزهای هفته به زبان روسی از اطلاعات مهم و عمومی در یادگیری این زبان است. پس ندانستن آنها، نشان دهنده ی اطلاعات عمومی پایین ما در ارتباط با زبان روسی است. قبل از ذکر کردن نام روزهای هفته، خوب است بدانیم که تعطیلات آخر هفته بر خلاف ایران که یک روز است در روس دو روز است و این به دلیل متفاوت بودن تقویم میلادی و خورشیدی آنهاست. ایران دارای تقویم خورشیدی است و تعطیلات آخر هفته ی آنها تنها جمعه می باشد در صورتی که روسیه دارای تقویم میلادی است و دو روز شنبه و یکشنبه تعطیلات آخر هفته آنها محسوب میشود. پس آغاز هفته در روسیه، روز دوشنبه می باشد. این روز به زبان روسی понедельник گفته میشود. برای نوشتن روزهای هفته به زبان روسی، هرگز از حروف بزرگ استفاده نمی کنیم و برعکس زبان انگلیسی که شروع روزهای هفته با حروف بزرگ نوشته میشوند، روزهای هفته در زبان روسی به صورت کوچک نوشته میشوند. اما این در صورتی است که در ابتدای جمله قرار نگیرند. اگر روزهای هفته به روسی در ابتدای جمله قرار گرفت با حروف بزرگ نوشته میشوند. اکنون به بقیه ی روزهای هفته در پایین اشاره میکنیم.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

 

فارسی                                                روسی
سه شنبه                                вторник
چهارشنبه                                    среда
جمعه                                    пятница

فارسی                                             روسی
پنج شنبه                                     четверг
شنبه                                           суббота
یک شنبه                              воскресенье

 

برای تلفظ این کلمات اصلا نگران نباشید چرا که ما در این مقاله طرز تلفظ این کلمات را به صورت فارسی دراختیار شما قرار میدهیم. روز دوشنبه در زبان روسی (پانیدیلنیک) تلفظ میشود. روز سه شنبه (وتورنیک)، چهارشنبه (سردا)، پنج شنبه (چت ویرگ)، جمعه (پیات نیتسا)، شنبه( سوب بوتا) و روز یکشنبه (واسکریسین) تلفظ میشود.
همانطور که می بینید تلفظ این کلمات از ریتم خاصی برخوردار بوده و به همین دلیل به راحتی تلفظ میشوند. بعد از ذکر روزهای هفته به روسی نوبت به ماههای سال به زبان روسی میرسد. این ماه ها مانند ماه های زبان انگلیسی از ژانویه شروع شده و به دسامبر ختم میشوند. یکی از مواردی که در یادگیری ماه های زبان روسی باید در نظر گرفت اینست که این ماه ها هرگز با حروف بزرگ نوشته نمی شوند مگر اینکه در ابتدای جمله قرار بگیرند. نکته ی دیگر در ارتباط با ماههای سال به زبان روسی این است که این ماه ها همیشه مذکر هستند.

 

ژانویه                      январь
فوریه                     февраль
مارس                         март
آوریل                      апрель

مه                              май
ژوئن                        июнь
ژوئیه                        июль
اوت                        август

سپتامبر                        сентябрь
اکتبر                             октябрь
نوامبر                             ноябрь
دسامبر                          декабрь

 

تلفظ ماه های سال به روسی نیز همانند تلفظ روزهای هفته بدون دردسر و راحت میباشند. برای بهتر و آسانتر کردن یادگیری این زبان، ما به تلفظ آنها مانند روزهای هفته اشاره میکنیم. ماه ژانویه (یانوار)، فوریه(فورال)، مارس(مارت)، اوریل(آپریل)، مه(مای)، ژوئن(اییون)، جولای(اییول)، اگوست(آوگووست)، سپتامبر(سنتیابر)، اکتبر(اکتیابر)، نوامبر(نایابر)، دسامبر(دکابر) تلفظ میشوند. اما برای یادگیری ماه ها و روزهای هفته به روسی تنها به نام آنها اکتفا نکنید. هدف ما از نوشتن این مقاله این است که بتوانیم نهایت یادگیری درست با اطلاعات جامع را در اختیار مخاطب خود قرار دهیم. بدون شک ما به کلماتی دیگر مانند هفته، روز، ماه، آخر هفته و کلماتی از این قبیل نیاز داریم. در ادامه به اصطلاحاتی که در ارتباط با ماه ها و روزهای هفته هستند اشاره میکنیم.

 

– اصطلاح ؟Какой сегодня день برای پرسیدن امروز چه روزی است در زبان روسی استفاده میشود.
– کلمه ی روزهای کاری در زبان روسی به این صورت نوشته و استفاده میشود: рабочий день
– اما برای گفتن کلمه ی آخر هفته در زبان روسی از уик-энд استفاده میشود.
– برای پرسیدن سوال: در چه ماهی ….از عبارت زیر استفاده میکنیم: …..В каком месяце

 

از این عبارت میتوانیم برای پرسیدن سوالاتی مانند در چه ماهی متولد شدی یا در چه ماهی هستیم استفاده کنیم. عبارات و اصطلاحات زیادی در قالب موضوع ماه ها و روزهای هفته به روسی وجود دارند که با تنها کمی تمرکز بر روی آنها میتوانید به راحتی آنها را یاد گرفته و ملکه ی ذهنتان کنید. همانطور که میبینید گفتن روزهای هفته و ماه ها به روسی بر خلاف نظر بسیاری از مردم که فکر می کنند یادگیری این زبان دشوار است، بسیار جذاب و راحت می باشد. شما می توانید به راحتی و در کمتر از دو ساعت با خواندن مقالاتی از این قبیل و یا سرچ کردن در کانالهای آموزشی زبان روسی بدون نیاز به دیگران، روزهای هفته و ماه ها به روسی را به خوبی یاد بگیرید. این یادگیری بدون شک بسیار لذت بخش تر و کم هزینه تر از آموزش دیدن توسط دیگران است!
و اما آکادمی زبان بهین دانش باتوجه به نیاز شما عزیزان به یادگیری زبان روسی، علاوه بر دوره های ترمیک زبان روسی، دوره های فشرده ی زبان روسی را نیز درنظر گرفته است. در دوره ی آموزش زبان روسی در ۵۰ روز یا دوره ی ROCKET زبان روسی شما میتوانید زبان روسی را در ۲ ماه به جای دو سال یاد بگیرید. این دوره ی ۵۰ روزه شامل ۳۰ جلسه عمومی و ۶۰ جلسه خصوصی میباشد و انتخاب ساعت کلاس های دوره راکت به اختیار خود زبان اموزان است. برای کسب اطلاعات بیشتر از دوره های ROCKET و همچنین برای انتخاب زبان دوم و دوره مناسب با شرایط خود، با ثبت مشخصات خود در بخش زیر، منتظر تماس کارشناسان ما بوده و از مشاوره رایگان مشاوران آکادمی زبان بهین دانش بهره مند شوید.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

 

کارشناسان ما همه روزه، بجزء روزهای تعطیل، از ساعت ۸ صبح الی ۸ شب، آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان خواهند بود. همچنین با اولین ثبت نام و تا انتهای این مسیر، شما می توانید از پشتیبانی و حمایت کارشناسان ما بهره برده و همگام با هر مسیر خود، آنها را در کنار خود داشته باشید.کارشناسان ما همه روزه، بجزء روزهای تعطیل، از ساعت ۸ صبح الی ۸ شب، آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان خواهند بود. همچنین با اولین ثبت نام و تا انتهای این مسیر، شما می توانید از پشتیبانی و حمایت کارشناسان ما بهره برده و همگام با هر مسیر خود، آنها را در کنار خود داشته باشید، موسسه زبان بهین دانش تلاش می کند که کلاس های آنلاین را در دوره های فشرده و راکت ارائه دهد تا شما برای آموزش زبان روسی و زبان های دیگر مجبور به رفتن به کلاس حضوری نشوید.