اعداد روسی یا чисел تا چه اندازه میتواند به یادگیری آنچه از زبان روسی می خواهیم به ما کمک کند ؟به جای دادن پاسخ صریح به این سوال بیایید کمی در کلیت این موضوع تامل کنیم . تاثیر آگاهی و شناخت اعداد در مکالمه ، نوشتن و مطالعه در هنگام یادگیری یک زبان جدید آنقدر شگرف و گسترده است که بر هیچکس پوشیده نیست . روسی با توجه به اینکه یکی از همه گیر ترین زبان های زنده دنیاست و افراد بسیاری به این زبان سخن میگویند و نیز به عنوان زبان یک تمدن باستانی آنچنان جایگاهی برای اعداد قائل است که برای برخی جنسیت در نظر میگیرد . در زبان روسی اعداد один (یک) و два (دو) دارای جنسیت هستند. یعنی با توجه به جنس چیزی که شمرده می شود، ظاهر این اعداد مقداری تغییر می کند. به این ترتیب که один برای مذکر، одна برای مؤنث، одно برای خنثی بکار می رود.

زبان روسی
زبان روسی یکی از غنی ترین و پر جمعیت ترین زبان های دنیاست . به لحاظ غنا آنچنان پر بار است که میتواند نویسنده گانی چون چخوف و تولستوی را به دنیا معرفی کند. یادگیری زبان روسی میتواند امکان بهره گیری از این ادبیات را برای ما فراهم سازد. آموزش آنلاین زبان روسی به صورت فشرده، فوق فشرده برگزار می شود.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

 

اعداد اصلی در زبان روسی:
سیستم شمارش اعداد در زبان روسی به زبان فارسی شباهن بسیار دارد. لذا یادگیری آن برای فارسی زبانان یا حتی افرادی که به زبان عربی یا زبان انگلیسی صحبت میکنند بسیار آسان است.

 

عدد                 در روسی
один                        ۱
два                          ۲
три                         ۳

عدد                  در روسی
четыре                     ۴
пять                         ۵
шесть                       ۶

عدد               در روسی
семь                      ۷
восемь                  ۸
девять                   ۹

 

بیان اعداد رو رقمی به این شیوه است که یکان و دهگان را در کنار هم قرار داده و می خوانیم . اعداد دو رقمی بدون یکان در روسی عبارتند از :

 

عدد              به زبان روسی
Десят                       ۱۰
двадцать                  ۲۰
тридцать                  ۳۰

عدد               به زبان روسی
сорок                        ۴۰
пятьдесят                 ۵۰
шестьдесят               ۶۰

عدد               به زبان روسی
семьдесят                  ۷۰
восемьдесят              ۸۰
девяносто                 ۹۰

 

زمانی که بخواهیم عددی که دارای یکان است ، بخوانیم دو قسمت یکان و دهگان را در کنار هم قرار می دهیم . مثلا برای بیان عدد ۴۵ کافیت ابتدا sorapk) сорок) و سپس  bet) пять) را بگوییم.
اعداد ترتیبی در زبان روسی
: همه ما از کاربرد اعداد ترتیبی در زبان های مختلف آشنا هستیم . این نوع اعداد ما را بیشتر از اعداد اصلی در مکالمه زبان روسی یاری میکنند . مهم ترین کاربرد اعداد ترتیبی بیان تاریخ است . اما برای شمارش نیز به کار گرفته می شود.

 

 عدد ترتیبی                          در زبان روسی
اول                                          первый
دوم                                          второй
سوم                                         третий
چهارم                                 четвёртый

عدد ترتیبی                             به زبان روسی
پنجم                                             пятый
ششم                                           шестой
هفتم                                          седьмой
هشتم                                         восьмой

عدد ترتیبی                   به زبان روسی
نهم                                 девятый
دهم                                десятый
صدم                           Одна сотая
هزارم                      Моя тысячная

 

همانطور که قبلا گفته شد یکی از کاربرد های اعداد ترتیبی در زبان روسی بیان تاریخ است .
به مثال زیر توجه کنید :
?Какой сегодня день (امروز چه روزی است؟)
.Сегодня Двадцать первый ноября ۲۰۲۰ года (امروز ۲۱ نوامبر، ۲۰۲۰ است.)
ریاضیات در زبان روسی: یادگیری اعداد در زبان روسی می تواند پیش زمینه ای برای آموزش ریاضی به زبان دوم باشد . افرادی که قصد مهاجرت و ادامه تحصیل در کشور روسیه را دارند باید برای یادگیری اعداد و ریاضیات در زبان روسی انرژی بیشتری بگذارند. درصد در زبان روسی کلمه protsentov) Процентов) در زبان روسی به معنی درصد است این یکی از ساده ترین قسمت های دستور زبان روسی در ریاضیات است کافی است عدد مورد نظر را بیان کرده و سپس کلمه Процентов را پس از آن تکرار کنید. اعشار در زبان روسی اعداد اعشاری غیر از نقش مهمی که در ریاضیات در زبان روسی دارند ، میتوانند در تسلط و مهارت ما در مکالمه نیز تاثیر گذار باشد. Точка معادل روسی ممیز در این زبان است برای بیان یک عدد اعشاری می توان کلمه را بین عدد صحیح و اعشار بیان کنید مثلا برای خواندن ۵.۳ به صورت пять Точка три انجام می شود. انتخاب یادگیری زبان روسی به عنوان زبان دوم میتواند به سرعت نقطه عطفی در زندگی شما ایجاد کند. شما باید با حفظ انگیزه، اعتماد به نفس و تمرین به یادگیری ادامه دهید. این موضوع شما را به یک زبان آموز موفق در زمینه زبان روسی تبدیل میکند.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

 

موسسه زبان بهین دانش با بیش از یک دهه تجربه در ارائه دوره های آموزشی زبان های خارجی ،آموزش زبان روسی را از سطح مقدماتی تا پیشرفته برای علاقه مندان به زبان روسی ، مهاجران به کشور های روسی زبان و صاحبان مشاغل بین الملل ارائه میدهد . این دوره ها به دو صورت ترمیک و فشرده برگذار میشود و صاحبان مشاغل یا افراد شاغل میتوانند با شرکت در دوره فشرده زبان روسی ساعت برگذاری کلاس را با توجه به فرصتی که برای آموزش زبان در نظر گرفته اند ، مکالمه زبان روسی و نوشتن زبان روسی را بیاموزند .