اعداد روسی یا чисел تا چه اندازه می‌تواند به یادگیری آنچه از زبان روسی می‌خواهیم به ما کمک کند؟ به جای دادن پاسخ صریح به این سوال بیایید کمی در کلیت این موضوع تامل کنیم. تاثیر آگاهی و شناخت اعداد در مکالمه، نوشتن و مطالعه در هنگام یادگیری یک زبان جدید آنقدر شگرف و گسترده است که بر هیچکس پوشیده نیست. روسی با توجه به اینکه یکی از همه گیرترین زبان‌های زنده دنیاست و افراد بسیاری به این زبان سخن می‌گویند و نیز به عنوان زبان یک تمدن باستانی آنچنان جایگاهی برای اعداد قائل است که برای برخی جنسیت در نظر میگیرد. در زبان روسی اعداد один (یک) و два (دو) دارای جنسیت هستند. یعنی با توجه به جنس چیزی که شمرده می‌شود، ظاهر این اعداد مقداری تغییر می‌کند. به این ترتیب که один برای مذکر، одна برای مؤنث، одно برای خنثی بکار می‌رود. زبان روسی یکی از غنی‌ترین و پر جمعیت‌ترین زبان‌های دنیاست. به لحاظ غنا آنچنان پر بار است که میتواند نویسنده گانی چون چخوف و تولستوی را به دنیا معرفی کند. یادگیری زبان روسی میتواند امکان بهره گیری از این ادبیات را برای ما فراهم سازد.

اعداد روسی

ما مقالات بسیاری برای آموزش زبان روسی تهیه دیده‌ایم اما در این مقاله به بررسی اعداد در زبان روسی خواهیم پرداخت. اعداد در روسی به دو دسته اعداد اصلی و اعداد ترتیبی تقسیم می‌شوند. به مطالب، اعداد و کلمات زبان روسی که در ادامه گفته خواهد شد دقت فرمایید…

اعداد اصلی در زبان روسی

سیستم شمارش اعداد در زبان روسی به زبان فارسی شباهت بسیار دارد. لذا یادگیری آن برای فارسی زبانان یا حتی افرادی که به زبان عربی یا زبان انگلیسی صحبت می‌کنند بسیار آسان است.

عدد              در روسی
один                     ۱
два                       ۲
три                       ۳

عدد              در روسی
четыре                ۴
пять                     ۵
шесть                  ۶

عدد              در روسی
семь                    ۷
восемь               ۸
девять                ۹

نکته: بیان اعداد رو رقمی به این شیوه است که یکان و دهگان را در کنار هم قرار داده و آن عدد را می‌خوانیم. اعداد دو رقمی بدون یکان در روسی عبارتند از :

عدد            به زبان روسی
Десят                       ۱۰
двадцать                 ۲۰
тридцать                  ۳۰

عدد            به زبان روسی
сорок                       ۴۰
пятьдесят               ۵۰
шестьдесят            ۶۰

عدد           به زبان روسی
семьдесят             ۷۰
восемьдесят        ۸۰
девяносто             ۹۰

نکته: زمانی که بخواهیم عددی که دارای یکان است را بخوانیم دو قسمت یکان و دهگان را در کنار هم قرار می‌دهیم. مثلا برای بیان عدد ۴۵ کافیست ابتدا sorapk) сорок) و سپس bet) пять) را بگوییم.

اعداد ترتیبی در زبان روسی

همه ما از کاربرد اعداد ترتیبی در زبان‌های مختلف آشنا هستیم. این نوع اعداد ما را بیشتر از اعداد اصلی در مکالمه زبان روسی یاری می‌کنند. مهم‌ترین کاربرد اعداد ترتیبی بیان تاریخ است. اما برای شمارش نیز به کار برده می‌شوند.

 عدد ترتیبی                        در زبان روسی
اول                                        первый
دوم                                         второй
سوم                                        третий
چهارم                                 четвёртый

عدد ترتیبی                        به زبان روسی
پنجم                                         пятый
ششم                                      шестой
هفتم                                     седьмой
هشتم                                    восьмой

عدد ترتیبی                       به زبان روسی
نهم                                     девятый
دهم                                     десятый
صدم                                Одна сотая
هزارم                           Моя тысячная

همانطور که قبلا گفته شد یکی از کاربردهای اعداد ترتیبی در زبان روسی بیان تاریخ است.
به مثال زیر توجه کنید:

Какой сегодня день?
(امروز چه روزی است؟)
Сегодня Двадцать первый ноября ۲۰۲۰ года.
(امروز ۲۱ نوامبر، ۲۰۲۰ است.)

ریاضیات در زبان روسی

یادگیری اعداد در زبان روسی می‌تواند پیش زمینه‌ای برای آموزش ریاضی به زبان دوم باشد. افرادی که قصد مهاجرت و ادامه تحصیل در کشور روسیه را دارند باید برای یادگیری اعداد و ریاضیات در زبان روسی انرژی بیشتری بگذارند. کلمه otsentov) Процентов) در زبان روسی به معنی درصد است این یکی از ساده‌ترین قسمت‌های دستور زبان روسی در ریاضیات می‌باشد. کافی است عدد مورد نظر را بیان کرده و سپس کلمه Процентов را پس از آن تکرار کنید.
اعشار در زبان روسی غیر از نقش مهمی که در ریاضیات زبان روسی دارند، می‌توانند در تسلط و مهارت ما در مکالمه نیز تاثیر گذار باشد. Точка معادل روسی ممیز در این زبان است برای بیان یک عدد اعشاری می‌توان کلمه را بین عدد صحیح و اعشار بیان کنید مثلا برای خواندن ۵.۳ به صورت пять Точка три انجام می‌شود. انتخاب یادگیری زبان روسی به عنوان زبان دوم میتواند به سرعت نقطه عطفی در زندگی شما ایجاد کند. شما باید با حفظ انگیزه، اعتماد به نفس و تمرین به یادگیری ادامه دهید. این موضوع شما را به یک زبان آموز موفق در زمینه زبان روسی تبدیل می‌کند.

موسسه زبان احمدرضا ابراهیمی با بیش از یک دهه تجربه در ارائه دوره‌های آموزشی زبان‌های خارجی، آموزش زبان روسی را از سطح مقدماتی تا پیشرفته برای علاقه‌مندان به زبان روسی، مهاجران به کشورهای روسی زبان و صاحبان مشاغل بین الملل ارائه می‌دهد. این دوره‌ها به دو صورت فشرده (آموزش زبان روسی در 50 جلسه) و فوق فشرده (آموزش زبان روسی در 50 روز) تحت عنوان راکت برگذار می‌شود. دوره‌های راکت با سیستم آموزشی متفاوت به آموزش زبان آموزان می‌پردازد. این دوره به همراه اساتید چند زبانه خود و با سریال به آموزش زبان روسی و یا دیگر زبان‌ها می‌پردازد. آموزش زبان با سریال با ایجاد مهارت‌ها و عادات زبانی صحیح در زبان آموزان باعث می‌شوند یادگیری زبان با سریال به خوبی صورت گیرد. یکی از مهارت‌ها و عادات زبانی کپی کردن می‌باشد. با شنیدن این عبارت باعث می‌شود بسیاری به اشتباه معنای این عبارت را درک می‌کنند اما ما به شما پیشنهاد می‌کنیم برای درک بهتر به مطالعه مقاله کپی کردن جملات بپردازید.
در طول دوره و آموزش با سریال شما بسته به نیازهای زبانی به آموزش و یادگیری می‌پردازید و نیازهای زبانی زبان آموزان با توجه به نیازهای روز بشر رفع خواهد شد.
علاوه بر مطالب گفته شده باید به این نکته اشاره کرد که دوره‌های راکت برای دسترسی همگانی و استفاده از مزایای بیشتر به صورت خصوصی و آنلاین برگزار می‌شوند.
در صورت تمایل برای شرکت در دوره‌ها، دریافت مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به تکمیل فرم مشاوره و ثبت نام در انتهای صفحه بپردازید و یا از طریق پشتیبانی سایت و یا با شماره تلفن 09333558002 با ما ارتباط حاصل نمایید.