IELTS7 Banner 01 8 گرامر زبان روسی,قواعد زبان روسی

قواعد زبان روسی مانند زبان‌های دیگر، ساختار منحصر به‌ فرد و شیرینی دارد. از آنجایی که برای یادگیری هر زبان قدم اول آشنایی با گرامر آن زبان و نحوه به کارگیری آن در مکالمات است، ابتدا با گرامر زبان روسی شروع می‌کنیم. شما در ابتدا باید بدانید که چگونه فعل، اسم، ضمایر و… در جملات استفاده می‌شوند.
خوب است بدانید که زبان روسی یکی از شش زبان رسمی سازمان ملل و پنجمین زبان رایج بعد از انگلیسی، چینی، اسپانیایی و عربی است.
تحقیقات انجام گرفته نشان می‌دهد که زبان روسی در رده بندی زبان‌های سخت خوشبختانه در اوایل لیست قرار ندارد. یعنی یادگیری زبان روسی هنوز هم در مقایسه با زبان‌های دیگری از قبیل زبان عربی، چینی، ژاپنی و کره‌ای آسان‌تر است.
با این حال نباید از سختی‌های یادگیری برخی زبان های دیگر نیز چشم پوشی کرد مثلا زبان چینی که کارکترهای بسیاری دارد مطمئنا دشوارتر از یادگیری زبان روسی است که فقط ۳۳ حرف برای الفبا دارد و به این صورت که اغلب دارای تلفظ ثابتی نیز هستند یعنی همانطور که دیده می شوند، تلفظ می شوند و هرجای کلمات قرار بگیرند همانگونه تلفظ می شوند. و این یک نکته بسیار خوب در این زبان است. و یکی دیگر از مزیت‌های بی‌نظیر در قواعد زبان روسی این است که کلمات همانطور که تلفظ می‌شوند نوشته می شوند.
از دیگر نکات جالبی که در قواعد زبان روسی وجود دارد این است که جای لغات بصورت مداوم در جملات تغییر می‌کند و این کاری است که خود روس زبان‌ها انجام می‌دهند، آنهم بدون اینکه معنا عوض شود. به زبان ساده تر اینکه یک جمله را به چند شکل مختلف بیان می‌کنند بدون آنکه از معنای جمله کاسته شود.

گرامر زبان روسی

  • جنسیت اسامی:

در قواعد زبان روسی ساختار جنسیت اسامی، بخش بسیار مهم و قابل توجهی است که با توجه به حروفی که در انتهای کلمه می‌چسبد می‌توان جنسیت را از روی آن بخش مشخص کرد. حال به چه صورت؟ به جملات زیر دقت کنید: برای هرکدام از جنسیت اسامی مثال‌هایی گفته شده است که دقیقا همان حروف در پایان جمله بکار رفته است.

اسامی مذکر = мужской род
حروف к й м л، نشانه این است که اسم مذکر است.

اسامی مؤنث = женский род
حرف “а” , “я” و “ия” نشانه این است که اسم مونث است.

اسامی خنثی = средный род
حرف “о” ,“е” و “ие” نشانه این است که اسم خنثی است.

  • ویژگی اسامی:

هر اسم در زبان روسی ۳ ویژگی دارد:

۱) جنس род

۲) شمار число

۳) حالت падеж

  • حالت یا پادژ:

یکی دیگر از مباحثی که می‌توان در مورد زبان روسی مطرح کرد این است که زبان روسی دارای ۶ نوع حالت می‌باشد که عبارتند از:

Именительный Падеж/ Nominative

Родительный Падеж/ Accusative

Предложный Падеж/ Prepositional

Винительный Падеж/ Genitive

Дательный Падеж/ Dative

Творительный Пвдеж/ Instrumenta

چند نکته:

چند نکته بسیار مهم که در قواعد زبان روسی مورد توجه است:

_ قرار گرفتن استرس یا تکیه در کلمات قانون خاصی ندارد.

_ با تغییر استرس معنی کلمه عوض می‌شود.

  • ساختار جمله:

در زبان روسی ساختار جملات نیز اهمیتی ندارد. در بیان ساده‌تر ترتیب لغات در جمله چندان اهمیتی ندارد البته در نگاه عمیق‌تر، ترتیب کلمات تمرکز جمله ما را مشخص می‌کند. برای مثال به جمله زیر دقت کنید.
” امروز سگ گربه را گرفت” این جمله را میتوان به هشت فرم متفاوت بیان کرد.

.Сегодня собака поймала кота
.Cобака поймала кота сегодня
.Поймала собака кота сегодня

.Сегодня собака кота поймала
.Собака кота поймала сегодня
.Поймала кота собака сегодня

.Кота поймала собака сегодня
.Кота собака поймала сегодня

  • ضمیر اشیاء:

در انگلیسی اشیاء بی جان با ضمیر It نشان داده می‌شوند اما در زبان روسی اشیاء بی جان معمولا با یک ضمیر مربوط به جنسیت بیان می‌شوند.

он (ohn) : اگر اسم به جسم مذکر مربوط می‌شود.
она (ah-NAH) : اگر اسم به جسم مونث مربوط می‌شود.

 (ah-NOH) оно : اگر اسم به جسم خنثی مربوط می‌شود.
(ah-NEE) они : اگر اسم به یک چیز جمع اشاره می‌کند.

  • جملات روزمره روسی:

در آخر با چند عبارت زیبا و قابل استفاده در روزمره آموزش را به پایان می‌رسانیم.

سلام (رسمی)‌: Здравствуйте

سلام (غیررسمی) : Привет

حالتان چطور است؟ ( رسمی ): ?Как поживаете

چطوری؟ (غیر رسمی): ?Как поживаешь

صبح بخیر : Доброе утро

خوبم، ممنونم: Спасибо, хорошо

بد نیستم: Неплохо

بله: dah – дa

خیر: nyet! – Hет

تا به این جای مقاله با برخی از نکات گرامری زبان روسی آشنا شدید. یادگیری قواعد هر زبانی نیاز به یک راهبر حرفه‌ای دارد و به صورت خودآموز ممکن است در مسیر برای شما مشکلات بسیاری از جمله طولانی شدن مسیر رخ دهد. بهتر است گرامر زبان را به صورت ناخودآگاه فرا بگیرید. اما چطور امکان پذیر است؟
زمانی که آموزش و یادگیری زبان آموزان با فیلم و سریال رخ دهد این ناخودآگاه سازی رقم خواهد خورد. اما آیا فقط تماشای فیلم کافی است؟
حتی تماشای فیلم و سریال هم نیاز به رعایت اصول و نکاتی دارد. برای آشنایی و رعایت این نکات نیاز به راهبری حرفه‌ای است. موسسه زبان احمدرضا ابراهیمی با ابداع دوره های راکت و آموزش از طریق سریال تجربه‌ای بی‌نظیر را برای شما رقم خواهند زد. دوره‌های راکت به دو صورت فشرده (آموزش زبان روسی در 50 جلسه) و فوق فشرده (آموزش زبان روسی در 50 روز) برگزار می‌شوند و شما بسته به نیاز و با کمک مشاوران ما می‌توانید هر یک از این دوره‌ها را انتخاب کنید. برای سهولت و ارتقا سریع تر زبان آموزان کلاس‌ها به صورت خصوصی و آنلاین برگزار می‌شوند و شما بدون محدودیت‌های زمانی و مکانی در اقصی نقاط دنیا می‌توانید به یادگیری بپردازید.
برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان به تکمیل فرم مشاوره و ثبت نام در انتهای صفحه بپردازید و یا از طریق شماره تلفن 09353558002 با ما تماس حاصل فرمایید.