سریع ترین روش یادگیری لغات چیست؟ کدام روش برای حفظ کردن لغات، ایده آل تر است؟ روش های یادگیری لغات کدامند؟ طرح سوالاتی به این شکل، برای تمامی کسانی که در مرحله مقدماتی آموزش زبان هستند، همیشه وجود داشته است. به همین دلیل ما در نظر داریم که به این سوالات، با ارائه مقاله پیش روی شما، پاسخ دهیم.
البته بهتر است قبل از ارائه این روش ها، به یک نکته اساسی توجه داشته باشید. کارشناسان علم زبان آموزی، در واقع به این نتیجه رسیده اند که در یادگیری زبان بهتر است، زبان آموزان به حفظ کردن لغات به شکل سنتی نپرداخته و از آن اجتناب بورزند. در حقیقت این شکل نگاه کردن به موضوع، می تواند برای تمامی ما مسیر سختی را در فراگیری زبان رقم بزند.
بسیاری با روش های متفاوت، دست به حفظ کردن واژگان و یا حتی عبارات و اصطلاحات می زنند، اما پس از مدتی در میابند که مسیر را اشتباه رفته و مدت طولانی ای را در جاده اشتباهی که انتخاب کرده اند، دور زده اند. اما امروز ما اینجا هستیم تا بهترین روش یادگیری لغات را به شما یاد داده و شما را برای یکی از چالشی ترین انتخابی که کرده اید، آماده سازیم. با ما همراه باشید…

 

تکنیک های یادگیری زبان و یا حتی لغات، برای افراد مختلف، متفاوت است و بسیاری از افراد وجود دارند که بدون آگاهی از این موضوع و شناخت سبک یادگیری خود، مسیر انتخابی دوست یا همکلاسی خود را انتخاب می کنند و البته که در انتها نتیجه ای را که آنها گرفته اند را، بدست نخواهند آورد.
برای همین منظور بهتر است که به چند روش اشاره ای داشته باشیم و این شما باشید که با توجه به شناختی که در یادگیری شخصی بدست آورده اید، یکی از این روش ها را انتخاب نمایید. بعد از آن بهتر است که به چند نکته در حفظ کردن لغات اشاره ای داشته و شما با ارائه این تکنیک ها، استفاده بهتری از روش های ارائه شده ببرید.

– یادگیری لغات با جعبه لاینتر
جعبه لاینتر یکی از روش های قدیمی است که اسم آن از زبان شناسی به همین اسم، برگرفته شده است. در واقع لاینتر اعتقاد داشت که با این جعبه جادویی شما می توانید در مدت محدودی، بسیاری از لغات کاربردی را فرا بگیرید و در مکالمات روزانه خود از آنها استفاده کنید.
این جعبه به مرور چیزی را به شما می دهد که بهتر است نام آن را تلاش و یا تعهد مستمر بنامیم تا یادگیری لغات! در واقع این جعبه به شما بیش از اینکه در حفظ لغات کمکی کرده باشد در تلاش و تمرین مستمر کمک می کند و این خود می تواند یکی از نکات قوت این جعبه جادویی باشد.
از نکاتی که در بکار بردن از آن باید توجه داشته باشید این است که، سعی کنید لغات را در معنی استفاده کرده و معنی و مفهوم آن را نیز در جمله بیابید. در واقع این روش روش موثری است که دیکشنری های زبان اصلی مانند دیکشنری آکسفورد نیز به آن مبادرت ورزیده اند.
جعبه لاینتر امروزه در رنگ و شکل های متفاوتی وجود دارند و شما می توانید به راحتی در هر فروشگاه کتاب و یا لوازم تحریر آن را تهیه کنید. فلش کارت ها نیز برای همین منظور تهیه شده اند که می تواند کاربردی باشد. اما ما به شما پیشنهاد می کنیم که فلش کارت های زبان را خودتان تهیه کنید. اما به چه دلیل این پیشنهاد را می دهیم؟ درست است؛ شما با تهیه فلش کارت های شخصی خود می توانید دو نکته را در آن به شکل بهتری رعایت کنید: یک اینکه نقش کلمات را در جمله مشخص کنید؛ در واقع آیا این کلمه اسم است یا فعل؛ بهتر است نقش در جمله مشخص شود.
دوم اینکه کلمات را در جملات فرا بگیرید و به هیچ وجه از حفظ کردن لغات به شکل سنتی، تن ندهید. در واقع این کار به شما کمک می کند که پس از مدتی جملات را نیز به شکل لغت به لغت ترجمه نکنید و با توجه به مفهومی که از جمله دریافت می کنید از آن استفاده ببرید.

– یادگیری لغات به روش کدینگ
این روش گرچه امروزه به شکل ویژه تری معرفی شده است، اما در حقیقت از روش های قدیمی ای بوده است که بسیاری از ما نه تنها برای حفظ لغات بلکه برای فعالیت های دیگری از جمله، حفظ فرمول ها، از آنها استفاده کرده ایم. روش کدینگ از روش هایی است که بسیاری از آموزشگاه های زبان به شکل تخصصی به آموزش آن می پردازند و هزینه های بسیاری را برای آموزش آن، به زبان آموزان تحمیل می کنند.
اما چیزی که مبرهن است این است که این روش به شکل ساده ای قابل اجراست و نیازی به آموزش دیدن در مراکز آموزش زبان ندارد. در واقع شما می توانید به برای هر لغت یک کد بدهید و البته آن را در جمله نیز، فرا بگیرید.

 

– یادگیری لغات به روش واقعی سازی
این روش یک روش ساده است و در مراحل مقدماتی آموزش زبان، می تواند روش سرگرم کننده ای نیز برای شما محسوب شود. در واقع با این روش شما کلمات و یا عباراتی را که فرا گرفته اید در زندگی واقعی خود وارد نموده و حتی اگر بلد نیستید در جمله خاصی از این کلمات استفاده نمایید می توانید از آنها در ترکیبی از جملات فارسی و به طور مثال انگلیسی استفاده ببرید. به طور مثال اگر امروز معنی potato را فرا گرفته اید و می خواهید که معنی این لغت را در طولانی مدت فراموش نکنید. اگر بتوانید آن را در جملات هر چند ساده انگلیسی بکار ببرید که چه بهتر، اما اگر نتوانستید، می توانید به طور مثال به این شکل عمل کنید: من برای خرید potato به فروشگاه سبزیجات می روم! (استفاده لغت جدید در جملات روزانه به زبان مادری!)

 

– فیلم ببینید
دیدن فیلم در حفظ لغات موثر است و البته به شما کمک خواهد کرد که از ترجمه لغت به لغت نیز، دست نگه دارید. دیدن فیلم تلفظ این لغات را به شما یاد خواهد داد و شما، شکل ادای درست آنها را از یک فرد بومی، فرا خواهید گرفت.

– بازی
بازینیز شکل سرگرم کننده تری از یادگیری لغات است. شما می توانید همیشه یک راه برای سرگرم کننده تر کردن آموزش بدست آورید و در این مرحله این راه، حفظ لغات در بازی است. در واقع کاری که شما باید بکنید این است که، برای حفظ لغات به دنبال کلمات هم معنی یا متضاد آنها باشید. این کار علاوه بر اینکه کلمات را در حافظه بلند مدت شما ثبت می کند، در واقع کلمات دیگری را زنجیر وار به شما یاد خواهد داد.

 

چیزی که همه ما آن را گاهی به فراموشی می سپاریم این است که، صبور بودن در این مسیر را جدی نمی گیریم. صبور بودن بخشی از یادگیری است و در واقع همانقدر که ما نباید از اشتباه کردن در این راه بترسیم باید صبور بودن را بخشی از عادات مثبت خود قرار دهیم.
البته صبور بودن به معنی دست روی دست گذاشتن نیست، باید بپذیریم که یادگیری هر مهارتی به گذراندن یک زمان مشخص بستگی دارد و این موضوع می تواند با تلاش مستمر شما، سرعت بیشتری به خود بگیرد.
اگر شما عزیزان علاقه مند به شرکت در دوره های آموزش زبان های خارجه هستید، می توانید با تکمیل بخش زیر و ثبت شماره تماس خود، منتظر تماس کارشناسان آموزش ما بوده و از مشاوره رایگان در انتخاب زبان و دوره متناسب با شرایط خود بهره مند شوید.
دوره های آنلاین زبان های خارجه
 در این مسیر با ادغام با دوره های آموزش راکت، مسیر جدیدی را پیش روی تمامی علاقه مندان نهاده و در واقع بخش بزرگی از زبان آموزان را خارج از مرزها و جغرافیا، در خانواده بزرگ بهین دانش، گرد هم آورده است. این دوره ها با هدف در دسترس بودن آموزش برای تمامی افراد، طراحی شده اند و همکاران ما همه روزه بجز در ایام تعطیل، از ساعت ۸ صبح الی ۸ شب، آماده پاسخ به سوالات شما در رابطه با این دوره ها و همچنین دوره های آموزشی ویژه ای که ارائه می شود، هستند و این تضمین را به شما خواهیم داد که همکاران ما در آکادمی زبان بهین دانش، شما را از لحظه اقدام به ثبت نام و تا پایان دوره مربوطه، مورد حمایت و پشتیبانی خود قرار دهند.

 

در ادامه بهتر است به این موارد نیز اشاره ای کنیم که همیشه برای یادگیری لغات، نیازی نیست که به یک روش خاص اکتفا کنیم. در واقع می توان با روش های ساده تری نیز به یادگیری لغات بپردازیم. این روش ها عبارتند از:

– بخوانید
کتاب های ساده و متناسب با سطح خود را بخوانید. خواندن بخشی از یادگیری است و به مرور علاوه بر اینکه به شکل ناخودآگاه با تعداد بیشماری لغات کاربردی آشنا می شوید، در واقع نکات گرامری را نیز به همین شیوه خواهید آموخت.

– بنویسید
نوشتن جملات و کلماتی که بتازگی فرا گرفته اید، تمرین ایده آلی است که شما می توانید در بسیاری از موارد دیگر نیز بکار ببرید. نوشتن در واقع حافظه بلند مدت شما را فعال کرده و این لغات و عبارات کاربردی برای مدتی طولانی تر در ذهن شما ثبت خواهند شد.