«کدام آموزشگاه زبان بهتر است؟» شما بهتر بودن یک آموزشگاه را با چه معیارهایی می سنجید و برای این معیارها آیا متر و قائده خاصی دارید؟ به طبع هر کدام از ما معیارهای شخصی ای، از جمله نزدیکی به محل زندگی، دارا بودن رشته زبانی که ما علاقه مند به آن هستیم و موارد این چنینی را در ابتدای موضوعاتی که به آنها فکر می کنیم، قرار می دهیم اما، موضوعات مهم دیگری که دانستن آنها برای همه ما مهم است، نیاز به یک تحقیق اصولی دارد. به طور مثال سوالهایی مانند، «بهترین آموزشگاه زبان باید به چه کارهایی مبادرت ورزید؟» «مشخصه یک آموزشگاه زبان خوب چیست؟»، «چرا یک آموزشگاه برند می شود و سایر آموزشگاه های دیگر، علارغم تلاش هایشان، هیچگونه پیشرفتی در حیطه شغلی خود نمی کنند؟» و هزاران سوال دیگر که ذهن هر یک از ما را از بدو ورود به آموزشگاه های زبان و ثبت نام در رشته و دوره مورد علاقه مان، به خود مشغول می نماید. برای این منظور بسیاری از ما به تحقیق و سرچ اینترنتی اکتفا می کنیم و تعدادی نیز برای آشنایی بهتر به تحقیقات حضوری و صحبت با پرسنل و یا زبان آموزان آن آموزشگاه می پردازند. فرقی نمی کند، همه ما می خواهیم دقیقا به یک جواب قانع کنند در مورد مهم ترین سوال خود برسیم و آن این است که آیا آموزشگاهی که انتخاب کرده ایم به نیازها و دغدغه های ما در یادگیری زبان، می پردازد؟
برای این منظور ما در این مقاله به یک سری از نکات مثبت و منفی آموزشگاه های زبان پرداخته و در صدد بررسی آنها بر می آییم. امیدواریم که این مطالب بتواند در انتخاب بهترین آموزشگاه زبان به شما عزیزان، کمک کند.

 

ویژگی های مثبت بهترین آموزشگاه های زبان!

بسیاری برای یادگیری زبان هدف، ترجیح می دهند که به جای یادگیری زبان به روش خودآموز، از اساتید حرفه ای و آموزشگاه های معتبر، بهره ببرند. اگرچه آموزش دیدن زیر نظر اساتید کاربلد و همچنین در موسسات پیشرفته، نقش مهمی را در یادگیری ایفا می کنند، اما در واقع قبل از صحبت درباره ویژگی های مثبت آموزشگاه ها، بهتر است به این نکته نیز اشاره ای داشته باشیم که آنها همه چیز نیستند و پیشرفت شما بیشتر به تلاش های مکرر خود شما بستگی خواهد داشت. در واقع همه چیز در کنار هم می توانند شما را در رسیدن به خواسته ها و اهدافتان یاری رسانده و شما را به نقطه ایده آل تان برسانند.
و اما از ویژگی های مثبت آموزشگاه های زبان چیست و چگونه می توان به این موضوعات مهم دست یافت؟

– مدیریت چند زبانه
آموزشگاه هایی که با سرپرستی مدیران چند زبانه، اداره می شوند، در واقع مسیر ایده آل تری را طی خواهند نمود. چرا که این مدیران به شکل تخصصی تر به موضوعات آموزش زبان و لوازم و تجهیزاتی که مورد نیاز است، می پردازند و به همین منظور نیازی نیست که ساعت ها به صحبت کردن درباره مسائل و مشکلات تدریس و همچنین تامین لوازم کمک آموزشی، با آنها بپردازید. در واقع شناخت زبان های مختلف توسط مدیریت، از نقاط قوت آموزشگاه محسوب می شود.

۱- تدریس زبان های مختلف
بسیاری معتقد هستند که آموزشگاه هایی که در تمامی رشته های زبانی فعالیت می کنند، آموزشگاه های قدرتمندی نیستند؛ برای اینکه آنها نمی توانند به شکل تخصصی به یک موضوع بپردازند. اما کارشناسان زبان این امر را به کلی رد کرده و معتقد هستند که آموزشگاه هایی که صاحبان کارشناس داشته باشند و از اساتید چند زبانه استفاده کنند، می توانند به صورت حرفه ای تر عمل کنند.
پرداختن به آموزش زبان های مختلف، در واقع یعنی کسب رضایت تمامی افراد علاقه مند. البته باید توجه داشت که این موضوع زمانی می تواند به بهترین شکل پیش برود که به کیفیت آموزش نیز پرداخته شود.

 

– شعبه های فراوان
داشتن شعبه های فراوان همیشه اما به منزله بهتر بودن یک آموزشگاه نسبت به آموزشگاه های تک شعبه ای نیست. اما بد یا خوب بودن آنها به رزومه ای که در طول مدت فعالیت خود به دست آورده اند، بستگی دارد. اغلب آموزشگاهی که سطح کیفی مطلوب را کسب می نماید، در صدد اضافه کردن شعبات خود بر می آید؛ این کار تا زمانی که به کیفیت آن لطمه ای وارد نشود، موردی نخواهد داشت.

– تنوع در دوره ها

یک آموزشگاه زبان خوب اصولا به نیازهای تمامی افراد پرداخته و سعی می کند که با توجه به بخش های مختلف، دوره های متفاوتی را برگزار نماید. در واقع این آموزشگاه ها تنها به برگزاری دوره های ترمیک زبان بسنده نکرده و سعی می کنند در تمامی رده های سنی، دوره های متنوعی را در راستای کار خود قرار دهند. به طور مثال علاوه بر داشتن دوره های فشرده و فوق فشرده زبان، به نیاز شاغلین نیز پاسخ داده و سعی بر این می کنند تا با دوره های آموزش زبان ویژه شاغلین و یا پرداختن به موضوع تدریس و ایجاد دوره های آموزش آنلاین انگلیسی، علاقه مندان بیشتری را به رویای خود برسانند.

۱- تخصصی کردن فعالیت ها
آموزش زبان در هر رده ای ویژگی های مختص به خود را دارد و مدیران آموزشگاه باید بکوشند تا بتوانند از اساتید متخصص در هر حوزه بهره برده و آموزش هر رده را با توجه به شناختی که از آن سن دارند، به انجام برسانند. به طور مثال آموزش زبان انگلیسی به کودکان، به یک محیط تخصصی و جداگانه نیاز دارد، که پرداختن به این امر، می تواند کودکان را راغب به ادامه دادن و تمرین و تکرار نمایند.

– ارزشیابی دقیق
در آموزشگاه هایی که به عنوان آموزشگاه های خوب در میان عموم شناخته می شوند، اصولا دو نوع ارزشیابی صورت می گیرد. اولین ارزشیابی در مورد اساتید و پرسنل اجرایی است که با بررسی های دقیق سعی دارند که از افراد حرفه ای و خلاق در زمینه تدریس بهره ببرند و اما دومین ارزشیابی مربوط به زبان آموزان است که تلاش می شود که به صورت جلسه ای، مهارت های زبان آموزان مورد بررسی قرار گرفته و در عین حال به رفع مشکلات و تقویت مهارت های آنها پرداخته شود. سیستم ارزشیابی قوی می تواند از شاگردان ما، زبان آموز موفق بسازد و در واقع آنها را به داشتن یک برنامه ریزی هدفمند و ایده آل نیز ترغیب نماید.

 

– حداقل پذیرش در هر کلاس
اصولا بهتر است برای اینکه زبان آموزان بتوانند در ۹۰ دقیقه حضور در کلاس، به شکل بهتری عمل کنند و استفاده مثبتی از این زمان ببرند، کلاس ها با تعداد کمتری زبان آموز تشکیل شود. این موضوع از دید بسیاری از آموزشگاه های زبان به یک اولویت تبدیل شده است و اصولا با حداکثر ۱۰ نفر، کلاس های خود را برگزار می نمایند.

– برنامه ریزی دقیق
داشتن یک برنامه هدفمند در سیستم اجرایی آموزشگاه، می تواند در روند آموزش مستمر، مثمر ثمر واقع شده و در نهایت زبان آموزان را از هدف خود دور ننماید. اغلب زبان آموزان بعد از گذراندن یک ترم، باید ماه ها منتظر بمانند تا ترم بعد شروع شود؛ و این مدت انتظار، احتمال دلسردی و دلزدگی را در زبان آموزان افزایش خواهد داد.

 

برای سخن پایانی باید به این موضوع نیز پرداخته شود که بهتر است برای اینکه آموزشگاه خوبی را ازآن خود کنید به آموزش زبان از راه دور نیز فکر کرده و در این زمینه با کیفیت بیشتری پیش بروید. در واقع آموزش آنلاین زبان می تواند به همگانی کردن آموزش زبان در جای جای ایران کمک کرده و در نهایت ما را به یک کشور، با افراد چند زبانه تبدیل نماید.
چند زبانه بودن می تواند در کیفیت ارتباطات بین المللی ما تاثیر بسزایی داشته و در نهایت آینده شغلی بهتری را برای تمامی ما رقم بزند. بسیاری به دلیل کمبود امکانات نمی توانند به کسب مهارت زبانی دست یابند و سالها از یادگیری زبان، تنها به عنوان یک رویا یاد می کنند. در نهایت برای این منظور بهتر است که دایره زبان آموزان خود را افزایش داده و تلاش کنید که به تمامی نیازها به شکل تخصصی بپردازید.
در پایان امیدواریم این مقاله توانسته باشد بخش کوچکی از نیازهای شما را برطرف نموده و مسیر درست و کاربردی را جهت آموزش زبان به شما عزیزان نشان دهد.