IELTS7 Banner 01 8 چگونه اسپیکینگ تدریس کنیم,تدریس اسپیکینگ

چگونه اسپیکینگ تدریس کنیم؟ تا به حال به این موضوع به روش خلاقانه و به عنوان یک استاد و یا یک علاقه مند به تدریس فکر کرده اید؟ اسپیکینگ از مهارت های اصلی زبان است و به همین دلیل اساتید برای ارائه بهتر این روش های تقویت این مهارت، گاهی بنا به تجربیاتی که کسب نموده اند، حرکت می کنند و گاهی نیز بر اساس روش های خلاقی که خود به آن دست می یابند. با سر کار آمدن اینترنت و البته همگانی شدن آن، امروزه برای دستیابی به این روش ها نیازی به آزمون و خطا کردن های بسیار نیست و همه می توانند با به اشتراک گذاشتن روش های خود و استفاده از روش های سایرین، کلاس های بهتری را برای زبان آموزان خود ارائه دهند. تدریس اسپیکینگ به عنوان یک مهارت ویژه برای تمامی زبان آموزان و اساتید یک اولویت است و در واقع این اساتید هستند که می توانند با روش های بکار برده متناسب با معیارها و روحیات زبان آموزانشان، ایجاد انگیزه در یادگیری کرده و آنها را راغب به تلاش و تمرین بیشتر نمایند.

چگونه اسپیکینگ تدریس کنیم؟

  • مکالمه و معرفی

اولین گام و مقدماتی ترین راهکاری که در واقع در دوره های مقدماتی آموزش زبان ارائه می شود، آموزش مکالمه با مفهوم معرفی خود و صحبت درباره بستگان و نزدیکانتان است. این کار را می توانید با ارائه چند سوال انجام دهید و اگر زبان آموزان متوجه منظور شما نشدند بهتر است که منظورتان را با استفاده از شکل ها و تصاویر برسانید. برخی از اساتید مهارت هنری خوبی نیز دارند و از این زمینه در کشیدن تصاویر متناسب استفاده می کنند. برای این منظور شما علاوه بر کمک گرفتن از تصاویر می توانید از زبان بدن خود بهره ببرید. در واقع از دستها، حالات صورت و همچین حرکت هایی که می توانید در این راستا انجام دهید، بهره ببرید. پانتومیم نیز زبان بدن است و شما اگر تنها با مراحل اولیه آن آشنا باشید می توانید به خوبی مفهوم و معانی صحبت های خود را به شاگردانتان برسانید.

  • شاگردانتان را تشویق به مشارکت کنید

این کار را می توانید با شیوه های بسیاری انجام دهید. به طور مثال شما می توانید از آنها بخواهید نمایش های یک یا چند نفره اجرا کرده و در نهایت به مکالمه و گفتگو بپردازند. یا به آنها پیشنهاد ارائه یک انشا و یا متن ادبی در کلاس را داشته و در نهایت بعد از انجام این کار از دوستانشان سوال بپرسند و دوستانشان نیز از آنها سوالهایی منطقی بپرسند.

  • از فیلم ها و فایل های صوتی استفاده کنید

فیلم ها و پخش آنها در ابتدای زمان کلاس، می تواند یک آمادگی کلی به زبان آموزانتان بدهد. می توانید هر کجا که احساس نیاز کردید این کار را بارها و بارها تکرار کرده تا زبان آموزان به خوبی متوجه موضوع شوند. در عین حال می توانید خودتان نیز با زبان بدن و تکرار و تقلید، این موضوع را اجرا نموده تا برای زبان آموزان قابل لمس تر باشد.

  • از لغات متناسب استفاده نمایید

در ایجاد مکالمه با موضوعات جدید سعی کنید با استفاده از تصاویر و یا اشیاء و یا حتی اشاره به فرد خاصی، لغت مرتبط را به زبان آموزانتان یاد داده و در نهایت یک آمادگی جزیی برای درک مفهوم مکالمه را به آنها بدهید.

  • جملات ناقص بنویسید

مکالمه را نوشته و بخش های کلیدی آن را حذف کنید و در حقیقت از آنها بخواهید در مورد این بخش های صحبت کرده و در نهایت با مشارکت همدیگر این بخش ها را پر کنید. کارهای گروهی باعث می شود که شما بتوانید به راحتی زبان آموزان خجالتی را نیز در شرکت در فعالیت های کلاسی راغب کرده و در نهایت اعتمادبنفس و خودباوری مورد نیاز را به آنها بدهید.

  • تمرین در منزل و اجرا در کلاس

از آنها بخواهید که بخشی را انتخاب کرده و در منزل تمرین کنند و در نهایت در جلسات بعد در کلاس این مکالمه را به شکل گروهی و دو نفره ارائه دهند. برای جلوگیری از استرس زبان آموزان، آنها را مجبور به ایستادن در برابر سایرین نکنید و اجازه دهید که خودشان انتخاب کنند که راحت ترند که بنشینند یا روبروی دوستانشان بایستند و به مکالمه دو نفره یا چند نفره بپردازند.

نکاتی برای تدریس بهتر

1- از زبان آموزان در فعالیت های کلاسی بهره ببرید و در نهایت از کلاس های تک محوره جلوگیری نمایید.
2- به آنها فرصت کافی جهت تعامل با سایر همکلاسی هایشان را بدهید و سعی کنید آنها را به ارائه فعالیت های گروهی تشویق نمایید.
3- به عنوان یک راهبر در کلاس حضور داشته باشید و در نتیجه بگذارید تا زبان آموزان کلاس را به دست گرفته و در نهایت شما تنها به عنوان یک تسهیل کننده در کنار آنها باشید.
4- ارزشیابی را در پایان هر جلسه داشته باشید و با زبان آموزان خود صادقانه رفتار کنید.
5- آموزش زبان را با انواع سرگرمی ها و بازی ها همراه کنید تا کلاس را از حالت خشک و خسته کننده خارج کرده و زبان آموزان را تشنه فراگیری بیشتر و آماده سازی قبل از کلاس کنید.

در تدریس زبان انگلیسی فعالیت هایی که می توانید برای زبان آموزان خود ارائه دهید بی شباهت از کلاس های خلاقیت نیست و شما می توانید از آنها بخواهید که هر آنچه که از درس فهمیده اند را یا به صورت یک روزنامه دیواری و یا یک نقاشی ارائه داده و این کار را برای جلسه بعد آماده سازند.
چیزی که بیش از همه مهم است این است که شما با شاگردانتان احساس نزدیکی کرده و در نهایت در پی کشف نیازهای آنها برآیید و سعی کنید که کلاسی سرگرم کننده برای هر کدام از آنها ایجاد نمایید. نظر سنجی کنید و سعی کنید که زبان آموزانتان بتوانند آزادانه پیشنهادات و انتقادات خود را بیان کنند.
زمانی که تدریس اساتید همراه با اصول روانشاسی باشد کمک بسیاری به فهم طرفین خواهد کرد. موسسه زبان احمدرضا ابراهیمی با ابداع دوره های راکت به همراه اساتید حرفه ای و چند زبانه خود بر اساس اصول روانشناسی و مدیریت فردی به تدریس شما علاقه مندان به زبان می پردازند و لحظاتی بی نظیر و تکرار نشدنی را برای شما رقم خواهند زد.
دوره های راکت با روش وشیوه ای تدریسی متفاوت باعث شده اند زبان آموزان بسیاری را تربیت کنند. دوره های راکت به دو صورت فشرده (آموزش زبان انگلیسی در 50 جلسه) و فوق فشرده (آموزش زبان انگلیسی در 50 روز) برگزار می شوند. شما می توانید با توجه به شرایط خودتان به انتخاب هر یک از این دوره ها بپردازید و یادگیری را آغاز کنید.
اگر علاقه مند به شرکت در این دوره ها هستید می توانید بخش زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس کارشناسان آموزشی ما باشید. آنها در تمام روزها به جز ایام تعطیل در خدمت شما هستند تا بتوانند به شما مشاوره های لازم را بدهند.